Żydowska narzeczona

La sposa ebrea
9788373019287
powieść, judaizm, żydzi, włoska
mad28

"Żydowska narzeczona", obraz Rembrandta, to temat pracy Rebeki. Okazuje się, że Abigail, praprababka dziewczyny, i jej ukochany Efraim mogli być modelami malarza. Ta urzekająca, ale i mroczna jak dzieła Rembrandta książka, której akcja toczy się w Paryżu końca XX wieku i w XVII wieku w Niderlandach, przedstawia dwie pełne cierpienia i śmierci historie miłosne: Abigail oraz Rebeki. W obu następuje okrutna konfrontacja miłości i sztuki, opisana w ciemnych barwach, realistycznie, wręcz brutalnie. Jak na płótnach Rembrandta.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Guarnieri (ur. 1962) ma na sumieniu dziewięć nudnych książek. Tak twierdzę na podstawie tej ocenianej oraz średniej jego twórczości z "goodreads" wynoszącej 3.31. Za tą, z 2006 r., dostał 2.89, na LC 4.49. Napisał również "Tenebre sui Congo" (2001) o "naszym" Conradzie za którą dostał 2.0. Nie rozumiem po co takie książki tłumaczy się i wydaje; przecież własnego barachła mamy aż nadto.
Nie ma o czym pisać, lecz z chęci poinformowania Państwa przepisuję reklamę z okładki:

"Rebecca Lopes da Costa, potomkini portugalskich Żydów osiadłych w Holandii, interesuje się życiem i pracą Rembrandta van Rijn, szczególnie jednym z jego obrazów - Żydowską narzeczoną. Podejrzewa, że para, którą mistrz uwiecznił na płótnie, to jej protoplastka Abigail Lopes da Costa i jej ukochany Ephraim Paradies.
Na tle niespełnionej miłości siedemnastowiecznych kochanków autor przedstawia równie smutne i niespełnione uczucie Rebecki do...

klaudiabla2 | 2013-12-12
Przeczytana: 02 września 2013

Abigail Lopes da Costa i Ephraim Paradies to para kochanków przedstawionych na słynnym obrazie Rembrandta van Rijn. Obserwujemy historię ich miłości. Jednocześnie już w czasach współczesnych Rebeca Lopes da Costa zakochuje się we włoskim pisarzu. Co łączy te dwie historie?
Dzisiaj będzie bardzo krótko. Nie wiedziałam, że dzień w szkole może tak wymęczyć, a i książka mnie nie zachwyciła. Zakochiwanie się w sobie, poszukiwania kochanków przedstawione poprzez pryzmat historii pary z obrazu to ciekawe i piękne posunięcie. Szkoda tylko, że wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Autor chociaż wymyślił ciekawą historię nie pozwolił jej się rozwiną i zaciekawić czytelnika.
Liczyłam na uczucia, emocje, a tu w większości czytałam nudny monolog głównego bohatera, który narzeka na świat, ludzi i samego siebie, ponieważ nie jest w stanie się zakochać. Dziwne, przecież to chyba przychodzi samo, a nie na zawołania, bo ja chcę i już. Czytało mi się bardzo wolno jak na tak mało stron. Czy...

Bellezebub | 2014-10-26

Jedynymi plusami przeczytania tej książki jest pozyskanie przeze mnie kilku informacji na temat życia i twórczości mistrza Rembrandta oraz ulubionego kompozytora głównego bohatera, Schuberta. Poza tym lektura ta nie wywarła na mnie pozytywnego wrażenia, w ogóle żadnego wrażenia, bo tak naprawdę nie posiada ona wyraźnie zarysowanej fabuły, ani konkretnie wyeksponowanych kreacji postaci w niej występujących. Modliłam się jedynie o jak najrychlejsze uporanie się z owym dziełem i odłożeniem go na półkę. Dałam się zwieść opisowi historii, mającej miejsce w tej książce i niestety się rozczarowałam. Nie polecam.

Kasia | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Zdecydowanie niewykorzystany potencjał historii. Ciekawe fragmenty są urwane, niedokończone a długie i nudne opisy miejsc irytują czytelnika, który aż ma ochotę zapytać autora dlaczego nie wnika w to, co w tej fabule najbardziej interesujące! Jedyny plus książki, to informacje dotyczące życia Rembranta.

catsy | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Ojojojoj, spodziewałam się czegoś ciekawszego. Na początku dobra fabuła, akcja powolutku się rozkręcała, miło się czytało. Ale po ok. 60 stronach wiało nudą i to ogromną. Dobrnęłam do końca z trudem. To nie to, czego oczekiwałam. Dlatego ocena wynosi skromne 5/10.

Mada | 2011-08-03
Przeczytana: lipiec 2011

Jak dla mnie ta książka nie ma ani początku, ani zakończenia. Głównego wątku brak. To co mogłoby zainteresować zaraz się urywa.

ellesime | 2016-10-23
mariola | 2016-10-02