Mrówka w wielkim mieście

Tłumaczenie: Inez Okulska
Seria: Zapach Pomarańczy
Wydawnictwo: Galaktyka
Mieses Karma

Wyjątkowy pomysł, doskonały humor, lekki język i wartka, porywająca akcja są gwarancją doskonałej lektury. Kim Lange jest atrakcyjną trzydziestolatką robiąca zawrotną karierę w telewizji, a przy okazji żoną i matką. Kim jest zapatrzona w siebie i przedkłada karierę ponad życie rodzinne, nie dostrzegając, że rani w ten sposób męża i córkę. Dlatego też jej niespodziewana i absurdalna śmierć –...

Kim Lange jest atrakcyjną trzydziestolatką robiąca zawrotną karierę w telewizji, a przy okazji żoną i matką. Kim jest zapatrzona w siebie i przedkłada karierę ponad życie rodzinne, nie dostrzegając, że rani w ten sposób męża i córkę. Dlatego też jej niespodziewana i absurdalna śmierć – Kim ginie od odłamka kosmicznej stacji badawczej (sic!) – wydaje się w pełni „zasłużona”.
Świat bez Kim będzie z pewnością lepszy! Jak się jednak okazuje, nie można tak łatwo odejść z tego świata, pozostawiając po sobie jedynie złe wrażenie. I dlatego właśnie, ku swemu zaskoczeniu, Kim rodzi się na nowo, by zebrać więcej dobrej karmy, jak wyjaśnia jej lakonicznie… Budda. Świetnie! Ale jak odrobić życiowe błędy, będąc… m r ó w k ą ?! Dla racjonalistki Kim to, co się dzieje, jest nie do pojęcia! Na dodatek, zanim zapracuje na powrót do świata ludzi, będzie jeszcze m.in. świnką morską, cielakiem i stonką ziemniaczaną by w końcu, jako pies rasy beagle, wrócić do swojej rodziny i przeprowadzić akcję sabotującą związek Alexa z jej dawną przyjaciółką Niną.

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka sp. z o.o., 2009

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,376.html

Jako że posiadam w domu zarówno wydanie niemieckie (książkowe) jak i polskie (w postaci ebooka) miałam niejako porównanie. I muszę powiedzieć, że jednak kiedy się czyta tę książkę w oryginale, jest ona o wiele bardziej wyrazistsza i bardziej soczysta w ekspresji (niektórych przekleństw po prostu nie dałoby się przetułumaczyć na polski tak, by nie było wulgarnie, a było bardziej dosadnie, dlatego zwyczajnie je pominięto).
Tak czy siak powieść jest niesamowicie zabawna. Przyprawiała mnie o napady śmiechawki i zwyczajnie była takim rewelacyjnym odstresywaczem, że nawet szarówa za oknem wydała mi się przez to bardziej przyjazna. I chociaż całość jest komiczna, to w to wszystko wplecione jest tyle ciepła, tyle dobrej energii, że po przeczytaniu jakoś inaczej patrzę nie tylko na moje papużki, ale na wszystko wokół.

Bardzo mocno polecam.

nigrum | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadamy
Przeczytana: 25 lipca 2012

Zakręcona, postrzelona jak "Mrówka w wielkim mieście"? Oczywiście;) Tak poczułam się po przeczytaniu książki autorstwa Davida Safiera.
Spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami 'M.' , jednak nie potrafiłam zrozumieć ich podłoża. Jak nie kochać tej książki!
"Mrówkę w wielkim mieście" obdarzyłam wyjątkowym uczuciem( wręcz sentymentem), za:
**Niebanalne dialogi:
"-Durna flądra- złorzeczyłam przed siebie.
-Co powiedziałaś?-spytała mrówka-komendant,która wraz ze swoim oddziałem przecięła mi drogę.
-Ja jestem durną flądrą?-Była żywo dotknięta.
Zająknęłam się:
-Ja... tylko...przejęzyczyłam się.
-A co takiego chciałaś powiedzieć?
-Jurna i mądra- wyjaśniłam mało przekonująco.
-Jurna i mądra?- dopytywała się całkowicie zdezorientowana przywódczyni.
-Jurna i mądra-powtórzyłam.
-A co to ma niby znaczyć?
Sama chciałabym wiedzieć."

**Przedni, niekonwencjonalny humor:

"Z drugiej strony tej drugiej strony drugiej strony, to było wprost nieznośne; tak bardzo ,że nie wytrzymałam i wydarłam...

eva40 | 2016-09-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2016

Jeśli wierzyć w reinkarnacje to aby odrodzić się w formie lepszej niż bakteria czy mrówka czyńmy dobro i żyjmy z zasadą by zbierać dobra karmę.

Grey | 2012-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Świetna, pełna humoru, wciągająca lektura.

Książka dzięki swej zabawnej i lekkiej tematyce idealna jest na pochmurne popołudnie. Główna bohaterka jest barwną postacią, ale największe wrażenie zrobiły na mnie jej cięte riposty i godne pochwały przemyślenia. Akcja jest wartka, fabuła wyróżnia się na tle innych, a za wątek religijny daję ogromny plus.

Na moją pozytywną opinię duży wpływ miał przekaz jaki zwiera ,,Mrówka w wielkim mieście". Szerzy ona chęć czynienia dobra pod groźbą złej karmy. Zapewne znalazłyby się inne lepsze sposoby, ale ważne, że chociaż jakiś jest.

Książkę polecam przez duże ,,P". Nie jest ona kolejnym banałem, jakie często pojawiają się na rynku.

Kokos | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

Kim Lange jest wiecznie zabieganą prezenterką telewizyjną, skupioną na sobie i swojej karierze, z czasowymi napadami poczucia winy z powodu braku czasu dla małej córki. Pewnego dnia umiera i w skutek reinkarnacji staje się mrówką. Życie w kolejnych wcieleniach skłania ją do przemyślenia swojego ludzkiego życia i podjęcia próby naprawienia dawnych błędów.
Pomysł moim zdaniem bardzo ciekawy, niemniej mam wobec tej książki mieszane odczucia. Narracja jest prowadzona bardzo sprawnie, a wydarzenia wciągają, także bardzo chętnie zagłębiałam się w lekturę. Fantastycznie rozegrane zostały odwołania do postaci Casanovy i fikcyjne wstawki niby z jego "Pamiętników", tworzące momentami jakby dialog między legendarnym Włochem a Kim. W stosunku do całej powieści mam jednak trochę zarzutów.
Przede wszystkim kuleje kreacja postaci. Główna bohaterka jest beznadziejna i nie da się jej lubić, co samo w sobie może nie byłoby wadą książki, gdyby nie fakt, że autor oparł jej wizerunek na kilku dość...

Paulina | 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Choć z początku książka mnie nie zachwyciła, to z czasem podczas przewracania stron coraz częściej uśmiech gościł na mojej twarzy. Miła, lekka lektura z poczuciem humoru i przesłaniem o tym, że doprawdy, możliwe że nie doceniamy naszego obecnego ziemskiego istnienia.

Pod wpływem książki spytałam nawet mojej suczki, czy w poprzednim wcieleniu była człowiekiem, jednak spojrzała tylko na mnie obojętnym wzrokiem i pobiegła na podwórko..

Gaba Buńczuk | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

"Mrówka w wielkim mieście" to historia Kim Lange, atrakcyjnej, robiącej karierę młodej kobiety, żony i matki. W dniu, w którym otrzymuje najważniejszą dla niej nagrodę telewizyjną, a który pokrywa się z urodzinami córki, ginie przypadkiem od uderzenia umywalką z rosyjskiej stacji kosmicznej. Ale to dopiero początek opowieści, bo zamiast tak po prostu zakończyć swój żywot, Kim spotyka Buddę, który po wyjaśnieniu, że człowiek nie może tak po prostu odejść z tego świata, jeśli nie zebrał wystarczająco dużo dobrej karmy, odsyła ją z powrotem na Ziemię, ale tym razem w ciele... mrówki.
Cudowna, ciepła opowieść ucząca pokory i szacunku dla wszystkich otaczających nas istot. Bo co jeśli ta dżdżownica na chodniku też kiedyś była człowiekiem? Autor pokazuje jak nawet najmniejsze nasze decyzje mogą zmienić cały bieg wydarzeń, wpłynąć na życie nasze i inne. Skłania to do refleksji, uczy doceniać to, co mamy, drobne przyjemności i ludzi, których mamy wokół siebie, bo niestety możemy już nie...

violino | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Zachwyciła mnie ta książka. Mądra, ciepła, refleksyjna. Przy czym to wszystko bez narzucania się. W dodatku bardzo zwiewna, napisana lekką, acz pewną ręką. Aż się zdziwiłam, kiedy zorientowałam się, że autorem jest mężczyzna. Chwilę potem jednak zrozumiałam: to dlatego nie zamieniła się w niemożliwe do przełknięcia, ckliwe ciepłe kluchy.
Dobra, kluchy może i tak, ale zdecydowanie nie takie ckliwe. Szybko i konkretne, żadnego mazgajstwa i rozciągania się jak guma w majtkach.

Nie będę zdradzać treści. Chociaż cały czas zastanawiam się, jak to jest być... mrówką?

Karolina | 2015-03-22

Ubawiłam się setnie. Pomysł na fabułę niesamowity. Gorzej z realizacją. A także konsekwencją.

Co byś zrobił, gdybyś umarł i odrodził się w ciele mrówki? Albo świnki morskiej czy cielaka? Otóż musiałbyś zbierać dobrą karmę, aby ostatecznie dostąpić nirvany. Kim bardzo się stara, gdy już udaje jej się pogodzić z zaistniałą sytuacją i zrozumieć czego oczekuje od niej Budda. Tak, Budda, bo według autora właśnie on zajmuje się duszami ludzi, którzy nie praktykowali za życia żadnej religii. W porządku, to tylko fikcja literacka, absolutnie nie bronię nikomu fantazji. A tej na pewno Davidowi Safierowi nie brakuje!

Żeby było jasne- perypetie Kim po śmierci, gdy wciela się w coraz to inne zwierzęta, wszystkie przygody w mrowisku, laboratorium, stajni- jak dla mnie wymyślone bardzo dobrze. Zabawne, a jednocześnie dające do myślenia. Taka próba wczucia się w zwierzęcy sposób myślenia, zgadywanie jakie problemy nękają te małe stworzenia i jaki jest ich stosunek do ludzi. Mnie nie przekonuje...

figlarna24 | 2013-10-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 30 października 2013

Czy myślicie czasami, co by było gdyby reinkarnacja była faktem? Czy nasze uczynki mają wpływ gdzie lub w jakim ciele się odrodzimy, w kolejnym życiu? Przyznacie, że rzadko , a nawet w wcale ten temat nie zaprząta naszych myśli.

O śmierci, a tym bardziej o życiu po życiu nie myślała bohaterka powieści "Mrówka w wielkim mieście" - Kim Lange.
Kim ma trzydzieści lat, jest utytułowaną i doceniona prowadzącą talk show dziennikarką. Jej małżeństwo przechodzi emocjonalny kryzys. I choć Kim ma kochającego ją niezmiennie od dnia ślubu męża, tak ta czuje, że coś w niej się wypala, a uczucie do męża zaczyna ją męczyć. Macierzyństwo tez nie sprawia jej większej radości. Woli zawodowe oraz towarzyskie uroczystości niż pobyć w domu z córeczką. Nawet w dniu urodzin córki wybiera wyjście na galę rozdania nagród telewizyjnych, na którym zdradza męża z kolegą z pracy. Po upojnych chwilach Kim wychodzi na dach hotelu, by zaczerpnąć świeżego powietrza. I nagle widzi błysk, który okazuje się...