Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny

Okładka książki Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny Jonathan Wilson
Okładka książki Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny
2018-06-20
2018-06-20
2016-03-10
Michał Okoński
sport piłka nożna futbol Argentyna Argentyńczycy piłkarze Diego Maradona Leo Messi Gabriel Batistuta

Okładka książki Radosław Kałużny. Powrót Taty Radosław Kałużny, Mateusz Karoń
Radosław Kałuż... Radosław Kałużny,&n...
Okładka książki Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, Dawid Janczyk
Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, ...
Okładka książki Steven Gerrard. Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu Steven Gerrard, Donald McRae
Steven Gerrard... Steven Gerrard, Don...
Okładka książki Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy Cezary Gutowski, Aldona Marcinak
Niezniszczalny... Cezary Gutowski, Al...

Gdyby chcieć przedstawić historię jakiegoś kraju poprzez piłkę nożną, to Argentyna byłaby chyba najlepszym wyborem. I odwrotnie – gdyby chcieć opowiedzieć o piłce nożnej za pomocą historii jakiegoś kraju, to... Argentyna byłaby najlepszym wyborem! Książka Wilsona nawiązująca tytułem do klasycznego już czarnego kryminału, to rzecz absolutnie wyjątkowa – z jednej strony jest to bowiem imponujące kompendium wiedzy o argentyńskiej piłce, tak na poziomie klubowym, jak i reprezentacyjnym, z drugiej zaś otrzymujmy fantastyczną opowieść o tym, jak historia kraju przenika się z rozwojem futbolu i jak wzajemnie na siebie oddziałują. Jako że przez wiele lat interesowałem się piłką i równocześnie zawsze kibicowałem Argentynie, książka była dla mnie pełna smaczków (choć przyznaję, o klubowej piłce z początków XX wieku nie wiedziałem zbyt wiele) – zwłaszcza, że autor opisuje wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii argentyńskiej piłki – poznamy losy najważniejszych klubów, ich osiągnięcia w kontynentalnych i międzykontynentalnych zmaganiach, opisany będzie też każdy występ Argentyny w Copa America i na Mundialu. Dla kogoś, kto z piłką jest mocno na bakier, w pewnym momencie może być tego wszystkiego trochę za dużo, ale nie dajcie się zniechęcić – chyba nigdy nikt wcześniej z taką dramaturgi nie opisywał przebiegu meczów i strzelanych bramek (poza „Miastem utrapienia” Pilcha oczywiście!). Ale najciekawsze jest jednak to, jak Wilsonowi udaje się powiązać wątki sportowe i historyczne – w jego ujęciu losy Argentyny są nierozerwalnie powiązane z wydarzeniami boiskowymi, począwszy od uzyskania przez nią niepodległości, przez rządy Perona, po mundialowe sukcesy z okresy 1978-1990, po współczesność i wielkie oczekiwania wobec Messiego (tym bardziej szkoda, że zabrakło w „Aniołach..” epilogu w postaci zdobycia przez Argentynę mistrzostwa świata przed rokiem). Znaczące jest również to, że Wilson w swojej książce powołuje się w różnych miejscach chyba na wszystkich najważniejszych argentyńskich pisarzy (od Sabato po Cortazara),bo będąc Argentyńczykiem o piłce po prostu nie można nie pisać...

Argentyna to stosunkowo młody kraj. Jej historia jest dość brutalna, ale też znajdują się w niej miejsca na radosne chwile. Najczęściej tę radość Argentyńczykom przynosiła piłka nożna. Książka „Aniołowie o brudnych twarzach” to głównie piłkarska historia Argentyny, ale jest ona bardzo ściśle powiązana z tym, co działo się w państwie.

Jonathan Wilson spędził wiele lat w tym kraju Ameryki Południowej, odbył wiele rozmów i przedstawił jak narodził się futbol w tej części świata. I jak ważnym narzędziem stał się dla rządzących.

Pewnie niewielu z Was wie, ale poza kibicowaniem naszym mam jeszcze kilka innych nacji, którym kibicuje na arenach międzynarodowych. Jedną z nich jest Argentyna, która mnie bardziej oczarowała na przełomie XX w. i XXI w. Szczególnie podobał mi się szalejący w ataku Gabriel Batistuta. Był to też okres, w którym mało kto wierzył, że może z tej ziemi objawić się jeszcze jeden piłkarz na poziomie Diego Maradony.

Osobiście bardziej byłem ciekawy dawnych czasów, których nie widziałem. Nawet nie do końca tych, które możemy zobaczyć z odtworzenia. Zastanawiałem się jak wyglądał początek piłki nożnej w Argentynie. I tak jak można było przewidzieć, szał na futbol zaczął się dzięki Anglikom, którzy w XIX w. pracowali w tym kraju. To oni dali początek pierwszym klubom i wymyślili dobry sposób na promocję tej dyscypliny oraz na możliwość sprawdzenia siły lokalnych drużyn.

Bardzo ciekawy był fragment, w którym poznawaliśmy początki najbardziej znanych klubów z Argentyny. Jak wyglądały początki reprezentacji, kto był ich pierwszym największym przeciwnikiem. Dowiadujemy się również tego, dlaczego pierwsze mistrzostwa świata były tak ważne dla Argentyńczyków.

Sięgając po tę książkę nie spodziewałem się, że przy okazji piłkarskiej historii Argentyny poznam także dużo ważnych faktów z jej ogólnej historii. Piłka nożna była niezwykle blisko ważnych wydarzeń i rzeczy dla tego kraju. To sprawia, że można miłośnicy futbolu mogą poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o sam sport. Argentyńska przeszłość nie była taka kolorowa i czasem potrzeba sukcesu oraz sam sukces potrafił wypełnić serca wszystkich ludzi w Argentynie.

Jonathan Wilson spędził wiele lat w tym...

Książka nie równa. Z jednej strony mamy opisy najważniejszych wydarzeń piłkarskich Argentyny i jej wybitnych piłkarzy. Z drugiej mamy historię klubów argentyńskich i jej piłkarzy z dalekiej, nikomu nie znanej historii. Książka nie równa. Im bliżej czasów współczesnych i piłkarzy których się pamięta tym ciekawiej. Dla totalnych fascynatów piłki argentyńskiej, pozycja ciekawa. Dla pozostałych...może być ciężka do przebrnięcia.

Niesamowite tomisko, które przybliża historię argentyńskiej piłki i pokazuje kontekst zmian społecznych zachodzących w tym kraju. Każdy kibic się w pewnym momencie odnajdzie, bo najlepiej się czyta o bohaterach, których się zna. Dlatego też dla mnie przydługo o historii piłki a za mało historii Argentyny (ale ja bohaterów znam od około 2000 roku).

Denerwuje Cię zachowanie Martineza po finale MŚ w Katarze? To pozycja, która wyjaśnia dlaczego tak się zachował. Polecam!

Denerwuje Cię zachowanie...

Kto po przeczytaniu tej książki nie cieszyłby się z mistrzostwa świata dla Argentyny, ten ma śmietnik zamiast serca!

Przebojowa jak tango pozycja Jonathana Wilsona. Gdy biało-czerwoni zaczęli odpadać w pierwszych fazach mundiali, lub się do nich nie kwalifikować wybrałem reprezentację Argentyny jako obiekt kibicowania. Właściwie nie wiadomo dlaczego. Po przeczytaniu tej fantastycznej opowieści już wiem, że wybrałem "Albicelestes" jako obiekt swej kibicowskiej miłości a nie spokój i siłę Niemców, technikę i wirtuozoerię Brazylii, finezję i skuteczność Hiszpanów, dyscyplinę i upór Niemców. Okazuje się, że ten nieświadomy wybór miał jednak głębszą postawę Argentyna miała w swojej historii takie właśnie cechy mniej czy bardziej je ujawniając o czym przekonała mnie recenzowana pozycja.
Książka angielskiego dziennikarza odsłania kulisy najbardziej niesamowitej kultury piłkarskiej na świecie. Autor strzela faktami jak Messi bramki. Drybluje między polityką, kulturą i historią Argentyny jak Maradona zakładający "siatki" poszczególnym graczom przeciwnika. Jego książka rozsadza mity i okrasza fakty szczegółami jak Kempes dynamicznie i bezceremonialnie wchodzący w pole karne. Oprócz całego gwiazdozbioru wybitnych postaci argentyńskiego futbolu piłkarzy, trenerów, działaczy mamy Evę i Juana Perona, Carlosa Gardela i papieża Franciszka I. Już dziś kupuję bilet na samolot do "boskiego" Buenos.

Bardzo ciekawa książka,polecam wszystkim fanom piłki argentyńskiej i nie tylko.Dla przeciętnego fana futbolu Argentyna to Messi,Maradona ,może jeszcze ktoś pamięta kilka-kilkanaście innych nazwisk(tak jak ja,przed przeczytaniem tej książki),a tutaj mamy opis od "zarania dziejów piłki w Argentynie".633 strony ciekawej lektury :)

“Argentyna jest krajem pobożnych życzeń, jest utopijnym snem, który nigdy nie przerodził się w rzeczywistość”.

Argentyna żyje piłką nożną, wręcz oddycha nią - mimo, że jest to oddychanie zatrutym powietrzem. Jonathan Wilson przybliża historię tego kraju właśnie przez pryzmat piłki. Pisze o wielkich zwycięstwach, sromotnych porażkach i prozie życia: korupcji, polityce i przestępczości.

Rewelacyjnie przedstawiona historia Argentyny i piłki nożnej. Wilson w najdrobniejszych szczegółach opisuje najważniejsze mecze reprezentacji i topowych klubów. Jestem pełen podziwu za pracę autora, jaką włożył w napisanie tej książki. Wywiady z gwiazdami Albicelestes przeplatane są faktami, ciekawostkami, polityką i problemami społecznymi Argentyńczyków. Książka nie tylko dla fanów piłki, ale i zainteresowanych historią kraju z Ameryki Południowej.

Dobrze napisana ,interesująca.
Po za tym Messi już dawno przerósł piłkarsko Maradonę i mistrzostwo świata tego nie zmieni ,nawet jeśli by ją zdobył to Argentyńczycy i tak będą bardziej kochać swojego pibe z biednego barrio mimo ,że był ćpunem i debilem.

Dobrze napisana ,interesująca.

• Sport
  • Piłka nożna
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny

Video

Video