Wyzwanie czytelnicze LC

Zaginieni

Tłumaczenie: Bartosz Czech
Cykl: Lottie Parker (tom 1)
Wydawnictwo: NieZwykłe
The Missing Ones
Marczewek

Dół, który wykopali, miał mniej niż metr głębokości. Maleńkie ciało spoczywało w białym worku po mące. Trzy pary przerażonych oczu przyglądały się tej scenie z okna na trzecim piętrze. Chłopiec siedzący w środku odezwał się, nie odwracając wzroku: Ciekawe, które z nas będzie następne? Kiedy w katedrze zostaje odnalezione ciało kobiety, a drugie, tym razem młodego mężczyzny, zawisa na drzewie...

Kiedy w katedrze zostaje odnalezione ciało kobiety, a drugie, tym razem młodego mężczyzny, zawisa na drzewie przed jego domem, detektyw inspektor Lottie Parker rozpoczyna śledztwo. Oba ciała mają na nogach charakterystyczny, nieudolnie wykonany tatuaż. Niewątpliwie ofiary coś łączyło. Ale co? Trop prowadzi Lottie do Domu św. Angeli, dawnego przytułku dla dzieci, z którym wiąże się mroczna przeszłość rodziny inspektor Parker. Teraz to sprawa osobista. Podczas gdy Lottie zaczyna dostrzegać związek pomiędzy nowymi zbrodniami a morderstwami sprzed dziesięcioleci, znika bez śladu dwóch nastolatków. Lottie musi wytropić zabójcę, nim ten uderzy ponownie, ale czy tym samym nie narazi swoich dzieci na śmiertelne niebezpieczeństwo? Wkrótce Lottie stanie twarzą w twarz z szaleńcem, który ma zdecydowanie inne niż ona pojęcie sprawiedliwości.

Ten wciągający thriller zachwyci fanów Rachel Abbot, Karin Slaughter i Roberta Dugoniego, gwarantując porywającą lekturę do późnej nocy.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Sol | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Zaginieni Patricii Gibney to mocna rzecz. Mocna, mroczna, pełna tajemnic i zawirowań.
Pełna obrzydliwości, ludzkich wstrętnych postępków i przeciwności losu.
Przez to nie jest lekturą łatwą i przyjemną choć niezaprzeczalnie jest dobrą powieścią.
Taką, która wciąga, wsącza się powoli w umysł, łapie w swe szpony i nie chce puścić do ostatniej kartki, choć czytelnik czasem bardzo chce złapać oddech, wziąć haust czegoś czystego i świeżego, bo od zbydlęcenia co poniektórych indywiduów robi się niedobrze.
Dlatego zasiadając do tej pozycji, weźcie sobie koc, herbatkę albo jakie inne grzanie. Przyda się, chłód bije z kartek i nie jest to tylko chłód środka zimy.

Nie chcę Was zniechęcać czy ostrzegać, nie o to chodzi. To dobra powieść, historia na tyle ciekawa, że mimo wszelkiego obrzydlistwa serwowanego przez autorkę zagłębiamy się z ochotą w odmęty jej wyobraźni. I dążymy do finału bo jesteśmy ciekawi, dlaczego ktoś posuwa się do takich czynów. Albo dlaczego kiedyś robił takie...

Piotr | 2019-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2019

W weekend zakończyłem czytanie "Zaginionych" i nie potrafię przestać myśleć o tej książce. Gibney debiutuje w roli pisarki, ale jest przy tym niezwykle profesjonalna. Życzę każdemu z nas, piszących, takowego debiutu. "Zaginieni" jest pierwszym tomem (już się cieszę), opowiadającym historię która biegnie dwutorowo. Mamy czasy współczesne oraz lata siedemdziesiąte XX wieku. Śledztwo prowadzi nieustępliwa inspektor Lottie Parker, samotna matka dwojga niefrasobliwych dzieci.

Patricia Gibney napisała historię byłych wychowanków katolickiego sierocińca, tego, co działo się za murami oraz jak to rzutuje na ich dorosłe życie, które często jest jednym wielkim koszmarem. Obawiałem się, że autorka napisze kolejny utwór, który będzie atakował Kościół katolicki i po części tak jest, ale nie zapominajmy, że jest to fikcja literacka, a tutaj warto śledzić fabułę i przekład na język polski, który jest naprawdę doskonały.

"Zaginieni" to opowieść o tym, że kiedyś przyjdzie zapłacić nam za...

Roman Dłużniewski | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Kanwą powieści jest skandal w kościele katolickim, który bardzo mocno odcisnął swoje piętno na Irlandii.
To właśnie tam, w małym miasteczku niedaleko Dublina rozgrywa się akcja.
Czy zabójstwa dwojga urzędników rady miejskiej miały swoje przyczyny w odległych latach 70-tych ? I jaki związek z dawnymi wydarzeniami ma osobista tragedia prowadzącej śledztwo inspektor Lottie Parker ?
Opuszczony, ponury sierociniec kryje w swoich zakamarkach potworne tajemnice. Czy kolejne ofiary również mają związek z koszmarem z przeszłości ?
Powieść wciąga na tyle, że trudno się od niej oderwać.
Autorka wykorzystała nośny dziś temat i zbudowała na nim naprawdę niezłą opowieść.
Na ile bezkarni mogą się dziś czuć zbrodniarze ? Czy ramię sprawiedliwości w ogóle jest w stanie ich dosięgnąć ?

Naprawdę warto przeczytać.

A tak na marginesie. Osoba odpowiedzialna za korektę powinna przy trzech kolejnych książkach pracować za darmo, o ile nie zostanie wcześniej zwolniona.

Angelic | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Jest bardzo prosty przepis, żeby zainteresować mnie nowością na rynku wydawniczym. Mianowicie wystarczy umieścić na okładce postać odwróconą tyłem, a jeśli tuż za nią, znajdzie się jakieś tajemnicze tło - to jestem kupiona. Tak wyglądało moje rozumowanie, kiedy kliknęłam w zapowiedź, żeby dowiedzieć się więcej o "Zaginionych" Patricii Gibney.

Akcja, jak można się domyślić po gatunku literackim, kręci się wokół morderstwa kobiety, która została uduszona, w nawie kościelnej. Biedaczka nie doczekała się odpowiedzi na dręczące ją pytania, kiedy została zaatakowana przez mężczyznę, z którym się spotkała. Do kobiety szybko dołączają nowe ofiary, które po krótkim czasie można powiązać z domem świętej Angeli i tragicznymi wydarzeniami, które miały tam miejsce przed laty. Wątki zamierzchłe i współczesne łączą się, rzucając nieco światła na szerokie grono podejrzanych.
Warto na chwilę zatrzymać się na bohaterce pierwszoplanowej, czyli naszej 44-letniej Pani Inspektor, z trójką dzieci. Mamy...

katala | 2018-08-23
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Mocna rzecz. Mocna książka i bardzo mocna tematyka. Nie jestem przekonana czy dla każdego, ale podejrzewam, że dla większości zwolenników mocnego uderzenia oraz literatury szybkiej nie tylko fabularnie, ale i w czytaniu. Zaginieni opowiadają historię o wpływie jaki ma wypaczony człowiek na otoczenie, czym się kończy jego władza absolutna i do czego doprowadza w jego oraz innych życiu.
Osobiście wolałabym aby autorka zamieniła ilość zła, powiązań, tajemnic na ich pogłębienie i nadanie całej historii jakiejś większej wymiarowości. Jak mówiłam, to mocny materiał, który na dzień dzisiejszy epatuje okrucieństwem, przemocą i chorymi ludźmi.
Nie udało mi się polubić głównej bohaterki, ale nie ma takiego obowiązku. Raził mnie jej brak ogarnięcia, stosunek do dzieciaków, relacje z przyjacielem policjantem. Padła na poziomie życia społecznego, obyczajowego i emocjonalnego. Mogę mieć tylko nadzieję, że w kolejnych częściach, po srogiej nauczce jaką otrzymała w Zaginionych, przynajmniej...

emindflow | 2018-10-17
Przeczytana: 16 października 2018

„Zaginieni” to poruszający thriller, ale przede wszystkim mocny głos w ogólnoświatowej dyskusji o pedofilii i innych wynaturzeniach w Kościele katolickim. To swoisty znak czasu, bo przecież jeszcze kilka lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić, że taka książka mogłaby powstać w ultrakatolickiej Irlandii.
To moja pierwsza styczność z powieścią Patricii Gibney i z całą pewnością nie ostatnia.
Tematyka sama w sobie jest wystarczająco wstrząsająca, ale autorka wykonała tu dodatkowo kawał dobrej roboty. Ujęła mnie przede wszystkim znakomitą konstrukcją fabuły. Podzieliła ją na (czasem) bardzo krótkie podrozdziały, umożliwiając swobodne przenoszenie akcji z miejsca na miejsce, jak i przemieszczanie się w dwóch odległych od siebie płaszczyznach czasowych. Ten prosty zabieg nie tylko nie zakłócił płynności fabuły, ale zapewnił stały, wysoki stopień napięcia, co w tym gatunku literackim jest niezbędne.
Trochę słabiej na tym tle wypadają poszczególne postaci - do zapamiętania inspektor...

Gośka | 2018-05-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

2014. Sylwester. Ragmullin. Irlandia. Na kościelnej ławce siedzi kobieta. Nie żyje. Jej szyję zdobi ślad po duszeniu. Kim była i czym zasłużyła sobie na taki los?

Dwa dni później. Pewien mężczyzna wraca do domu, kiedy zostaje zaatakowany, zawleczony pod pobliskie drzewo i powieszony. Dla wszystkich wygląda na samobójcę.

Dzień później na terenie ogródka samobójcy policja odnajduje zwłoki mężczyzny. Prawdopodobnie zginął jako pierwszy.

1976. Dom św. Angeli. Trójka dzieci z przerażeniem przygląda się, jak dorośli zakopują zwłoki dziecka. Wiedzą, że czekają ich ciężkie chwile, a ich życie wisi na włosku.

Jak nietrudno się domyślić, oba wątki w pewnym momencie łączą się ze sobą, ukazując czytelnikowi obraz pełen okrucieństwa i podłości. To właśnie momenty poświęcone wydarzeniom w sierocińcu zarządzanym przez kościół są w powieści najbardziej okrutnymi elementami. I to one wciągały mnie najbardziej.

"Zaginieni" jest kryminałem z elementami thrillera, sprawnie poprowadzonym,...

Ayasha | 2018-05-14

25 kwietnia była premiera tej książki i jak tylko ją zobaczyłam to od razu byłam jej ciekawa. Po przeczytaniu opisu uznałam, że może mi się spodobać, bo lubię takie klimaty. Wspominałam już też nie raz, że chętnie sięgam po debiuty i dlatego moje zainteresowanie tą pozycją wzrosło. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, bo naprawdę mnie wciągnęła i zaintrygowała.

Detektyw Lottie Parker zaczyna prowadzić śledztwo, które robi się coraz bardziej skomplikowane. Wszystko zaczyna się od znalezienia w katedrze ciała młodej kobiety. Po niedługim czasie zostaje odnalezione na drzewie ciało mężczyzny. Chociaż wygląda to na samobójstwo to jednak obie ofiary coś ze sobą łączy. Pojawiają się nowe fakty i okoliczności, ale nic nie chce ułożyć się w całość. Dochodzenie nie jest łatwe, ale Lottie się nie poddaje i próbuje dowiedzieć się prawdy. Nieoczekiwanie dla niej okazuje się, że duże znaczenie w sprawie ma dawny przytułek dla dzieci, z którym wiąże się jej przeszłość. Rozwiązanie zagadki robi...

Aniaczyanka | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Szok i niedowierzanie. Tak w skrócie mogłabym opisać tą książkę. Momentami miałam ochotę cisnąć nią o ścianę, a bohaterów udusić gołymi rękami. Momentami chciałam trochę przewinąć, bo akcja odrobinę zwalniała. Ale nawet na moment nie straciłam zaciekawienia, ani ochoty na poznanie dalszej części opowieści. Uprzedzam, że książka naprawdę szokuje (temat dotyczy molestowania dzieci i to jest okropne). Jest mroczna, zimna i niepokojąca.
Polecam!

Niko | 2018-05-03
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2018

Niedługo wydawnictwo NieZwykłe kazało czekać fanom dreszczyku i mrocznych zagadek na tytuł spod ich skrzydła. Po kilku świetnych tytułach literatury kobiecej, przyszła pora na rasowy kryminał, który powinien zadowolić wybredne gusta czytelników spragnionych zawiłej łamigłówki.

W katedrze zostaje odnalezione ciało kobiety, a niedługo po tym kolejne, zwisające na drzewie. Inspektor Lottie Parker rozpoczyna śledztwo i szybko dostrzega, że ofiary ewidentnie coś łączy i nie jest to tylko praca. Trop prowadzi do już zamkniętego przytułku dla dzieci, przez co Lottie zaczyna podejrzewać, że może mieć to związek ze sprawą zaginionego chłopca, która od lat nie daje jej spokoju. Inspektor musi się spieszyć, nie wiadomo kiedy szaleniec zaatakuje kolejny raz, a sprawy nie ułatwia brak potencjalnych motywów zbrodni i skąpe informacje od zamieszanych w zbrodnie osób.

Zaginieni rozpoczynają serię autorstwa Patricii Gibney, która jest misterną mieszanką kryminału i thrillera z przewagą tego...