Immersja

Wydawnictwo: Uroboros
Marcin

Czy ludzki umysł jest w stanie bezbłędnie odróżnić rzeczywistość od fikcji? Niedaleka przyszłość, czas sztucznych inteligencji. Ben, pracownik instytutu badawczego, bierze udział w eksperymencie naukowym, dzięki któremu jego umysł wkroczy w świat Fajstos, 1627 lat p.n.e. System AIAM, do którego zostały wprowadzone dane archeologiczne, tworzy świat, jaki istniał wiele lat temu na Krecie. Dla...

Czy ludzki umysł jest w stanie bezbłędnie odróżnić rzeczywistość od fikcji?

Niedaleka przyszłość, czas sztucznych inteligencji. Ben, pracownik instytutu badawczego, bierze udział w eksperymencie naukowym, dzięki któremu jego umysł wkroczy w świat Fajstos, 1627 lat p.n.e. System AIAM, do którego zostały wprowadzone dane archeologiczne, tworzy świat, jaki istniał wiele lat temu na Krecie. Dla Bena ma to być niczym udział w doskonałej grze komputerowej, w której będzie mógł badać przeszłość wszystkimi zmysłami, a zdarzenia będą się toczyć w interakcji wirtualnego świata z nim jako uczestnikiem gry.

Tymczasem do gry wkraczają kolejni uczestnicy: wybitna sportsmenka Arnike, zaproszona przez instytut, wysłannik wojska John, agentka Kiri Nakai oraz wirtualni turyści, wśród których jest Luigi Badson, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, wcześniej hierarcha, później likwidator majątku kościelnego.

Idylliczny, wydawałoby się, świat rozsypuje się jak domek z kart, gdy wybucha wulkan na wyspie Thera (obecnie Santoryn). Dotychczasowe zasady, którymi kierowała się społeczność, zaczynają tracić swą moc, a do głosu dochodzą przemoc oraz strach…

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

glodnawyobraznia | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/10/poowiczne-zanurzenie.html
"Immersja" to powieść science-fiction o konsekwencjach powstania zaawansowanej wirtualnej gry, która przenosi do starożytnej Grecji w czasy kultury minojskiej. To zarazem debiut literacki Ericka Pola, absolwenta fizyki i informatyki, podróżnika i instruktora komandosów, aktualnie zajmującego się programowaniem sztucznej inteligencji. Książka ma zarówno mocne, jak i słabe strony, o których opowiadam poniżej.
(...)
Fabuła toczy się nie tylko w świecie realnym, ale także w grze – tu zagrożeniem jest wybuch wulkanu na Thyrze oraz właśnie przybywający stamtąd uchodźcy, ponadto coraz potężniejsze trzęsienia Ziemi dookoła Fajstos. Powodują one tak potężne zniszczenia i straty, że dotychczasowy system zaczyna się chwiać, bo ludzie przestają przestrzegać Zasad i szukać pocieszenia i przetrwania, gdzie tylko mogą. I niestety poprowadzenie tego wątku wypadło w moich oczach dość blado, bo...

zaczytanapatka | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Jest 2322 rok. Ben Atkins pracuje w Instytucie Historii Ziemi i Planowania Przyszłości nad projektem archeowizji tworzonej przez IAM. IAM to sztuczna inteligencja najnowszej generacji. Dla celów naukowych stworzono supergrę, tworzącą nieodróżnialną od rzeczywistości wirtualną przestrzeń, Maya Virtual Reality. Gracze angażują się w zachodzące zdarzenia jak w prawdziwe życie. Idealna projekcja, w której uczestniczy jedynie świadomość. Ben chcąc utrzymać stanowisko musi bezpośrednio zaangażować się w badania poprzez zanurzenie w MayaVR. Wchodzi do gry i przenosi się do Fajstos na Krecie w roku 1627 p.n.e. Ma to być fantastyczna przygoda, musi wczuć się w rolę i obserwować. Na miejscu spotyka Złotowłosą/Wilczycę, wojowniczkę i dowódczynię strażniczek, która bierze go pod opiekę. W grze bierze również udział Arnike, amazonka i kobieta sukcesu. Wszystko wygląda jak realny świat, jest rzeczywiste i namacalne. Niestety grą zaczyna interesować się coraz więcej osób, mających nieszczere...

Sylwka | 2018-08-17
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Gdy tylko dotarła do mnie informacja o debiucie Ericka Pola pod tytułem Immersja, „napaliłam się jak szczerbaty na suchary”. ;) Wszystko przez ten smaczek rodem ze Sword Art Online czy Log Horizon, tym razem jednak z lekko naukowym zacięciem i możliwością „normalnego powrotu” bohatera do rzeczywistości.

Witajcie w Fajstos.
Ben jest pracownikiem instytutu badawczego, który w ramach eksperymentu naukowego „udaje się” do Fajstos, 1627 lat p.n.e. A to wszystko dzięki świetnie zaprojektowanej grze i Maya Virtual Reality, która tworzy tak doskonałą wirtualną rzeczywistość, że zmysły zatracają się w niej całkowicie.

Gdy Ben prowadzi swoje badania i wtapia się w społeczność Fajstos, w której to kobiety są odpowiedzialne za ład i porządek, zaczynają się problemy. Grą zaczynają interesować się zarówno wojskowi, jak i sektor prywatny. Niestety nowych graczy nie sposób kontrolować, dotychczasowe zasady panujące w świecie przestają istnieć, a na pierwszy plan wysuwa się chaos, strach i...

Annam | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Prawie 600 stron lektury w której autor #erickpol zabiera nas w podróż w czasie.

Bohaterowie uczestniczący w eksperymencie naukowym przenoszą się do starożytnego miasta Fajstos w latach 2322 - 1627. W mieście tym kobiety są odpowiedzialne za ład i porządek,jako strażniczki podejmują wszystkie decyzję.
Losy bohaterów eksperymentu krzyżują się z losami mieszkańców,i wydawać by się mogło że wszystko jest w porzadku do czasu,póki gra nie trafia w nieodpowiednie ręce.
Razem z uczestnikami możemy poznać historię starożytnego miasta,mieszkańców i ich obyczaje.
Duże uznanie dla autora ponieważ zachwyca sposobem pisania.
#Immersja jest pierwszą częścią,a ja już czekam na kolejną część bo jestem ciekawa dalszych losów bohaterów.
Jedyne co mnie przeraziło to jej grubość,ale to nie znaczy że mi się źle czytało,wręcz przeciwnie.
POLECAM wszystkim a najbardziej miłośnikom wirtualnego swiata,myślę że nie powinni narzekać.

POLECAM BARDZO 😊

Ben, bierze udział udział w eksperymencie, dzięki któremu jego umysł przeniesie się do Fajstos, 1627 rok p.n.e. Miał to być udział w teście gry komputerowej, gdzie będzie wszystko odczuwał, jakby był tam naprawdę, a zdarzenia będą się rozgrywać w interakcji z nim. W międzyczasie do gry dołączają nowi uczestnicy, a świat do którego się przenieśli staje się niebezpieczny i teraz na wyspie zaczyna się walka o przetrwanie.
---
Niestety książka nie przypadła mi do gustu. Sam pomysł na fabułę był świetny, ale wykonanie już nie. Na początku jest ciekawie, Ben poznaje wirtualny świat, ale z czasem nuda goni nudę. Potęguje to fakt, że akcja rozwija się bardzo powoli i jest za dużo opisów, które przytłaczają swoim nadmiarem. Nie podobało mi się, że każda postać w grze była umięśniona, piękna itp., chociaż rozumiem, że wtedy dbało się o ciało jak i o duszę, ale bez przesady, aby podkreślać to tak wiele razy. Tak więc ogólnie jej nie polecam i raczej nie sięgnę po kolejne tomy.

Justyna | 2018-08-04

Ben jako jeden z pracowników Instytutu zostaje poddany całkowicie nowemu i innowacyjnemu projektowi, który według naukowców ma zmienić świat. Zaprojektowali grę, Maya Virtual Reality, która w momencie uruchomienia tworzy nieodróżnialną od rzeczywistości wirtualną przestrzeń, w której gracze poruszają się i żyją na całkiem innych zasadach. Ben z roku 2322 zostaje przeniesiony w przeszłość do starożytnego miasta Fajstos, gdzie musi się odnaleźć i wybadać strukturę oraz realność gry. Koordynuje się z tamtymi mieszkańcami, musi przyjąć ich zasady oraz sposób życia i wyglądu. Nie może się wyróżniać, ponieważ gra ciągle się toczy a on jako badacz nie ma możliwości zatrzymania jej. Niestety sprawy komplikują się i przybierają niebezpieczny kierunek, gdy do innowacyjnej gry wkraczają nowi, zupełnie niekontrolowani gracze, którzy zaczynają wprowadzać swoje zasady. Od tej pory wszystko się zmienia, a świat wirtualny zaczyna przeplatać się ze światem realnym.

Książka ta to opowieść o...

Kobiece_ksztalty | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Ostatnio książki fantasy mnie pokochały, niestety jeszcze ta miłość nie jest do końca odwzajemniona, ale na pewno pojawiło się lekkie zauroczenie z mojej strony tym gatunkiem literackim.

Dzisiaj (01/08/2018) premierę ma książka Immersja Erick'a Pol'a. Akcja tej książki rozgrywa się
w całkiem niedalekiej przyszłości gdzie światem zawładnął kult sztucznej inteligencji. Głównym bohaterem jest pracownik instytutu badawczego Ben, który zgadza się wziąć udział
w eksperymencie. Powstaje więc gra Maya VR, która przenosi uczestników do świata kultury minojskiej i pozwala im zobaczyć jak żyli ludzie 1627 lat p.n.e na Krecie. To początek powstania turystyki nowej generacji. Ben jest zafascynowany całym projektem gdyż będzie mógł obserwować toczącą się historię tysiące lat temu na własne oczy. Oczami Bena widzimy ten starożytny świat zwłaszcza, że opisy są bardzo barwne, co pobudza naszą wyobraźnię. W grze oprócz Bena biorą udział inni zawodnicy, sportsmenka Arnike, agentka Kiri Nakai,...

Magia_ksiazek | 2018-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2018

Lubicie książki osadzone w przyszłości, w których bohater przenosi się do odległej przeszłości? Jeśli tak to koniecznie musicie przeczytać "Immersję". Książka chociaż długo się rozkręcała, dała mi niezapomniane przeżycia. Bardzo dobrze czytało mi się tę historię. Na początku możemy natknąć się na wiele opisów przyrody i nie tylko, ale nie ma się co przejmować, ponieważ nadaje to klimatu całemu światu wykreowanemu przez autora!

Milena | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Ben jest naukowcem instytutu. Dla eksperymentu przenosi się do świata Fajstos z 1627 roku p.n.e., a wszystko dzięki grze Maya VR. Pozwala mu to zbadać jak żyli ludzie na Krecie w bardzo dawnych czasach. Oprócz niego do gry trafiają co raz to nowi ludzie. Świat na wyspie wydaje się bardzo realistyczny, trudno odróżnić w nim fikcje.
Wszystko toczy się w miarę spokojnie, ale wszystko do czasu. Na wyspie wybucha wulkan i od tej chwili nic nie jest takie jakby się wydawało, szczególnie ludzie. Zaczyna się walka o przetrwanie, a co za tym idzie koniec jakichkolwiek zasad, wszystkie chwyty są widoczne, a wszystko po to aby przeżyć.
"Immersja" to przede wszystkim fantastyka. Akcja książki początkowo dzieje się w przyszłości, gdzie w modzie jest sztuczna inteligencja i wszystko co jest z nią związane. Jednak główne wydarzenia mają miejsce w wirtualnym świecie, który często miesza się z realnym.
Podczas czytania o znużenie nie macie co się martwić, albowiem mamy tu do czynienia z...

Książki_takie_jak_my | 2018-09-10

Odległa przyszłość, grupa naukowców testuje systemem wirtualnej rzeczywistości MayaVR, który ma posłużyć badaniom nad kulturami kreteńskimi przenosząc w świat gry umysł uczestnika badań. Narastający rozgłos wokół programu badań, podejrzane wydarzenia wokół głównego bohatera i jego rodziny oraz kolejni uczestnicy gry komplikują przebieg testów. Czy bohaterowie będą potrafili oddzielić świat rzeczywisty od świata wirtualnego? Jaki przebieg na wydarzenia w grze będzie miał kataklizm który położył kres cywilizacji minojskiej?
Autor szeroko opisuje otoczenie bohaterów co początkowo może się podobać jednak z czasem zaczyna być nudne a nawet irytujące, bohaterowie za wyjątkiem głównego bohatera raczej są jednostajni a ich osobowość nie zmienia się wraz z biegiem wydarzeń. Jako ciekawostkę można potraktować to że autor doskonale dopasowuje słownictwo do czasów które przedstawia co zdecydowanie nie jest łatwe kiedy przedstawia się przyszłość odległa o trzysta lat oraz przeszłość z przed...