Kości proroka

kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
2018-04-18
2018-04-18
literatura polska niebezpieczeństwo policjant współczesność zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Kości i księga

Link do recenzji

555 264 42

Książka bardzo fajnie złożona - mamy podzielone rozdziały między różnymi czasami. Przypomnienie religii, ale także przedstawienie nowej - Bogomiłów. Powiem szczerze, że bardzo mnie to zainteresowało i dzięki temu mogłam bardziej zrozumieć motyw kryminalny. Co do książki jako ogółu to miałam wrażenie, że za mało kryminału w kryminale. Było zabójstwo, było śledztwo, ale za mało akcji. Na końcówce fajnie się rozkręciło, ale także szybko się skończyło. Na plus jest fakt, że dostałam odpowiedź na pytanie - co dalej z bohaterami. Książka nie była zła, fajnie się ją czytało i na pewno coś z niej wyniosłam. Czasami powieść przewidywalna.

Rewelacyjna książka! Spokojnie porównywalna z Kodem Leonarda da Vinci. Albo się to pokocha, albo odłoży książkę jako zbyt nudną i trudną- bo na pewno nie jest to zwykły, lekki kryminał. Rozwikłaniu przyczyn morderstwa polskiego polityka w Bułgarii towarzyszą barwne opisy, bogate tło obyczajowe, wszystko to w otoczce religijnych i filozoficznych rozważań. Nie zabrakło również wątków romantycznych. Równolegle śledzimy wydarzenia w przeszłości: wędrówkę Jana Chrzciciela z uczniami oraz losy mnicha z zakonu bogomilów w XII wieku.
Jedynie końcówka przegadana, gdy autorka zupełnie niepotrzebnie łapatologicznie "wiąże luźne końcówki" i wyjaśnia to, czego mogliśmy się nie domyślić.

dziwaczna, pozwala poznać Bulgarię. Bez szalu

dziwaczna, pozwala poznać Bulgarię. Bez szalu

FANTASTYCZNA. Obowiązkowa dla każdego miłośnika kryminałów i zagadek. Wartka akcja, bohaterowie, których postawy budzą wiele emocji, a w tle wielokulturowy świat. Autorka przemyca tak charakterystyczne dla Bułgarów czy Polaków postawy, sposoby myślenia, obyczajowość. Różne kraje, różne zwyczaje, różne sposoby postrzegania, tego co uznawane jest za złe. A wszystko to ubarwione pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa i malowniczymi opisami miejsc, ludzi i zwyczajów. Polecam.

I tak to Ałbena została moją przewodniczką po trzech płaszczyznach czasowych. Pomysłowo połączyła historię i współczesność, oczywiście z uwzględnieniem licentia poetica, która to dodaje książce dodatkowego smaku. Zwiedziłam ziemię świętą u boku Jana Chrzciciela, w międzyczasie podsłuchując co tam ciekawego mają do powiedzenie bracia bogomili. Wraz z nimi z kolei przewędrowałam spory kawałek XII-wiecznego cesarstwa bizantyjskiego. By nie zatracić się w czasach odległych mogłam natomiast odpocząć we współczesnej Bułgarii.
I teraz pytanie zasadnicze - cóż mi te trzy wątki połączy?, oczywiście poza motywem przewodnim. I tak sobie myślę, że tym czymś może być symbolika, wiara, porządki. Jak zwał, tak zwał, ale to dzięki nim ziemski pielgrzym wybiera drogę taką, a nie inną. Potem ta droga staje się coraz bardziej kręta, gdyż pojawiają się: bogactwo, władza i uciechy cielesne. I tak to w skrócie - od niewinności do tego co zwykle.

Temat ciekawy, potencjał duży i to wszystko. Straszne nudne dłużyzny. Niestety :( Jestem zawiedziona. :(

Z dużą przyjemnością przeczytałam Kości proroka. Podobało mi się łączenie wątków, trzy historie z trzech różnych okresów utworzyły ciekawą całość. Z chęcią sięgnę po inne książki tej autorki.

Straszne nudziarstwo. Trzy wątki, w trzech strefach czasowych, żaden niedopracowany, a każdy nudny, do tego watek współczesny tak infantylny, że aż zęby same zgrzytają. Z wątku tego dowiedziałam się między innymi, że Bułgarzy to pijacy, spocone brudasy i szowiniści, a antyczne bułgarskie miasta są zaniedbane, chodniki krzywe, a szyby w oknach powybijane. Nie wiem czy akurat o taki odbiór rodzinnego kraju Autorce chodziło, ale ja nic więcej nie zapamiętałam. Wątek romantyczny do bólu przewidywalny, a do tego poprowadzony tak topornie, że nawet w romansach dla pensjonarek można znaleźć więcej ikry. Główna bohaterka tak zakompleksiona i nierozgarnięta, że nawet gdyby rozwiązanie zagadki spadło jej na głowę, albo uderzyło prosto w czoło to i tak nie powiązałaby faktów, bo bardziej skupiała się na swoich monologach wewnętrznych na poziomie dziesięciolatki niż na rozwiązaniu sprawy. Co do sprawy to też jakieś to wszystko nabudowane, rozdmuchane, ale niestety źle wyeksponowane, niewykorzystane i w sumie niewiarygodne.
Wątek uczniów Chrystusa wręcz irytujący. Po co Autorko wprowadzasz wymyślone postaci, skoro taka legenda już istnieje i opiera się na ogólnie znanych osobach i wydarzeniach? Wystarczyło wszystko wiarygodnie opisać. Ale do tego chyba zabrakło Ci talentu.
Wątek zakonny był moim zdaniem najciekawszy, ale też nie bez wad. Przemiana głównego bohatera tego wątku dokonała się w jednym zdaniu. Przez pół książki był dobry, sprawiedliwy i pomocny, a nagle nie wiadomo dlaczego zaczyna wątpić, szkodzić i się stawiać. Słabo, a przede wszystkim nieprzekonująco
Kryminału tu jak na lekarstwo, detektywi mało inteligentni, stereotypy żenujące, a watki historyczne przesycone Biblią i religijnością. Wszystko razem dość niestrawne, mało interesujące i niewciągające.
Do tego szkolne błędy: Barnaba nagle staje się Zachariaszem, Ordis Eziaszem, a chłopak dziewczyną. Korektorka przy lekturze też chyba musiała przysnąć skoro przepuściła błąd ortograficzny w słowie "uwieżyli". Ten ostatni argument chyba najlepiej pokazuje, że książka jest nudna, nie warta uwagi i poświęconego czasu. Nie polecam.

Trzy wątki splatające się w końcu. Czasy Jezusa, wiek XII i współcześnie. Wątek obecny można określić jako "z wycieczką po Bułgarii a zwłaszcza w kuchni". Jedzą co innego niż my, tak to określę. Sam pomysł kryminalny słaby i naciągany i nawet nudny. Najciekawszy pomysł to religia Bogomilów i związana z tym wyprawa mnichów. Naprawdę pomysł z Cyrylem doskonały. Cały zamysł wyprawy. Co do czasów Jezusa, autorka ściśle oparła się na Ewangelii. Nic nowego i odkrywczego.
Można przeczytać. Takie sobie, ale nie słabe. Pewien poziom autorka trzyma. Natomiast, moim zdaniem, zdecydowanie lepiej autorka czuje się w książkach typu Lady M.

książka trudna do oceny chociaż sam pomysł na jej napisanie naprawde ciekawy. wątek z 21 wieku , jeden z trzech moim zdaniem kompletnie nieudany, rozwiązanie zagadki jakoś do mnie nie przemówiło dlatego niższa ocena z mojej strony a co do samej autorki która jest bardzo wszechstronna to mozliwe ze jeszcze sięgne po jej jakąś ksiażke ale raczej niebędzie to kryminał.....