Chmury z keczupu

2018-07-01
2012-12-27
Donata Olejnik
Donata Olejnik

Miałam dosyć duże wymagania względem tej pozycji przez to jak dobrymi opiniami cieszy się na bookmediach. Niestety trochę się zawiodłam. Główna bohaterka odwleka w czasie przekazanie co konkretnie się wydarzyło jednak bardzo łatwo się domyślić. Trójkąt miłosny między nią a dwójką braci, co może pójść nie tak? Praktycznie wszystko. Bardzo do przewidzenia.
Podoba mi się wątek poboczny związany z siostrą głównej bohaterki która jest niesłysząca oraz mamą i dziadkiem. O wiele bardziej wciągnęłam się w tę cześć i jej zakończenie o wiele bardziej mnie zaskoczyło.

Podoba mi się wątek...

'W tej powieści jest wszystko - nietypowa rodzina, miłosny trójkąt, niewyjaśniona zbrodnia i... ptasia dziewczyna. Do tego mnóstwo ciepła, humoru, dramatów i wzruszeń oraz zakończenie, które zmiażdży ci serce.'

W tej książce jest dokładnie wszystko to co nam obiecali! Jak nigdy!🔥 Bardzo dobra książka, napisana w formie listów nastolatki do więźnia skazanego na karę śmieci. Już samo to zasługuje na uwagę i wyróżnia ją z tłumu. Ja osobiście nigdy z czymś takim wcześniej się nie spotkałam. Autorka listów, Zoe, skrywa mroczny sekret. Mniej więcej od początku wiemy jak to się skończy, nie wiemy jednak jak do tego dojdzie, ani komu konkretnie się to przydarzy. Listy odkrywają przed nami powoli zdarzenia, które złożyły się ostatecznie na tragedię. Miłości, tajemnica, mnóstwo kłamstw. A obiecane 'zakończenie, które zmiażdży ci serce'? Faktycznie pozostawia po sobie pewną pustkę i przemyślenia. No i tytuł, który na pierwszy rzut oka wydaje się być co najmniej dziwny, nabiera sensu 🥺😥

Polecam! ❤️

Chmury z ketchupu to książka która miała niestandardowy pomysł gdzie wcześniej w literaturze były wykorzystywane listy jako forma książki ale nigdy nie były listy pisane do kogoś kto jest w więzieniu na death row. Nie wiedziałam o czym jest książka ale jedyne co przeczytałam o tym wiedziałam że ta książka mi się spodoba i się nie myliłam. Książka miała o wiele więcej do zaproponowania mi była o sekrecie dziewczyny która opowiada tą historię mężczyźnie w więzieniu gdzie dodatkowym wątkiem jest trójkąt miłosny który jest naprawdę dobrze poprowadzony.
Strasznie spodobała mi się ta książka i uważam że będę ją polecać dużej ilości osobom. Szkoda tylko że tak mało osób o niej wie.

Kim jest główna bohaterka i narratorka książki "Chmury z keczupu"?
Chyba ma naście lat, chodzi do szkoły, ma dwie siostry, dwoje rodziców
i pod listami, które pisze do obcego mężczyzny, podpisuje się: "Zoe".
To nie jest jej prawdziwe imię, chociaż w listach opisuje prawdę.
Listy adresowane są do więźnia skazanego na śmierć za morderstwo.
Tylko jemu Zoe może zwierzyć się ze swego sekretu: ona też kogoś zabiła.

Czy naprawdę ktoś zginął / umarł?
Czy dziewczyna naprawdę ma coś na sumieniu?
Może to tylko urojenia i bezzasadne poczucie winy?
Może to splot niefortunnych okoliczności?
Może...

Autorka Annabel Pitcher trzyma czytelnika w niepewności prawie do końca.

Zoe w listach niemalże się spowiada.
Chce wyrzucić to z siebie, chce być zrozumiana
i szczegółowo relacjonuje ponad rok życia.
Nie podaje swojego prawdziwego adresu,
nie oczekuje odpowiedzi, ani tym bardziej rozgrzeszenia.

Opowiada o relacjach w rodzinie, niepełnosprawnej siostrze,
chorującym dziadku, kłótniach rodziców, tajemnicach z przeszłości,
własnych marzeniach, wątpliwościach i błędach.
I o dwóch chłopcach, którymi jest zainteresowana.
A właściwie jest zainteresowana tylko jednym,
a ten drugi jest zainteresowany nią.
W co Zoe gra?
Czego chce?
Co robi?

Nie polubiłam jej,
ale chciałam o niej czytać.
Aż do końca...

Nikt nie jest tu idealny.
Sporo rzeczy zaskakuje.
Napięcie prawie eksploduje.
A zakończenie porusza.

Polecam!

Kim jest główna bohaterka i narratorka książki "Chmury z keczupu"?
Chyba ma naście lat, chodzi do szkoły, ma dwie siostry, dwoje rodziców
i pod listami, które pisze do obcego mężczyzny, podpisuje się: "Zoe".
To nie jest jej prawdziwe imię, chociaż w listach opisuje prawdę.
Listy adresowane są do więźnia skazanego na śmierć za morderstwo.
Tylko jemu Zoe może zwierzyć się ze...

Lekko mnie ta lektura nużyła, ale nie tak, aby nie doczytać do końca. Świat widziany oczami nastolatki, która jest infantylna i jednocześnie bardzo dojrzała, szczególnie w sprawach damsko-męskich. Podobała mi się jej relacja z Aaronem , ich rozmowy, żarty, rodzenie się uczucia. Na pewno warto przeczytać, choćby dla tego właśnie wątku.

Nie wiem co napisać. Historia wciągająca od pierwszych stron. Zakończenie łamie serce. Książka nie pozwala o sobie zapomnieć.

Tematyka spoko, czytało się z początku niesamowicie szybko, napisana z poczuciem humoru, ale... Mam niedosyt! Dziewczyna pisze listy do więźnia, który znajduje się w celi śmierci, aż chciałoby się wiedzieć, jak on na to patrzy, jak reaguje - nie wiemy nic. Jest to swojego rodzaju pamiętnik, ale mam wrażenie, że końcówka jest mega chaotyczna. Przyznam, że w ciężko mi się czytało te listy, w których bohaterka zamieszcza jednocześnie to co się dzieje w czasach obecnych jak i wyznaje mu, co leży jej na wątrobie. A ma co leżeć, bo jest zamieszana w niezły trójkąt miłosny, chociaż miłosny to on za bardzo nie jest. Na jednym bracie jej zależy i ma świetne porozumienie, zaś z drugim się całuje i nie mamy pewności czy przypadkiem nie było między nimi czegoś jeszcze. No i zakończenie - ech.

Przyznać należy jednak, że książka wciąga, pomysł niezły, fabuła też nie należy do oklepanych, w pracy będę polecać, bo dobrze napisana historia, ale jeśli macie opcję kupić lub wypożyczyć z biblioteki - nie wydawajcie pieniędzy.

I tak właśnie skończyłam czytać „Chmury z keczupu” Annabell Pircher i wiecie co? Wróciłam do czasów gimnazjalnych, bo domyślam się, że w takim wieku byli przedstawieni w książce bohaterowie. Młoda dziewczyna, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z chłopcami, nie potrafiąca się zdecydować na jednego, dlatego flirtuje z dwoma. Z czasem okazuje się, że są nimi bracia. Wkrótce prawda wychodzi na jaw, co mocno komplikuje dotychczasowe życie dziewczyny. Jak się okazuje na koniec książki, przygoda ta kończy się tragicznie i jest to dość przykry element tej powieści.
Sam sposób przedstawienia opowiadania w formie listów do więźnia skazanego na smierć uważam za bardzo dobry pomysł. Mi się dobrze czytało książkę w takiej postaci i dość szybko ja skończyłam.
Oceniając książkę okiem nastolatka dam jej 8/10, natomiast okiem 33 letniej kobiety, cóż :) te czasy już minęły

Książka ma do samego końca trzymać w napięciu, a dość szybko można domyślać się jak potoczyła się cała ta historia. Już od około połowy zaczęła mnie męczyć, a główna bohaterka coraz bardziej irytować. Nie utożsamiłam się z żadnym bohaterem tej opowieści. Nie do końca odpowiadał mi też sposób prowadzenia naracji. Moim zdaniem książka jest zbyt przereklamowana. Doceniam oryginalność historii, ale można było wykorzystać jej potencjał lepiej. Ja osobiście czuję się rozczarowana...

Po książkę sięgnęłam bo pamiętałam że coś wspomina o niej @catvloguje oraz @wybrednamaruda
Zoe pisze listy do więźnia skazanego na śmierć. Czuje, że może mu w pewien sposób zaufać i powiedzieć jej ściśle skrywany sekret, który zżera ją od środka. Jej sekret jest mroczny oraz przerażający. Dziewczyna boi się komukolwiek go wyjawić.
Na przestrzeni tej książki poznajemy ją bliżej, jej życie, rodzinne, zainteresowania, problemy i przyjaźnie.
Niesyty książka nie przypadła mi gusty. Jest to spowodowane tym, że nie jestem jej targetem. W moim odczuciu jest to mocno infantylna, chaotyczna i nudna książka. Ale widzę, że dla młodszego czytelnika może okazać się super. Mamy motyw dorastania, dziecięcych kłamstewek, chaotycznego myślenia jaki towarzyszy każdej młodej, podekscytowanej osobie, miłości, trójkąta miłosnego (którego osobiście mam już dość) itp. Gdybym miała 12 lat chciała bym móc przeczytać tą książkę. (5/10⭐)

Na przestrzeni tej książki poznajemy ją...

• Egzemplarz recenzencki