Gdzie cię szukać, mamo?

Seria: Galeria
8373196218

Wspomnienia Lucy żyjącej w cieniu niezwykłej matki, wiodącej bujne życie po rozwodzie z ojcem dziewczyny. To matka stanowi centrum wszechświata rodziny i na każdego jej członka choć przez chwilę rzuca swój zwodniczy czar...

Natalia | 2011-07-08
Przeczytana: 18 lipca 2011

"Gdzie Cię szukać, Mamo" to historia zagubionej Lucy - Jej dzieciństwo i wiek wkraczanie w dorosłość. Wszystko skoncentrowane na poczynaniach jej Matki. Miriam, nie jest wzorcową rodzicielką, zachowaniem budzi w córce niechęć i odrazę. Książka ukazuje także ogrom wpływu rodziców na dziecko, "jestem taka jak ona" - pisze Lucy i faktycznie w jej późniejszym życiu odnajdujemy bezwstydną Miriam. Ja nie rozumiem Miriam i dokładnie rozumiem jednocześnie. Bywa słodka, kapryśna i mroczna.
Książka, choć szokująca jest również pełna humoru i w przystępny sposób ukazuje "czarną stronę" życia rodzinnego.
Początkowo historia mnie nie wciągnęła, pełno jest książek o trudnym dzieciństwie, jednak w miarę przewracania stron wciągnęła coraz bardziej. Zaczęłam niemal ją chłonąć.
Udany debiut autorki. Polecam!

nellanna | 2011-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2011

"Matka miła, choćby biła..."
To w wielkim skrócie wniosek, nasuwający się po przeczytaniu tej powieści. Właściwie bardzo osobistego wspomnienia matki,którą narratorka kreuje na osobę niestabilną uczuciowo, szaloną i skupioną na sobie.Odkąd rodzice przeprowadzili rozwód, życie Lucy i jej siostry zamienia się w nieustanną huśtawkę nastrojów. Dziewczynki, a później dorastające pannice, bezustannie miotają się pomiędzy środowiskiem matki i ojca, nie znajdując nigdzie pełni stabilizacji, zaufania i szukają rozpaczliwie normalności, której im życie nie chce podarować.O ile starsza potrafi się odnaleźć przy romansującej na potęgę i szukającej wciąż swego miejsca na ziemi matce, o tyle narratorka powieści kocha ojca i wspomnienie, coraz odleglejsze, wspólnego życia rodzinnego, obwinia się o wiele spraw i nie znajduje spokoju w żadnym układzie.Toksyczna matka zatruwa jej dzieciństwo, okres dorastania a nawet rzuca cień na życie dorosłej już kobiety... A jednocześnie pozostaje bezradną,...

Joemka | 2015-01-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Była sobie rodzina: mama, tata i dwie córki. Do czasu pierwszej przeprowadzki ich życie przypominała sielankę. A potem było gorzej...choć ciekawie. Po rozwodzie rodziców dziewczynki zostają z matką, która z łatwością zmienia tożsamość, miejsca zamieszkania i mężczyzn. Narratorka, Lucy, tęskni za dającym poczucie bezpieczeństwa, przewidywalnym ojcem, ale to matka ma największy wpływ na jej życie. Szalona, ekstrawagancka Miriam, którą stać zarówno na czułe gesty, jak i na manipulowanie córkami. Kupuje im wymarzone rzeczy, ale potrafi ukraść bilet na drogę do ojca. Jak dla mnie postać Miriam jest trochę przerysowana, a w kategorii " toksyczna matka roku" przegrywa z Vivi Abbot Walker z "Wszędzie małe ołtarzyki"

Mononoke | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, Psychologiczne
Przeczytana: 2006 rok

Książka mnie zdziwiła, bo myślałam, że opowiada o jakiejś sierocie, albo o mamie, która gdzieś wyjechała, tak czy siak jest nieobecna w życiu bohaterki. Jakież było moje zaskoczenie, gdy czytałam o relacji matki i córki, trudnej relacji, która powodowała że były blisko, acz daleko.

Agutek | 2015-10-13
Pollyanna | 2014-12-02