Inga. Strefy zakazane

Oskar Salwa Wydawnictwo: Lira kryminał, sensacja, thriller
Lira
2018-08-20
2018-08-20

Guty jest to mała miejscowość w Polsce gdzie wojsko zaczęło rozwijać swoje bazy. Pewnego dnia zjawia się w nim Inga, aby pożegnać swojego ojca, z którym od dwudziestu lat się nie widziała. I tym samym kobieta chce zamknąć pewien etap swojego życia. Jednak wraz z biegiem czasu odkrywa ona, że jego śmierć to nie był przypadek, stopniowo ujawniają się poszczególne elementy i nie spodziewa się, że w ten sposób zacznie całkowicie nowy rozdział swojego życia, nie do końca bezpieczny. W momencie rozpoczęcia swojego śledztwa, nie zdaje sobie sprawy jak przerażająca może być prawda o miasteczku, w którym się zjawiła i jej mieszkańcach.

„Inga wzięła się w Gutach w celu definitywnego zamknięcia parszywego rozdziału związanego z nią i ojcem. Okazało się, że dopiero teraz otworzy go naprawdę. Wyglądało na to, że ktoś rzeczywiście pomógł Krychowiakowi wyciągnąć kopyta. Nie można było tego zostawić. Nic mu nie była winna, ale w końcu była też jego córką. Głupi atawizm. Więzy krwi okazywały się w ostatecznym rozrachunku najważniejsze.”Jakie tajemnice skrywa miasteczko?
Co odkryje Inga prowadząc swoje śledztwo?
Jaki był prawdziwy powód śmierci jej ojca?
Co z całą sprawą ma wspólnego wojsko?

„(...) amerykański kontyngent czekał w równych dwuszeregach na delegację z Warszawy. Inga też chciała się z nią zobaczyć. Miała do przekazania materiały ze swojego prywatnego dochodzenia. Najwyższe czynniki państwa powinny się dowiedzieć co się tutaj wyprawia. Złożenie raportu było jej obywatelskim obowiązkiem, którego zapragnęła dopełnić, chociaż przecież nikt nie prosił, żeby wsadzała nos w nie swoje sprawy.”Oskar Salwa redaktor i dziennikach, miłośnik thrillerów. Pierwszą jego powieścią, która ukazała się na naszym rynku był „Wernisaż”, po który ja niebawem sięgnę. „Inga. Strefy Zakazane” to pierwsza propozycja tego autora, którą miałam okazję przeczytać i powiem szczerze, że uważam że jest to fajna pozycja na szare wieczory. Akcja książki jest poprowadzona w taki sposób, że tak naprawdę do samego końca utrzymują nutkę niepewności, tajemniczości i zagadki do rozwiązania, a nawet kilku wynikających z treści. Światowy spisek, którego kulisy rozgrywają się w małej miejscowości Guty, nikt by się nie spodziewał, że dochodzi w niej do takich konspiracji. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, wciągnęła mnie do tego stopnia, że szukałam każdej wolnej chwili aby przeczytać chociaż kilka zdań.

Biorąc pod odstrzał główną bohaterkę Ingę, została ona w tej powieści ucharakteryzowana na czterdziestoletnią kobietę, której została przypisana rola żony światowej sławy architekta, lecz jest nią tylko na papierze. Niestety jest dość rozwiązłą osobą o dość płytkim sposobie myślenia, niezbyt przypadła mi do gustu. Bardzo polubiłam postać drugoplanową Roberta, niepozornym mechanikiem z typu milczków, trzymający ludzi na dystans, ale ma też swoje tajemnice i przyznam się, że nieźle mi zaimponował swoim sprytem i przebiegłością, o czym dowiadujemy się tak naprawdę dopiero na końcu książki, a zdradzę wam, że dobry z niego cwaniaczek i żałuję, że nie pojawia się on częściej w książce, tak samo jest z innymi drugorzędnymi postaciami.

Książka mi się podobała, chociaż uważam, że zdecydowanie można było rozbudować obszerniej mnóstwo wątków, a sama fabuła byłaby jeszcze bardziej zachęcająca. Po opisie oczekiwałam od niej ciut więcej, ale i tak spędziłam przyjemne chwile z nią, a Wy jeżeli lubicie intrygi, spiski oraz chcecie przekonać się jakie tasiemnice skrywa tu amerykańska armia sięgnijcie po tę propozycję od Oskara Salwy.

Polecam

Tytułowa bohaterka – Inga wraca po kilkunastu latach do Polski, do małej zapomnianej przez Boga mieściny, aby po śmierci ojca uporządkować wszystkie sprawy i raz na zawsze zamknąć pewien rozdział jej życia. Marzy tylko o tym, żeby jak najszybciej wyjechać z Gutów i wrócić do wygodnego luksusowego życia, do którego przywykła. Inga to kobieta po czterdziestce, żona (ale tylko na papierze) znanego architekta, gdzie jednym jej obowiązkiem jest ładnie wyglądać i dobrze się reprezentować. Z ojcem po śmierci matki, nie utrzymywała żadnych kontaktów, a jedyne co ich łączyło to więzy krwi. Z biegiem lat stała się obojętna, lekkomyślna i lubiąca zaglądać do kieliszka. Rozczarowana życiem małżeńskim i nie tylko, rzuca się ramiona innych mężczyzn w niezobowiązujących romansach. Jej życie zaczyna nabierać sensu, gdy postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo w sprawie śmierci ojca oraz wyjaśnić tajemnicę nad którą pracował.

„Inga.Strefy zakazane” to powieść z dużym potencjałem, ale od razu czuć, że została napisana przez mężczyznę. Absolutnie nie umniejsza to nic książce, wręcz może być to jej atutem. Ciekawe intrygi i tajemnice podane w osnowie radzieckich bunkrów z domieszką amerykańskiej armii. Osobiście nie do końca przypadła mi do gustu, a szkoda. Spodziewałam się czegoś lepszego. Myślę jednak, że każdy powinien wyrobić sobie o niej swoje zdanie, a nóż Wam się spodoba.

Inga Archembau ma czterdzieści lat. Gra rolę dystyngowanej żony architekta o międzynarodowej sławie. Żoną jest jednak tylko na papierze. Ojciec zostawił jej w spadku cały majątek, dom i kawałek ziemi w Gutach. Kontaktowali się sporadycznie i nic o sobie nie wiedzieli. Inga przyjeżdża ze Szwajcarii sprzedać majątek. Otwiera parszywy rozdział związany z nią i ojcem. Nie mieli dobrych kontaktów i byli sobie całkiem obcy. Od sąsiadki otrzymuje tajemniczą płytę CD, którą ojciec u niej przechowywał. Kobieta dzieli się z nią wątpliwościami w związku ze śmiercią Krychowiaka. Okazuje się, że ojciec interesował się sprawą z 1991 roku związaną z masową epidemią dotykającą miejscowych dzieci. Inga zaczyna odgrzebywać tajemnice ojca, co bardzo nie podoba się pewnym osobom. Głuche telefony, śledzący ją samochód, ktoś chce by jak najszybciej opuściła to miejsce. Inga nie zostawi jednak tej sprawy tak łatwo. Do tego dochodzą tajemnicze działania amerykańskich wojsk umiejscowionych w pobliżu domu Ingi. Przyjechała do kraju z zamiarem "Zgaszenia światła" po ojcu a wpadła w skomplikowaną intrygę.

Inga to bardzo tajemnicza kobieta. Wiemy o niej same podstawowe informacje. Małżeństwo to już tylko formalność, w którym głębokie uczucie rozprysło się niczym bańka mydlana. Z ojcem, Krychowiakiem łączą ją jedynie więzi krwi. Nie utrzymywała z nim głębszego kontaktu i byli sobie zupełnie obojętni. Dla byłego sportowca liczyło się wówczas podnoszenie ciężarów, czego zwolenniczką Inga nigdy nie była. Rozczarowało ją życie u boku bogatego, zdradzającego ją męża i sama nie ma skrupułów przed pakowaniem się w niezobowiązujące romanse. Dużo młodszy Johnny czy specjalista od PR amerykańskiej armii chętnie zaspokoją jej potrzeby. Inga sprawia wrażenie jakby na niczym jej za bardzo nie zależało. Obojętna, rozwiązła i lekkomyślna. Rozpoczyna prywatne śledztwo, zamierzając doprowadzić do końca sprawę, którą zajmował się jej ojciec.

"Inga. Strefy zakazane" to powieść mająca niewykorzystany potencjał. Zbyt dużo wątków, które nie zostały w jakikolwiek sposób doprowadzone do końca. Pomysł na fabułę jest ogromnie interesujący. Intrygi, kryminalne zagadki, miłosny wątek oraz tajemnicze działania amerykańskiej armii. Bohaterowie drugoplanowi są dość ciekawie wykreowani i wielka szkoda, że tylko pobieżnie pojawiają się w tej historii. Mogli, odegrać w tej powieści znaczniejszą rolę. Postać Ingi raczej nie przypadła mi do gustu. Powieść czyta się naprawdę szybko dzięki dialogom, które w niej dominują, jednak czegoś mi w niej zabrakło i nie jestem nią zachwycona. Ta książka jest o wszystkim i o niczym. Nie jest całkowicie zła a pomysł na fabułę był naprawdę bardzo intrygujący. Coś jednak nie zagrało a szkoda. Przyznam szczerze, że sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Myślę jednak, że zawsze warto sobie wyrobić własne zdanie o tej pozycji, może akurat Wam się bardziej spodoba.

Inga Archembeau przyjeżdża do Gutów, małej wsi znajdującej się w Polsce, aby załatwić sprawy spadkowe po zmarłym ojcu. Na co dzień mieszkająca w Szwajcarii, żona bogatego i znanego architekta nie zamierza zabawić w Polsce na długo. W jej planach jest ograniczenie pobytu do minimum, jednak gdy na jaw wychodzą pewne nieścisłości dotyczące śmierci ojca, postanawia zostać i wszystko wyjaśnić. Okazuje się, że ojciec Ingi nie umarł w sposób naturalny. Czy ma to coś wspólnego z wojskiem USA stacjonującym w okolicy ? Dodatkowo mieszkańcy wsi zachowują się nader zagadkowo, wygląda na to , że kobieta nie uzyska od nich żadnych informacji. Inga swoje małe śledztwo będzie musiała przeprowadzić osobiście, a droga do rozwiązania zagadki nie zapowiada się łatwo.
Cóż, mnie książka osobiście nie przypadła do gustu. Przyznaję, że potencjał miała naprawdę spory, opis na okładce bardzo zachęcał do zapoznania się z historią Ingi . Na moją ocenę w znacznym stopniu przypadł styl pisania autora, większość zdań wyglądało jakby sformułował je sam mistrz Yoda ze Star Wars, bardzo przeszkadzało mi to w płynnym czytaniu. Z główną bohaterką się nie polubiłam , kobieta o dość lekkim myśleniu oraz bardzo rozwiązła, nie wzbudziła mojej sympatii. Sam pomysł na książkę naprawdę świetny , gorzej z wykonaniem . Okładka także przyciąga wzrok, jest bardzo estetyczna, słabiej z samą zawartością ;) Według mnie tak jak z każdą książką, najlepiej przeczytać osobiście i ocenić według własnych kryteriów , ja niestety się zawiodłam .

• Thriller / Sensacja/ Kryminał
  • Recenzenckie