Jestem Tobą

Monika Hołyk-Arora Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2018-04-18
2018-04-18

Treść rzeczywiście z pogranicza kryminału ale styl to już jak w romansie, w czym utwierdza nas lektorka audiobooka. Może lepiej przeczytać niż przesłuchać. Średnio polecam.

"Jestem tobą" to książka Moniki Hołyk - Arory, autorki, z której twórczością już kiedyś miałem styczność. Pani Monika jest doświadczoną, mądrą i utalentowaną pisarką i chętnie sięgnąłem po raz drugi po jedną z jej pozycji.
Główną bohaterką jest Inga. Akcja zaczyna się sceną przebudzenia głównej bohaterki. Nie do końca wie, gdzie się znajduje, a obok niej leży martwa kobieta, która wygląda dokładnie tak samo jak ona! Co więcej, Inga niczego nie pamięta, nie wie, kim jest. Swoją przeszłość poznaję dzięki agentowi Interpolu, Andrew. Okazuje się, że ona sama trafiła do więzienia za zabicie męża, który się nad nią znęcał, a kobieta, która wygląda tak samo jak ona, to Nadia, szefowa szwajcarskiej mafii, ale Polka, i zmarła podczas, gdy Inga broniła się przed atakiem Nadii. Andrew ma dla Ingi propozycję. Wypuści ją, ktoś z mafii ją złapie, a ona ma udawać Nadię, by rozpracować tajniki mafii. I tak zaczyna się cała historia.
Pierwsze, na co chcę zwrócić uwagę to, to że jest to dość kobieca książka. Większy nacisk stawia się tu na budowę przeżyć i uczuć bohaterki niż na tajemnice i zwory akcji (aczkolwiek nie brakuje ich, a książka potrafi trzymać w napiciu). O "kobiecości" tej świadczy chociażby określenie mężczyzny "misiowatym".
Druga sprawa. Styl pisania pani Moniki jest bardzo dobry. Nie wyszukany, ale dobrze się czyta, a autorka ma bogaty zasób słownictwa. A fabuła, choć dobra, ma sporo luk. Nadia miała w swoim domu ukryte ubranka dziecięce. Pamiątka z dzieciństwa? Jakaś utrata dziecka? Nie wiadomo. Zwróciłem też uwagę na to, że jeden z członków mafii zaproponował głównej bohaterce wspólny trening sportów walki, i tym kończy się rozdział. O tym, że do treningu doszło dowiadujemy się w ostatnim rozdziale.
Zakończenie mnie dobiło. Jest racjonalne i zaskakujące, ale mnie nie kupiło. Autorka zbyt dobrze opisała psychikę Ingi, by zrobić to, co zrobiła i żeby bohaterka nagle dostała olśnienia, że lepiej zająć się czymś legalnym(nie będę zdradzał, o co chodzi, bo może ktoś zechce przeczytać). No i nie wiemy, co się stało z niektórymi postaciami. Zwłaszcza zawiodłem się Tomaszem, który okazał się dość istotną postacią, by nie dać wyjaśnienia jego dalszych losów.
I jeszcze jedno. Autorka pewne tajemnice, które można było wyjaśniać w dialogach między postaciami, zdradza podczas opisów albo po myślnikach kończących wypowiadane przez postacie zdanie. To nieco zepsuło książkę. Co prawda wyjaśnienia są zaskakujące, ale byłoby lepiej dać je w dialogach, niż tak ni z gruszki, ni z pietruszki w opisach, bo to momentami strasznie spoileruje przyszłą fabułę.
Ja jednak nie zraziłem się do twórczości pani Moniki, zwłaszcza, że już czytałem jedną z jej książek i byłem zachwycony. Więc jeśli kiedyś zauważycie jakąś książkę tej autorki (niekoniecznie "Jestem tobą") to polecam zapoznać się z bloorbem i przeczytać, jeśli zarys fabuły was zaintryguje.

"Jestem Tobą" Moniki Hołyk-Arora to powieść z pogranicza sensacji i kryminału. Zachęcona tajemniczym tytułem i opisem, postanowiłam sama przekonać się, czy przypadnie mi do gustu. Lubię książki, w których wykorzystywany jest wątek zamiany, ale najczęściej dotyczy to bliźniaków. W tej lekturze nikt nie wspomina o więzach krwi, a jednak pojawiły się w jednym pomieszczeniu dwie identycznie wyglądające kobiety. Praktycznie nie do odróżnienia. Różnica między nimi jest taka, że tylko jedna z nich jest żywa. To fizyczne podobieństwo wykorzystał agent Interpolu, aby namierzyć nośnik pamięci, na którym zapisane są kody niezbędne do rozpracowania niebezpiecznej siatki przestępczej, wchodząc w układ z Ingą, która odbywa karę więzienia za próbę morderstwa męża. Od tej pory to ona ma się wcielić w Nadię, osobę stojącą na czele Szwedzkiej mafii. W zamian za pomoc w odnalezieniu pendriva, i oddania go odpowiednim służbom, miała dostać nową tożsamość i wolność. Pod przykrywką amnezji, kobieta podejmuje się zadania. Nie spodziewa się jednak, że jest to początek pewnej, bardzo niebezpiecznej gry i przekrętu.

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Akcja, pomimo tematyki mafijnej, jest bardzo lekka i nie ma w niej skomplikowanej fabuły. Opisane sceny działają na wyobraźnię co pozwala całkowicie zagłębić się w czytaną lekturę. Historia prosta, ale nie pozbawiona tajemniczości, zagadek i pewnych zwrotów akcji. Zaskakuje i intryguje.

Bohaterów jest niewielu i są jasno określone ich zadania i motywacje. Pomimo starań, nie udało się autorce, zbudować klimatu mafijnego. Charakter książki jest niezwykle lekki, dzięki temu bliżej jej jest do romansu, niż mocnej, męskiej i bezwzględnej sensacji. Wątek miłosny pojawia się, ale jest marginalny i nie ma większego znaczenia dla fabuły.

Akcja toczy się, w zdecydowanej większości w Szwecji, pod koniec powieści przenosi się do Maroka, ale jest również scena przedstawiona w Polsce.

Powieść ciekawa, ale o charakterze czytadła, które można przeczytać dla rozrywki czy zabicia czasu. Lekka, przyjemna i niezbyt długa lektura. Książka raczej dla początkującego i niewymagającego czytelnika. Prosta w treści i odbiorze, ale z całą pewnością do polecenia.

Recenzja pochodzi z instagrama: @mania_ksiazkowania

Młoda kobieta budzi się w nieznanym miejscu, nie pamięta co się wydarzyło, ani jak się tutaj znalazła. Omiatając wzrokiem pomieszczenie, zauważa druga osobę, która się nie rusza. Podchodzi do niej i dokonuje zaskakującego odkrycia. Bowiem ta kobieta, wygląda dokładnie jak ona. Dopiero mężczyzna, podający się za agenta Interpolu, pokazuję kobiecie teczkę z jej dokumentami i całym życiorysem. Jednak on prowadzi własne śledztwo i grając na uczuciach kobiety, proponuję plan. Za jego bezbłędne wykonanie, dostanie ona nowa tożsamość i nie wróci już do więzienia. Zgadza się, a od teraz będzie udawać Nadię, szefową szwedzkiej mafii. Jej zadaniem będzie wydobycie poufnych danych niezbędnych do rozpracowania niebezpiecznej siatki przestępczej.
Czy uda się jej udawać inna osobę? Przecież nawet nie zna tej kobiety, a może ona jest tą kobieta?

Jest to moje pierwsza styczność z twórczością Pani Moniki Hołyk - Arory. Autorka świetnie buduje napięcie, sprawiając że myślisz że już jesteś bliski rozwiązania tajemnicy, jednak znów wszystko zmienia kierunek. Bohaterów jest niewielu,jednak każdy z nich odgrywa tutaj znacząca rolę. Powieść jest napisana lekkim i zrozumiałym językiem, świetnymi dialogami, nieprzesadzone a konkretne opisy sprawiają, że jestem w stanie wyobrazić sobie zdarzenia, które spotykają bohaterkę. W książce jesteśmy w stanie wyczuć marokański klimat bardziej niż skandynawski, co nadaje jej ciekawości. Na pewno sięgnę po inne pozycje autorki, bo sposób jej pisania, wbił się w moje gusta.

Recenzja pochodzi z instagrama: @mania_ksiazkowania

Motyw zmiany tożsamości znany jest i używany w literaturze dość często. Ale istotne jest przy tym aby zaciekawić czytelnika, dlaczego bohater musiał lub chciał się na to zdecydować. I to autorce się udało. Nie znałam żadnej pozycji Pani Moniki Hołyk - Arory. Teraz, jeżeli coś znajdę, sięgnę po nie z przyjemnością. Czy zmieniając tożsamość zmieniamy naszą postawę życiową, nasze nawyki, nasze zachowanie? Czy nasza natura jednak dominuje? Sami przeczytajcie dlaczego nasza bohaterka stała się kimś innym i czy aby na pewno?

"Jestem Tobą" jest drugą książką Moniki Hołyk-Arora, która trafiła do moich rąk. Odrobinę obawiałam się, czy dorówna ona pierwszej, ale chyba niepotrzebnie. W historię Ingi wyciągnęłam się od pierwszych stron. Szczególnie dzięki bardzo obrazowemu i plastycznemu językowi autorki, dzięki któremu mogłam dokładnie wyobrazić sobie zdarzenia spotykające główną bohaterkę, jej otoczenia czy odczucia. Historia jest zaskakująca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wraz z kolejnymi stronami poznajemy bohaterów, ich motywacje działań, ukryte tajemnice. Bohaterek jest niestety niewiele, poza Ingą i zwłokami Nadii pojawiają się tylko dwie. Postaci panów są świetnie scharakteryzowane, nie tylko wizualnie ale i charakterologicznie, i pomimo, że większość z nich jest mafiozami bądź dla mafii pracuje, nie da się ich nie lubić. Oczywiście pojawić musiała się również historia miłosna, która jest wątkiem pobocznym, i dla mnie bardzo mało interesującym. Większość akcji rozgrywa się w Szwecji, ale nie poczułam skandynawskiego klimatu, za to wszędzie rozsiewa się woń Maroka, szczególnie dotycząca marokańskiej kuchni, której z wielu powodów sama chętnie bym spróbowała. Polubiłam bardzo Ingę wcielającą się w postać Nadii, silną, zdecydowaną, pyskatą i ustawiającą do pionu wszystkich otaczających ją facetów. Niestety nie mogło się obyć bez stereotypów: "babski drink którego facet nawet by nie tknął" i podobne sformułowania, na szczęście nie pojawiają się one zbyt często.

Ogółem mówiąc książka jest jedną z lepszych z "lekkich, łatwych i przyjemnych", wciągająca, porywająca w swój wewnętrzny świat, świetnie odrywa od trudnej rzeczywistości. Lubicie kryminał i sensację? Przeczytajcie!:) Ciekawa jestem, czy Wy również po jej lekturze będziecie zastanawiać się kto tak na prawdę udawał kogo?...

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

historia nie byłaby najgorsza gdyby opisana mafia nie była tak straszna jak mafia trzepakowa. zamiast mrocznego thrillera wyszła autorce raczej lekka sensacja o zabarwieniu komediowym. ale jeśli nie lubicie lekkich kryminałów a lubicie podróże to możecie potraktować te pozycje jak mini przewodnik turystyczny po Maroku czy Ceucie, na wakacje jak znalazł. czuć ze autorka zna i lubi te miejsca.

Porażka. Może 3-5 pierwszych stron zapowiadało się ciekawie. Ciąg dalszy...szkoda słów. No, chyba że ktoś jest fanem lekkich i przyjemnych opowiastek o działaniu mafii. No ale to miał być thriller i oczekiwałam zupełnie czego innego niż otrzymałam. W każdym razie jest to pierwsza i ostatnia książka tej autorki, po którą sięgnę.

Dotychczas poznałam obyczajowe oblicze Moniki Hołyk-Arory, czasami ze szczyptą mitologi, którą zgrabnie przemycała do swoich historii, Jestem Tobą zaś to zupełnie inny kawałek literatury. Autorka zaskakuje nie tylko świetną powieścią, ale przede wszystkim wszechstronnością gatunkową. Takiego thrillera już dawno nie czytałam!

Przepadłam po przeczytaniu pierwszych stron i do samego końca czytałam tę historię z zapartym tchem, śledząc poczynania głównej bohaterki. Monika Hołyk-Aurora rzuca czytelnika na głęboką wodę już na wstępie i wcale nie ułatwia wydostania się na brzeg, fabuła bowiem wciąga niczym wir i do ostatniej chwili nie sposób domyślić się, jakie będzie finał.
Autorka świetnie dozuje napięcie i lawiruje między wątkami, momentami dając poczucie, iż rozwiązanie tajemnicy skrywa się na kolejnej stronie, po czym stawia czytelnika przed kolejnymi pytaniami. O nudzie nie ma mowy!

Autorka ma bardzo lekki styl, który sprawia, że jej powieści czyta się z ogromną przyjemnością, czuć, że przelewanie pomysłów na papier nie stanowi dla Moniki Hołyk-Arory problemu, a pisanie jest jej wielką pasją. W każdą stronę wkłada ogrom emocji, które każdy czytelnik poczuje w trakcie czytania, a plastyczny język sprawia, że przeniesiecie się w wir wydarzeń, krocząc ramię w ramię z główną bohaterką i spoglądając na to, co widzi ona sama.

W Jestem Tobą zachowana jest równowaga między dialogami i opisami. Jak wspomniałam, opisy działają na wyobraźnie, ale także tworzą niepowtarzalny klimat tej książki. Jest mrocznie, ale bywa również zabawnie. Dialogi są przemyślane, bije od nich naturalność... i emocje, które czuć w każdej konwersacji między bohaterami.

Bohaterowie wykreowani przez Monikę Hołyk-Arorę zwracają na siebie uwagę, bo zapadają w pamięć. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny charakter, przez co nie ginie ani na tle innych postaci, ani na tle wydarzeń. Wszystkich łączy aura tajemniczości... i pytanie, czy wszyscy są tymi, za kogo się podają? :)

Podsumowując: Jestem Tobą to elektryzujący thriller, przy którym z pewnością nie będziecie się nudzić. Szwedzka mafia, amnezja i tajemnice, które otaczają głównych bohaterów... Czy może być lepszy materiał na genialną historię? Sprawdźcie już teraz!

Przepadłam po przeczytaniu pierwszych stron i do...

Cóż można powiedzieć o tej książce? Na pewno , ze jej koniec zaskakuje . Historia w niej zawarta wciąga , kiedy mafia staje się Twoją rodziną mooże być rożnie

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Book tour