WOOP Skuteczna metoda osiągania celów

Okładka książki WOOP Skuteczna metoda osiągania celów Gabriele Oettingen
Okładka książki WOOP Skuteczna metoda osiągania celów
Gabriele Oettingen Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Rethinking positive thinking
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-05-11
2018-05-11
Jacek Romański
metoda woop motywacja rozwój

Okładka książki Analiza transakcyjna dzisiaj Vann Joines, Ian Stewart
Analiza transa... Vann Joines, Ian St...
Okładka książki Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie, stawić czoła trudnościom i odzyskać radość życia Adam Grant, Sheryl Sandberg
Opcja B. Jak r... Adam Grant, Sheryl ...
Okładka książki Nieobecni. Jak powrócić do doświadczania swojego życia Piotr Fijewski, Maria Król-Fijewska
Nieobecni. Jak... Piotr Fijewski, Mar...

Profesor Oettingen w książce WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów wskazuje drogę od marzeń do oczekiwanych rezultatów. Uczy zarządzających zmianą, jak od wizji zmiany przejść do jej skutecznego wdrożenia.

Gabrielle Oetingen ostrzega, że samo marzenie nie jest działaniem, co więcej, daje wiele przykładów, że im więcej snujemy pozytywnych fantazji, tym mniej mamy sukcesów. Podaje między innymi przykład pokazujący związek między pozytywnym myśleniem w mowach inauguracyjnych amerykańskich prezydentów a wskaźnikami ekonomicznymi. Okazuje się, że im więcej pozytywnego przekazu zawierała mowa, tym gorsze były wskaźniki ekonomiczne w USA w kolejnych latach kadencji prezydenta.

Analizując życie korporacji Oettingen wprost odnosi się do licznych inicjatyw dotyczących zmian kończących się fiaskiem. Szczególnie trudne są projekty innowacyjne. Szukając źródeł porażek autorka wskazuje, że idealizowanie przyszłości (wyłącznie pozytywna wizja zmiany) zwiększa szansę niepowodzenia. Stwierdza, że „błędem byłoby ograniczenie się jedynie do wyobrażania sobie realizacji celów i zakładanie, iż taka aktywność wystarczy, aby te cele osiągnąć”. Badania wykazały, że wyobrażanie sobie, iż coś się wydarzy może zablokować realizację tej wizji, a nie ułatwić jest wdrożenie.

Autorka nie zostawia nas w przeświadczeniu, że pozytywne myślenie nie działa w taki sposób, jak myśleliśmy do tej pory. Oettingen daje nam receptę na skuteczniejsze przygotowanie zmian – radzi, jak wychodząc od koncepcji wyznaczać cele, a następnie przechodzić do działania. Pomóc ma w tym metoda WOOP:

W (wish) – oczekiwanie, cel,

O (outcome) – wynik, rezultat,

O (obstacle) – przeszkoda,

P (plan) – plan.

Istotą tej metody jest opracowanie wizji, a następnie ustalenie pożądanych rezultatów. Potem należy wyobrazić sobie istotne przeszkody, jakie mogą wystąpić na drodze do realizacji celu i wreszcie przygotować plan radzenia sobie z przeszkodami.
Dla podejmujących wyzwania - pozycja obowiązkowa.

Książka pomimo, że nie jest zbyt gruba to uważam, że to co w niej istotne spokojnie można by zawrzeć w jednym rozdziale. Przez 3/4 książki autorka opisuje doświadczenia, które przeprowadziła, a które doprowadziły ją do stworzenia metody WOOP. Doświadczenia są ciekawe ale mimo to ich ilość przytłacza i czytanie staje się trochę nużące. Sama metoda jest ciekawą koncepcją.

O marzeniach - pragmatycznie.

Świetna książka, będąca z jednej strony pochwałą tego, co zwykliśmy nazywać marzeniami, a z drugiej strony ściągająca w tym temacie na ziemię... Bujanie w obłokach nie przybliża bowiem ani na krok do celu (najczęściej). Marzenia i plany warto mieć, super by jednak było, gdybyśmy do tego podchodzili w sposób praktyczny - myśląc i planując po prostu trzeźwo i realnie. O tym właśnie jest ta książka :)

Czym jest tytułowe WOOP? Na czym polega? To skrót utworzony od kilku słów-kluczy dotyczących skutecznego zmierzania ku realizacji własnych celów:

W (wish) - cel
O (outcome) - wynik
O (obstacle) - przeszkoda
P (plan) - plan

I to jest szalenie fajne ujęcie tematu, we wszystkim o czym się bowiem marzy warto mieć PLAN. Bez tego najczęściej ponosi się porażkę, bo to, że pobujamy sobie w obłokach - samo w sobie jest fajne, tylko co z tego? Od siedzenia na czterech literach nic się samo ani nie zrobi, ani nie zrealizuje. WOOP to, w wielkim skrócie, sztuka godzenia marzeń z ich pragmatyczną realizacją. ZAPLANOWANĄ i ŚWIADOMĄ, CELOWĄ - to przede wszystkim.

"Życie to nie Disney" - czyż nie? :) Hahaha, bynajmniej! :) :) Ani nie Disney, ani nie bajka. Być może się powtarzam, ale to ważne (również w tej książce). Same marzenia, fantazje, pragnienia... To nie są złe rzeczy. Autor tej książki także to podkreśla. Tylko że bez jakiegoś planu, trzeźwego rozumowania, systematycznego zbliżania się ku celowi... nic z tego raczej nie będzie :) ... Wiele zależy od nas, WOOP zaś zmierza ku temu, żeby nas w dążeniu do pewnych celów trochę zdyscyplinować. I sprowadzić nas z obłoków na ziemię w tym celu, żebyśmy zaczęli DZIAŁAĆ - zamiast ciągle gapić się w niebo z zamkniętymi oczami i rozmarzonym uśmiechem ;)

Świetna książka :) Do polecenia w zasadzie każdemu (no, może nie tym, którzy po ziemi stąpają twardo, dzięki czemu swoje cele osiągają... chociaż im też się ta książka może przydać, bo - z drugiej strony - marzyć też trzeba umieć; być może WOOP uświadomi to tym, którzy umiejętność marzenia gdzieś po drodze zatracili).

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

O marzeniach - pragmatycznie.

Książka (w oryginale RETHINKING POSITIVE THINKING) jest o metodzie WOOP i o ile sama metoda jest skuteczna i coraz częściej stosowana i polecana to o tyle sama książka jest zbyt długa.
O ile na początku czyta się dobrze można wyciągnąć sporo informacji nawet jeśli zna się metodę i stosowało się już ją to pod koniec doskwiera powtarzalność niestety i do podobne opinie wystawiają osoby które techniki woop nie znały.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Podobno warto
  • Ebuk
  • Piwnica

Dodaj cytat z książki WOOP Skuteczna metoda osiągania celów