rozwiń zwiń

Nowy wspaniały świat

Okładka książki Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley Wydawnictwo: Muza fantasy, science fiction
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Brave new world
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374954235
Tłumacz:
Bogdan Baran
Tagi:
Alfy betty delty gammy sprężystość Dzikus proces Bokanowskiego klonowanie antyutopia świat przyszłość ludzkość społeczeństwo
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
3748 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
157
40

Na półkach: ,

Dodając na półkę pozycję Aldousa Huxleya odgórnie przypisałam jej inną kategorię niż fantastyczną. Nie lubię czytać książek, których fabuła opiera się na odrealnieniu, a jednak sięgnęłam po ,,Nowy wspaniały świat", z nadzieją, że autor otworzy mi szerzej oczy na wizję w nim przedstawioną. Czy tak się stało, sama zaraz się o tym przekonam.

Mogłoby się wydawać, że świat przedstawiony w powieści to tylko czysty wytwór wyobraźni autora. Jak jest w istocie, na pewno nie będzie dane przekonać się o tym naszemu pokoleniu. Odległa w czasie ,,era Forda" nie zachwyciła mnie swoją iluzoryczną ,,szczęśliwością". System kast, powodujący zacieranie się indywidualności postaci poprzez zaprogramowanie ich na wykonywanie odpowiednich czynności, a co za tym idzie mechaniczne, a wręcz ,,robotyczne" ich działania, rozpowszechniony narkotyk soma, dający złudne wrażenie szczęśliwości, pozbawienie wyższych uczuć czy kontrola nad istotą ludzką od chwili jej zapłodnienia - te wszystkie elementy świata przedstawionego są wizją przerażającą. Brak celowości istnienia, zacieranie dawnych wzorców, a przede wszystkim wolności jednostki, potrafią przygnębić czytelnika XXI w. Mimo że technika posuwa się cały czas z ogromną prędkością naprzód, chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie takiego obrotu sytuacji na niekorzyść ludzkości, z jaką zapoznajemy się dzięki lekturze Aldousa Huxleya. Czy to przestroga i próba nawoływania do zmian, czy jedynie zapis nieuchronności jakie spadną na przyszłe pokolenia...?

Obok takiej książki nie można przejść obojętnie. Po jej przeczytaniu zaczęłam intensywnie zastanawiać się nad rolą jednego człowieka we wszechświecie. W książce mamy do czynienia z bezkształtną masą i celowo użyłam tego określenia, bowiem nikt się od siebie szczególnie nie różni. Bohaterowie sprzeciwiający się zasadom życia w ,,stabilnym społeczeństwie" są odsyłani na wyspy, na których nie zagrożą już nikomu swoją indywidualnością. Warto teraz zaznaczyć najważniejsze momenty w książce zmuszające do głębszej refleksji. Są nimi rozmowa Johna, Bernarda i Helmholtza z Jego Fordowską Wysokością oraz późniejsze życie w Dzikusa odosobnieniu. Pierwszy bohater, nauczony prostego życia, nie potrafi zrozumieć trybików, jakimi napędzane są umysły sztucznie zapładnianych osób. Wykłócając się z nadzorcą, próbuje nakłonić go do próby pokazania społeczeństwu Boga. Jednak jest to niemożliwe ze względu na to, że nie da się Go pogodzić z ,,nowym wspaniałym światem", który rządzi się innymi prawami. Ludzie nie chorują, nie czują się nigdy samotni, a więc nie muszą znać Boga, do którego modlitwy sięgają tylko wolno myślący i obawiający się śmierci. Muszę przyznać, że cała książka nie wstrząsnęła mną na tyle, co dopiero wyżej przytoczony przeze mnie fragment. Osamotniony i niezrozumiały Dzikus to uosobienie każdego współczesnego człowieka, który próbuje pojąć świat zadając pytania i przyjmuje na siebie cały balast życia, wraz ze strachem związanym z jego drogą końcową.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że ta książka wzbogaciła mnie o kilka nowych spostrzeżeń, które zostaną w mojej pamięci na dłużej. Polecam ciekawskim ,,nowego lepszego świata".

Dodając na półkę pozycję Aldousa Huxleya odgórnie przypisałam jej inną kategorię niż fantastyczną. Nie lubię czytać książek, których fabuła opiera się na odrealnieniu, a jednak sięgnęłam po ,,Nowy wspaniały świat", z nadzieją, że autor otworzy mi szerzej oczy na wizję w nim przedstawioną. Czy tak się stało, sama zaraz się o tym przekonam.

Mogłoby się wydawać, że świat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 341
  • Chcę przeczytać
    17 017
  • Posiadam
    4 822
  • Ulubione
    1 150
  • Teraz czytam
    676
  • Chcę w prezencie
    226
  • Fantastyka
    218
  • 2021
    202
  • Klasyka
    172
  • 2018
    147

Cytaty

Więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Aldous Huxley Nowy wspaniały świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także