Córka Rembrandta

I am Rembrandt's Daughter
978-83-60010-54-9
Rembrandt, Amsterdam
Ani-Lorak

Wzruszająca opowieść o nieślubnej córce jednego z najsławniejszych holenderskich malarzy, która po śmierci matki i ślubie brata, musi sama opiekować się coraz bardziej szalonym artystą. Losy Cornelii nieodłącznie splatają się z losami Rembrandta oraz z życiem siedemnastowiecznego Amsterdamu. To barwna panorama codzienności w pełnym pośpiechu oraz społecznych podziałów mieście, które nie znam miłosierdzia dla tych, którzy nie żyją zgodnie z ustalonymi zasadami.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

LEKTURA ZALECANA DLA CZYTELNIKÓW W WIEKU 12-18
Niestety, ani Wydawnictwo, ani redakcja naszego portalu „lubimy czytać” nie raczyła mnie poinformować o przeznaczeniu książki. Zaskoczony poziomem zacząłem grzebać w internecie i dowiedziałem się, że ta książka w 2008 roku znalazła się na liście 85 książek Best Books for Young Adults. Są to książki przeznaczone dla amerykańskich teenagerów, którzy mylą Holland z Poland i nigdy o Rembrandt-cie nie słyszeli. Podaję dewizę jury:
“The books, recommended for those ages 12-18, meet the criteria of both good quality literature and appealing reading for teens”
I dobrze, bo takie książki są potrzebne, a ta całkiem wiarygodnie przedstawia życie w XVII-o wiecznej Holandii i przybliża malarstwo Rembrandta.
Natomiast redakcja szokuje sformułowaniem:
„...coraz bardziej szalonym artystą..”
bo Rembrandt nigdy szalonym nie był, ino rozgoryczonym ...

allison | 2012-01-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Piękna, wzruszająca opowieść o nieślubnej córce Rembrandta oraz o samym artyście, jego dziełach i siedemnastowiecznym Amsterdamie, opowiedziana przez tytułową bohaterkę.
Poznajemy ją w momencie, gdy - jako młoda mężatka - szykuje się do dalekiej podróży, wyprzedając rzeczy po zmarłym ojcu. Wizyta dwóch kupców i ich rozmowa na temat obrazów Rembrandta porusza dziewczynę tak bardzo, że zaczyna ona wspominać kapryśnego, niejednokrotnie nieobliczalnego ojca, który - zanim popadł w nędzę - był najlepszym malarzem w Amsterdamie, człowiekiem zamożnym, poważanym i uwielbianym.

Narracja biegnie dwutorowo. Bohaterka wspomina bowiem całkiem niedawne wydarzenia, sprzed kilku miesięcy i kilku lat, gdy była już nastolatką, oraz odległą przeszłość, która zapisała się w pamięci zaledwie kilkuletniego dziecka.

W opowieści Cornelii Rembrandt jawi się jako zimny ojciec, wybuchowy człowiek i skłócony ze światem artysta, który nie chce ulegać żadnym modom, gdyż wierzy, że jego ręką kieruje Bóg....

Inka | 2012-05-07
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Cornelia van Rijn była córką Rembrandta i jego służącej Hendrickje Stoffels. Malarz zakochał się w matce Cornelii, lecz nie mógł jej poślubić, ponieważ mógł narazić się na stratę dużej części spadku po Saskii - swojej zmarłej żony. Hendrickje i Rembrandta oskarżono o konkubinat. Niedługo po tym wydarzeniu narodziła się ich córka - Cornelia, która otrzymała nazwisko po ojcu. Rembrandt, starzejąc się, popadał w ruinę i izolował się od świata. Przyjmował coraz mniej zamówień. Gdy Cornelia miała dwa lata, Rebrandt stał się bankrutem. Wtedy też wraz z córką i jej matką zamieszkał w dzielnicy Rozengracht. Gdy zmarła Hendrickje, Rembrandtem zajmowała się Cornelia oraz jej przyrodni brat - Titus.

"Córka Rembrandta" to historia Cornelii, o której tak naprawdę wiemy niewiele. Opowieść ta to przede wszystkim fikcja literacka, przeplatana z wydarzeniami historycznymi. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy Cornelia jest już żoną Cornelisa Suythofa - ucznia Rembrandta van Rijn. Dzieje...

Priada | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Nie przebrnełam niestety a miałam dobre chęci...podchodziłam do niej kilka razy i ją odkładałam, aż w końcu oddałam do biblioteki. Może kiedyś po nią sięgnę...narazie nie dostarcza mi emocji jakich oczekuję po przeczytaniu ksiązki

Black-Beauty | 2014-08-05

„Jej życie trwa teraz tylko tutaj. W tej książce.”

Stworzenie tej powieści zajęło autorce aż osiem lat badań i podróży, a pomysł na stworzenie historii narodził się z zainteresowania dziełami i biografii Rembrandta van Rijna. Bowiem z biografii mistrza malarstwa można dowiedzieć się, że jego żona, Saskia van Uyenburgh, po swej śmierci zostawiła go samego z ich małym synkiem, Titusem. Malarz bardzo przeżył jej przedwczesne odejście i niedługo potem nawiązał romans ze swoją służącą, Hendrickje Stoffels (z którą nigdy się nie ożenił) a owocem ich miłości stało się przyjście na świat ich córki – Cornelii. Nieślubnego dziecko mistrza stało się prawdziwym skandalem w kręgach elity amsterdamskiej. Nie zachowało się wiele szczegółów z życia Cornelii, dlatego autorka pobudziła wodze wyobraźni. Chociaż zamieszczona w książce historia to fikcja, jednak wgłębiając się w lekturę nie odnosi się takiego wrażenia.

Córkę Rembrandta poznajemy w wieku 14 lat. W retrospekcji dowiadujemy się, że...

Isadora | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Jeśli powieść osadzona jest w interesującym okresie historycznym, a jej fabuła osnuta wokół losów intrygującej postaci kobiecej - sięgam po nią bez wahania przekonana, że czekają mnie niezwykłe wrażenia, które trwale zapiszą się w mojej pamięci.
W przypadku powieści Lynn Cullen zelektryzował mnie już sam tytuł; nie potrzebowałam większej zachęty, by przyjrzeć się bliżej losom młodziutkiej, nieślubnej córki Rembrandta van Rijn - Cornelii.

14 - letnia Cornelia, od kiedy zaraza zabrała jej matkę Hendrickje, mieszka pod jednym dachem z ukochanym przyrodnim bratem Titusem oraz starzejącym się, obdarzonym wybuchowym charakterem ojcem, który lata świetności ma już dawno za sobą. Kiedy Titus żeni się z bogatą córką kupca Magdaleną van Loo, ciężar opieki nad ojcem spada na barki młodziutkiej Cornelii. Ignorowana przez Rembrandta, osamotniona, spragniona czułości dziewczyna zakochuje się w zamożnym i przystojnym Carelu Bruyninghu. Irytują ją przy tym powłóczyste spojrzenia rzucane jej przez...

Malwina | 2011-08-03

Uwielbiam książki tego typu. Czas akcji - XVII wiek, wiek, o którym wiemy dość, ale nie na tyle, by poznać wszystkie jego tajemnice. Temat - życie sławnego malarza i jego rodziny, prawdziwe postacie, jednak teorie np. na temat powstawania obrazów - domniemane. I to jest w tej książce najbardziej fascynujące - nie wiemy na pewno, jak było, ale może autorka trafiła w scenariusz, jaki kiedyś napisało życie?

Utopia | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

"Córka Rembrandta" to historia naprawdę fascynująca. Początek nie zachwyca, jednak z każdą kolejną stroną książka coraz bardziej porywała mnie w drogę pełną uniesień. Opowiada ona losy nieślubnej córki Rembrandta van Rijna, człowieka bardzo zagadkowego. Choć jest to opowieść fikcyjna, nie czułam tego w ogóle. Portrety psychologiczne bohaterów zostały wprost idealnie nakreślone.

Język jest prosty, a jednak niepozbawiony pięknych metafor i przemyśleń. Wydarzenia poznajemy z perspektywy Cornelii, kolejne rozdziały są przedzielone wstawkami opowiadającymi o poznawaniu przez dziewczynę dzieł ojca, dzięki czemu nabieramy wielkiej ochoty na zapoznanie się z twórczością Rembrandta.

Celem autorki było ukazanie złożonej natury malarza, tego, jak wiele wad w nim było, a jednocześnie jak niezwykłym był człowiekiem. Prawdziwym, z krwi i kości, nie wyidealizowanym, momentami szalonym, a jednak wyjątkowym i dobrym, tylko zagubionym. Człowiek ten prawdziwie mnie zafascynował. Również Cornelia...

Elilaya | 2014-08-08

Piękna i wzruszająca, momentami zabawna, opowieść o rodzinie Rembrandta opowiedziana z perspektywy Cornelii. Polecam nie tylko osobom, które interesują się sztuką i malarstwem, ale również tym którzy chcą przeczytać romantyczną historię.
Cornelia momentami bywała irytująca, ale ogólnie fajna z niej dziewoja była.

KaJa | 2011-10-25

Czytanie tej książki to była dla mnie sama przyjemność. Jest przyjemna, kobieca, lekka - po prostu ją pochłonęłam!

Wraz z główną bohaterką - Cornelią przemierzamy ścieżki XVII wiecznego Amsterdamu. Jest tu mnóstwo malowniczych zaułków, uliczek, mostów . Są dzielnice, gdzie żyje biedota, ale i ulice, których sama nazwa „brzmi jak pieniądz”. Codzienność opisywana przez autorkę jest niezwykle barwna – są to czasy wyraźnego podziału społecznego, gdzie jednym sen z powiek spędza brak majątku i troska o jutro, a drudzy pławią się w luksusie, kupują dzieła sztuki, szyją ubrania z najlepszych materiałów, patrzą z wyższością na ludzi niższego stanu. Jednak zarówno dla jednych jak i dla drugich bezlitosna jest powracająca zaraza, która w nie omija także domu van Rijnów.

W tej malowniczej scenerii pomiędzy tytułową bohaterką - Cornelią i przypadkowo spotkanym młodzieńcem z wyższych sfer – Carelem, rozkwita młodzieńcze uczucie. Historia z pozoru banalna. Ona – córka służącej i malarza, który...