Legendy gdańskie

Wydawnictwo: Polnord-Oskar
legendy, Gdańsk
Pistacia

Zbiór legend i podań na temat miasta wyjątkowego, z historią liczącą ponad tysiąc lat. Charakterystyczną cechą tych przekazów jest ich "gdańskość", umieszczenie zdarzeń na tle wspaniałych gdańskich budowli, znanych ulic i tajemniczych zaułków, przypomnienie zarówno sławnych osobistości tego miasta, jak i skromnych jego mieszkańców. Książka jest wzbogacona pięknymi ilustracjami autorstwa Zygmunta Gornowicza.

[opis wydawcy]

Aleksandra | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Zbiór legend o Gdańsku i okolicach napisany ładnym językiem i ilustrowany. Świetna pozycja dla wszystkich , nie tylko związanych z Gdańskiem

8_oclock | 2014-04-30
Przeczytana: 1994 rok

Piękne wydanie legend gdańskich z 1992 roku z ilustracjami Wawrzyńca Sampa i dedykacją autora.

Dociekliwy_Kotek | 2014-08-11
Przeczytana: sierpień 2014

Jako że jestem na świeżo po "Bedekerze gdańskim" tegoż autora, łatwo było mi się zorientować, która z zamieszczonych w tym zbiorze "legend" ma bardzo mocne umocowanie w historycznej rzeczywistości miasta, które z nich są fantazją autora - owszem, ładną, chociaż jak w wypadku "Żywcem zamurowanego" czy "Diabelskiej księgi" - cokolwiek tendencyjną, a które rzeczywiście należą do starych pomorskich podań (i żeby nie było: autor nie kryje się ze swoim udziałem, co wyraźnie jest potwierdzone w wykazie źródeł).
Opowieści owszem, ładnie napisane i cieszące oko, prywatnie najbardziej ucieszyłam się z tych, które wyjaśniają pochodzenie nazw ulic czy dzielnic, ale "Okręt w herbie" Fenikowskiego, chociaż na pewno mniej ambitny pod względem treści i stylu, bardziej mnie ucieszył.

OldSmokeOfDoom | 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Bardzo ciekawa lektura. Świetna pozycja dla tych, którzy chcą zgłębić historię Gdańska i Pomorza, a nudzą ich długie opisy, suche fakty itp..

Tymoteusz | 2016-05-02
Przeczytana: 20 kwietnia 2016