Wernisaż

Lira
2017-01-01
2017-01-01
miłość sztuka

Po ,,Wernisaż” Oskara Salwy sięgnęłam przez opis. Książka to opowieść o historyczce sztuki mieszkającej w Warszawie. Jej partnerem jest malarz, pracuje w modnej galerii sztuki i mieszka w pięknym mieszkaniu w jednej z kamienic na Pradze.

Dużo rzeczy było na tak. Nie spodziewałam się dużo po tej książce, i pod tym względem mnie nie zaskoczyła. Takie lekkie czytadło na zabicie czasu. Czasami jednak autor potrafił mnie zaskoczyć tym co się działo w życiu bohaterki. Chwilami jednak zastanawiałam się co dane wydarzenia miały wnieść do tej historii.

Czy tylko mnie irytowala tak postac Filipa? Autor bardzo zgrabnie nakreslil jego postac zeby czytelnika poirytowac bo taki typ nie moze byc lubianych przez innych. Ale zastanawia mnie fakt ze artsta Filip zostal przedstawiony jako artysta ktory nie jest pozytywna - Boze bron od takich artystow jak Filip ktory katusze przechodzi szukajac weny i nie widzi nic w tym zlego biedna Marta . Fabula dosc prosta i przewidywalna mimo wszystko milo sie czytalo. Koniec ksiazki tak naprawde rozkreca nowe watki smialo pozwalajace na kontynuacje historii.

Głównymi bohaterami tej powieści są Marta i Filip. Bohaterowie są pasjonatami sztuki, a każdy z nich interpretuje i kocha ją na swój sposób.

Marta jest pogodną duszą, której serce pragnie stabilizacji w życiu. Jest kobietą niezależną, umie o siebie zadbać. Ma dobrą pracę, która wpisuje się w jej obszar zainteresowań.

Filip zaś jest swego rodzaju pesymistą, krytykiem, wnosi dużo negatywnej atmosfery i jest postacią, której trudno znaleźć szczęście. Ponadto jest to bohater roszczeniowy, który nie umie zapewnić sobie, ani swojej wybrance dobrobytu. Przy każdej okazji prosi swoich rodziców o wsparcie finansowe i nie ma skrupułów, czy też aspiracji aby cokolwiek w swoim życiu zmienić. Jest typem wygodnego mężczyzny, który nie dorósł do bycia odpowiedzialnym za własny los.

Kreacja bohaterów jest bardzo ciekawa, gdyż od razu nastawia nas na to, że lubimy główną bohaterkę, natomiast do Filipa od razu odczuwamy niechęć. Bardzo podoba mi się umieszczenie dwóch tak skrajnych osobowości na pierwszoplanowej pozycji, bowiem pozytywnie wpływa to na rozwój akcji i odbiór powieści. Empatyczna kobieta i narcystyczny mężczyzna stanowią intrygującą parę, niemniej, na pierwszy rzut oka łatwo stwierdzić, że do siebie nie pasują.

Nie mogłam zrozumieć głównej bohaterki, czemu jest z takim mężczyzną, jednak serce nie sługa. Powieść rozwija się w jednostajnym tempie, a osadzenie fabuły w świecie artystów było ciekawym zabiegiem. Miałam okazję przyjrzeć się grupie społecznej, która nie jest mi zbyt bliska.

Książka jest wielowątkowa, jednak zabrakło mi podomykania wszystkich elementów. Czułam, że autor zaczyna mi coś opowiadać, po czym zmienia temat przechodząc w dygresję, jednak nie wraca do poprzedniego wątku. To pozostawiło we mnie pewien niesmak, taką ciekawość, która nie zostanie już zaspokojona.

Powieść napisana jest lekko, posiada ciekawych bohaterów, którzy z pewnością przykuwają uwagę czytelnika. Zakończenie tej historii jest dobre, nie przewidziałam wszystkich elementów, co działa zdecydowanie na plus.
Historia dobra do przeczytania na raz, jestem pewna, że już nie wrócę do tej książki.

Filip zaś jest swego rodzaju pesymistą, krytykiem,...

Dobra historia,fajna fabuła,opowiada powieść o eleganckich galeriach sztuki i klimatycznych starych zaułkach.
Zbuntowanych artystów i malarzy niedzielnych,biznesmenach.
Toczą się też perypetie,rozterki miłosne Marty we Warszawie.
Filip mnie drażnił nie polubiłam tego zaufanego bufona,samoluba działał mnie na nerwy.
Zaś Marta to super bohaterka,wyrazista,ciekawa.
Z przyjemnością przeczytałam tą fajną książkę lektura dobrze napisana.

Zbuntowanych artystów i malarzy niedzielnych,biznesmenach.
Toczą się też perypetie,rozterki miłosne Marty we Warszawie.
Zaś Marta to super bohaterka,wyrazista,ciekawa.
Z...

Marta i Filip, to jedna z warszawskich par. Oboje kochają sztukę, lecz każdy na swój sposób. Ona szuka stabilności, wie czego chce od życia, on jest wiecznie niezadowolonym artystą. Bohaterka pracuje w galerii Arte Nuevo, ponieważ wie, że aby coś osiągnąć i utrzymać się, musi posiadać pracę. Filip natomiast w każdej potrzebie prosi o pomoc swoich zamożnych rodziców. Odmienne charaktery przyczyniają się do tego, że para zaczyna oddalać się od siebie, a do ich życia wkracza tajemniczy Paco.

Każdy z bohaterów został wykreowany w odmienny sposób. Wybierając się w podróż do Warszawy poznajemy ludzi, którzy mają specyficzne charaktery. Marta, to kobieta, która potrafi zachować się w towarzystwie, ma wyrzuty sumienia za zachowanie swojego chłopaka oraz potrafi docenić to, co osiągnęła w życiu. Filip, to zupełne przeciwieństwo swojej dziewczyny. Facet ten potrafi zirytować człowieka na każdym kroku. To wiecznie niezadowolony Narcyz, który nie liczy się z uczuciami innych osób. Ciężko było mi zrozumieć, co Marta w nim widzi i dlaczego brnie w ten związek. Przyznam, że w niektórych sytuacjach było mi szkoda tej bohaterki.

Artyści, to specyficzna grupa ludzi, którzy mają swoje idee i często zauważają to, czego przeciętny człowiek nie dostrzega. Warszawskie grono również kierowało się według swoich zasad, a niektórzy chodzili nawet z głową w chmurach.

więcej na: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2017/09/wernisaz-oskar-salwa.html

"Wernisaż" to moja dzisiejsza propozycja od Wydawnictwo LIRA autorstwa Oskara Salwy.

To opowieść ożyciu Marty, która jest historykiem sztuki na tle artystycznego świata, który tworzą ludzie wrażliwi i nietuzinkowi. Ludzie, którzy mają swój świat i bronią wstępu do niego innym. Marta od wielu lat tworzy związek z artystą malarzem Filipem. Nie jest to jednak związek łatwy, lecz taki, w którym obydwoje więcej dzieli niż łączy. Aż dziwne, że jeszcze w ogóle są razem. Dlaczego twardo stąpająca po ziemi kobieta nadal tkwi w tej nieudanej relacji ze swoim partnerem? Czyżby bała się samotności?

Poznajemy jeszcze Marka, który ma pomóc koleżance w organizacji wernisażu. Nie spodziewa się jednak, że to wydarzenie będzie miało aż taki wielki wpływ na jego dotychczasowe życie. Kim jest paco i co zaczyna się dziać z Martą od chwili ich poznania?

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczą się losy Marty to polecam sięgniecie po "Wernisaż". Czytą się go łatwo i szybko, na pewno nie grozi nam nuda. Ponadto Oskar Salwa wykreował bardzo różnorodne postacie, które wyróżniają się pomiędzy sobą. Ciekawa historia z zaskakującym finałem, która wciąga do samego końca.

Polecam!

Marta to dziewczyna po uszy zakochana w sztuce. Nawet wybranek jej serca jest oddany sztuce. Dziewczyna na co dzień pracuje w Arte Nuevo - galerii sztuki, gdzie jak sama mówi jest wykorzystywana przez swoją najlepszą przyjaciółkę Wiktorię. Każdy dzień wygląda tak samo. Wstaje, zjada swoje zawsze pożywne i zdrowe śniadanie, pędząc następnie do pracy, aby wieczorem znów wpaść w konflikt z zapatrzonym w siebie, niespełnionym artystą - Filipem. Wszystko zaczyna ulegać zmianie, kiedy Vika zrzuca na swoją przyjaciółkę wszystkie obowiązki dotyczące nadchodzącego wernisażu, który jednocześnie będzie najważniejszym w historii całej galerii.

Na drodze dziewczyny staje nowe odkrycie partnera Viki - Paco. Chłopak od razu nie przypada dziewczynie do gustu, tak samo z resztą jak jego sztuka. W między czasie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Zdrady, dziwne wyjazdy, tajemnice, kłamstwa i jeszcze więcej tajemnic. Ciekawy? A co jeśli Filip nie jest tylko ciapowatym, niespełnionym artystą? Co jeżeli nie wszystko jest tak jak się wydaje? I co wspólnego z tym wszystkim ma Irina? - ukraińska pomoc domowa w domu Marty i Filipa? Dowiesz się, czytając "Wernisaż".

Po więcej zapraszam na bloga: https://shadowbookczyta.blogspot.com/2017/09/recenzja-wernisaz-oskar-salwa.html

Przyznam szczerze, że sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Byłam przekonana, że sztuka w tej pozycji będzie grała pierwsze skrzypce. Jednak jak się okazało była raczej dodatkiem.

Filip jest niezwykle denerwującą postacią. Rozkapryszony dzieciak, szukający ciągle dziury w całym. Maluje piękne obrazy jednak jest zbyt dumny, by "prosić" się o zainteresowanie jego dziełami.
Martę polubiłam, chociaż strasznie denerwowało mnie jej ciągłe niańczenie Filipa. Jakim cudem kobieta ceniąca sobie w życiu codziennym ład i harmonię wytrzymuje z humorzastym i zgorzkniałym do granic możliwości mężczyzną.. W ogóle co ją przy nim trzymało? Chemii między nimi na pewno nie było a ich związek wydawał się "oschły". Marta robiła wszystko, by dotrzeć do jak największej liczby osób z obrazami Filipa a on miał do niej o to ciągle pretensje..
W książce pojawiło się kilka wątków, jednak odniosłam wrażenie, że żaden z nich nie został do końca dopracowany. Niestety czuję lekki niedosyt po przeczytaniu tej pozycji.

Książka jest napisana bardzo łatwym i przystępnym językiem. Dzięki szerokim marginesom i dużej czcionce "Wernisaż" czyta się szybko i przyjemnie. Nie mogę przejść obojętnie koło okładki, która jest piękna i niezwykle kobieca. Cudowne okładki to bez wątpienia znak rozpoznawczy wydawnictwa LIRA. Zaletą książki są również bardzo barwni bohaterowie. Każdy z nich jest inny, każdy ma inne wartości i każdy na swój sposób jest wyjątkowy. Przyznam szczerze, że zakończenie mnie zaskoczyło. Oczywiście podejrzewałam jak ta historia się skończy ale nie przewidziałam wszystkiego.

Świat artystów jest bardzo ciekawy i z pewnością emocjonujący. W ich towarzyskie nie sposób się nudzić, ale jako osoby wrażliwe, mają też swoje humory oraz często specyficznie postrzegają rzeczywistość.

Akcja książki kręci się wokół galerii sztuki Arte Nuevo w Warszawie, gdzie pracuje główna bohaterka - Marta. Prywatnie związana z malarzem Filipem, osobą fascynującą, ale jednocześnie o trudnej osobowości.

Książkę czyta się błyskawicznie. To taka lekka lektura na jeden, dwa wieczory. :)

4/2019 (A)

4/2019 (A)