Meksyk. Kobieta na krańcu świata

2013-08-28

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

Dziś odwiedzimy z Martyną Wojciechowską Meksyk, kraj, który pod względem wielkości powierzchni plasuje się na 14 miejscu na świecie. Jest również jednym z najbardziej sejsmicznych rejonów na ziemi, ponieważ ścierają się tu płyty Północnoamerykańska z Pacyficzną i Karaibską, więc trzęsienia ziemi nie są rzadkością, jak również erupcje wulkanów, których zlokalizowano tutaj około 450 z czego znaczna część wciąż jest aktywna. Kraj o bogatej historii i kulturze, kto z nas nie słyszał o Majach czy Aztekach, Ci ostatni stworzyli miasto Teotihuacan i wierzyli że właśnie tam narodził się księżyc i słońce.

Bohaterką reportażu jest 24 letnia Hilda Eliana Tenorio Patino, która jest matadorską i walczy z bykami na arenie (Corrida),która zagościła w Meksyku dzięki Hiszpanom. Jeśli mam być szczery zupełnie nie rozumiem tej formy rozrywki, jestem przeciwnikiem bezsensownego dręczenia mordowania zwierząt, a Corrida właśnie się do tego sprowadza. Martyna w obrazowy sposób przybliżyła nam ten krwawy spektakl, człowiek to jednak ciekawy gatunek, z jednej strony boimy się krwi, nie lubimy przemocy, a z drugiej od najdawniejszych czasów fascynowały nas takie wydarzenia, na szczęście nie wszystkich, dzięki przeciwnikom w niektórych regionach jest już zakazana, mam na myśli Hiszpanię, bo w Meksyku to barbarzyństwo ma się dobrze i kwitnie o czym opowiada ta relacja.

Corrida dzieli się na trzy części, najpierw matador i jego pomocnicy drażnią byka kapotą, potem na plac wyjeżdża pikador na koniu, który dwu i półmetrową piką z ostrzem zadaje bykowi ciosy w mięśnie w okolicy karku. Pozwala to opuścić ze zwierzęcia trochę krwi i zmusza go do opuszczenia łba nisko, aby ułatwić matadorowi zadanie śmiertelnego ciosu. Następnie wkraczają piesi pomocnicy – banderillerzy, którzy usiłują w ten sam garb tłuszczu na karku wbić krótkie włócznie zwane banderillami, wszystko to ma na celu zmęczenie byka, aby nie był groźny dla matadora, dla mnie to zupełny absurd, bo taka walka jest bez emocji i z góry przesądzona byk zawsze przegrywa. Następnie Matador wykonuje swój taniec śmierci machając muletą czyli kawałkiem czerwonego materiału, aż w końcu zadaje śmiertelny cios szpadą, gdy zabije byka za pierwszym ciosem, ma prawo do trofeum, na przykład do odcięcia ucha. Sęk w tym że czasami matador ten śmiertelny cios zadaje za trzecim a nawet czwartym razem, dla mnie to prawdziwe szaleństwo, zupełnie tego nie akceptuje i pogardzam takimi ludźmi, którzy dla większości kibiców gromadzących się przy arenach są bohaterami i celebrytami śmierci.

Smutny reportaż, zmuszający do refleksji, Martyna bardzo wnikliwie przybliżyła temat, zobrazowała jego bezsens, książka okraszona jest również wieloma fotografiami w szczególności tym przykrymi, pokazującymi prawdziwe oblicze sportowego widowiska, bo corrida takim się zowie, kiedy w rzeczywistości tak naprawdę ukazuje upadek moralności, etyki, oraz okrucieństwo ludzkiego gatunku, bo czy robienie krzywdy jakiemukolwiek stworzeniu zasługuje na chwałę!. Pozdrawiam. Jack_

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

Przeczytałam bo interesuje mnie Meksyk, jego kultura i ogólnie wszystko co z nim związane ale kiedy doszłam do fragmentów o corridzie to yyy brak słów nie myślałam, że ludzie są tym tak "podnieceni", że ludzie są tak usatyfakcjonowani zabijaniem zwierząt i to jeszcze na pokaz, to OKRUCIEŃSTWO...dla mnie cała ta Hilda czy jak jej tam to poprostu morderczyni i zdania nie zmienie...mam nadzieję i będę się o to modlić, że ktoś kiedyś z tym skończy, że jakaś organizacja chroniąca zwierzęta się tym zajmie

Tym razem Meksyk i Hilda - dwudziestoczteroletnia dziewczyna, wykonująca jeden z najniebezpieczniejszych zawodów - jest matadorką. Uganianie się za bykami, walka, krew, pot i łzy. To pełen przemocy spektakl, w którym z góry wiadomo kto przegra. Szczupła, niepozorna z wyglądu dziewczyna pragnie udowodnić płci przeciwnej, że dziewczyny też potrafią stawić czoła półtonowemu, rozjuszonemu zwierzęciu przy tysięcznej publice. Odwaga, siła i nieposkromiona chęć w dążeniu do wytrwałości we własnej pasji. Dla Hildy zawód matadora stał się celem życia. Co dla nas jest zbyt odrażające, zbyt niebezpieczne i w ogóle nie do pomyślenia..

Przy okazji odwiedziliśmy Meksyk. Piękny kraj, o bardzo zróżnicowanym terenie, oferujący w swej przyrodzie i kulturze bardzo wiele wdzięków i atrakcji. Tropikalne wyspy z błękitnymi wodami, śnieżnobiałymi plażami i bajecznymi rafami koralowymi, uznanymi za jedne z najpiękniejszych na świecie. Piramidy Azteków, Miedziany Kanion, cudowne wodospady, wspaniałe krajobrazy, falujące wzgórza, najpiękniejsze linie kolejowe świata, nietuzinkowa architektura, folklor, styl życia i radosne usposobienie mieszkańców. Ojczyzna czekolady, coca-coli, kukurydzy, nachosów i tequili. I choć Meksyk uchodzi za niezbyt bezpieczny (wiele w nim rabusiów i mafii narkotykowej) to co rok odwiedzane jest przez miliony turystów, a także pielgrzymów zmierzających do słynnej bazyliki w Guadalupe.

Jednym słowem: niezły Meksyk!

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Meksyk - kolejny kraj odwiedzany przez Martynę Wojciechowską wraz z jej ekipą i kolejna historia niezwykłej kobiety. Tym razem główna bohaterka to Hilda Tenorio - dwudziestoczteroletnia matadorka, jedna z najbardziej znanych w Ameryce Środkowej. Myślę, że czytelnicy serii "Kobieta na krańcu świata" przyzwyczaili się do bohaterek nieszczęśliwych, zmagających się z przeciwnościami losu czy zawikłanych życiowo. W przypadku tej książeczki jest inaczej. Hilda Tenorio to bogata i popularna kobieta dążąca wytrwale do spełnienia swoich planów i marzeń.

Historia rozwoju kariery Hildy staje się kanwą do przedstawienia corridy z punktu widzenia autorki. Martyna Wojciechowska wolna od przyzwyczajeń i uprzedzeń kulturowych (czego nie można powiedzieć o Hiszpanach i Latynosach wypowiadających się przecież o swojej tradycji kultywowanej przez wieki) patrzy na dość osobliwy zwyczaj z obiektywnej strony. Wynikiem tego mogła być tylko negatywna ocena. Autorka z niechęcią uczestniczy w krwawym widowisku, aby dokończyć nagranie programu. Ktoś może zapyta, po co Martyna Wojciechowska zdecydowała się na ten odcinek. Otóż ma ona nadzieję, że dzięki przedstawieniu prawdziwego oblicza corridy przynajmniej część potencjalnych widzów nie zdecyduje się na obejrzenie rytualnej walki z bykiem na żywo, przez co dochody osób organizujących ją ulegną uszczupleniu.

Książeczka mimo niewielkiej objętości (łącznie ze zdjęciami liczy 140 stron) przekazuje dużą porcję wiedzy. Nie tylko przedstawia corridę w nieuprzedzony i rzeczowy sposób, ale zwiera także dość dużo informacji o Meksyku i traktowaniu kobiet w tym kraju. Tekst uzupełnia kolekcja bardzo dobrej jakości fotografii. Styl Martyny Wojciechowskiej uważam za przyzwoity. Nie porywa, ale nie męczy i nie doprowadza do irytacji (jak to się dzieje w przypadku niektórych książek innej znanej podróżniczki).

Nie ukrywam, że "Meksyk" Martyny Wojciechowskiej to jakaś wielka literatura. Nie oczekujcie od niej zbyt wiele, bo możecie okrutnie się zawieść. Książka przeznaczona jest na jeden wieczór (i to nie cały). Mimo to polecam ją. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i poznać argumenty przeciwników corridy. Przeniesienie się do słonecznego Meksyku na dwie godziny (zwłaszcza podczas jesiennej pogody) to chyba niezła propozycja dla każdego mola książkowego.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Naprawę extra książka?Warto przeczytać :-)

Naprawę extra książka?Warto przeczytać :-)

• Podróże
  • Podróżnicze