Dziś będzie inaczej

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: W.A.B.
Today Will Be Different
Angie

Nowa powieść autorki bestsellerowego "Gdzie jesteś, Bernadette?" Eleanor Flood pewnego dnia budzi się i stwierdza, że "dziś będzie inaczej". Będzie uśmiechnięta, założy sukienkę, poświęci czas synowi i mężowi. Plan spala na panewce – syn, którego odwiozła do szkoły, licząc na siedem cudownych godzin spokoju, udaje ból brzucha i musi go odebrać, odwiedziny w gabinecie męża ujawniają, że wcale...

Nowa powieść autorki bestsellerowego "Gdzie jesteś, Bernadette?"

Eleanor Flood pewnego dnia budzi się i stwierdza, że "dziś będzie inaczej". Będzie uśmiechnięta, założy sukienkę, poświęci czas synowi i mężowi. Plan spala na panewce – syn, którego odwiozła do szkoły, licząc na siedem cudownych godzin spokoju, udaje ból brzucha i musi go odebrać, odwiedziny w gabinecie męża ujawniają, że wcale go tam nie ma (czyżby miał romans?).

Fabuła jest pełna komicznych epizodów, absurdalnych zwrotów akcji i cudownych scenek.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 75

Nadciąga postrzelona mamuśka!

Są takie dni, gdy każdy z nas myśli sobie: dziś zmienię swoje życie! Będę dziękować wszechświatowi za wszystko, co dostałam od losu, będę lepszą żoną, matką, przyjaciółką. Będę wdzięczna za to, co mam, będę cierpliwa, uśmiechnięta, pokażę rodzinie, jak bardzo mi na niej zależy. Poświęcę czas mężowi, spędzę wyjątkowe popołudnie z dzieckiem. I cóż, zwykle na zamiarach się kończy, bo życie ma czasem własny pokręcony plan!

Eleanor Flood może uważać się za szczęściarę. Mąż, wzięty lekarz, cudowny syn, piękny apartament i dużo wolnego czasu na spotkania z przyjaciółkami, lekcje poezji i jogę. Która z nas nie chciałaby wieść takiego życia? Okazuje się jednak, że nawet tak uprzywilejowane kobiety doświadczają bolączek typowych dla wszystkich żon i mam. Za mało czasu dla męża, za mało czasu dla syna, za dużo bylejakości, za dużo udawania, za dużo pozorów, za dużo wszystkiego, co sprawia, że dzień staje się męczącym wstępem do zbliżającego się wieczoru i czasu snu. Ten stan, gdy otwierasz oczy i już wiesz, że czekasz jedynie na to, by znów je zamknąć i iść spać. Któż z nas tak czasem nie ma? Eleanor postanawia jednak, że dłużej tak być nie może. Musi dać z siebie więcej, zmienić ten dręczący stan niedosytu życiowego, pokonać marazm. Dziś będzie ten dzień, gdy stanie się bardziej radosna, wreszcie skupi się na tu i teraz. Będzie sympatyczną, pełną radości, uśmiechniętą kobietą. Niestety już od rana wszystko idzie nie tak…

Mąż zachowuje się nader dziwnie, co więcej, znika w tajemnicy z...

Mąż zachowuje się nader dziwnie, co więcej, znika w tajemnicy z pracy. Syn symuluje chorobę, aby się urwać ze szkoły. Eleanor ma za to iść na lunch z kimś z przeszłości, kogo nawet nie pamięta. Chaos wkrada się nagle w rozkład jej dnia. Eleanor ma jeden dzień, aby dowiedzieć się, co knuje jej mąż (zdrada? szemrane interesy? rychły rozwód?), co dolega jej wyjątkowemu synowi Timby’emu (jest szykanowany w szkole za pociąg do makijażu? jest homoseksualistą? zaniedbała go uczuciowo na amen?) i w jakim celu jej stary znajomy zaprosił ją na lunch (zemsta? podryw? nowe zawodowe wyzwanie?). Wszystko to przypomina tornado jednego dnia nieogarniętej, acz przezabawnej mamuśki. Ale żeby nie było nam tak wesoło, po drodze dowiemy się o bolesnym dzieciństwie Eleanor, utracie ukochanej matki, nałogu ojca, bolesnej relacji z siostrą, która utknęła w przemocowym związku. W końcu dowiemy się też, co knuje mąż Eleanor i jak wpłynie to na jej życie. A jest na co czekać, bo dla odkrycia tej tajemnicy warto dotrwać do ostatniej strony!

„Dziś będzie inaczej” to powieść z gatunku lekkich czytadeł, wyróżnia ją jednak pewien rodzaj gorzkiej głębi. Nie wszystko bowiem w tej historii jest polukrowane i śliczne. Nie kończy się ona również happy endem. Dla mnie zakończenie niesie wyjątkowo pozytywne przesłanie. O życiu, jego wartości i o tym, jak ważne jest docenianie tego, co się ma, nawet jeśli jest to życie na pozór nudne i niedoskonałe. Bo jego wartość poznajemy dopiero wtedy, gdy zaczyna się rozpadać. Gdy staramy się złapać jego rozwiane wiatrem cenne nitki.

Zgodzę się więc z opisem z okładki – „Skandalicznie zabawne”, ale także życiowo przenikliwe. I doprawione kroplą goryczy. Okładka zapowiada również ekranizację książki jako serial HBO z Julią Roberts w roli głównej. Jeśli przypomnieć sobie kreację aktorki w ekranizacji „Jedz, módl się, kochaj”, możemy spodziewać się hitu. Obie te historie łączy bowiem nie tylko odtwórczyni głównej roli, ale także pozytywne przesłanie o wartości życia, której należy poszukiwać. Zawsze i wszędzie.

Joanna Jurzyk

WielkiBuk | 2018-07-26
Przeczytana: lipiec 2018

Co prawda to Virginia Woolf była pierwsza, a jej zjawiskowa „Pani Dalloway” to niedoścignione arcydzieło literatury, jednak „Dziś będzie inaczej” Marii Semple świetnie wykorzystuje ten przepis na „jeden dzień z życia kobiety” i rozpracowuje go na swój własny, unikatowy sposób. I tak do rąk czytelnika trafia zabawna, lekka, niezobowiązująca powieść obyczajowa, której niebagatelny humor nadaje powiewu świeżości i porywa czytelnika w wir perypetii bohaterki. Nie trzeba spodziewać się po tej powieści ambitnych fajerwerków, ale czystej radości z lektury, nic dodać, nic ująć. Odnoszę również wrażenie, że wiele współczesnych czytelniczek odnajdzie chociaż cząstkę siebie w Eleonor, a jutro o poranku wstanie z uśmiechem i wiarą powtarzając jak co dzień: dziś będzie inaczej. Kto wie?

zaczytanasowka | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Kochani książka należy do bardzo miłych i lekkich lektur.
To co mnie bardzo urzekło w tej opowieści, to odkrywanie tajemnic głównej bohaterki.
Z pozoru kobieta sukcesu, ma kochającego męża i słodkiego synka. Aby dopełnić ten lukrowy opis, pamiętajmy o psiaku :)
Niestety Eleanor nie czuje się Panią swojego losu.
Postanawia to zmienić :)
Ale jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, świat rzuca jej kłody pod nogi.
Najpierw syn z bolącym brzuszkiem, którego trzeba odebrać przed czasem ze szkoły.. Później mąż który ostatnio się dziwnie zachowywał, wziął wolne w pracy nic jej o tym nie mówiąc...
To będzie długi i zabawny dzień z Eleanor.
Kochani głównej bohaterki nie da się nie kochać :)
www.zaczytanasowka.pl

janielka | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Okładka w moich ulubionych kolorach, zachęcający tytuł, czego chcieć więcej.
„Dziś będzie inaczej” to opowieść o zwykłej kobiecie, która lubi narzekać, świat widzi tylko w czarnych barwach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie czuje się spełniona?
Może dlatego, że ma dość codziennej rutyny. Jej planem na dziś jest stawić czoło rzeczywistości. Postanawia zatem przeżyć jeden dzień, tak by zadowolić swoje ego. Niestety od rana nic nie idzie według planu. Dalsza część dnia też nie należy do tych super ekstra, zaplanowany dzień. Czy Eleonora spędzi dzień, tak jak zaplanował? Czy uda jej się poukładać wszystkie zaplanowane sprawy, okiełznać emocje?
Mamy tu dobrze wykreowaną postać kobiety, która zmaga się z duchami przeszłości. Nie uporządkowane sprawy z siostrą i szwagrem, powodują, że nie czuje się ona komfortowo. Autorka nie pozwala nam się nudzić ani przez chwilę. Przygody Eleonory to swego rodzaju sinusoida, która wznosi się, żeby za chwilę dać czytelnikowi odpocząć, ale tylko po...

Janna | 2018-07-19
Przeczytana: 04 lipca 2018

Po pierwszej książce tej autorki z pewną nadzieją, ale jednocześnie z dużymi wątpliwościami zabrałam się za drugą. Niestety, moje obawy potwierdziły się. Książka jest dziwna, pokręcona i nie wciąga. Strasznie trudno utożsamić się z główną bohaterką, a to utrudnia odbiór całości. Na pewno coś w niej jest, więc może warto zaryzykować, ale książka na pewno nie trafi do wszystkich.

DziewczęZksiążką | 2018-10-16
Przeczytana: 01 października 2018