Opowieści niesamowite

Wydawnictwo: Fantazmaty
Fenrir

Świat spustoszony wojną nuklearną, po którym niesie się tajemnicza radiowa audycja. Znaleziona na strychu skrzynka, która... spełnia życzenia? Młody mag oraz geniusz medycyny w gospodzie na odludziu, zmuszeni do współpracy. Zabijane ptaki i magiczny terroryzm. Świadectwo i ostrzeżenie przekazane przez obcą rasę... A może wcale nie tak obcą? Opowieści niesamowite Marcina Rusnaka to trzynaście...

Opowieści niesamowite Marcina Rusnaka to trzynaście opowiadań, prawdziwy literacki tygiel, w którym mieszają się najciekawsze konwencje współczesnej fantastyki: fantasy, cyberpunk, post-apokalipsa, groza. To trzynaście wyśmienitych tekstów, które zabiorą Was w światy i miejsca, w których niekoniecznie chcielibyście się znaleźć.

Drugie wydanie zawiera premierowe opowiadanie Zaginięcie Benedicta Constantine'a.

źródło opisu: http://fantazmaty.pl

źródło okładki: http://fantazmaty.pl

glodnawyobraznia | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/09/o-groznych-tajemnicach-oraz-magicznych.html

Prężna ekipa Fantazmatów, znana z tematycznych zbiorów starannie zredagowanych opowiadań, tym razem przygotowała dla nas poprawione i odświeżone "Opowieści niesamowite" Marcina Rusnaka, z jednym premierowym utworem. Tomik zawiera w sumie trzynaście tajemniczo-fantastycznych historii w większości napisanych w latach 2008-2013.
(...)
Reasumując, "Opowieści niesamowite" Marcina Rusnaka to udany zbiór różnorodnych utworów fantastycznych, które pokazują wszelkie odcienie ludzkiej motywacji, od tych pozytywnych do koszmarnych, a także pokazują, z jak różnorodnych źródeł może czerpać inspirację pisarz. Dzięki intrygującym tajemnicom i zaskakującym rozwiązaniom zarówno fani fantasy, postapo, horroru jak i opowieści detektywistycznych znajdą tu coś dla siebie. I tak jak ja poczują się zapewne zachęceni do sięgnięcia po kolejne utwory autora.

Wojciech Gołębiewski | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Po zrecenzowaniu „Fantazmatów” dostałem miły list od ich redaktora Dawida Wiktorskiego i namiar na „Opowieści niesamowite”, których też jest redaktorem. Wszedłem na: https://fantazmaty.pl/projekty/opowiesci-niesamowite/
..pobrałem, a chęć do lektury zwiększył sam Rusnak wyznając na LC, że lubi Paula Austera, jak i Sapkowskiego. Sądząc po osiągniętych wynikach na LC, autor nie jest (jeszcze) popularny, a już jego życiorys budzi zainteresowanie i dlatego go kopiuję:
„Urodziłem się we Wrocławiu w 1984 roku. Dzieciństwo i okres dojrzewania przebimbałem wesoło: grając na komputerze ile wlezie, czytając fantastykę i zastanawiając się, co tu ze sobą począć. W końcu z braku lepszych pomysłów poszedłem na wrocławski uniwerek, a konkretniej – na anglistykę. Na uczelni radziłem sobie na tyle znośnie, że po magisterce (poświęconej, nawiasem mówiąc, Mrocznej Wieży Stephena Kinga) zostałem na studiach doktoranckich. A czym tam się...

The_5nake | 2018-09-25
Przeczytana: 24 września 2018

Przeglądając internet natrafiłem na darmowy e-book Marcina Rusnaka, 'Opowieści niesamowite'.

Mam wrażenie, że sięgnąłem po ten zbiór opowiadań troszkę za wcześnie. Mam tutaj na myśli aurę na dworze. Wiele opowiadań pokazuje samotność człowieka w świecie gdzie zdarzają się cuda.

Książka podzielona jest na trzy części, pierwsza to księga zagłady, druga księga magii i ostatnia to księga strachu.

Bardzo fajne jest to, że na 13 opowiadań autor wybrał różnorodne historie, trochę fantasy, trochę horroru, trochę magii.

Zaczynając czytać ten zbiór opowiadań nie miałem żadnych oczekiwań, a zostałem tak bardzo pozytywnie zaskoczony. Historie stworzone przez Rusnaka bez kompleksów mogą śmiało konkurować ze zbiorami takich autorów jak Stephen King, Dean Koontz czy Joe Hill. Do tego mam wrażenie, że tutaj każde opowiadanie jest dokładnie przemyślane i zakończone w idealnie wyważony sposób. Nie odniosłem wrażenia, że coś tutaj jest napisane na siłę czy przypadkiem.

Nie spodziewałem się, że...

Zaczytana_Panna | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Świetne opowiadania. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągną. Niektóre były krótsze, inne dłuższe, każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza jeśli uwielbia fantastykę czy kryminał. Myślę, że autor z niektórych opowieści powinien stworzyć oddzielne książki, a ich popularność z pewnością byłaby wysoka. Czasem miewałam skojarzenia z innymi bohaterami literackimi czy też produkcjami filmowymi - np. ze "Kształtem Wody" czy też Sherlockiem i doktorem Watsonem, ale to było fajne. Najbardziej podobały mi się historie o Faridzie i Latającym Dywanie oraz śledztwo w Yelland. Po trzykroć uwielbiam i chcę więcej takich historii :)

Joanna Przybylska | 2013-12-11
Przeczytana: grudzień 2013

Rusnak jest autorem dojrzałym. Jego opowiadania nie przyciągają oryginalnością, czy nowatorskimi pomysłami. Ale w tym wypadku jest to ogromny plus. Dlaczego? Ponieważ Rusnak kusi czymś dużo mniej popularnym i czymś co niewielu udaje się osiągnąć. Rusnak pisze igrając ze znanymi konwencjami, wykorzystując to co już było - czyż już nie było wszystkiego? Zaskakuje wspaniałym językiem, dopracowaniem i napięciem, które nie słabnie, mimo że wiemy jak opowieść musi się skończyć. Jego opowiadania napisane są mistrzowsko. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, autor bardzo świadomie wykorzystuje motywy i odwołuje się do klasyków. Sięga po wyświechtane i przemielone, jak się zdaje, wątki i tworzy coś zupełnie nowego i zaskakującego. Obecnie właśnie takiej literatury brakuje, w dobie gdy czasami można odnieść wrażenie, że największą wartością jest powiedzenie czegoś nowego, nie bacząc na to czy ma to jeszcze sens.

k1313 | 2018-09-16
Przeczytana: 12 września 2018

Zadziwiająco smaczna. Dlaczego zadziwiająco? Ano, przyznam się bez bicia, nie znałem do tej pory Autora. A szkoda, bo zbiór opowiadań to wachlarz smaków pełną gębą. Od fantasy po grozę poprzez sci-fi. A wszystko przygotowane na naprawdę baaaaaardzo dobrym warsztacie. Jest forma i jest też treść.
Więc dlaczego nie ma tego na każdym polskim stole??? :( Noo mili państwo.. wydawcy, wstyd!

macrac1068 | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Świetny (zgodnie z tytułem-niesamowity) zbiór opowiadań. Jestem pod wrażeniem talentu autora, że potrafi pisać tak zróżnicowanie, a każde opowiadanie przykuwa uwagę i nie nudzi. W każdej tematyce/gatunku autor stworzył opowieść, która nie jest sztampowa i ciekawi do samego końca nie będąc jednocześnie przewidywalna. Wszystkie opowiadania łączy dla mnie jedna niezaprzeczalnie cecha : klimat. Polecam.

BlueCarmen | 2015-10-10
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2015

Pewnie przeczytałabym ten zbiór dużo szybciej, gdyby nie fakt, że posiadam go w wersji elektronicznej i nie znoszę takiej formy lektury. Ale pan Rusnak bardzo mnie pozytywnie zaskoczył. Opowieści niesamowite to zbiór opowiadań bardzo różnorodnych, pochodzących z różnych gatunków. Praktycznie każde opowiadanie mnie w dużym stopniu zainteresowało, a moimi faworytami okazały się Pielgrzymka i Zabijając ptaki. Autor potrafi w wystarczająco szybkim czasie stworzyć okoliczności i bohaterów, za sprawą których opowie nam ich historie. Pisze językiem przystępnym, ale nie zbyt prostym, więc czyta się szybko i można się delektować stylem. Polecam zdecydowanie.

czytambolubie | 2018-09-04
Przeczytana: 16 lipca 2018

Trzynaście opowiadań. Trzy księgi. Jeden autor. „Opowieści niesamowite” to zbiór opowiadań różnych. Część z nich to fantastyka spod znaku postapo. Inne przypominają baśnie z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Znajdą się również takie, przy których czytelnik z pewnością odczuje dreszczyk grozy. U Marcina Rusnaka z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś dobrego. A już na pewno nikt nie będzie się przy tych opowiadaniach nudził.

Całość pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/marcin-rusnak-opowiesci-niesamowite-daj-sie-poniesc-wyobrazni/

LeniwiecLiteracki | 2013-11-17
Przeczytana: 15 września 2013

Upolowane: Marcin Rusnak „Opowieści niesamowite”, e-book

Ciernik: Upolowałem darmowy zbiór opowiadań Marcina Rusnaka pod tytułem „Opowieści niesamowite”. Całkiem nieźle sobie podjadłem.

Pokrzywnica: Ach, bo one treściwe są! To taki konkretny schabowy z kapustą plus skwarki. Nic wielce wyrafinowanego, ale przyzwoite danie. Dobrze skonstruowane, ładnie napisane… może tylko trochę duszy tym opowiadaniom brak. Z wyjątkiem jednego! Ale ponieważ autor przyznał, że inspiracją była w tym przypadku opowieść jego żony, to ja nie wiem, czy ten skrawek duszy pochodzi od Marcina Rusnaka, czy też wyrwał go żonie.

Ciernik: Zgadzam się w stu procentach! „Farid Tkacz i latający dywan” to najlepsze opowiadanie z tego zbioru. Nie tylko zainteresowało mnie fabularnie, ale również porwało emocjonalnie. Pozostałe teksty to po prostu dobra, rzemieślnicza robota. Trochę brakuje tam człowieka, jakiejś uniwersalnej prawdy o nas wszystkich. Ich siła tkwi w świetnie poprowadzonej akcji, graniu twistami i...