Gdzie jesteś, Bernadette?

Okładka książki Gdzie jesteś, Bernadette? Maria Semple
Okładka książki Gdzie jesteś, Bernadette?
Maria Semple Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Gdzie jesteś, Bernadette? (2019) literatura piękna
Where'd You Go, Bernadette
W.A.B.
2019-07-31
2014-05-23
2012-08-14
Maciej Potulny
Ekranizacje:
Gdzie jesteś, Bernadette? (2019)
matka córka rodzina literatura amerykańska ucieczka tajemnica czarny humor ironia
Inne

Na początku byłam zdziwiona formą, jednak po czasie szybko się wciągnęłam. Były momenty gdy szczerze się zaśmiałam podczas czytania. Pod koniec napięcie rosło i bardzo byłam ciekawa zakończenia :)

Fabuły brak.
Napięcia brak.
Bohaterowie nudni.
Ogólnie przebija WIELKA NUDA.
Jakbym czytała ciut mniej grafomańskie wypociny Bridget Jones.

Treść podzielono na rwące się fragmenty złożone z maili pomiędzy bohaterami, których w ten sposób poznajemy. Jest też narratorka Bee. Wszystko, co jest niekompletnie przedstawione w rozsyłanej korespondencji dopowiada Bee.
Nie wiem, gdzie te zabawne fragmenty. Chyba zasnęłam i nie doczytałam 😜
A serio, beznadziejna podliteratura.
Fatalny język.

Fabuły brak.
Napięcia brak.
Bohaterowie nudni.
Ogólnie przebija WIELKA NUDA.
Jakbym czytała ciut mniej grafomańskie wypociny Bridget Jones.

Nie wiem,...

1977

Gdzie jesteś, Bernadette skradło moje serce! Czytałam ją w stresującym momencie mojego życia i cudownie poprawiła mi humor! Ta książka, po prostu kipie od ironii i abstrakcji.
Tytułowa Bernadette to żona i matka. Ekscentryczna architektka, ma męża geniusza i córkę, która nie jest przeciętną nastolatką.
Całość ma ciekawą formę, historię poznajemy z listów, tych tradycyjnych i maili. Trzeba się nieco przyzwyczaić do oryginalnej formy narracji, po prostu się jej poddać i wejść w szalony świat, jakim jest codzienność Bernadette.
Gwarantuję Wam jazdę bez trzymanki! Pogoń za Bernadette jest szalona, dostarcza masę emocji, rozbawia, i trzyma w napięciu, dosłownie do ostatniej książki.
Wyruszcie w tę podróż, będziecie zachwyceni!

Całość ma ciekawą formę, historię poznajemy z listów, tych...

Z każdą kolejną przeczytaną książką, coraz bardziej lubię serię Gorzka Czekolada. Świetna opowieść o niezrozumianym geniuszu, skomplikowanych relacjach rodzinnych i tęsknocie za wyzwaniami - za wszystkim dla czego warto żyć. Super lektura na lato.

wciągająca historia, z napieciem czekalam na rozwoj wydarzen

wciągająca historia, z napieciem czekalam na rozwoj wydarzen

230621 ebook G8.
Tradycyjnie lepsza od filmu, choć gdyby nie film, pewnie bym na nią nie wpadł.
Ciekawa konstrukcja. O większości wydarzeń dowiadujemy się z listów elektronicznych (w pewnym momencie książki dowiadujemy się skąd taki pomysł) lub innych form korespondencji.
Bardzo mi przypadła do gustu z kilku powodów:
1. Pokazuje relację nastolatka - rodzice z punktu widzenia dziecka.
2. Jeden z bohaterów pracuje w Microsofcie i jest nieco "kuchni" jego pracy.
3. Pozwala lepiej zrozumieć ludzi o artystycznych duszach.
4. Porusza problem częstego wrogiego nastawiania się do ludzi, którzy nie szukają kontaktu z innymi. Nie znamy ich, a łatwo ich pochopnie oceniamy.
5. Inteligentny humor

230621 ebook G8.
Tradycyjnie lepsza od filmu, choć gdyby nie film, pewnie bym na nią nie wpadł.
Bardzo mi przypadła do gustu z kilku powodów:
1. Pokazuje relację nastolatka - rodzice z punktu...

Wciągająca historia. Porusza ona motyw rodziny, problemów psychicznych, wyobcowania, depresji i myśli samobójczych, a ostatecznie tego jak ważne jest znalezienie swojego miejsca, jak pasja może leczyć i jak ważne jest komunikowanie swoich uczuć i myśli w gronie najbliższych. Nikt poza Tobą nie wie co przeżywasz i dopóki o tym nie opowiesz, nie ma szansy się dowiedzieć. Powieść pozostawia pozytywne wrażenia. Biorę się teraz za film, żeby mieć porównanie. :)

Pierwszy raz miałam do czynienia z taką narracją i wiecie co? Mimo początkowych trudności wciągnęłam się. Świetna rozrywka. Nie spodziewałam się tego po sobie

Jestem przekonana, że moja negatywna opinia o tej książce będzie wynikać z formy w jakiej jest napisana. Zupełnie nie odpowiadały mi chaotyczne maile, pisma czy wiadomości pisane do siebie przez bohaterów, pojawiający się kolejni ludzie, którzy zbyt wiele do fabuły nie wnosili. Za dużo imion, nazwisk, nazw różnych miejsc – to wszystko wybijało mnie z rytmu czytania i nie pozwalało się skupić za bardzo na wydarzeniach. Według mnie w powieści panował po prostu chaos. Przez większość książki nie za bardzo wiedziałam jaki jest jej ogólny sens – niby coś się dzieje, jakaś akcja pozornie jest, ale wszystko takie mało wyraziste. Poczucie humoru, które jest w niej zawarte raczej nie jest do końca klimatem jaki mnie bawi. Większość anegdotek była żartami popularnymi w innych krajach czy światowych społecznościach. Nie powiem, że ani razu się nie uśmiechnęłam, bo kilka razy mi się zdarzyło. Jednak nie jest to według mnie opowieść komediowa, czy „przezabawna” jak głosi hasło na okładce.

Duże rozczarowanie. Miała być zabawna a nie była ani trochę. Napisana w niecodzienny sposób, dużą część narracji stanowiły maile. Nie jestem fanką takiej formy ale nie skreśliła ona tej książki. Minus za to że pojawia się bohater a nie mamy powiedziane kim on jest i jaką pełni rolę w tej historii, bo tego dowiedziałam się dopiero kilkanaście stron dalej. Bohaterowie niczym specjalnym się nie wyróżniają co w połączeniu z nijaką fabułą nie daje nic ciekawego. Książka była nudna, momentami sytuacje czy zachowania były bezsensowne. Sądziłam że wątek podróży i Antarktydy będzie istotnym wątkiem a w sumie nie było go za dużo. Zakończenie kompletnie do mnie nie przemawia. Zdecydowanie nie polecam jej czytać bo ja zmarnowałam tylko czas.