"Solange es Schmetterlinge gibt" (Tak długo, jak istnieją motyle)

Wydawnictwo: EISELE
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Solange es Schmetterlinge gibt
literatura piękna
niemiecki
matram

(DE)Penelope ist Grundschullehrerin und glücklich verheiratet – bis eines Tages eine Tragödie ihre kleine Familie auseinanderreißt. Sie verlässt ihren Mann, bricht mit allen Freundschaften und zieht sich fast vollständig von der Außenwelt zurück. Eines Tages entdeckt Penelope zufällig das Geheimnis ihrer achtzigjährigen Nachbarin Trudi und gerät in den Bann dieser faszinierenden...

Eines Tages entdeckt Penelope zufällig das Geheimnis ihrer achtzigjährigen Nachbarin Trudi und gerät in den Bann dieser faszinierenden Persönlichkeit.
Auch der junge Jason, der gerade im Dachgeschoss über ihr einzieht, hat ganz eigene Vorstellungen von Nachbarschaftshilfe.
Trudi und Jason wirbeln Penelopes Leben von nun an gehörig durcheinander und machen ihr klar, dass man die Verrücktheiten des Lebens in jedem Alter genießen kann.

Dieses Buch schlägt die Brücke zu „MARLENE“, Band 2 der „HONIGTOT“-Saga.“
Ihr begegnet Marlenes Freundin, Trudi, wieder und es gibt auch ein kurzes Wiedersehen mit Marlene selbst.

(PL)Penelope jest szczęśliwie zamężną nauczycielka w szkole podstawowej do czasu, aż pewnego dnia tragedia rozrywa jej małą rodzinę. Opuszcza męża, zrywa wszystkie przyjaźnie i prawie całkowicie wycofuje się ze świata zewnętrznego.
Pewnego razu odkrywa przypadkowo tajemnicę swojej 80letniej sąsiadki Trudi i ulega czarowi tej fascynującej osobowości.
Także Jason, który właśnie wprowadził się nad poddasze nad jej mieszkaniem, ma swoje własne wyobrażenie o pomocy sąsiedzkiej.
Trudi i Jason wirują wokół życia Penelopy i uświadamiają jej, że szaleństwem życia można cieszyć się w każdym wieku.

Ta książka nawiązuje do książki p.t. „Marlene”, która była kontynuacją „Miłości w czasach zagłady". Spotkacie przyjaciółkę Marleny – Trudi i ponownie, choć na krótko również Marlenę.

źródło opisu: https://hannimuenzer.com/buecher/solange-es-schmetterlinge-gibt/

źródło okładki: https://www.lovelybooks.de/autor/Hanni-M%C3%BCnzer...»

matram | 2018-05-27

Książka, której polskie tłumaczenie tytułu brzmi „Tak długo, jak istnieją motyle”, a którą w skrócie będę nazywać „Motylami” zaczyna się jak typowa literatura dla kobiet i tworzona przez kobiety czyli tzw. „chic-lit”. Ponieważ zdecydowanie nie jestem fanką tego typu „romansideł”, przyznam, że na początku czytania „Motyli” poczułam lekką irytację oraz zawód.

Pojawia się więc kobieta po 30-stce, z problemami, typowa „szara mysz” mieszkająca tylko z kotem, która nie umie cieszyć się życiem i bardzo chciałaby być dla wszystkich niewidzialna i która przypadkiem na klatce schodowej spotyka przystojnego, dobrze zbudowanego, pewnego siebie (jeszcze tego nie wie, że również bardzo inteligentnego, zabawnego, mądrego), młodszego chłopaka niosącego pudła ze swoimi rzeczami do mieszkania na poddaszu, które niedawno się zwolniło. Po takim wstępie oczywistym jest, że coś się między nimi wydarzy. I na TO wydarzenie nie trzeba długo czekać. Jason swoim optymizmem, energią, zapałem i dobrym sercem...