Bardo

Okładka książki Bardo Agnieszka Szpila
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Bardo
Agnieszka Szpila Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
269 str. 4 godz. 29 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-18
Liczba stron:
269
Czas czytania
4 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328036017
Tagi:
katastrofa literatura polska pielgrzymka Polacy Polska wypadek
Inne
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (62) / 2023 Edyta Bystroń, Krystyna Dąbrowska, Mirosław Filiciak, Karol Jachymek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Patryk Pufelski, Redakcja magazynu Pismo, Mateusz Roesler, Wojciech Śmieja, Filip Springer, Taras Szewczenko, Agnieszka Szpila, Emily Witt, Bohdan Zadura, Małgorzata Żebrowska
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Krys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
343 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
139
23

Na półkach: ,

Książka, którą bardzo chciałam przeczytać (głównie z tej prostej przyczyny, że jest o pielgrzymce do Barda, które mam o rzut kamieniem) i którą udało mi się wygrać w konkursie na lubimyczytac.pl.
I nie wiem, co mam o niej powiedzieć. Nie podobała mi się. Zdanie na okładce głosi, że jest to „powieść-lustro, w którym przejrzy się cała Polska”. Ja się tam nie przejrzałam. Ni cholery, ani kawałeczka.
Czym jest ta książka? Jej pierwsza część jest poświęcona „pielgrzymom” do sanktuarium maryjnego w Bardzie (Bardo – Miasto Cudów). Każdy rozdział, to krótka opowiastka o każdym z bohaterów i ich pobudkach czy zdarzeniach, które ich do wzięcia udziału w pielgrzymce skłoniły. Druga zaś już nie na rozdziały jest podzielona, ale na rundy, kiedy to owi pielgrzymi tłuką się do celu autokarem i prawie też między sobą. Każdy z bohaterów jest ucieleśnieniem rozdmuchanych do granic możliwości wad i przywar, uchodzących za typowo polskie. Mamy więc żydofobię, gejofobię, arabofobię, rydzykowne babcie, piwniczaka, tipsiarę z chłopakiem – kibolem, wódę, białe skarpety w klapkach, przepatriotyzm, nieświętego biskupa i jebniętą zakonnicę z widzeniami.
Taka menażeria zmierza sobie do Barda. Tyle o fabule.
Nie przejrzałam się w lustrze, jakim ma być ta książka, ale nie wykluczam, że są ludzie, którzy, jakby umieli czytać, co nieco by w niej dostrzegli z siebie. Ja widziałam za to wstyd autorki za stereotypy, jakie sami sobie przypisujemy. Tak, jakbyśmy byli jedynym narodem, w którym jest obecna nietolerancja taka czy inna, jakby tylko w polskim kościele działy się rzeczy, których Borgia by się nie powstydził. Nie lubię tej narracji samoudręczania się za to, czego się wstydzimy w naszych rodakach i co wyolbrzymiamy do miary jakiegoś upośledzenia narodowego. Dla mnie te wady, to zwykłe cechy ludzkie i jeśli mamy tu w naszym kraju czubków różnego pokroju, to zakładam, że podobni znaleźliby się pod każdą szerokością geograficzną. I tyle.
Czytałam wywiad w Newsweeku z Agnieszką Szpilą dotyczący tej książki. Wspominała ona m.in. o tym, że wysłała egzemplarze swojej powieści do ultraprawicowych polityków w celu zebrania opinii. Myślę, że powinna też wysłać na drugą stronę barykady, jeśli naprawdę chciała w ten sposób skłonić do „narodowej debaty”, a nie tylko powku*wiać pisowców.
Czy poleciłabym tą książkę? Może, choć jak już mówiłam, nie podobała mi się, ale zachęcałabym też do przeczytania właśnie wspomnianego przeze mnie wywiadu. Trochę łatwiej wtedy zrozumieć, „co autor(ka) miała na myśli”. Nosi on tytuł „Bardo” czyli psychoterapia dla polaków. Rozmowa z Agnieszka Szpilą (opublikowany 26.04.2018.)

Książka, którą bardzo chciałam przeczytać (głównie z tej prostej przyczyny, że jest o pielgrzymce do Barda, które mam o rzut kamieniem) i którą udało mi się wygrać w konkursie na lubimyczytac.pl.
I nie wiem, co mam o niej powiedzieć. Nie podobała mi się. Zdanie na okładce głosi, że jest to „powieść-lustro, w którym przejrzy się cała Polska”. Ja się tam nie przejrzałam. Ni...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    404
  • Chcę przeczytać
    270
  • Posiadam
    96
  • 2018
    34
  • 2019
    9
  • Teraz czytam
    9
  • Audiobooki
    9
  • 2020
    7
  • 2020
    6
  • Legimi
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bardo


Podobne książki

Przeczytaj także