Kropla nadziei

Okładka książki Kropla nadziei Katarzyna Michalak
Okładka książki Kropla nadziei
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Seria mazurska (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Seria mazurska (tom 3)
Znak Literanova
2018-06-18
2018-06-18
literatura polska

Trzeci tom sagi Mazurskiej 🥰 ostatni reread, jednak cieszę się, że postanowiłam ponownie przeczytać tę części. Niektóre fakty uleciały z pamięci, dobrze było je sobie przypomnieć.

Poznajemy dalsze losy Nataniela, Siergieja i Mateusza...
Życie tej trójki już nigdy nie będzie takie samo. Pożar. Jedno słowo, jedna chwila, a życie staje do góry nogami. Traci się to, co najważniejsze...
W ten właśnie sposób Nataniel stracił nie tylko swój wymarzony, ukochany dom, ale także swoją przyjaciółkę - która była mu jak matka -Martę.
Z tej tragedii ciężko było podnieść się nie tylko Natowi, ale również Siergiejowi, a także Mateuszowi. Oliwia po matce rozpaczała przez chwilę, czekając na rozwój wydarzeń. Kiedy dowiedziała się, że pieniądze dalej będzie miała wyjechała z Sennej i nigdy więcej nie wróciła.
Nataniel musiał w miarę szybko uporać się z żałobą po Marcie - zajmował się przecież Emilką. W tym trudnym czasie wspierała do Zosia - miejscowa weterynarz oraz jej mama Marianna.
Gdy Nataniel na nowo zaczynał wracać do życia, razem z Zosią i jej mamą postanowili pomóc Mateuszowi. Początkowo leśniczy mocno się opierał pomocy, później był im wszystkim bardzo wdzięczny.
Siergiej nie dostał możliwości przeżywania żałoby tak jak by tego chciał - najpierw opiekował się Oliwią, później pomógł Mateuszowi, a następnie Natanielowi. Dzięki temu zyskał przyjaciół, nie był już sam.
Do Sennej zawitają również szczęśliwe dni - Nataniel zbliży się do Zosi, odkryje tajemnice (z pomocą Siergieja) jakie skrywa Iwona, pozna pewną intrygującą kobietę - Magdę...

Czy Nataniel będzie szczęśliwy z Zosią? Czy uda im się odnaleźć zagubione szczęście? Czy Mateusz pogodzi się ze śmiercią Marty i otworzy na innych? Kim jest Magda? Jaką tajemnicę skrywała Iwona? Czy Siergiej także odnajdzie spokój ducha?
Powiem tylko tyle, że całość kończy się dobrze dla głównych bohaterów. Jak? To już musicie sprawdzić sami ;)

Poznajemy dalsze losy Nataniela, Siergieja i Mateusza...

Dalsze losy Nataniela Emilki i partyzantów z lasu oraz Pani weterynarz Zosi

Dalsze losy Nataniela Emilki i partyzantów z lasu oraz Pani weterynarz Zosi

Po tragicznej śmierci Marty Nataniel, Siergiej i Mateusz nie są w stanie poradzić sobie z trudną sytuacją. Nataniel wraz z Emilką zostaje bez domu i środków do życia. Bojąc się o siebie i dziewczynkę pragnie jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Zbliża się do Zosi, która zostaje później jego dziewczyną. Niebawem dowiaduje się, że Emilka jest tak naprawdę jego przyrodnią siostrą, zaś jego ojciec miał jeszcze jedną córkę.

Siergiej z kolei przygarnia Oliwię do siebie i zaczyna się nim opiekować. Szybko jednak okazuje się, że dziewczyna jedynie udawała współczucie z powodu śmierci matki i tak naprawdę chciała się związać z mężczyzną jedynie dla pieniędzy. Oliwia nie jest szczera także z Natanielem i skrywa przed nim tajemnicę, która rzutuje na ich wzajemne relacje.

Mateusz popada w alkoholizm i depresję. Przestaje dbać o siebie i zaniedbuje swoje obowiązki. Zaniepokojeni jego stanem Nataniel i Siergiej decydują mu się pomóc. Niebawem mężczyzna zaczyna ponownie wychodzić z domu i nawiązuje relację z Marianną, matką Zosi.

Trzeci tom "Serii Mazurskiej" jest to poruszająca i pełna emocji powieść o tęsknocie za najbliższą osobą, radzeniu sobie w trudnej sytuacji, a także sile o przyjaźni oraz miłości. Bohaterowie mierzą się z wieloma tajemnicami, a także z własnymi słabościami. Podejmują także wiele trudnych decyzji, które rzutują na ich relacje z otoczeniem. Nie tracą jednak nadziei na lepsze jutro i liczą, że los w końcu się do nich uśmiechnie. Pragną miłości oraz wsparcia.

Moim zdaniem "Kropla nadziei" jest to bardzo udana powieść, która mocno chwyciła mnie za serce i poruszyła do głębi swoją treścią. Jest to jedna z lepszych powieści jaką miałem okazję ostatnio przeczytać.

Poznajemy dalsze losy Nataniela i jego przyjaciół. Przyjaciele Marty Kraszewskiej próbują na nowo poukładać swoje życie po jej tragicznej śmierci.
Zdradzę tylko, że w tym tomie nikt nie umiera a zakończenie jest dla odmiany bardzo przyjemne i zaskakujące.
Książkę łyknełam w jeden świąteczny dzień i na pewno wróce do tej serii.

Książkę łyknełam w jeden świąteczny dzień i na pewno wróce do tej serii.

"Nasze serca czują więcej niż domyśla się rozum."

Ogólnie ok.

"Nasze serca czują więcej niż domyśla się rozum."

Ogólnie ok.

W dzień, w którym Marta odeszła zmieniło się wszystko. Zostawiła bardzo dużo osób, na których mogła zawsze polegać, a oni na nią. Nataniel pomimo swojej żałoby musi podnieść się dla Emilki. Dziewczynka potrzebuje teraz dachu nad głową i swojego kochającego wujka. Niestety z powodu pożaru dom został spalony doszczętnie i chwilowo musiał ją zostawić u Zosii Micińskiej do której zaczyna coś czuć. Myśli, że jest przeklęty ale w końcu jego życie się odmieni.

Siergiej nie miał tyle szczęścia żeby opłakiwać swoją ukochaną Martę. Musiał zająć się ranczem, pogrzebem, ale także jej córka Marty - Oliwią, która przestała jeść i pić. Pierwszego punktu widzenia można pomyśleć, że rozpacza po śmierci matki, ale to tylko pozory. W rzeczywistości dziewczyna chcial a zdobyć na siłę pieniądze i myślała, że Siergiej będzie idealnym kandydatem, ale się myliła. Siergiej także pomaga Natanielowi udźwignąć się po stracie oraz Mateuszowi.
Mateusz natomiast rozpacza nad butelką alkoholu. Chce także umrzeć, aby być razem z Martą, ale dzięki Natanielowi, Siergiejowi i nie tylko w końcu dźwiga się. Nawet zaczyna zakochiwać się w Mariannie Micińskiej matce Zosii.

Po tragedii jaką się wydarzyła oraz stratach Jak nie bohaterowie musieli przejść do ich wsi przyjdą takie dni co będą szczęśliwe dla każdego bohatera. Poznajemy tutaj także tajemnice , które są i bardzo miłe, ale także smutne. Książkę czytało mi się bardzo lekko i szybko. Zżyłam się z tymi bohaterami już całkowicie i sama zamieszkałabym niekiedy na takiej wsi. Fajnie jest tutaj pokazane, że mieszkańcy starają się dbać o sąsiadów w potrzebie jak ktoś tego potrzebuje. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, że jest odwrotnie, ale w mieście można natknąć się na takich ludzi częściej. Bardzo fajnie autorka opisała tutaj uczucia bohaterów.
Polecam ❤

Kolejna, trzecia już część trylogii mazurskiej. Poznajemy dalsze losy mieszkańców sennej, ta część niestety ale przynosi dużo cierpienia , smutku, ciężkich decyzji ale tak jak w życiu po największej burzy przychodzi słońce . Książka pokazuje nam jak ważne jest by cieszyć się każdym dniem , by nie czekać z podejmowaniem decyzji bo nie wiadomo co przyniesie jutro. Czekam na kolejną część ♥️

,,Kropla nadziei” to 3. tom ,,Mazurskiej trylogii” autorstwa Katarzyny Michalak. Ponownie przenosimy się do Sennej- małej, ukrytej pośród jezior, lasów i łąk wioski na Mazurach- by znów spotkać Nataniela, Mateusza, Siergieja i małą Emilkę.

Przyjaciele Marty Kraszewskiej próbują na nowo poukładać swoje życie po jej tragicznej śmierci. Każdy z nich inaczej odczuwa tę stratę i na swój własny sposób próbuje poradzić z żałobą.

Świat Mateusza nie ma prawa istnieć dalej bez ukochanej Marty. Pogrążony w rozpaczy mężczyzna postanawia zapić się na śmierć i jak najszybciej dołączyć do swej ,,duszki” w zaświatach.

Siergiej- w swym bólu i tęsknocie na powrót cyniczny i złośliwy- rozumie, że najważniejsze decyzje podjął zdecydowanie za późno. Zasiane w nim ziarno dobra jednak wciąż kiełkuje i wzrasta, nie pozwalając zapomnieć mężczyźnie o ludziach, którzy potrzebują jego pomocy. A tych będzie całkiem sporo...

Nataniel po raz kolejny w życiu będzie musiał poradzić sobie ze stratą domu i kogoś, kogo kochał. Pożar nie tylko odebrał mu Martę i wierną, psią towarzyszkę Trusię. Mężczyzna i powierzona mu jego opiece Emilka stracili dach nad głową, zostając z niczym.
Gdzie się podzieją? Kto przygarnie pogorzelców? Jakie miejsce na powrót będą mogli nazwać swym domem?

Czy podpalaczka- Aśka Jarząbek- poniesie zasłużoną karę?

Sprawy sercowe Nataniela jak zawsze będą mocno skomplikowane. Jednak doczekają pomyślnego rozwiązania i mężczyzna w końcu się ożeni. Kto okaże się wybranką Nataniela? Czy będzie nią Oliwia- matka jego dziecka? Dość powiedzieć, że państwo młodzi nie będą jedyną parą, która postanowi stanąć przed ołtarzem i przyobiecać sobie miłość i wierność aż do końca swych dni.

Czy zagadka ojcostwa Emilki w końcu zostanie rozwiązana? Co jeszcze odkryje Siergiej w toku swojego śledztwa?
Jaką tajemnicę skrywa doktor Zosia i jej matka?
Czy Mateusz odzyska radość i siły do życia?
Kim będą dwie, małe dziewczynki w błękitnych sukienkach?

Kto otrzyma od losu tytułową kroplę nadziei, która na zawsze odmieni wszystko...?

Jak to w tego typu powieściach bywa, wszystko dobrze się kończy. Droga do szczęśliwego zakończenia dla każdego z bohaterów będzie jednak wyboista i pełna niespodzianek.

Wzruszająco o tym, że czasem to, co najważniejsze, jest tuż obok nas- ciche i ukryte cierpliwie czeka, by dostrzec je i zdobyć. Miłość zaś przybiera różne oblicza i potrafi nieźle zaskoczyć...

Na półkach: , , , , , ,

Trzeci tom trylogii mazurskiej. Bohaterowie wiele wycierpieli i w końcu odnaleźli spokój i szczęście. W całej trylogii było wiele łez i smutku ale był też uśmiech i szczęście. I dla tych szczęśliwych chwil warto żyć. Warto poznać tę serię książek. Nie jest to przesłodzona bajka ale życie.

Najlepsza z trzech części, choć i tak szła do pewnego momentu bardzo topornie.

Najlepsza z trzech części, choć i tak szła do pewnego momentu bardzo topornie.

• Katarzyna Michalak
  • Przeczytane 2018