Powrót do Indii

Wydawnictwo: Albatros
The Death of Mr. Love
83-7359-116-8
Sinha, Indie, Bombay, Mumbai

Zabójstwo indyjskiego playboya znanego jako Pan Love, kochanka dwóch zanężnych Angielek, wstrząsnęło w latach 50. opinią publiczną Bombaju. Odbył się słynny, historyczny już proces, a zabójca został skazany na dożywocie.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2005

Przeczytana: 07 października 2012

Na początku ciężko było mi się przyzwyczaić do języka przeplatanego obcojęzycznymi wyrażeniami, słowami i nazwami. Autor budował stopniowo napięcie, więc pojawił się u mnie moment znużenia, potem historia mnie pochłonęła. Autor w sposób bardzo obrazowy i mroczny pokazuje życie w Indiach. Po kilkudziesięciu stronicach przestajemy widzieć ten kraj, jako pasmo miejsc turystycznych, pełnych pięknych widoków. Widzimy przeplatające się piękno przyrody, ze zgnilizną, zaduchem i smrodem w otoczeniu człowieka. Poznajemy świat korupcji i bezprawia, któremu autor przeciwstawia spokojne życie w Anglii. Mamy tu wątek niespełnionej i szalonej miłości z dzieciństwa, jak i nieco wyblakłej, wieloletniego małżeństwa. Sam wątek kryminalny, jest fascynujący, zabójstwo, zdrada, szantaż. Morderstwo sprzed kilkudziesięciu lat, odbija się na kolejnych pokoleniach. Rozczarowało mnie natomiast zakończenie, czuję niedosyt.
Polecam

zlatawiecz | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Nastąpiło pewne nieporozumienie(przynajmniej moim zdaniem), książka ta, zaledwie ociera się tematycznie o kryminał. Oczywiście wątek kryminalny(zgodnie z opisem) występuje, ale nie szczególnie ważny, czy też absorbujący. Jest, bo jest, ale jest raczej źródłem, albo raczej podłożem opowiedzianej historii. "Powrót do Indii" wydaje mi się raczej, książką etniczno-psychologiczną.

Etniczno, ponieważ w szczególności autor skupia się Indiach- ich historii, kulturze, botanice i zawirowaniach politycznych. Najczęściej jeśli połowę książki zajmują opisy, to odpuszczam sobie czytanie, a jednak tym razem coś zmuszało mnie do brnięcia przez tą historię przez cały miesiąc(był to bardzo długi miesiąc). Powodem były chyba rozważania i opowiadania Mai.

Psychologiczną, dlaczego? Główną cechą dobrego kryminału jest dobrze nakreślony portret psychologiczny postaci. I tak się składa, że pomijając wszystkie inne cechy takowej książki, ta część została namalowana wyśmienicie. Niezwykłe postacie z...

Hanna | 2010-12-02
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Rozciągnięta na lata fabuła (historia dwóch kobiet i ich dzieci), z tajemnicą w tle, stawia tę książkę gdzieś między kryminałem/thrillerem, a obyczajową sagą rodzinną. Ale jest w niej dużo więcej. Mnie osobiście wciągnęła od pierwszego zdania. Ciekawie poprowadzona narracja, złożona z fragmentów wspomnień, niedopowiedzeń i domysłów powoli odkrywa przed nami kulisy morderstwa znanego hinduskiego playboya. Ale pokazuje też, jak każda historia ma drugie dno, jak wpływa na wszystkich i ma swoje skutki nawet wiele lat później, a także, że nigdy wszystko nie może zostać odkryte i że nigdy do końca nie poznamy drugiego człowieka. Do tego historia Indii, a przede wszystkim relacji Indyjsko-Brytyjskich, a także barwne opisy i soczysty język. Tłumaczenie nie oddaje pewnie wszystkich niuansów języka angielskiego splatającego się z lokalnymi naleciałościami Indyjskimi, ale i tak jest to porządnie wykonany przekład.

Honda | 2010-07-19

męczyłam się z tą książką dłuuugo... i do ostatniej strony wydawała mi się bez sensu. w ogóle nie mogłam się w nią wkręcić..

Tamanna | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Już jakiś czas temu czytałam tę książkę Indry Singha, którego znam z i "Nomadów cyberprzestrzeni" i cenię za "Dzieci Apokalipsy". Historia dotyczy znanego w Indiach przypadku morderstwa na kochanku żony. Pewnie takich spraw było wiele, ale ta wzbudziła współczucie tłumów. Pokazano ją też w filmie „Achanak”. Czytałam tę książkę o Mr Love z dużą ciekawością robiąc notatki; ciesząc się, że tyle w tej książce Indii.

Paulina | 2013-01-19

Niestety nie udało mi się przez nią przebrnąć. Stwierdziłam, że jeżeli do 70 strony nie była mnie w stanie wciągnąć nawet na chwilę, to nie ma sensu dalej się z nią męczyć. Szkoda

haniavit | 2016-10-28
Na półkach: Dawno temu, Przeczytane