Miłość w czasach zagłady

Okładka książki Miłość w czasach zagłady Hanni Münzer Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Miłość w czasach zagłady
Hanni Münzer Wydawnictwo: Insignis Cykl: Miłość w czasach zagłady (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Miłość w czasach zagłady (tom 1)
Honigtot
Insignis
2016-03-30
2016-03-30
Łukasz Kuć
II wojna światowa literatura niemiecka nienawiść okrucieństwo relacje rodzinne romans tajemnica walka o przetrwanie walka o życie zaginięcie zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Przemilczana historia

Konto usunięte
Konto usunięte

Czytało mi się bardzo dobrze aż do wspólnego wyjazdu Deborah i Albrechta. Później czytałam już ze zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Ogólnie jednak polecam ze względu na ukazanie sytuacji przedwojennej Niemiec i wielu postaci historycznych.
Akcja przenosi się także do Polski, a konkretnie do Krakowa, gdzie będziemy świadkami wątku szpiegowskiego.

Rozpłynęłam się jak czekoladka w ustach. Ta książka ma duszę.

Rozpłynęłam się jak czekoladka w ustach. Ta książka ma duszę.

Ciężka historia.
Momentami nie rozumiałam postępowania Elisabeth oraz (w szczególności!) Deborah, ale kim jestem by wyrokować, że zachowywały się nieracjonalnie?

Ciężka historia.

Narracja sama niesie czytelnika w świat wydarzeń. Lekkość opowieści stoi jednak w opozycji z ciężarem wydarzeń.
Losy powieściowych bohaterek pokazują, że postępowanie człowieka zależy od jego systemu wartości, od hierarchii, która ma, którą w sobie wypracował na podstawie faktów, przesłanek. Opowieść o przyczynie i skutku jest tego najlepszym przykładem.

Pozytywnie zaskoczyła mnie zgodność wydarzeń, bohaterów z faktami.

Pozytywnie...

Książka o tematyce, którą lubię, akcja dzieje się dawno, ale nie aż tak bardzo dawno, w czasie wojny. Bardzo spodobało mi się ukazanie wojennej historii od drugiej strony, z punktu widzenia... niemieckiej dziewczyny. Ciekawie było czytać, jak sytuacja zwykłych, niezwiązanych z wojskiem ludzi mogła wyglądać w Niemczech. Współczesność traktowałam w sumie jako mało potrzebny dodatek, mało ciekawy dodatek. Dobrze, że było tego mało :)

Przeczytałam, bo lubię czytać powieści obyczajowe. Spodziewałam się bardziej finezyjnej fabuły i dobrej stylistyki. Niestety, książka nie posiada walorów literackich pod jakimkolwiek względem. Naciągana historia, nieprawdopodobne zdarzenia, papierowe postaci... Pomysł fabularny oparty na retrospekcji.

Poruszająca historia rodziny, która by odnaleźć miłość i zrozumienie musiała cofnąć się i zrozumieć co przeżyli przodkowie.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo ciekawa jest historia powstania powieści - polecam zapoznać się z posłowiem. Natomiast sama fabuła... Momentami bardzo infantylna i naciągana. Mnóstwo erotyki - można odnieść wrażenie - kosztem innych wątków. Bardzo płytko potraktowana kwestia ruchu oporu. Natomiast plusem książki jest ukazanie sytuacji w Niemczech w dobie rozwoju narodowego socjalizmu oraz obrazu okupowanego Krakowa. Autorka zrobiła naprawdę dobry research przywołując na kartach książki autentyczne postaci, w tym aptekarza z krakowskiego getta, Tadeusza Pankiewicza.

1973

Całkiem wciągająca powieść o czasach wojennej zawieruchy. Nie ma się co zżymac, że nie jest na faktach, bo nie taka jej rola. Autorka zresztą to wyjaśnia w zakończeniu. Najwyraźniej nie wszyscy dotarli do końca historii. Ja ze zniecierpliwieniem będę czekać na kontynuację, obecnie nieosiagalną "Marlene".
W obecnej części najbardziej polubiłam śpiewaczkę operową, Matkę Debory. Postać na wskroś tragiczna, nietuzinkową.
Powieść polecam!

W obecnej części najbardziej polubiłam śpiewaczkę operową, Matkę...

Świetnie napisana powieść. Doskonały język, wykorzystanie realnych postaci historycznych i zręcznie wplecione fakty z historii. Ciekawy zabieg literacki "książka w książce" - uwielbiam to.
Nie wiem, czy uodporniłam się już nieco, czytając sporo książek o tematyce wojennej, czy może zabrakło w tej powieści głębszego wniknięcia w przeżycia bohaterek, w każdym razie o ile książkę uznaję za bardzo dobrą, o tyle nie uznaję jej za wyciskacz łez. Historia zainteresowała mnie na tyle mocno, że zaraz sięgnę po "Marlene" czyli kolejną część tej historii, co w sumie rzadko mi się zdarza - raczej nie czytam ciurkiem książek z danego cyklu, raczej przeplatam je innymi, a tu nie da rady - chce się czytać dalej ;-)