Gdzie jesteś, Bernadette?

Okładka książki Gdzie jesteś, Bernadette?
Maria Semple Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
2014-05-23
Data 1. wydania:
2012-08-14
Maciej Potulny
matka córka rodzina literatura amerykańska ucieczka tajemnica czarny humor ironia
Inne

Zastanawia mnie skąd tak niskie oceny. Dla mnie książka bardzo dobra. Jest humor, intryga, ciekawa narracja - wszystko czego oczekiwałam od tej książki. Chętnie przeczytam ją jeszcze raz. Polecam :)
Film też dobry, ale ujmuje dużo, bo jest okrojoną wersją a szkoda.

Film też dobry, ale ujmuje dużo, bo jest okrojoną wersją a szkoda.

Niezwykle rzadko czytam filmowe ksiazki ale tym razem nic nie moglo mnie powstrzymać. Dlaczego? Jedno slowo - Antarktyda. Najpierw obejrzalam film. I przepadlam. Od tego czasu chlone wszystko co jest zwiazane z Antarktyka i Arktyka. No i uwielbiam Bernadette. Bylam bardzo ciekawa pierwowzoru na ktorego podstawie Cate Blanchett stworzyla tak rewelacyjna kreacje. Zwlaszcza, ze Bernadette jest mi bliska jak siostra. Fobie spoleczne, nerwice, awersja do „mamusiek”, sarkazm, niechec do wychodzenia z domu… Jeszcze raz - uwielbiam Bernadette. Ksiazka zaskoczyla mnie wieloma roznicami. Mysle jednak , ze film wyciagnal z niej to co najlepsze. Lekka, pozytywna, inteligentnie zabawna, wciagajaca historia. Polecam.

Zwykle do bestsellerów podchodzę z rezerwą, ale tym razem książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Bardzo przyjemna. Ciekawa forma narracji. Kilkakrotnie udało jej się mnie rozśmieszyć, a to nie łatwe.
Polecam.
Film też fajny.

Polecam.
Film też fajny.

Kolejna książka z serii tych banalnych, nienachalnych i luźnych pozycji. Ciekawostką, a dla mnie na początku trudnością z wygryzieniem się w fabułę był styl - jest to powieść epistolarna! Czyli poznajemy dzieje bohaterów głównie z listów, maili czy notatek wymienianych pomiędzy nimi jedynie z kilkoma wstawkami „normalnej” treści.
🕶Początkowo zabawna historia, przygody i cięte riposty bohaterki mocno mnie wciągnęły, jednak z czasem fabuła stała się zbyt wymyślna jak na mój gust po to, by bardzo szybko się rozwiązać 😃 niemniej jest to jak najbardziej urlopowa pozycja
🕶Jest to jedna z książek kupionych pod wpływem impulsu - gdzieś u kogoś widziałam, więc jak zobaczyłam na promocji, to nie myśląc - wzięłam.

🕶Początkowo zabawna historia, przygody i...

Końcówka iście amerykańska-typowy kiczowaty show. Ja wiem, że typowi Amerykanie to najczęściej idioci. Jeśli ta książka to bestseller, niestety moja teza sie potwierdza.

Ksiazka moze trochę nudna na początku i napewno nie jest...przezabawna jak o niej piszą ale przeczytałam i jestem zadowolona ze sama mogę się o niej wypowiedzieć
Bernadete znana architekt rezygnuje ze swojej pasji i przeprowadza się do Seatle , unika ludzi , mieszka z rodziną w starym rozwalającym się domu. Jej corka Bee po skończonej nauce z dobrymi wynikami może sobie wybrać wycieczkę marzeń.... pada na Antarktyde.!!!!
Niestety Bernadete ma chorobę morska i wymysla plan aby nie jechać. Sprawy rodzinne się skomplikowaly ... na głowie Bernadete jest policja , maz chce ja zamknąć w zakładzie psychiatrycznym !!!! Bernadete znika!!! Jej córka Bee koniecznie chce odnaleźć matkę i wyrusza z ojcem w podróż. Co takiego się stało ze Bernadette znikła ? Czy zostanie odnaleziona? Przeczytajcie nie pożałujecie

Ciepła opowieść napisana z duża dozą humoru. Bohaterowie tej powieści są fantastycznie wykreowani. Serdecznie polecam.

Przyjemna bajeczka o genialnej architektce Bernadette, która po wielu nieudanych próbach zostania mamą wydała na świat Bee (właściwie Balakrishnę, bo takie przedziwne imię nadała jej w przypływie wszystkich okołociążowych problemów) i zatraciła się w macierzyństwie. Próbowała to zatracenie się, niedostosowanie „przepracować” poddając się terapii, ale psychiatrzy i psychologowie polegli. Oba podejścia Bernadette do terapii – i to, kiedy sama udaje się po pomoc, i to, kiedy o pomoc dla żony prosi Elgie opisane są z brawurowym zacięciem komediowym.

Przyjemna powieść dla kobiet – zołz, które gdyby mogły, w ogóle unikałyby kontaktów międzyludzkich (por. motyw „Manjula”).

Przyjemna satyra na życie szkoły dla nie do końca dostosowanych społecznie matek, które muszą funkcjonować w tych wszystkich okołoszkolnych i okołoprzedszkolnych strukturach.

Przyjemna historia dla tych, którzy uważają, że macierzyństwo i rodzicielstwo są religią, w kultywowaniu której, wszystko – z akcentem na życie zawodowe – przeszkadza: „istniał świat, a to rozprasza”, jak śpiewał Świetlicki. Dwa projekty architektoniczne zrealizowane przez Bernadette traktowane są przez męża Bernadette – Elgiego – jako odpowiedniki dwóch z osiemnastu wizji św. Berandetty Soubirous. Po przyjściu na świat Bee, Bernadette podejmuje decyzję, że nie chce kolejnych szesnastu genialnych realizacji architektonicznych… chce tylko zdrowia i pomyślności dla Bee.

Zarówno w tym wycofaniu z życia zawodowego, jak i w iście ascetycznym unikaniu wszystkiego, co nie jest związane z życiem rodzinnym, a także w rozważaniach o chrześcijaństwie („Pomagam ci, bo jestem chrześcijanką”), w kpieniu z życia wspólnotowego („- Odnoszę wrażenie, że nie wierzycie w naszą szkolną wspólnotę. - Nie wydaje mi się, żeby wspólnota mogła być obiektem kultu.”), w wyśmiewaniu terapii, Maria Semple jest bardzo niewspółczesna. To nieschlebianie współczesnym dogmatom zdaje się być znakiem firmowym jej pisarstwa.

Polecam na leniwe wieczory :)

Książka ciekawa. Na początku sprawiała mi trochę trudności. Ale z czasem polubiłam Bernadette. Podobała mi się jej postać, jej życiorys stworzony przez autorkę. Bardzo dobrze zapowiadająca się architekt z iskrą, niebanalna i odważna. Życie które potoczyło się raczej "pod górkę" a ona i tak umie zachować tą "iskrę" w codziennym życiu. Pomimo różnych perypetii "iskra" zwycięża. Polecam dla niezdecydowanych.

Nie wiem skąd tak niskie oceny. Moim zdaniem Książka jest na prawdę świetna.
Z początku bardzo podobał mi się humor. Dobrze się bawiłam przy wstępie, ale potem zaczęło się robić nieco poważniej. Nie jest to w żadnym stopniu wadą, bo bardzo płynnie to przeszło.
Książka ma w sobie wszystko czego ostatnio szukałam. Jak wspomniałam, mamy humor, ale jest też intryga, jakiś mały (ale na szczęście nie główny) romans, problemy troszkę na tle psychicznym i pezede wszystkim bohaterów których da się lubić, ba! Nawet się im współczuję, kibicuje i chce się z nimi spędzać czas.
Książka jak najbardziej przypadła w moje gusta, bardzo żałuję, że nie ma drugiej części, tak dobrze się bawiłam. Na pewno to nie ostatni raz z tą książką, mam nadzieję jeszcze kiedyś do niej wrócić i cieszyć się nią równie mocno.

Nie wiem skąd tak niskie oceny. Moim zdaniem Książka jest na prawdę świetna.