Bękart z Karoliny

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Seria: Demony
Wydawnictwo: G+J
Bastard out of Carolina

"Bękart z Karoliny" Dorothy Allison to opowieść oparta na faktach autobiograficznych. Ten przejmujący dramat rodzinny został ukazany z punktu widzenia dręczonej fizycznie i psychicznie dziewczynki. O swoim gorzkim życiu opowiada wzruszająco, bez upiększeń i rozczulania się nad sobą, łącząc nieliczne pogodne chwile z tragicznymi. Powieść cieszy się uznaniem krytyków i czytelników. Na jej...

Powieść cieszy się uznaniem krytyków i czytelników. Na jej podstawie zrealizowano film w reżyserii Anjeliki Huston, który wyróżniono nagrodą Emmy i festiwalu w Cannes.

Dominika Gaweł | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

-Ty sukinsynu!- powinien wrzasnąć doktor. -Tknij jeszcze raz to dziecko choćby jednym palcem, a rozerwę cię na strzępy!
Tatko Glen powinien zacząć ronić krwawe łzy. I może Jezus w końcu odmieniłby jego serce. A wówczas pojechałby za nami do cioci Almy i padł na kolana przed rodziną. "Zgrzeszyłem" - tak powinien powiedzieć i wyciągnąć obie ręce w moją stronę, błagając o wybaczenie i wykrzykując moje imię. Mama zaś powinna powiedzieć "nie". Tak jak moje ciotki. Moi wujkowie, Reese, pastor i wszyscy ludzie na całym świecie. A wtedy ja podniosłabym się z mojego łoża boleści i spojrzałabym mu w oczy, które są oknami duszy.
I powiedziałabym "tak".
Tak, wybaczam ci.
A potem pewnie bym umarła.

Barbara | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Bardzo odpychająca książka ze względu na ciągłe seksualne nawiązania,nie każdemu się to podoba,mi zdecydowanie nie pasuje.Można przedstawić problem i to jest dobre dopóki nie staje się nahalne i wulgarne,nie polecam.

rea | 2013-08-19
Przeczytana: sierpień 2013

Przygnębiający portret dysfunkcyjnej rodziny Boatwrightów z Karoliny. Kostka urodziła się jako tytułowy bękart. Jej matka ciągle marzyła o stworzeniu normalnej rodziny i zmyciu z córki piętna dziecka nieślubnego. Gdy życie matki zaczyna się szczęśliwie układać, jej ukochany ginie w wypadku samochodowym. Ciężko jest jej ponownie ułożyć sobie życie. Aż poznaje Glena, nieporadnego ale dającego nadzieję na stworzenie kochającej się rodziny. Szczęście nie trwa jednak długo. Gdy mama Kostki rodzi syna Glenowi, on czeka na to wydarzenie pod szpitalem z Kostką i jej młodszą siostrą. Tam w nocy dochodzi do pierwszego aktu molestowania Kostki. Potem jej życie zaczyna się składać coraz częściej z takich scen połączonych z dotkliwym biciem dziewczynki. A co na to zapracowana matka? Przekonana przez Glena, ze to Kostka prowokuje te akty przemocy swoim niegrzecznym zachowaniem, prosi córkę aby ta była grzeczna i miła dla tatki. Szokująca jest postawa matki, która usprawiedliwia to bestialskie...

Vesna-Parun | 2011-05-10

Do szpiku kości amerykańska jest ta książka, i to w sposób, który mi nie odpowiada. Główni bohaterowie trochę irytują, zwłaszcza matka Ruth - zakochana w oprawcy swojego dziecka, jak diabeł w suchej wierzbie.Na pewno wywołuje emocje, świetnie ukazuje świat molestowanego i dręczonego dziecka. Całość jednak jakoś do mnie nie przemawia.

Dorothy Allison zajmuje się bardzo trudnym tematem, jakim jest przemoc seksualna wobec dziecka. Sama naznaczona tym piętnem, próbuje uwolnić się od wspomnień przeszłości, a jednocześnie opowiedzieć o problemie.

Tematami, którymi w swoim pisarstwie zajmuje się Allison jest walka klasowa, rodzina, kobieta i dziecko wykorzystywane seksualnie, a także miłość lesbijska i feminizm.

mietek112 | 2011-03-20
Przeczytana: 13 marca 2011

bardzo dobra. Przedstawia, mim zdaniem, życie zwykłych ludzi i ich spojrzenie na świat oraz podejście do różnych spraw w powojennych Stanach Zjednoczonych.
Przygnębiająca momentami historia dziewczyny w zasadzie dziecka, która musiała wiele wytrwać, by stać się twarda.

Alicja | 2012-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2012

Bardzo urzekła mnie w tej książce atmosfera południowej, zżytej rodziny. Chociaż sam główny problem jest ciężki - molestowanie dzieci

beatka | 2011-02-24
Przeczytana: 06 lutego 2011

Bardzo wciągająca książka. polecam

asiasso | 2011-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 lipca 2011

Jakoś nie utożsamiłam się z tym dzieckiem, nie wzbudziła ta książka we mnie żadnych emocji, jakich można by się spodziewać po powieści tego typu.

Iwetka Jóźwiak | 2013-06-11
Przeczytana: kwiecień 2013

Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce...