Zabili mnie we wtorek

Wydawnictwo: Otwarte
978-83-7515-069-8
GeedieZ

ON – młody, przystojny i bardzo bogaty. Nikt nie wie, skąd ma pieniądze. Jeździ drogim autem, nosi markowe ciuchy, ma zawsze przy sobie pudełeczko z białym proszkiem i mnóstwo kart SIM. Pewnego dnia dostaje kulę pod hipermarketem. Wtedy wszystko się kończy. Nie! Wtedy dopiero się zaczyna! Jest jeszcze ONA. Ważniejsza niż wszystkie przekręty, mafie i tajne służby świata. Prawie zapomniał o...

Nie!
Wtedy dopiero się zaczyna!

Prawie zapomniał o jej istnieniu. ONI także. Na szczęście – bo tylko ONA może go uratować.

Powieść Zabili mnie we wtorek została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2009 przyznawanej dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej

Głównym bohaterem powieści Wereśniaka jest Maciej Szuman – szara eminencja europejskiego świata przestępczego – człowiek, który „inwestuje” w Polsce nielegalne pieniądze. Z jego usług korzystają najczęściej typowi „biznesmeni”, zajmujący się zorganizowaną przestępczością. Szuman prowadzi dostatnie życie: jeździ markowym autem, nosi modne ubrania, stać go na najlepszej jakości narkotyki. Mówiąc w skrócie: jest najlepszy w swoim fachu.
Ale ktoś wydaje wyrok na Macieja Szumana: „Bankier”, bo tak go nazywają, zostaje postrzelony przed jednym z warszawskich hipermarketów. I tylko dzięki temu, że wcześniej zażywa sporą dawkę kokainy, udaje mu się przeżyć. A to uruchamia lawinę wydarzeń, w które zaplątany zostaje zamachowiec, wysoko postawieni oficerowie wywiadu wojskowego, agent KGB, turecki biznesmen oraz kandydat na premiera. I tutaj zaczyna się zmieniać diametralnie życie Maćka.
Trzeba jednak przyznać, że od Piotra Wereśniaka współcześni autorzy kryminałów mogliby się wiele nauczyć....

dasio72 | 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Całkiem znośna powieść sensacyjna, czyta się bardzo szybko i bez bólu.
Główny bohater, pseudonim "Bankier" zostaje postrzelony pod jednym z warszawskich supermarketów, dwie kule wystrzelone z dużej odległości wskazują na zamach.
Komu zależy na śmierci człowieka, który jest w stanie wyprać każdą ilość brudnej forsy. W wyjaśnieniu tej zagadki pomoże Maciejowi Szumanowi dosyć niespodziewany sojusznik.
Krótkie rozdziały, szybka akcja, dosyć ciekawa historia. Z braku czegoś lepszego pod ręką można poświęcić dwa dni na bezbolesne przeczytanie i szybkie zapomnienie.

almos | 2014-09-08
Przeczytana: 01 września 2014

Książka wpadła mi w ręce przypadkowo, i tu zdziwienie, bo znałem Piotra Wereśniaka jako reżysera i scenarzystę filmowego, autora takich dzieł jak: `Zróbmy sobie wnuka' czy `Och, Karol 2', a tu popełnił książkę sensacyjną. Wyjaśnienie jest proste: pan Wereśniak napisał kolejny scenariusz, a ponieważ nie ma pieniędzy na film, to wydał jako książkę. Nie on pierwszy, przypomnijmy 'Doktora Szu'.

I rzeczywiście, książka jest jak scenariusz, mamy krótkie rozdziały jak sceny w filmie, dosyć powierzchowną charakterystykę postaci, słabą psychologię. Za to dzieje się, biją, zabijają, korumpują, szantażują. Zaangażowane są CBŚ, ABW, policja, wywiady polskie i zagraniczne, i co tam jeszcze. Zamieszane są wielkie biznesy, pokazane wielkie przekręty, mamy czytelne aluzje do naszej rzeczywistości. Wereśniak pisze z rozmachem, ale nie zawsze z sensem. Pod koniec staje się to coraz bardziej skomplikowane i coraz mniej wiarygodne. Osią książki jest wewnętrzna przemiana głównego bohatera Maćka...

| 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

"Zabili mnie we wtorek" składa się z mini rozdziałów liczących najczęściej do czterech stron, a każdy z nich przedstawia na przemian punkt widzenia innego bohatera. Wszystkie mają mniej lub bardziej znaczące tytuły: 'Zwłoki', 'Karetka', 'Kalifornijczyk', czy mój ulubiony 'Zwierzęta' z popisem niezwykłej wyobraźni autora. Piotr Wereśniak, doświadczony scenarzysta, nadał zresztą swojej książce pewną filmowość sprawiając, że niektóre z jej kadrów zaskakują swoją perspektywą i wywołują uśmiech na twarzy. Nie stara się on stworzyć na siłę oryginalnej fabuły z głęboko zarysowanymi postaciami, lecz umiejętnie czerpie ze schematów rządzących się gatunkiem. Zastosowanie bardzo lekkiej formy, wieloosobowej narracji i zmiennej perspektywy sprawiło, że dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle przyjemności z czytania. Ta sama historia opowiedziana przez kogoś innego z pewnością nie byłaby tak ciekawym przeżyciem.

Młody mężczyzna zostaje postrzelony w biały dzień przed hipermarketem. Jego...

eMMali | 2014-04-06
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Fajna książka o porachunkach mafijnych.

Byłem dzisiaj na zakupach w Warszawie w jednej ze znanych sieci hipermarketów. Zastanawiałem się jakbym się poczuł, gdy wychodząc z samochodu ostatnim dźwiękiem jaki usłyszę będzie odgłos kul trafiającej moje ciało. Czy w takim momencie osoby, które mi towarzyszą mogą zrozumieć przerażenie widokiem krwi od ran postrzałowych. Maciej Szuman alias Bankier poczuł właśnie, że lata hossy się dla niego skończyły. Jadąc na sygnale karetką pogotowia. Nikt się nad nim nie użalał, nie współczuł. Lekarz robiący masaż serca był właśnie rzucającym nałóg alkoholikiem. Nie widziano s dla niego szans nas przeżycie. Zabili mnie we wtorek to opowieść o pseudogangsterze, którzy w rękawiczkach pierze pieniądze dla rodzin mafiozów. Znani i mniej znani biznesmeni przekazywali Bankierowi duże sumy, a on pomnażał powierzone środki. Skoro Maciej nie był przestępcą to dlaczego ktoś chciał by zginął? W ułamku dziesiętnych sekund, bo tyle wystrzelony pocisk potrzebuje by dotrze do celu stracił wszystko o...

Alfalfa | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

Z początku wydawałoby się nudnawa, jednak poźniej bardzo wciąga. Moje pierwsze wrażenie było takie, że autor, operując krótkimi obrazami, niczym ujęciami filmowymi, poszedł na łatwiznę - jednak okazuje się to atutem tej książki.
Właściwie mogę tylko zarzucić brak wyraźnego zakończenia, właściwie nie wiadomo "kto i dlaczego".
Ładny, prosty styl, łatwo się czyta.

Melania | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Maciej Szuman pseudonim "Bankier", trzydziestoparoletni, dobrze ubrany, jeździ lexusem, w kieszeni srebrne pudełko z białym proszkiem, bogaty, bryluje w najlepszym towarzystwie, oficjalnie zajmuje się inwestowaniem na giełdzie ... nieoficjalnie - obraca brudnymi pieniędzmi , po przejściu przez jego ręce pieniądze są czyste. Wielu ludziom pomógł - ze złodziei i kanciarzy stać się biznesmenami i filantropami.
W pewien wtorkowy dzień ktoś postanowił się pozbyć "Bankiera", snajper oddał do niego dwa strzały na parkingu przed hipermarketem, karetka wiezie go do szpitala, operacja, OIOM - "Bankier" przeżywa, jednak nie jest to na rękę pewnym ludziom, "Bankier" ma zniknąć. On o tym wie, boi się, niespodziewanie z pomocą przychodzi mu pani doktor pediatra - Miła, jego była dziewczyna, jedyna przy której czuł że żyje i przy której chciał się ustatkować. Pomogła mu uciec, ale oni już depczą im po piętach, teraz też i Miła jest w niebezpieczeństwie. Niespodziewanie Maciej spotyka swojego...

Nyx | 2011-09-02

Książka Piotra Wereśniaka została mi podstępnie uprowadzona sprzed nosa. Najpierw dziadek, wykorzystując moją wakacyjną nieobecność, porwał ją do swojego domu i według mrożących krew w żyłach opowieści babci nie spał całą noc zaczytując się po uszy. Potem, gdy wróciłam, również nie mogłam uświadczyć owej lektury. Tym razem wyprzedziła mnie mama, która tak jak przypuszczałam, przeczytawszy opis książki, pisnęła z zachwytu i zabarykadowała się w swoim pokoju, wychodząc tylko za potrzebą. Nie muszę więc mówić, że gdy odzyskałam powieść odetchnęłam z ulgą (bo w końcu mogłam się zabrać za czytanie i napisać recenzję) oraz ogarnął mnie przyjemny dreszczyk podniecenia? Nie podeszłam do lektury tak entuzjastycznie jak dziadek, ale również się nie zawiodłam.

Może na wstępie wytłumaczę kim jest autor tej książki i dlaczego wiedziałam, że historia w niej zawarta mi się spodoba. Piotr Wereśniak napisał scenariusz Kilera i dialogi do Pana Tadeusza. Współtworzył także serial "Kryminalni",...

klaudiabla2 | 2014-06-13
Przeczytana: 21 maja 2014

Piotr Wereśniak to postać znana przede wszystkim w telewizyjnej branży. Napisał dialogi do ,,Nie kłam kochanie”, współtworzy ,,M jak miłość” i ,,Na dobre i na złe”. Jego powieści to ,,Nie szukaj mnie” oraz właśnie ,,Zabili mnie we wtorek”.
Przed Leclerkiem dochodzi do strzelaniny. Został wykonany wyrok na pewnym młodym, przystojnym i bogatym biznesmanie. Czy ktoś go jeszcze może uratować?
Przyznam, że zbyt wiele się po tej książce nie spodziewałam. Na moje szczęście zostałam niesamowicie miło zaskoczona. Intrygi, brudne pieniądze, mafie i przekręty na najwyższym szczeblu. Dobre książki o takiej tematyce najczęściej pochodzą od autorów zagranicznych. Tutaj wszystko to dzieje się na naszym polskim, rodzimym podwórku.
Akcja gna do przodu. Kat staje się ofiarą, role znów się zamieniają. Nie wiadomo kto jest po czyjej stronie. Kto za kim stoi i z kim trzyma. Nie można nikomu ufać. Dawno nie zostałam tak wciągnięta w książkowy świat, że w każdej wolnej sekundzie sięgałam po tę...