Operacja Dzień Wskrzeszenia

Wydawnictwo: Fabryka Słów
podróże w czasie, Rosja carska,
Nemesion

Jest rok 2014, świat spustoszyła wojna atomowa wywołana przez nieudolne rządy polskiego prezydenta, Pawła Citko. Jednak polscy uczeni nie zamierzają się poddać i odkrywają sposób na podróżowanie w czasie. Wykorzystując grupę śmiałków chcą zlokalizować praszczura naszego ukochanego prezydenta i zaaplikować mu genetycznie zmutowany wirus świnki, aby już nigdy nie narobił głupot (czytaj dzieci). Proste, łatwe i przyjemne. Za to właśnie cenię Andrzeja Pilipiuka – ma niezwykle przejrzyste i humorystyczne pomysły fabularne. Zresztą sam humor jest dewizą tej opowieści – jednak nie w stylu wędrowyczowskim, a bardziej subtelnym i wyważonym, w gorące wakacyjne dni smakującym wręcz jak dobrze schłodzone wino.

annaroza | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Co by było gdyby możliwe były podróże w czasie? Jak potoczyłaby się historia, gdybyśmy mogli cofnąć się o kilka lat i zmienić bieg niektórych wydarzeń? Mam wrażenie, że autor lubi ten temat, bo wśród przeczytanych przeze mnie jego utworów było o tym kilka opowiadań, a teraz cała powieść.
Co by było gdyby Polska dysponowała bronią atomową? Wywołałaby trzecią wojnę światową. A jak już do tego doszło, jedynym ratunkiem dla ludzkości okazuje się korekta wprowadzona w przeszłość. Tylko że wehikuł ma pewną wadę: nie można się nim cofnąć mniej niż 60 lat.
Książka świetna i wprost nie można się od niej oderwać. Zakończenie ciekawe i takie trochę słodko-gorzkie. Ale nie do końca rozstrzygające, więc jest szansa, że poczytam jeszcze o przygodach bohaterów, których zdążyłam polubić. Zresztą nazwisko Filip Berg wydaje mi się znajome, tylko nie potrafię skojarzyć, w którym z opowiadań się z nim zetknęłam.

książek: 2003
jamczyk | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

O nastolatkach, dla nastolatków. Naiwna, aż do bólu, opowieść o podróżach w czasie, z przemyconą między kartkami, odrobiną wiedzy historycznej i szlachetnego idealizmu.
Młodzieży powinna się spodobać.

książek: 1948
Anka | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 18 września 2016

Woohoooo!
Bombastyczna historia :) Ależ się cieszę, że odważyłam się sięgnąć po Pilipiuka. Od zawsze byłam nastawiona na nie do książek o tematyce fantastycznej, a tu proszę jaka niespodzianka! Pilipuk to Mistrz nad Mistrze! Wciągnął mnie bez reszty 500 stron w 48h! :)

Pięknie opowiedziana historia :)

onika | 2013-09-21
Przeczytana: wrzesień 2013

Zdecydowanie bardziej podobałby mi się "Dzień Wskrzeszenia", gdybym wcześniej nie przeczytała "Oka jelenia". Owszem, są pisarze, których powieści są podobne jedna do drugiej i jakoś to za bardzo nie razi, chociaż czytelnik wyraźnie widzi schematy. Ale to nie jest ten przypadek. Czytając o podróżach w czasie w celu uratowania świata przed zagładą, cały czas miałam wrażenie, że przeglądam szkicownik z pomysłami autora, które zostały rozwinięte w "Oku jelenia", o bohaterach nie wspominając.
Pan Pilipiuk jest mistrzem w oddawaniu realiów historycznych, zwłaszcza tego codziennego życia. I tym razem również zaserwował czytelnikom fantastyczny obraz Warszawy z 17 w. i z początków 19 w. Akcja powieści jest wartka, bohaterowie wyraziści, całość świetnie się czyta, choć czasami miałam wrażenia, że pisarz za bardzo przekombinowała z prezentacją teorii naukowych dotyczących wędrówek w czasie i sam sobie przeczy. I tylko to poczucie "już kiedyś to czytałam" mi przeszkadzało.

Wkp | 2016-11-23

WESOŁA ZAGŁADA

Postapo to gatunek w ostatnich latach modny i zdobywający coraz większą rzeszę czytelników. Apokalipsa tradycyjna, apokalipsa militarna, z kosmosu, z innego wymiaru, nie do końca określona, zombie-apokalipsa… Długo można by wymieniać. Jedne przedstawione są na poważnie, inne zagładę oferują nam w lekkim stylu, temat traktując z przymrużeniem oka. I właśnie do tej drugiej kategorii zalicza się niniejsza, udana zresztą powieść Pilipiuka.

Rok 2012. Polską rządzi prezydent, Paweł Citka, o którego mądrości trudno powiedzieć coś dobrego. Kiedy pewnego lipcowego dnia terroryści przejmują kontrolę nad naszym rodzimym systemem wyrzutni rakiet z głowicami atomowymi, sytuacja staje się patowa. Zaraz, zaraz. Polska i broń atomowa? Właśnie. Citka wpadł na ten „genialny” (i w sekrecie przed innymi państwami realizowany) pomysł, a teraz rakiety wymierzone zostały w inne kraje, a wojsko nie jest w stanie nic na to poradzić. Przydałoby się zadzwonić do przedstawicieli rządów...

Piotruszka | 2017-04-09
Przeczytana: 2015 rok

Akcja szła jak burza i nagle jakby ktoś otworzył piekarnik w połowie pieczenia ciasta. Pachniało juz zakalcem, na szczęście Pan Pilipiuk jakoś wybrnął, choć spód juz przywarł...

Polska roku 2014 leży w gruzach, jak cała reszta świata zniszczona w wyniku wojny jądrowej. Jednak przy pomocy wehikułu czasu można spróbować odwrócić bieg zdarzeń. By tego dokonać, grupa młodych śmiałków będzie musiała zmierzyć się z okrutną carską ochraną.

Napiszę wprost: ta książka niepomiernie mnie wkurzyła. Podpadała mi na każdym kroku, od samego początku. To z pewnością najsłabsza powieść Pilipiuka, bo zawiera wszystkie te błędy, które wytknięto jego twórczości w ogóle, acz nie spotkałam ich wszystkich w jednej pozycji. Aż do teraz.

Mój główny zarzut: bohaterowie. Może to zabrzmi okrutnie, ale w całej swojej twórczości Wielki Grafoman stworzył jednego porządnego bohatera, tj. Wędrowycza. W Oku Jelenia nie zauważało się tak tego, bo mieliśmy młodego chłopaka, dorosłego mężczyznę i dorastającą pannę. W Kuzynkach nie było już zbyt różowo, ale ODW [pozwolę tak to sobie nazywać dla...

Mavericus | 2011-04-11
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Dotychczas uważałem, że Pilipiuk nie napisał książki, która mogłaby mnie zainteresować. Zaintrygował mnie tytuł i jak usiadłem by tylko "przejrzeć" to co napisał autor momentalnie wchłonęła mnie fabuła.
Wyobraźcie sobie, że jest rok 2012. Nieodpowiedzialny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ukrywa przed światem fakt, że ma cztery głowice rakiet z ładunkiem bomby atomowej. Niemcy mają ich prawdopodobnie kilkaset, a Czesi kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt.
O "strzeżonej tajemnicy" rakiet nuklearnych dowiaduje się siatka terrorystyczna, która dokonuje zamachu, a następnie wystrzelenia rakiet. Łatwo się domyśleć, że atak rodzi kontratak i tak właśnie się dzieje. Momentalnie z powierzchni Ziemi zostaje unicestwiono ponad cztery miliardy ludzi. Na chorobę popromienną umiera kolejny miliard. Garstka, która ocalała próbuje z pozytywnym skutkiem odwrócić bieg historii. W 2014 roku zostaje tylko "skoczyć" w przeszłość
i Wskrzesić ludzkość. Co jednak może zrobić
("mózg...

Bodzepor | 2014-04-20
Przeczytana: kwiecień 2014

Pilipiuk napisał tę powieść nie przejmując się zbytnio niemożliwymi do spełnienia paradoksami, jakie wynikają z przyjętej przez niego koncepcji podróży w czasie - np. skutek ma przyczynę, więc eliminując przyczynę nigdy nie zaistniał skutek, czyli kontinuum w którym zaistniała potrzeba podróży w czasie nigdy nie zaistniało, a zatem podróżnicy z nieistniejącego kontinuum nie mogli odbyć podróży w czasie. Nawet alternatywne wymiary nie pomogłyby przeskoczyć tej fizycznej niemożliwości.
Dla własnego dobra autor tę kwestię po prostu pomija (gdyby się w nią zagłębił, to nie napisałby tej książki) i zamiast tego skupia się na ukazaniu zderzenia mentalności ludzi współczesnych i tych z minionych wieków. To akurat wyszło mu bardzo dobrze - mimo różnicy zaledwie kilku pokoleń między poddanymi cara, a produktami rewolucji kulturalnej zieje przepaść niemożliwa do przeskoczenia.

Kotkad | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 marca 2017

Przy każdej książce autora twierdzę że trzeba mieć niezły łeb żeby wymyślać takie historie. Ok powiecie co tu innego. Zagłada świata i wehikuł czasu za posrednictwem ktorego bedziemy cofać sie w czasie. Tak zgadza się tylko że czasem ten wehikuł nawala i rzuca podróżników gdzie popadnie. Po drugie nikogo nie bedziemy mordować żeby naprawić świat co powiecie o wyjątkowo paskudnej zmodyfikowanej szczepionce wirusa świnki? Dodatkowo trzeba pamiętać o dopuszczalnej wadze podróżnika 75 kg inaczej wehikuł nas odchudzi.
Jak zwykle dobra zabawa z książka Pilipiuka. Można się pośmiać, można się niepokoic o bohaterów.I mimo obszerności ksiażki szkoda że kończy się tak szybko