Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu

Okładka książki Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu Daniel Goleman
Daniel Goleman Wydawnictwo: Zysk i S-ka religia
9788382021486
Filip Filipowski
buddyzm Dalajlama zdrowie emocje

Okładka książki Trwała przemiana Richard J. Davidson, Daniel Goleman
Trwała przemiana Richard J. Davidson...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy Dalajlama XIV, Daniel Goleman
Siła dobra. Św... Dalajlama XIV, Dani...

Pare ciekawych informacji z tej książki wyciągnąłem ale jej treść w 80% to po prostu filozoficzno-naukowe rozważania w formie rozmowy Dalajlamy z zachodnimi naukowcami.

Trudno się czyta takie filozoficzno-naukowe debaty i trudne jest to do zrozumienia. Książka raczej dla naukowców czy akademików a nie dla zwykłego kowalskiego.

Umysł ma ogromny potencjał, a focus działa na to, co chcemy osiągnąć. Od zawsze wszystko co wiąże się z rozwojem osobistym jest u mnie numerem 1.

Dlatego ogromnie byłam ciekawa co współcześni psycholodzy i lekarze wyniosą z rozmów z Dalajlamą czyli w kontrze z tradycją.

Na pewno sama rozmowa niesamowicie ciekawa i kontekst medyczny doskonale mógł być porównany z wiarą, medytacją i uważnością. Patrząc na spis treści, w którym znalazły się takie zagadnienia jak emocje i wpływ na ciało, stres, trauma oraz podstawy biologiczne i natura podświadomości spodziewałam się ogromnej dawki wiedzy. Niestety, ale jak dla mnie właśnie tego było za mało, a za dużo filozofii. Fakty do mnie przemawiają, filozofia już nie bardzo. Dlatego też wiele stron po prostu pomijałam. Rozwleczone rozmowy wielokrotnie nic nie wnoszące znudziły mnie totalnie 😞 Niestety miłości nie ma.

Świat pędzi. Każdego dnia stoimy w korkach, spieszymy się do pracy, spieszymy się na zakupy, spieszymy się do domu. Każdego dnia ścigamy się z czasem, żeby wszędzie zdążyć. A gdyby tak wrzucić na luz? Olać wszystko i po prostu odpocząć? Usiąść w domu i wyłączyć mózg? Zresetować się? „Uzdrawiające emocje”, czyli książka w której Daniel Goleman bierze udział w wywiadach między innymi z Dalajlamą pokazuje, jak bardzo różni się buddyzm i jego wewnętrzny spokój, od pędzącej Europy.

Czy umysł potrafi uzdrowić ciało? Jak emocje wpływają na nasze zdrowie? Czy możemy zwiększyć naszą odporność będąc szczęśliwymi ludźmi? Buddyjskie nauki na wszystkie te pytania odpowiadają twierdząco. Pytanie tylko, czy my, Europejczycy goniący za pieniądzem i czasem jesteśmy w stanie zatrzymać się i zmienić nastawienie.

„Uzdrawiające emocje” to książka będąca efektem dyskusji z lekarzami, psychologami, nauczycielami medytacji i Jego Świętobliwości, czyli Dalajlamą, który o dziwo zadaje więcej pytań, niż udziela odpowiedzi. Co więcej w każdej prezentacji znajduje szczegóły, których inni nie widzą i to właśnie na nich stara się skupić uwagę innych. Pyta o nie, bada i szuka odpowiedzi.

Kiedy zobaczyłam „rozmowy z Dalajlamą” myślałam, że raczej to właśnie on będzie prowadził całą książkę. Może nie narzucał swoich myśli innym, ale podejrzewałam raczej, że ci będą przyjmować jego słowa bez sprzeciwu. Okazało się zupełnie inaczej. To właśnie Dalajlama był największym milczącym podczas prezentacji, a kiedy zadawał pytania, zawsze były one niezwykle trafne.
Cóż, nie da się ukryć, że Dalajlama jest wielkim myślicielem i przywódcą tłumów. Nie da się też ukryć, że jest to persona, która potrafi zrozumieć swoje emocje i uczucia lepiej, niż inni ludzie chodzący po tej planecie.

Najciekawszym tematem w całej książce okazała się niska samoocena i poczucie własnej wartości przez Europejczyków. Dalajlama nie rozumiał tego, jak możemy obniżać swoją istotę, uważać się za gorszych czy słabszych. Ba! Myśliciel poszedł dalej i w rozmowie o gniewie, posunął się do wspomnienia o zwierzętach, które w końcu też odczuwają emocje, a nawet wspomniał o roślinach. Wszystko to sprawiło, że przecierałam oczy z zaskoczenia, bo nie ukrywajmy... na co dzień nie skupiamy się na zwierzętach i ich emocjach, czy na roślinach. Po prostu są i tyle. Zostałam zaskoczona i już teraz wiem, że na pewno zaglądnę głębiej w tę tematykę, aby poszerzyć horyzonty i nauczyć się czegoś więcej.

„Uzdrawiające emocje” to pozycja w głąb siebie. Jest to jedna z lektur, których nie należy czytać szybko i bezmyślnie. Choć niektóre dyskusje są długie, warto się nad nimi pochylić i czytać wolno, ze zrozumieniem, a przede wszystkim myśleniem o tym, co się czyta. Nie jest to pozycja pełna akcji i dynamiki, ale każdy temat poruszony w tej książce temat to pełna nowych doświadczeń podróż, którą warto przejść powoli. I właśnie tego Wam życzę. Sięgnijcie po „Uzdrawiające emocje” i przeczytajcie tę książkę pomału. A potem popatrzcie na świat i zwolnijcie. Zatrzymajcie się i dokonajcie w swoim życiu zmian, za które organizm podziękuje Wam wraz z upływem czasu.

Amerykański psycholog i dwukrotny laureat nagrody Pulitzera podjął się redagowania książki, która tylko na pozór jest rozmową z jowialny staruszkiem.

Jego Świątobliwości, Dalajlamy, postoju buddyzmu i pokoju we współczesnym świecie, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wielbiciele tematu kojarzą też zapewne Daniela Golemana, autora głośnej „Inteligencji emocjonalnej”, publikacja ta zaś jest przekrojem cyklicznych spotkań naukowców z Dalajlamą, jakie odbyły się po raz pierwszy w 1990 roku, w Indiach, gdzie ów przywódca duchowy przebywa odkąd wyemigrował z Tybetu.

Kluczem książki jest połączenia zdrowia/biologii z duchowością. Ich wzajemny wpływ i jakże modna współcześnie filozofia „mindfullness”, czyli uważność.

Kolejne rozdziały to rozmowy pomiędzy fachowcami w swojej dziedzinie, a Dalajlamą. Zawierają one rozważania o etyce, emocjach, medycynie i kulturze. Nie zabraknie także dyskusji o śmierci.

Ta publikacja to kompendium. Ogrom wiedzy i doświadczenia autorów czyni ją wyjątkowym. A i warto poznać filozoficzne i naukowe rozważania, które stanowią bazę do dalszego zgłębiania tematu. To nie książka z cytatami z Jego Świątobliwości. To nie aforyzmy, czy przesłania do mas, jakich to książek jest na rynku pełno. To kawał przemyśleń i wiedzy.

Minusem może być nieco nazbyt na pozór naukowy język, jakim posługują się autorzy. Warto jednak się nie zniechęcać i przebrnąć przez trudniejsze momenty, aby zdobyć informacje nie tylko ze źródeł profesorskich, ale także od najsłynniejszego chyba buddysty i ojca duchowego.

Wydawnictwo Zysk odpowiada za ponowne wydanie książki. Jeśli więc jeszcze nie macie jej w kolekcji - polecam.

"UZDRAWIAJĄCE ENOCJE" Rozmowy z Dalajlamą DANIEL GOLEMAN

Bardzo byłam ciekawa tej książki, ponieważ temat wpływu emocji na nasz organizm jest mi bliski. Bardzo mnie to intryguje i fascynuje.
Chciałam dowiedzieć się co o tym wszystkim sądzi mistrz Dalajlama oraz mała grupka naukowców, nauczycieli medytacji i filozofów.
Lektura ta ma formę rozmowy i dała mi wiele odpowiedzi. Ukazała jak pozytywne emocje mogą pomóc w powrocie do zdrowia. Zobaczyłam to z wielu płaszczyzn, z zupełnie innych perspektyw niż moja.
Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie dodam postawa Dalajlama - on sam ma pytania, wątpliwości i dzieli się nimi ze swoimi rozmówcami.
To bardzo pouczające i ciekawe. Książka ta pomimo wielu mądrości, wskazówek i podpowiedzi nie jest napisana patetycznie czy wzniośle.
Jest miejsce na nasze wątpliwości, przemyślenia czy rozterki.
Czyta się ją świetnie, z ogromnym zainteresowaniem.
Prosty język i lekkość wypowiedzi uczestników rozmów daje poczucie zgłębienia tematu i znajomości poruszanych zagadnień.

Jest to świetna lektura dla chcących wiedzieć więcej.
Bardzo duża dawka informacji o tym jak ważne są w naszym życiu emocje i jaki mają na nas wpływ.
Ich uzdrawiające moce są namacalne i każdy z nas może to sprawdzić.
Dowiemy się jaka jest zależność między ludzkim umysłem i ciałem. Jak wiele możemy zmienić, gdy zmienimy swoje nastawienie, swoje myśli.
Nami rządzi nasz mózg, a my mamy wpływ na to o czym i co myślimy.
Zadziwiające jak wielki wpływ na nasze ciało, nasze zdrowie ma gniew, życie w ciągłej złości niszczy nas samych.
Tak samo jak życie w ciągłym stresie wpływa tragicznie na nasze zdrowie.
Jak ważna jest uważność i przeżywanie każdej chwili - tu i teraz. Słuchanie własnego ciała, słuchanie siebie.
Nasz organizm jest niezwykle mądry i daje nam wskazówki, sygnały, których nie zauważamy lub bagatelizujemy.
Później dziwimy się, że przychodzi choroba, a często wystarczyło uważnie wsłuchać się w siebie.

Już od samego początku pojawia się pytanie " Czy mózg może uzdrowić ciało ?". Ja już wiem - oczywiście, ze TAK.

Zachęcam Was do przeczytania tej niezwykłej lektury.

"UZDRAWIAJĄCE ENOCJE" Rozmowy z Dalajlamą DANIEL GOLEMAN

Lektura ta ma formę rozmowy i dała mi wiele...

"Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu" pod redakcją Daniela Golemana, autora bestsellera pt. „Inteligencja emocjonalna”.
Ta książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk, jest zapisem dyskusji między Dalajlamą a wybitnymi psychologami, lekarzami i nauczycielami medytacji o wzajemnej zależności między ludzkim umysłem i ciałem. Dalajlamy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nietuzinkowy człowiek, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, myśliciel i przywódca. Jeśli chodzi o jego rozmówców to specjaliści z różnych dziedzin - psychologii, neurologii, filozofii, etyki. Więcej na blogu:

„Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu” pod redakcją Daniela Golemana, autora bestsellera pt. „Inteligencja emocjonalna” otrzymałam w prezencie od Wydawnictwa @Zysk i S-ka, za co bardzo dziękuję😊. Jest to książka mająca niezwykłą moc. Moc skupiania uwagi na tym, o czym zwykle nie rozmyślamy, nad czym się na co dzień nie zastanawiamy. Niecodzienna to publikacja, jak niecodzienny jest jej główny rozmówca.

Jak wynika z opisu Wydawcy; „Uzdrawiające emocje” to zapis niezwykłej dyskusji między Dalajlamą i wybitnymi psychologami, lekarzami i nauczycielami medytacji o wzajemnych relacjach i zależności między ludzkim umysłem i ciałem”. To zapis prezentacji specjalistów z różnych dziedzin, psychologii, neurologii, etyki, filozofii i dyskusji na nich oparty. I tu niespodzianka Dalajlama częściej pyta, niż odpowiada😉. Częściej podważa zaprezentowane tezy, niż im przyklaskuje i się z nimi zgadza. Jego Świętobliwość jest nad wyraz przenikliwy, wyłapuje z prezentacji najdrobniejsze szczegóły, by poddać je w wątpliwość. Nie orzeka, nie podsumowuje, lecz bada.

I postawa Dalajlamy mnie najbardziej zauroczyła w tej książce. Dalajlamy, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Postać nietuzinkowa, ponadczasowy laureat Pokojowej Nagrody Nobla, człowiek – myśliciel i przywódca religijny. Rozpoczynając czytanie spodziewałam się, że Jego Świętobliwość będzie przewodził w każdym rozdziale, w którym podjęta określoną tematykę. Spodziewałam się, że jego zdanie będzie ostateczne i jedynie prawdziwe. Okazuje się, że Dalajlama ma wiele pytań, na które odpowiedzi oczekuje od współrozmówców, od specjalistów ze swoich dziedzin. Jak w Przedmowie napisał sam Daniel Goleman „Dalajlama uważnie słuchał naszych prezentacji i angażował się w aktywny i otwierający umysły dialog z nami wszystkimi”. Z zapisów konferencji wybrzmiewa ta jego postawa, pełna pokory, zaciekawienia i uważności w stosunku do osób, które są wybitnymi specjalistami ze swoich dziedzin. Chyba tylko On, tylko Dalajlama mógł w taki sposób uczestniczyć w tej konferencji.

Bardzo podobało mi się rozwinięcie tematu związanego z gniewem. Dalajlama rozwinął myśl; „W większości wypadków gniew który odczuwamy w codziennym życiu, jest wywołany przez przywiązanie”. Podobno to co znamy, ma znaczenie na odczuwanie przez nas złości. Gdy wali nam się znany, bezpieczny świat, to do czego jesteśmy przyzwyczajeni, wśród nadrzędnych emocji przejawia się właśnie gniew. Bardzo dużo publikacja podejmuje tematów związanych z gniewem. W wielu miejscach Rozmówcy zwracają uwagę na różnice pomiędzy zachodem a wschodem w tym zakresie. Z zaciekawieniem czytałam o niskim poczuciu własnej wartości, które głównie jest problemem zachodniej cywilizacji. O wpływie emocji na układ immunologiczny, o wpływie gniewu, permanentnej złości na zdrowie. Sam Dalajlama podniósł temat związany z zaburzeniami psychicznymi, które uniemożliwiają odczuwanie emocji lub ten proces kompletnie zakłamują. Wspomniał o zaburzeniu narcystycznym, rozwinął temat emocji odczuwany przez osoby niepełnosprawne umysłowo. Podniósł emocje z perspektywy zwierząt, a nawet zahaczył o rośliny w kontekście samoświadomości. Wiele tez, podsumowań dla mnie było odkrywczych. Trudno było mi się skupić na jednym aspekcie przedstawionych myśli przewodnich, gdyż każde z nich były dla mnie nowością.

Co do innych Rozmówców okazali się na równi wybitnymi naukowcami jak sam Dalajlama. Wspaniale czytałam dialogi z Danielem Golemanem, redaktorem tej publikacji, gdzieniegdzie odzywał się Mnich – towarzysz Dalajlamy. Daniel Brown zabierał zdanie wielokrotnie szukając odpowiedzi u Jego Świętobliwości. Ceniłam sobie spostrzeżenia Francisko Vareli, który nie raz zwracał uwagę na różnice w postrzeganiu wpływu uczuć, emocji, uważności na ciało z samym Dalajlamą. Potrafił nawet nie zgodzić się i to właściwie uargumentować. Jon Kabat – Zinn sprawiał natomiast wrażenie, jakby na boku notował wypowiedzi Dalajlamy, by potem od nich w innych momentach wrócić, jakby chciał zweryfikować, czy myśl jest spójna z postrzeganiem świata i człowieka przez Dalajlamę, czy była tylko chwilowa, ulotna, nie mająca podwalin. Mimo różnych preferencji religijnych lub ich braku, każdy z naukowców zwracał się do Dalajlamy z należytym szacunkiem tytułując go Jego Świętobliwością. To było dla mnie odkrywcze, że nie ma znaczenia, kto ma jakie przekonania, liczy się Jego osoba, osoba Dalajlamy.

Dla mnie książka okazała się fascynującą lekturą. Ciekawą podróżą w myśli, głębokie zakamarki mózgu i duszy wybitnych filozofów, psychologów, biologów, neurologów, publicystów i jedynego w swoim rodzaju Dalajlamy. Człowieka – historii. Przywódcy religijnego buddyzmu będącego jednocześnie – jak go słucham i czytam – Przywódcą całego świata. To pozycja, w której do odkrycia jest wiele, a wnioski nasuwają się jedne po drugich. Jesteście ciekawi świata oczami Dalajlamy i jego wybitnych Rozmówców? Sięgnijcie po tę książkę, która nie tylko zmusza do myślenia, ale również stanowi pokarm dla duszy, jak słodka ambrozja.

O ile treść książki pod redakcją Golemana jest bardzo ciekawa to wydaje mi się, że tytuł "Uzdrawiające" emocje jest nieco mylący. Zwłaszcza w połączeniu z projektem okładki - dużo bardziej adekwatne byłoby "Zbiór prezentacji o wiedzy nauki na temat emocji, układu immunologicznego i nerwowego, a także etyce wraz z krótkimi dyskusjami w obecności Dalajlamy" chociaż wątpię, by zespół od marketingu przyjął moją propozycję ciepło.

Trzeba mieć na uwadze, że oryginalnie książka została wydana w 1997 roku i nasza wiedza na poruszane tematy jest nieco większa. Niemniej jednak - jeśli interesujecie się naukowymi aspektami psychologii, a także wczesnymi praktykami integracji wschodniej filozofii i "medycyny" (to nie złośliwość czy ujmowanie wschodniej wiedzy, po prostu termin "medycyna" jest tutaj uproszczeniem dla mojej wygody) z zachodnią wiedzą medyczną to lektura powinna być dla Was bardzo intrygująca. Mam to szczęście, że większość jeśli nie całość informacji dostępnych w "Uzdrawiających emocjach" jest mi znana z racji wykształcenia i mogłem się skupić na tym, co skłoniło mnie do wzięcia tej pozycji na warsztat. Nie rozczarowałem się.

Nie wnikając w ewentualne kontrowersje dotyczące Dalajlamy, wydaje mi się, że jest to postać, która jest bardzo mocno obecna w ogólnoświatowej kulturze - przecież właściwie każdy o nim słyszał w ten czy inny sposób. I chociaż można sobie poczytać dowolną ilość artykułów czy wywiadów w internecie to ja zdecydowałem się na taką formę zapoznania się z nim chociaż szczątkowo. To, co przebija najbardziej z zadawanych przez niego pytań i wypowiedzi to wrażenie, że jest osobą niezwykle przenikliwą. Nie będąc naukowcem i nie zajmując się tematami poruszanymi przez znanych badaczy podczas ich prezentacji potrafił zadać bardzo, ale to bardzo celne uwagi czy skomentować coś niezwykle sensownie. Intrygująca postać.

Jak się czyta "Uzdrawiające emocje"? Tak jak się spodziewacie, że się czyta. To naprawdę są transkrypcje prezentacji w typowym duchu nauki - na początku niemalże wypunktowane są poszczególne zagadnienia, które będą poruszane, a następnie następuje przejście do dyskusji. Nic więcej, nic mniej. Nie jest to może najbardziej dynamiczna lektura jaką będziecie mieli okazję przeczytać, ale nie da się jej odmówić pewnego powabu. Jeśli wasze zainteresowania oscylują wokół tematów, które porusza książka to myślę, że przeczytacie ją zarówno z zainteresowaniem jak i zaangażowaniem.

🖖🏻Niedawno miała miejsce premiera najnowszej książki pod redakcją Daniela Golemana ,,Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu” wydane przez @zysk_wydawnictwo

👉🏻Do sięgniecia po tą pozycję zachęcił nas przede wszystkim Daniel Goleman, amerykański psycholog autor ze słynnej „Inteligencji emocjonalnej”.

👀Sama książka jest zapisem rozmów wybitnych lekarzy, biologów, psychologów i religioznawców. Znajdziemy tu wiele ciekawych badań, które potwierdzają wpływ emocji na zdrowie i funkcjonowanie człowieka.
Omawiają m.in. stres, jego wpływ na układ nerwowy i sposoby na radzenie sobie z różnymi rodzajami stresu. Szczególnie ciekawy i ważny rozdział, któremu warto poświecić więcej uwagi, to przewodnik po medytacji i mindfullnesie, pomagające redukować stres.

🙌🏻Pozycja wymaga skupienia i uważności. Polecam te publikacje wszystkim, a szczególnie tym osobom które pracują nad swoim rozwojem

👀Sama książka jest zapisem rozmów...

Książka "Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu" mnie wkurzyła. Wkurzyło mnie w niej tak wiele, że zaraz po jej przeczytaniu usiadłam i zaczęłam opowiadać na story, co o niej myślę. Oceniając książkę powinnam ją podzielić na dwie części. Jedną tą tragicznie dramatyczną i drugą- lepszą, którą dało się czytać. Może jej nie zrozumiałam, może miała jakiś głębszy przekaz, ale pisać o etyce i podawać przykłady tortur na zwierzętach... to chyba przegięcie? A już na pewno nie jest to etyczne. A takie eksperymenty nie pomagają nam w życiu tylko niszczą nasz świat, ale o tym za chwilę.

Książka jest przede wszystkim odpowiedzią na pytanie- Czy umysł potrafi uzdrowić ciało? Jak wiecie, albo i jeszcze nie buddyjska tradycja odpowiada na to pytanie twierdząco, a coraz więcej zachodnich ekspertów zaczyna się z tym zgadzać. Bez względu na religię, którą kierują się w życiu.

"Uzdrawiające emocje" to zapis dyskusji między Dalajlamą i wieloma psychologami, lekarzami a także nauczycielami medytacji. Dyskutują o wzajemnych relacjach i zależności między ludzkim umysłem i ciałem. Z ich rozmów możemy dowiedzieć się między innymi, jak są powiązane ze sobą mózg, układ immunologiczny i emocje; jakie emocje mają wpływ na osiągnięcie przez człowieka pomyślności; jak w kontekście medycznym funkcjonuje proces skupienia uwagi oraz w jaki sposób nieuchronność śmierci pomaga zrozumieć naturę umysłu.

Cała recenzja: http://thediize.pl/recenzje/uzdrawiajace-emocje-daniel-goleman/

• Libra