Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy

A Force for Good: The Dalai Lama's Vision for Our World
dobro, szczęście, buddyzm
filozofia, etyka
Elaine

Od ponad pół wieku Jego Świątobliwość Dalajlama w swoich książkach, jak m.in. Sztuka szczęścia czy Uzdrawianie gniewu, prowadzi nas na ścieżce do współczucia i uczy doskonalić swoje życie wewnętrzne. W Sile dobra wraz z Danielem Golemanem, swym przyjacielem i autorem bestsellerowej Inteligencji emocjonalnej, wyjaśnia, jak emanować dobrą energię na zewnątrz i wykorzystać ją, by przekształcać nasz świat w praktyczny i pozytywny sposób. Ta inspirująca praca łączy główne koncepcje Dalajlamy, potwierdzające je naukowe dowody i historie ludzi, którzy wcielili je w życie, pokazując nam, jak dzięki właściwemu ukierunkowaniu duchowej energii można uporać się z dręczącymi ludzkość problemami.

Dalajlama jest nie tylko duchowym przywódcą Tybetańczyków, ale i wizjonerem, który ma głęboką świadomość bolączek współczesnego świata oraz jasną wizję tego, jak można im przeciwdziałać. Wspólnie z Danielem Golemanem napisali już książkę "Emocje destrukcyjne: jak możemy je przezwyciężyć".

źródło opisu: www.rebis.com.pl/

źródło okładki: www.rebis.com.pl/

Krystian | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Czasem wydaje mi się , że takie książki powinny być wprowadzane do systemu Polskiego nauczania, większa ilość młodych ludzi może by zmieniła swoje podejście do świata. Koncepcje i myślenie, chęć pomagania, umiejętność kontrolowania gniewu, złych emocji, bycia lepszym i doskonalszym człowiekiem dla siebie jak i dla całego świata, to na pewno by w jakiś sposób ukształtowało nasze polskie młode głowy.W tej książce zostało przekazanych bardzo dużo cennych i prostych wartości, dlatego też gorąco ją polecam.

almos | 2018-11-13
Przeczytana: 11 września 2018

Dziennikarz naukowy towarzyszący Dalajlamie w czasie wielu podróży opisał system wartości i nauki moralne tego niezwykłego człowieka. Chodzi o skuteczne panowanie nad naszymi destrukcyjnymi myślami i emocjami, o życzliwość i współczucie dla innych, o porzucenie przemocy na rzecz dialogu między ludźmi. Czasami to zbytnio idealistyczna, ale bardzo inspirująca i dająca do myślenia lektura.

Znany amerykański dziennikarz naukowy i autor książek psychologicznych, (Inteligencja emocjonalna) zapisał swoje refleksje ze spotkań z Dalajlamą na przestrzeni wielu lat. Przedstawia w nich system moralny przywódcy tybetańskiego, jego filozofię i praktykę życia. Bardzo to ciekawe i głębokie spostrzeżenia, bo i Dalajlama nie jest tuzinkowym człowiekiem. To przewodnik duchowy pokazujący na własnym przykładzie jak dobrze i z sensem żyć. Ważne, że rzecz cała przedstawiona jest przez człowieka z Zachodu, który jest w stanie zasypać do pewnego stopnia przepaść kulturową między nami a ludźmi z...

darekk092 | 2018-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Powiedzieć, że duchowny i polityczny przywódca Tybetu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1999), Dalajlama jest przykładem godnym naśladowania, to nic nie powiedzieć. Ten człowiek to ucieleśnienie dobra w czystej postaci. A pozycja „Siła Dobra” autorstwa Daniela Golemana jest świetnym przedstawieniem i – mówiąc może delikatnie niestosownie – „wyłożeniem” filozofii życia i światopoglądu tej znakomitej osobistości.

Filozofia Dalajlamy zakłada, że człowiek żyje niejako w służbie drugiemu człowiekowi, że jego moralnym obowiązkiem jest niesienie pomocy, gdyż jest odpowiedzialny za życie na Ziemi. Aby jednak mógł zmieniać świat na lepsze ma obowiązek zaprowadzić porządek w swoim własnym mikrokosmosie, czyli własnym umyśle.
Goleman właśnie w ten sposób podzielił tę książkę na trzy części – najpierw pisze o tym, jak uporać się z własnymi emocjami, jak zachować spokój umysłu w kryzysowych sytuacjach itd. Później autor zaczyna spoglądać „z szerszej perspektywy”. Mowa o współczuciu wobec...

wiesia | 2016-03-30

Polecam każdemu kto chce zobaczyć jak można być jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie i jednocześnie kimś skromnym,pokornym i szanującym innych. Jak można być człowiekiem głęboko uduchowionym, mnichem i jednocześnie osobą tak bardzo otwartą na świat nauki. Książka optymistyczna, bo ukazująca alternatywę do tego, co w naszym świecie złe, co odbiera godność ludziom,co niszczy naszą planetę.

Alicja Górska | 2016-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2016

(...)

Na początku nieco się przestraszyłam. Pierwszy rozdział brzmiał jak pean pochwalny pozbawiony konkretów. Autor nieustająco, tylko w różnych określeniach, stwierdzał, że Tybetańczyk jest – kolokwialnie to podsumowując – super. Następnie tekst zyskał wydźwięku nieco sekciarskiego. Miałam wrażenie, że Goleman przybliża postać jakiegoś przywódcy zakazanego kultu, że próbuje mi zrobić wodę z mózgu, że wtłacza we mnie slogany i puste zdania albo nadaje jakiś literacki przekaz podprogowy. Z czasem jednak książka nabrała konkretnych barw, które nie tylko mnie zaintrygowały, ale również zachęciły do działania.

Dalajlama znany jest przede wszystkim jako przywódca Tybetu na wygnaniu, swoistego rodzaju pokojowy polityk. Niewielu z tych, którzy tematem interesują się jedynie pobieżnie, wie, co tak naprawdę robi na co dzień ten niezwykły człowiek. Sporym zaskoczeniem okazało się dla...