Dwie siostry

Okładka książki Dwie siostry Åsne Seierstad
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Dwie siostry
Åsne Seierstad
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-04
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328053175
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
emigracja fundamentalizm islam małżeństwo Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż rodzeństwo siostra Syria Bliski Wschód
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
784 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
547
61

Na półkach: , ,

Jeżeli zastanawialiście się, jak funkcjonuje ISIS od wewnątrz i co skłania młodych imigrantów wychowanych w Europie do dołączenia do ich szeregów, to powinniście sięgnąć po reportaż literacki Asne Seierstad „Dwie siostry”.

To historia dwóch somalijskich sióstr, 19-letniej Ayan i 16-letniej Leili, które wychowywały się w norweskim Baerum wraz z rodzicami i 3 braćmi. Ambitne, pełne marzeń i planów na przyszłość, wydawało się, że na stałe zwiążą swoje losy na europejskiej ziemi. Jednak ich rodzice nie zauważają, że stopniowo oddalają się od reszty rodziny, przyjaciół i norweskiego społeczeństwa. W październiku 2013 roku wraz z pierwszą falą młodych ludzi wyjeżdżają w tajemnicy do Syrii, by w ramach ISIS tworzyć państwo w pełni muzułmańskie. Tam wychodzą obie za mąż za ważnych bojówkarzy walczących w szeregach ISIS. Zrozpaczony ojciec dziewczyn podejmuje heroiczną próbę odnalezienia córek, cały czas towarzyszy mu pytanie, dlaczego one zdecydowały się na ten krok, udając się do kraju ogarniętego wojną, dlaczego uległy fanatyzmowi religijnemu, odcinając się od rodziny i dawnego życia.

Jest to wstrząsający dokument, na którego publikację wyrazili rodzice sióstr, chcąc by świat poznał ich historię i sytuację innych rodzin, które mają podobne doświadczenia. Historię sióstr przedstawiają członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy i koleżanki z klasy, nauczyciele i inni, z którymi dziewczyny miały kontakt w Norwegii. Ponadto reportaż zawiera oryginalne wypowiedzi sióstr z ich najstarszym bratem na portalach społecznościowych, dzięki temu można poznać ich emocje i sposób myślenia.

Książka stara się przybliżyć problem, jakim jest niewątpliwie radykalizacja młodzieży muzułmańskiej i jej przystępowanie do organizacji terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Motywy są różne – poszukiwanie tożsamości, sensu życia, przynależności, czy też potrzeba buntu, ale też przebudzenie religijne, przechodzące w ekstremizm, jak w przypadku sióstr. Co ważne, wina nie leży po jednej stronie, nie można jednoznacznie potępiać wyboru dokonanego przez młode dziewczyny, również środowisko i społeczeństwo, w którym się wychowywały, mogło być bardziej wrażliwe na problemy, z którymi musiały się zmagać, wtedy być może nie podjęłyby tak radykalnego wyboru.

Myślę, że warto zapoznać się z tą książką, uzmysławia ona wiele kwestii i stanowi zarazem głębokie studium psychologiczne. Jest to reportaż literak, dlatego w swej formie jest bardziej przystępny niż zwykły reportaż, czyta się go jak prawdziwą powieść. Bardzo polecam.

Jeżeli zastanawialiście się, jak funkcjonuje ISIS od wewnątrz i co skłania młodych imigrantów wychowanych w Europie do dołączenia do ich szeregów, to powinniście sięgnąć po reportaż literacki Asne Seierstad „Dwie siostry”.

To historia dwóch somalijskich sióstr, 19-letniej Ayan i 16-letniej Leili, które wychowywały się w norweskim Baerum wraz z rodzicami i 3 braćmi....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 197
  • Przeczytane
    914
  • Posiadam
    218
  • 2018
    73
  • 2019
    56
  • Reportaż
    27
  • Teraz czytam
    26
  • Literatura faktu
    24
  • 2020
    17
  • Ulubione
    14

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Dwie siostry Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także