Sierota, bestia, szpieg

Okładka książki Sierota, bestia, szpieg Matt Killeen
Okładka książki Sierota, bestia, szpieg
Matt Killeen Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Sara Goldstein (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Sara Goldstein (tom 1)
Orphan Monster Spy
Media Rodzina
2018-09-19
2018-09-19
Miłosz Urban
Miłosz Urban Bękarty wojny

To nie jest zła pozycja, po prostu nie przypadła mi do gustu. Okrucieństwa i zwyrodnienia nazistów niemal karykaturalnie wyolbrzymione, przez co historia główniej bohaterki niemal traci aspekt racjonalności i staje się nieprzekonująca, zbyt mało prawdopodobna. Szkoda urwanych wątków Elsy i Mauser, brakuje odniesień do nieobecnego ojca głównej bohaterki. Nie ujęły mnie także quasi-ironiczne dyskusje Sary i kapitana Lloyda, nie wspominając o etyce jego postępowania. Autor, co podkreślono w posłowiu, miał szczere pobudki i cel szczytny, moim zdaniem średnio mu się realizacja tych szlachetnych zamierzeń udała.

Świetny początek, choć pod koniec mój zapał trochę ostygł. Czytało się ją bardzo dobrze ale czegoś mi odrobinę w niej brakowało. Może akcja potem wydawała mi się odrobinę naciągana? fakt że Sara mimo że to jeszcze nastolatka tak dobrze sobie radziła? Nie wiem, ale summa summarum to była dobra rozrywka.

Ig:ksiazki_wloczykija
Znakomita powieść, która łączy w sobie elementy historyczne, trzymający w napięciu thriller i opowieść o niezwykłej odwadze i determinacji głównej bohaterki.

Akcja powieści osadzona jest w Berlinie latem 1939 roku, w trakcie narastającego zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec. Główną bohaterką jest piętnastoletnia Sara, która, po tragicznej próbie ucieczki, zostaje sama w niebezpiecznym i wrogim środowisku. Jednak to nie jest typowa historia o sierocie. Sara to młoda gimnastyczka o sprytnym umyśle i niezwykłej determinacji, która nie zamierza poddać się losowi. Jej siła charakteru i odwaga przyciągają czytelnika od pierwszych stron.

Główny wątek powieści skupia się na tym, jak Sara, z pomocą brytyjskiego szpiega, podejmuje niebezpieczną misję, która ma na celu wydostanie jej z Niemiec. Sara decyduje się na przyjęcie fałszywej tożsamości i wstąpienie do elitarnej szkoły dla córek nazistów, co stawia ją w obliczu olbrzymiego ryzyka i potencjalnej śmierci. Jej walka o przetrwanie i próby utrzymania swojego sekretu tworzą niesamowicie trzymający w napięciu wątek, który trudno odłożyć.

Autor doskonale oddaje atmosferę panującą w nazistowskim Berlinie, gdzie wszędzie czai się niebezpieczeństwo, a prawda i kłamstwo są nierozłącznymi towarzyszami życia. W tle historii kryje się głębszy przekaz o nadziei, wolności i odwadze, które są w stanie pokonać nawet najcięższe przeciwności.

Jednym z największych atutów "Sieroty, bestii, szpiega" są postacie. Sara to bohaterka, której trudno nie polubić i nie podziwiać za jej siłę charakteru, inteligencję i odwagę. Inne postaci, zarówno przyjazne, jak i wrogie, są również dobrze wykreowane i dodają głębi fabule.

Książka ta nie tylko dostarcza wspaniałych emocji, ale także skłania do refleksji nad historią i etycznymi dylematami. Jak daleko jesteśmy gotowi posunąć się, aby osiągnąć nasze cele? Czy odwaga może pokonać okrucieństwo? To pytania, które autor stawia przed czytelnikiem.

Doskonale napisana i porywająca powieść, która łączy w sobie emocje, trzymające w napięciu akcje i głębokie przesłanie. Autor tworzy opowieść, która nie tylko rozrywa serce, ale także pozostawia w czytelniku trwały ślad. Dla miłośników historii, thrillera i literatury young adult, "Sierota, bestia, szpieg" to pozycja obowiązkowa.

Ig:ksiazki_wloczykija

Niezwykła książka z bardzo ciekawą główną bohaterką, która stara się przeżyć w hitlerowskich Niemczech.

Fabularnie powieść stoi bardzo dobrze, jest dopracowana i przemyślana, oddaje także dobrze realia tamtych czasów. To pozycja faktycznie dobra dla młodzieży, choć dzieje się podczas II wojny światowej, przy czym nie ubarwia, nie romantyzuje, nie przekłamuje tego okresu historycznego. Główna bohaterka jest także dopracowaną postacią, retrospekcje i wewnętrzne dialogi również są zgrabnie wplecione w fabułę. Był to dobrze spędzony czas, polecam nie tylko młodszym czytelnikom, pozycja wart uwagi.

Od przeczytania książki minęło 2 lata a ja ja bardzo dobrze pamiętam doceniam i polecam innym. Myślę, że do może świadczyć o tym jak dobra była. Ponieważ chciałam przeczytać drugi tom to właśnie kupiłam oba. Nawet ten już przeczytany :)

Raczej nie moja bajka, nie polecam

Raczej nie moja bajka, nie polecam

“Ciemność jest twoim przyjacielem” - powtarzała sobie. - “Ma wielkie ramiona, w których możesz się ukryć. Naucz się ją kochać”.

Lato 1939 roku. Piętnastoletnia Sara Goldstein po stracie matki musi samotnie stawić czoła ciężkiej rzeczywistości. Jest świadoma tego, że jako Żydówka nie ma przyszłości w Berlinie. Dziewczyna nie wie co robić, gdzie się podziać. Los jednak stawia na jej drodze mężczyznę, który wyciąga do niej pomocną dłoń. Proponuje Sarze współpracę. Dziewczyna ma wykonać pewne niebezpieczne zadanie, w ramach którego przyjmuje fałszywą tożsamość i wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów. Sara nie ma nic do stracenia i oddaje całą siebie misji jakiej się podjęła.

Zawsze unikałam książek, które dotyczą II wojny światowej. Mam na te pozycje za słabą psychikę i po lekturze o tych przerażających wydarzeniach jeszcze długo się nimi zadręczam. Nie chciałam jednak całe życie uciekać przed tą tematyką, tak ważną w literaturze. Pomyślałam więc, że idealnym pomysłem na początek będzie sięgnięcie po książkę młodzieżową traktującą o tych realiach, gdyż raczej nie będzie ona zbyt dosadnie brutalna i surowa. Tą książką była “Sierota, bestia, szpieg” Matta Killeena, w której autor nie uciekał od wspominania o okropieństwach tych czasów, jednak w której skupił się na wymyślonej przez niego historii Sary. Książka ta była dla mnie ogromnym zaskoczeniem! Nie sądziłam, iż młodzieżówka osadzona w takich realiach będzie tak doskonałym pomysłem. Jestem nią zachwycona i nie mogę uwierzyć, że jest to debiut autora. “Sierota, bestia, szpieg” jest dopracowana w każdym małym szczególe i już na pierwszy rzut oka widać, że autor włożył w nią całe serce (oraz jak sam wyjaśnia “podszytą grozą fascynację tamtymi czasami”).

“Sierota, bestia, szpieg” należy do literatury młodzieżowej, jednak ja polecam ją także dorosłym odbiorcom. Fabuła tej książki jest doskonale przemyślana i rozwinięta, co na pewno doceni każda grupa wiekowa. Pomysł autora na tę historię był dosyć nietypowy, więc bałam się, że to nie będzie najlepsza książka. Nie jestem w stanie opisać jak bardzo się pomyliłam! Ta pozycja to powiew świeżości w literaturze młodzieżowej, nie znajdziecie drugiej takiej książki. Nie da się tego opowiedzieć, bo trzeba to przeczytać! Muszę się jednak przyznać, iż na początku nie mogłam wgryźć się w tę historię, ale trwało to naprawdę krótko. Potem pochłonęłam ją pełna fascynacji, która trzymała się mnie aż do końca. Postaci wykreowane przez autora są niezwykle ciekawe i bardzo nietypowe (jak niemalże wszystko w tej książce!). Sara ma jedynie piętnaście lat, jednak jest to osoba, która wiele przeszła i na której odcisnęło to duże piętno. To wszystko sprawiło, że w swoim zachowaniu wydaje się o wiele starsza oraz bardzo dojrzała. Jest niezwykle sprytną osobą, pełną inteligencji i talentu aktorskiego, co idealnie sprawdza się w jej nowej roli szpiega. Sara oraz reszta postaci wykreowanych przez autora bardzo przypadły mi do gustu.

“Sierota, bestia, szpieg” zaskakuje także zakończeniem, które dosłownie wbiło mnie w fotel. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i kilka ostatnich rozdziałów przeczytałam jednym tchem. Spodobał mi się również rozdział “Od autora” na koniec, gdzie Matt Killeen wyjaśnił dokładnie jak wiele elementów jego książki jest oparte na faktach, a jaka jej część jest fikcją. Także wydanie tej książki jest niesamowite i bez przerwy cieszyło moje oko. Zdecydowanie polecam tę książkę dosłownie każdemu. Jest to wyjątkowa historia, która uczy, szokuje i fascynuje. Nie zawiedziecie się! A ja nie mogę się doczekać lektury drugiego tomu. 😊

To jest zupełnie inna książka o tematyce wojennej. Historia przedstawiona z zupełnie innej strony.
Dziecka, szpiega.
Widać ze autor zrobił bardzo dokładny w wnikliwy research. Wydarzenia przedstawione naprawdę się wydarzyły. Zostały trochę zmienione, ale wydźwięk pozostał taki sam. Jak na przykład Kryształowa noc.
Pokazuje prawdziwe realia wojny, zemsty z perspektywy młodej Żydówki.
Bardzo polubiłam główna bohaterkę. Mimo młodego wieku, zachowywała się dojrzałe i w ogóle jej charakter był niesamowity.
Ta młoda dziewczynka oddaje hołd wszystkim dzieciom które musiały dorastać podczas wojny, walczyć i wykazały się ogromna odwagą
„Sierota, bestia, szpieg” to opowieść brutalnie prawdziwa o walce do samego końca, dopóki tli się nadzieja.
Końcowe słowa od autorka rzucają nowe świtało na cała historie, dzięki nim staje się ona jeszcze smutniejsza.
Polecam szczególnie dla fanów silnych, niezależnych bohaterek i powieści historycznych 🤍

Dziecka, szpiega.
Pokazuje prawdziwe realia wojny, zemsty z perspektywy...

Nie jestem pewna jaki jest mój stosunek do tej książki. Była po prostu ok. Na pewno nie jest to pozycja, którą polecałabym dalej. Oczywiście każdemu podoba się co innego.