Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii

Wydawnictwo: Teologia Polityczna
human25

Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii to zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie. Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas.

O książce powiedzieli m.in.:

Polska będzie łacińska, albo nie będzie jej wcale. Do tego końcowego wniosku podróżujemy przez bogate i niezwykle ciekawe historyczne i ideowe pejzaże, opisane jasno i lekkim piórem. Pasjonująca i pouczająca lektura o naturze i korzeniach polskiej tożsamości.
Agnieszka Kołakowska

Książka Marka Cichockiego składa się z sześciu esejów, które, choć opisują różne epoki, łączy pytanie o sens naszej polskiej wspólnoty. Autorowi chodzi nie tylko o historię, lecz przede wszystkim właśnie o sprawy nader aktualne. W fascynujący i niezwykle erudycyjny sposób wydobywa na jaw najważniejsze historyczne i duchowe uwarunkowania, dzięki czemu nasze spojrzenie na palące kwestie współczesnej Europy nabierają o wiele głębszego wymiaru.
prof. Zbigniew Stawrowski

źródło opisu: Teologia Polityczna, 2018

źródło okładki: Teologia Polityczna, 2018

Zbiór ciekawych esejów, w których Autor wychodząc od trudnego dla Polski położenia na osi Berlin-Moskwa, sugeruje, by polską historię i kulturę rozpatrywać raczej w kategoriach opozycji między Północą i Południem, a więc światem Barbaricum oraz cywilizacją śródziemnomorską. Wiąże też przynależność Polski do Europy z pytaniem, czy to koniecznie Niemcy muszą być pośrednikiem w "cywilizowaniu" Słowian. W pięciu esejach Cichocki przygląda się takim postaciom jak Wincenty Kadłubek, Jarosław Iwaszkiewicz, Teodor Parnicki, Jan Zamoyski czy trochę dziś zapomniany Julian Klaczko. Rzeczywiście są to teksty o historii i literaturze, choć dodałbym też: "o historii w literaturze".

Godna uwagi lektura, jako że przemyślenia Autora zapewne znajdą zrozumienie u czytelników, dla których klasyczna tradycja śródziemnomorska wciąż jest ważnym punktem odniesienia. Myślę zaś, że takich ludzi w Polsce nie brakuje.

Mikolaj Frycz | 2019-01-26
Na półkach: Przeczytane, Konserwatyzm