Trwała przemiana

Media Rodzina
2018-05-10
2018-05-10
Piotr Szymczak
empatia harmonia wewnętrzna joga medytacja podświadomość psychika rozwój osobisty samopoczucie świadomość

Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy Dalajlama XIV, Daniel Goleman
Siła dobra. Św... Dalajlama XIV, Dani...

Przeczytałem z ciekawości,ale specjalnie mnie nie wciągnęła. Dużo wywodów naukowych i wyników badań z obszarów mózgu joginów. Jak ktoś się tą sferą interesuje to będzie zadowolony, bo autorzy mają długoletnie doświadczenie w tej dziedzinie i rzetelnie przekazują wiedzę.

Moje pierwsze podejście do tej książki skończyło się po półtorej strony. Uznałam, że raczej jej nie przeczytam. Przeleżała swoje na półce, aż w końcu naszła mnie ochota na kolejną próbę. Zastanawiam się, dlaczego za pierwszym razem mnie odrzuciła, ponieważ śmiało mogę ją polecić każdemu, kto się medytacją, czy jogą interesuje. Najważniejszy plus książki to rzetelność. A raczej rzetelność autorów jako badaczy. Rozumieją błędy metodologii, wiedzą, że ich metody badawcze też nie są idealne, ale przetarli szlaki. Dzięki takim ludziom jak oni, badania nad medytacją ruszyły, a sama sztuka medytacji zaczęła do nas docierać. Pozycja bardzo ciekawa, szczególnie dla sceptyków. Pozycja popularno-naukowa, jednak językowo chyba bardziej naukowa. Nie jest lekka i przyjemna, ale niesie ze sobą dużo wiedzy. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i mam teraz inne spojrzenie na samą medytację, której tak naprawdę nie praktykuję. Zdecydowanie polecam, ciekawa książka.

Długo szukałem takiej ksiazki.

Długo szukałem takiej ksiazki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie ta książka słabo zachęca do medytacji, niby z badań autorów wynikają korzyści ale przy każdych jest jakieś "ale". Wydaje mi się że jednak nie da się wszystkiego zbadać naukowo, są takie sfery naszego życia, naszej świadomości i podświadomości, które na zawsze pozostaną zagadką. Na pewno medytacja ma wiele plusów i brak skutków ubocznych więc myślę że warto jej spróbować i nie oznacza to od razu rzucania się na głęboką wodę i medytowanie po 3h dziennie. Nawet kilkuminutowe uspokojenie umysłu może przynieść naszemu przebodzcowanemu codziennością mózgowi wiele dobrego..

Największą zaleta tej książki jest jej profesjonalne, naukowe podejście do tematu medytacji, a nie jak zwykle to bywa oparte na pseudo-naukowych tezach. Autor - który sam jest autorem badań - przytacza zalety i obala mity związane z "cudownymi efektami" medytacji. Krytyczne podejście do wyników własnych badań zwiększa wiarygodność omawianych rezultatów, co tylko jeszcze bardziej inspiruje do wprowadzenia medytacji do codziennej rutyny. Polecam serdecznie.

Ta książka ma mnóstwo plusów, ale też sporo minusów.
Zacznijmy od dobrych stron. Trzeba pochwalić autorów za inicjatywę, jakiej się podjęli, żeby stworzyć tak rzetelną pozycję. Po pierwsze należy im złożyć pokłon za ruszenie tematyki medytacji od strony naukowej jako jedni z pierwszych badaczy na świecie. Po drugie za zebranie i przeanalizowanie już teraz ogromnej ilości badań z tematu. Po trzecie za potężny odsiew badań o słabej a nawet tylko trochę niepoprawnej metodologii.
Niestety, mam tej pozycji również wiele do zarzucenia. Po podtytule znajdującym się na okładce spodziewałem się analizy badań, ale połowa książki to nieco egoistyczna opowieść o metodologii badań, autorach, ich przyjaźni i tego, jak przekonywali naukowców i joginów do prowadzenia badań. Nie mam nic przeciwko takim opowieściom, ale miałem nadzieję na dowiedzenie się tego, jak według danych empirycznych medytacja może wpłynąć na umysł. Zamiast tego dostałem osobiste historie kilkoro badaczy z których musiałem wyciskać te informacje, których po książce się spodziewałem. Do tego, wstęp jest okropnie długi (4 rozdziały na 14 w całej książce!). Po przebrnięciu przez nieco nudnawo napisany wstęp, przechodzimy do części głównej książki, gdzie traktuje się o tym, co oczekiwałem (wciąż w kontekście historyjek). Dobrze że chociaż na końcu każdego z tych rozdziałów pojawia się krótkie podsumowanie, tytułowane "w skrócie".
Rozdziały końcowe natomiast są całkiem w porządku. Zawierają logiczne wnioski i ciekawą dywagację o przyszłości. Szkoda, że nie pojawiły się jakieś wskazówki odnośnie indywidualnej praktyki.
Ogólnie mówiąc, można było to zrobić prościej i krócej, bo czytając "Trwałą Przemianę" miałem momenty zmęczenia ciągłą, wydającą się niepotrzebną, narracją. W książce znajdują się rzetelne informacje o badaniach naukowych, czyli to, czego oczekiwałem, ale trzeba je z trudem wyciągać z tekstu. Moja ocena podyktowana jest szacunkiem dla przeprowadzanych badań, surowego odsiewu, metodologii, badania trudnego tematu. Szkoda tylko, że musiałem po lekturze przejrzeć ją jeszcze raz, żeby zrobić notatkę.

Ta książka ma mnóstwo plusów, ale też sporo minusów.

Książka zawiera sporo ciekawych badań na temat medytacji. Opisuje zalety , może śmiało posłużyć jako wskazówka do rozpoczęcia przygody i przekonania sceptycznie nastawionych ludzi do medytowania.

Książka przedstawia wyniki badań nad efektami medytacji: chodzi o to, kiedy prowadzi ona do 'trwałej przemiany' charakteru czy zachowania. Przy okazji dostajemy spis błędów metodologicznych popełnianych w badaniach na temat ludzkich zachowań. Konkluzja jest taka, że tylko długotrwała i systematyczna praktyka pod okiem dobrego nauczyciela prowadzi do trwałych zmian. Inspirująca lektura.

Dwóch amerykańskich psychologów praktykujących medytację i badających ją naukowo, napisało książkę o długotrwałych skutkach praktyki. Chodzi o to, kiedy prowadzi ona do 'trwałej przemiany' charakteru czy zachowania. Celem książki jest naukowa odpowiedź na powyższe pytanie, tzn. za pomocą poprawnych metodologicznie eksperymentów i badań.

Problem jest taki, że „naukowe badania poświęcone zjawisku medytacji są bardzo nierówne pod względem naukowej solidności”, ten problem występuje również w innych badaniach zachowań człowieka. Autorzy wymieniają cały szereg typowych błędów metodologicznych: po pierwsze brak replikowalności: „każdy naukowiec powinien być w stanie powtórzyć dany eksperyment i uzyskać te same wyniki”. Niestety: „Brak replikowalności wydaje się powszechnym problemem w nauce”. Dalej, badacze nie uświadamiają sobie skrzywienia poznawczego zwanego „uprzedzeniem eksperymentatora”, chodzi o to, że autor(zy) eksperymentu mogą wypaczać wyniki tak żeby były bardziej zgodne z oczekiwaniami. Jest to trudny do przezwyciężenia problem, aby mu przeciwdziałać laboratorium Davidsona „celowo zatrudnia kilkoro naukowców sceptycznie nastawionych do efektów medytacji, żeby w zdrowy sposób sygnalizowali problemy i pytania, które „gorliwi wyznawcy” mogliby przeoczyć albo zamieść pod dywan.” Raczej rzadka praktyka... Dalej, studenci biorący (zwykle) udział w eksperymentach nie są typowymi przedstawicielami ludzkości. I tak dalej i tym podobne...

Dlatego przedstawiając wyniki badań autorzy skoncentrowali się jedynie na pracach metodologicznie poprawnych i publikowanych w czasopismach o najwyższej jakości, oznaczało to odrzucenie ponad 90% publikacji w danej dziedzinie (myślę, że podobne liczby występują w odniesieniu do artykułów o dietach). Zatem do różnych rewelacji mających pozory naukowości należy odnosić się nader sceptycznie...

Autorzy pokazują cztery obszary, w których systematyczna medytacja prowadzi do pozytywnych zmian: po pierwsze lepsza reakcja na stres i szybszy powrót do równowagi po stresie. Ten efekt pojawia się dosyć szybko. Drugi obszar to zwiększenie współczucia i empatii. Co ciekawe, wzrost współczucia prowadzi do zwiększenia poczucia szczęścia. Po trzecie, praktyka wzmacnia zdolność mózgu do skupienia się na jednej rzeczy i ignorowania rozproszeń, niemniej autorzy podejrzewają, że osiągnięcie trwałej zmiany w tym zakresie wymaga systematycznej praktyki przez dłuższy czas. Po czwarte chodzi o rozluźnienie lgnięcia do własnego 'ja', czyli o uwolnienie od „kurczowego trzymania się myśli, emocji i impulsów, które nas prowadzą przez codzienne życie”; przynosi to dużą ulgę i uwolnienie od cierpienia.

Konkluzja jest taka, że długotrwała zmiana charakteru czy zachowania jest możliwa jedynie w przypadku systematycznej, długoletniej praktyki, najlepiej pod okiem kwalifikowanego instruktora. Dobrze jest też czasami się udać na wielodniowe odosobnienia medytacyjne: „Jak się wydaje, efekty samodoskonalenia są proporcjonalne do łącznej liczby godzin spędzonych na praktyce, a także do czasu spędzonego na dłuższych okresach intensywnej medytacji pod opieką ekspertów.” To bardzo ważne wnioski, ale dla mnie metodologiczna część pracy jest nawet ważniejsza. Inspirująca lektura.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów (i sceptyków ;-) ) medytacji i mindfulness. Rzetelna, wartościowa, konkretna.

Nazwiska autorów są najlepszą rekomendacją. Zdecydowanie warto się zapoznać z tą pozycją.

• Psychologia
  • Medytacja
  • Rozwój osobisty
  • Do kupienia
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Trwała przemiana