Amazonia

Wydawnictwo: Albatros
Amazonia
Paweł Wieczorek
Ag2S

Serce amazońskiej dżungli skrywa przerażającą tajemnicę – dla jednych oznacza ona miliardy dolarów, dla innych strach, obłęd i… śmierć. Ekspedycja naukowa doktora Carla Randa przepada bez wieści w amazońskiej dżungli. Cztery lata później jeden z jej uczestników pojawia się wycieńczony w założonej przez misjonarzy osadzie. Okazuje się, że wszedł do dżungli z amputowaną przy barku ręką, a...

Ekspedycja naukowa doktora Carla Randa przepada bez wieści w amazońskiej dżungli. Cztery lata później jeden z jej uczestników pojawia się wycieńczony w założonej przez misjonarzy osadzie. Okazuje się, że wszedł do dżungli z amputowaną przy barku ręką, a wyszedł z dwoma zdrowymi! Czy to efekt działania nieznanej rośliny, która umożliwia regenerację tkanek?

Tropem pierwszej wyprawy rusza kolejna i odkrywa, że niedające się logicznie wytłumaczyć wydarzenia mogą mieć związek z bliżej niezbadanym plemieniem Krwawych Jaguarów, o którym jedynie szepcze się wśród tubylców. Jego członkowie potrafią znikać, przynosząc śmierć każdemu, kogo napotkają. Nawet dżungla poddaje się ich woli. Szlak ekspedycji będzie naszpikowany śmiertelnymi niebezpieczeństwami, a poznanie prawdy zamiast wybawienia może przynieść zgubę...

Powieść sensacyjno-przygodowa jednego z najpopularniejszych pisarzy tego gatunku, autora m.in. „Mapy trzech mędrców”, „Czarnego zakonu” i „Burzy piaskowej”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Klaudyna książek: 202

W poszukiwaniu legendarnego plemienia

Z gęstej amazońskiej dżungli wybiega przerażony i wyczerpany człowiek. Jego ubranie jest w strzępach, nie potrafi zbyt wiele powiedzieć. Misjonarz, który był świadkiem tej sceny, udziela nieznajomemu pomocy i schronienia. Niestety mężczyzna umiera, zanim zdąży przekazać jakieś konkretne informacje. Po jakimś czasie okazuje się, że to jeden z członków ekspedycji naukowej, która zaginęła w dżungli cztery lata wcześniej. Najdziwniejsze jest jednak to, że mężczyzna, który odnalazł drogę powrotną, w momencie wyruszania na wyprawę przed czterema laty nie miał jednej ręki. W chwili śmierci ręka była na swoim miejscu i wydawała się w jak najlepszym porządku.

Kiedy Nathan Rand dowiaduje się o tym incydencie, bez zastanowienia dołącza do ekipy, która wyrusza na poszukiwanie reszty zaginionych. Tamtą ekspedycją kierował jego ojciec. Mężczyzna nigdy nie pogodził się z jego śmiercią, teraz nadzieja na ponowne spotkanie ojca bądź odkrycie, w jakich okolicznościach zginął, pcha go do niebezpiecznego lasu. Śladami swego ojca Nathan Rand wraz z przyjaciółmi podążają w poszukiwaniu legendarnego plemienia Ban-ali, Krwawych Jaguarów.

W ciemnej, nieprzebytej i niezbadanej dżungli na bohaterów czeka cała masa niebezpieczeństw. Od dzikich zwierząt i morderczych roślin po niewytłumaczalne zdarzenia, które na każdym kroku czają się, by pochłonąć choć jednego członka ekspedycji. Przyjaciele nie zdają sobie też sprawy, że ktoś spośród nich nie ma dobrych intencji.

„Dżungla rządziła tu niepodzielnie,...

„Dżungla rządziła tu niepodzielnie, wydawała się nieskończona, nieprzenikniona i pełna tajemnic. Była jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, które jeszcze czekały na dokładne zbadanie”.

Akcja książki toczy się w zawrotnym tempie, dzieje się dużo i intensywnie. Przygody następują jedna po drugiej, bez żadnych przerw. Ta dynamika nadaje historii płynność i sprawia, że „Amazonię” trudno jest odłożyć. Kiedy jeden problem zostaje rozwiązany, za zakrętem czeka już kolejny, z którym muszą się zmierzyć członkowie ciągle uszczuplającej się ekspedycji. Niczym w filmach z Indianą Jonesem, kiedy nie ma już nadziei na poprawę sytuacji, ktoś z grupy bohaterów wpada na pomysł, który ratuje badaczy z opresji. Owszem, przygody, które im się przytrafiają, są raczej nie z tego świata, ale co to za przeszkoda? Nie zmienia to faktu, że czytelnik bawi się po prostu pysznie. Opisy lasu, przyrody, zwierząt i zapachów sprawiają, że można poczuć się, jakby się było członkiem ekspedycji. Wszystko to jest zobrazowane bardzo plastycznie i interesująco.

Oprócz historii rozgrywającej się w cieniu dżungli śledzimy też wątek medyczny, w którym walka z nieznaną chorobą wydaje się skazana na porażkę. Jak uczestnicy amazońskiej ekspedycji mogą pomóc w walce z wirusem?

Bohaterowie są inteligentni, pełni ludzkich uczuć i odruchów, popełniają błędy. Jednym czytelnik będzie zagorzale kibicował, innych darzył nienawiścią. Każda osoba jest inna, każda ma inny zestaw cech charakteru, posiada wiedzę z innej dziedziny i jest niezbędna w grupie. Nie ma tam miejsca na niepotrzebne postaci.

Jeśli szukacie wciągającej przygody, rozgrywającej się w niezmierzonej i mrocznej, pełnej niebezpieczeństw i zagadek amazońskiej dżungli, to bez wahania sięgnijcie po „Amazonię” Jamesa Rollinsa. Nie będziecie w stanie się oderwać. Ta opowieść pochłonie was bez reszty.

Klaudyna Ślenzak

gwiazdka | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Bardzo dobra książka przygodowa. Jeśli chodzi o sensację to już mniej mi się podobała ze względu na wiarygodność. Jakoś nie mogłam uwierzyć w te konkretne priony czy antypriony. Ale powieść ciekawa, napisana z dużą dawką talentu, pełno w niej przygód, dobrych i złych bohaterów, ciekawych postaci. Oczywiście ci dobrzy wygrywają, jak to zawsze bywa w bajkach, źli ponoszą klęskę, wydarzenia są nie zawsze wiarygodne, ale wzmacniają napięcie. Postacie ciekawe, bardzo zróżnicowane, chociaż najbardziej podobał mi się Tor-tor- kto czytał ten wie, że chodzi o zwierzę. Książka dobra dla tych, którzy lubią przygodówki oraz thrillery medyczne.

LukeBlake | 2019-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 marca 2019

Amazonia – James Rollins
Recenzja również na mojej stronie:

James Rollins jest znany głównie z serii SIGMA, ja jednak po raz pierwszy zetknąłem się z nim za sprawą książki „Podziemny labirynt”. Mimo że tamta pozycja nie była wyjątkowo dobra, postanowiłem dać mu szansę i zabrałem się za Amazonie.

Ekspedycja Carla Randa mająca na celu zbadanie liczebności plemion amazońskich ginie bez śladu. Po wielu miesiącach poszukiwań nie udaje się ich odnaleźć, dlatego wszyscy członkowie tej ekspedycji zostają uznani za martwych. Po paru latach jeden z uczestników pojawia się w jednej z amazońskich osad. Okazuje się, że wchodząc do dżungli, nie miał jednej ręki, a wyszedł z niej z obiema.

Już na samym wstępie widać pewne podobieństwa. Zaginiona ekspedycja, doktorzy, naukowcy i wojsko. Dokładnie ten sam schemat co w Podziemnym labiryncie.

Od samego początku nie mogłem wciągnąć się w akcje. Właściwie to do połowy książki czytałem ją z...

Magnis | 2018-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2018

Poszukiwałem książki Amazonia przez dłuższy czas i nareszcie przy ponownym wydaniu mogłem przeczytać, dzięki bibliotece. Dotychczasowe książki Jamesa Rollinsa zawsze zabierały mnie w przygodę połączoną z sensacyjną akcją i zapewniały sporo frajdy podczas czytania. Gdy tylko dorwałem w swoje ręce Amazonie wiedziałem, że przyjdzie niedługo czas, aby przekonać się co ma do zaoferowania. Miałem nadzieje znów zagłębić się w tajemnice i pełne niebezpieczeństw przygody. Dlatego z taka ochota zabrałem się do czytania.
Cztery lata wcześniej wysłana ekspedycja do dżungli Amazońskiej znika raptownie bez śladu. Nawet poszukiwania nie dają rezultatu i zostają odwołane, a członkowie ekspedycji uznani za zaginionych i martwych. Cztery lata później do jednej z wiosek przybywa z dżungli biały człowiek będący na skraju wytrzymałości. Okazuje się, że po identyfikacji był agentem wysłanym z CIA w celu towarzyszenia ekspedycji. Nic by nie było dziwnego, ale wszedł jako kaleka z amputowaną ręką, a...

książek: 1965

Dobra i ciekawa książka, szczególnie polecana na okres wakacji. Spora dawka przygody, sensacji, a także fikcji literackiej. Wartka akcja, szybko wciąga czytelnika. Choć końcówka nieco banalna, to uważam, że warto przeczytać.

Izabela Pycio | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

"Dżungla, nieprzenikniona i nieskończona, była tu najwyższą władzą... dobrze ukrywa swoje tajemnice."

Fantastyczna przygoda czytelnicza, pochłania się ją z szybko, radośnie i przyjemnie. Nie przypuszczałam, że dam się tak mocno zaangażować w poszukiwanie zaginionej ekspedycji i antidotum na grożącą światu pandemię. Autor zabiera czytelnika w świat dzikiej, wrogiej i nieprzystępnej dżungli, gdzie z każdej strony czyha zagrożenie i niebezpieczeństwo. Wyjątkowo zwodnicza flora, nadzwyczaj zdradliwa fauna, dziewicze tereny, a wśród nich tajemnicze, przerażające i nieuchwytne plemię. Nieujarzmiona przyroda, plemię doskonale maskujące obecność w dżungli, mordercza wędrówka, nie stanowią kompletu wyzwań, przed którymi stoją członkowie wyprawy poszukiwawczej. Choć początkowo nie zdają sobie z tego sprawy przyjdzie im się zmierzyć również z ludzką chciwością, okrucieństwem i bezwzględnością.

James Rollins przygotował mega dawkę ryzykownych przygód dla bohaterów, mistrzowsko opisuje ich...

| 2015-03-06
Przeczytana: 2015 rok

Moja pierwsza powieść Rollinsa, ale na pewno nie ostatnia!

Autor w porywający sposób zabiera nas w podróż po dzikiej i niebezpiecznej Amazonce. Towarzyszą nam uzbrojeni żołnierze armii Stanów Zjednoczonych oraz naukowcy. Ich misja ma na celu znalezienie lekarstwa na rozprzestrzeniającą się po świecie zarazę, a także odnalezienie zaginionych przed czterema laty członków ekspedycji naukowej. Po ich śladach drepczą żadni bogactwa najemnicy, po trupach dążący do osiągnięcia swego celu. Drużyna oczywiście natrafia po drodze na wiele innych niebezpieczeństw, a zakończenie może zaskoczyć.

Zdecydowanie nie brakuje tu wartkiej akcji. Polecam!

czytamcałyczas | 2015-03-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię czytać, czy też oglądać filmy/książki o życiu w Amazonii.
Przecież żyję tam mnóstwo zwierząt.Są i jaguary,tapiry,kapucynki,mazamy,leniwce,kacyki i wiele innych.
Ta książka to wspaniała przygoda w lesie deszczowym w Brazylii.
Piękna opowieść,taka mieszanka przygody,sensacji i akcji.
Wyprawa po zaginionych członków ekspedycji.
Zapuszczamy się w głąb lasu,poznajemy żyjących tam ludzi.
Przyrodę,nie tylko :"normalne"zwierzęta jak jaguar,czy też delfin amazoński.
Lecz i jakieś mutację,choćby drapieżne szarańczę.
Książka wciąga i nie pozwala przestać czytać.
Za e-booka dziękuję Pokręconej.

Wkp | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

WEDŁUG SCHEMATÓW

Jeśli sięgam po literaturę przygodową, najczęściej jest to wszelkiej maści klasyka gatunku, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że „Amazonia” to moje pierwsze spotkanie z prozą Jamesa Rollinsa. Skusił mnie opis książki i po części pewnie także fakt, że w ostatnim czasie na fali emocji wynikającej z nowej odsłony „Jurassic World” miałem ochotę na coś w stylu książek Crichtona. I dokładnie to dostałem. Lekką, prostą lekturę z ciekawym wątkiem przewodnim i całkiem niezłym klimatem.

Wszystko zaczyna się od mężczyzny. W jednej z amazońskich wiosek misyjnych pojawia się biały człowiek, ranny, konający, wytatuowany w sposób kojarzący się z pewnym legendarnym, praktycznie nieznanym plemieniem Krwawych Jaguarów. Przybysz kona, zostawiając po sobie jedynie zaszytą monetę, sugerującą że był żołnierzem. Wiadomość o jego śmierci dociera do Ameryki, gdzie wywołuje prawdziwy szok. Zmarły zaginął cztery lata wcześniej, kiedy wyruszył do Amazonii wraz z wyprawą Carla Randa....

Anika | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść niezła szczególnie na okres wakacyjny, jednak większych zachwytów nie wyrażę. Akcja toczy się szybko, ale dość przewidywalnie. Oczywiście pozytywni bohaterowie wychodzą zwycięsko z najgorszych opresji , a ci źli zostają przykładnie ukarani. Jak dla mnie trochę to wszystko za proste, za schematyczne.
Pochwalić należy świetną okładkę, która przyciąga wzrok czytelnika i zdecydowanie zachęca do przeczytania książki.

Wiesia | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Pisarstwo Rollinsa cechuje wielki profesjonalizm i bezgraniczna fantazja.
Ma wielki talent w przekazywaniu czytelnikowi wykreowanych przez siebie
przygód, dlatego jego powieści sprawiają, że czujemy się bohaterami przygód które opisuje.
Ani jedno słowo w książkach Rollinsa nie jest zbędne,każde prowadzi nas poprzez naszpikowane niebezpieczeństwami przygody, i kieruje ku odkryciu tajemnic które sprowadziły bohaterów na drogę pełną śmiertelnych pułapek.
Duże brawa należą się też dla tłumacza.Paweł Wieczorek wykonał fantastyczną pracę która pozwoliła cieszyć się nam takim profesjonalnym przekładem.