Słynne agentki

Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf reportaż
reportaż
Videograf
2016-04-12

Czytało się nawet dobrze, ale mam mieszane uczucia...
Autor podał imponującą bibliografię, a ja odniosłam wrażenie, że z każdej z tych książek coś wziął dla siebie i tak powstała jego...

Czytało się nawet dobrze, ale mam mieszane uczucia...

Idealna książka do podróży. Rozmiar do damskiej torebki, bez ryzyka urwania rączki czy bolącego barku. Sama treść dość lekka, opisowa i raczej popularnonaukowa, z naciskiem na "popularno-".
Kilka historii kobiet ryzykujących życie na rzecz wyższych idei. Nie zawsze ryzyko się opłaciło. Z resztą czy dobry agent to nie ten który własnie nie jest słynny.
CZyta się dobrze. Do gwarnego pociągu lub zatłoczonej stacji jak najbardziej. Treść nie wymaga szczególnego skupienia.
Moim zdaniem alternatywa dla artykułów czytanych na smartfonie :)

CZyta się dobrze. Do...

Bardzo dobra ksiązka, historie nie tylko kobiet szpiegów ale również agentek służb bezpieczeństwa lub nawet kobiet-żołnierzy zbrojnego podziemia. Podobało mi się to,że autor nie ograniczył się tylko do polskiego "podwórka" dlatego choć czasem odbiegł nieco od tematu agentki, a skupił się na agencie który ją wprowadził do świata szpiegów, wybaczam mu :)
Przyznam, że czasem miałam "łezkę" w oku czytają o tragicznym losie agentek jak w przypadku Violette Szabo czy księżniczki NOOR Inayat KHAN oraz kilku innych.
Polecam nie tylko miłośnikom historii, bo ksiażkę czyta jak powieśc senacyjną. Warto !

Przyznam, że czasem...

Fantastyczna książka. Historie kobiet- agentek dają do myślenia. Od bohaterek i heroin poprzez niczego nieświadome, wplatane w polityczne gierki panienki z dobrych domów na wyrachowanych, bezdusznych femme fatale kończąc. Te ostatnie szczególnie spędzały mi sen z powiek. Czy to możliwe, aby w imię pieniądza pozbawić się wszelkich odruchów ludzkich? A jeśli nie to w imię czego?Miłości? I czy naprawdę każda historia jest czarno- biała?

Zgodzę się ze słowami gen. Majora Meira Amita (szef Amanu, wywiadu wojskowego):

„Kobieta jest bronią innego rodzaju, ponieważ ma talenty, których mężczyzna nie posiada. Umie słuchać. Prowadzenie rozmowy w łóżku nie stanowi dla niej problemu. Historia współczesnego wywiadu zna wiele kobiet, używających seksu z korzyścią dla swojego kraju”.

Nie sądziłam, że historie agentek specjalnych mogą być tak wciągające – sztuczki agentek są o wiele bardziej wyrafinowane, wyszukane i ciekawsze od tych, które stosują mężczyźni; a sama historia ich kariery jest również niesamowicie fascynująca. Ale czemu się dziwić, że nie byłam tego świadoma, skoro lansowane są historie panów-superbohaterów. A szkoda, ponieważ te o kobietach są o wiele bogatsze i bardziej ekscytujące.

Zgodzę się ze słowami gen. Majora Meira Amita (szef Amanu, wywiadu wojskowego):

Nie sądziłam, że historie agentek...

Jeden z najlepszych agentów wywiadu wszech czasów, Richard Sorge, zwykł mawiać, że "kobiety są absolutnie niezdolne do prowadzenia działalności wywiadowczej. Nie rozumieją nic z wielkiej polityki ani nie znają się na sprawach wojskowych." Jak bardzo niesprawiedliwy i daleki od prawdy był to pogląd, najlepiej świadczą zebrane w niniejszej książce życiorysy kobiet - szpiegów, których działania niejednokrotnie przesądzały o losach wojny. Ich losy są jednak mało znane - poza nielicznymi wyjątkami - co wynika rzecz jasna z charakteru wykonywanej pracy, zaś ogromne poświęcenie i nieuniknione straty moralne ponoszone w służbie ojczyzny rzadko kiedy przynosiły korzyści współmierne do podejmowanego ryzyka, znaczenia i efektów ich działalności.

Przemysław Słowiński wziął pod lupę biografie osiemnastu agentek działających na ukrytych frontach głównie pierwszej i drugiej wojny światowej, jak również tych będących na usługach aparatu bezpieczeństwa. Prezentuje barwny korowód postaci, które zasłynęły patriotyzmem bądź okryły się hańbą dzięki swojej działalności wywiadowczej; kobiety nieprzeciętnie inteligentne, wykazujące się odwagą graniczącą z brawurą, cyniczne i pozbawione skrupułów, wykorzystujące wszelkie swoje atuty i umiejętności, by osiągnąć zamierzony cel, ryzykujące życiem i skutecznie rywalizujące z mężczyznami na polu działalności szpiegowskiej. Są wśród nich prawdziwe bohaterki - jak choćby spoglądająca na czytelnika z okładki Krystyna Skarbek, ulubiona agentka Winstona Churchilla, która w uznaniu zasług otrzymała najwyższe odznaczenie francuskie i angielskie, a także zainspirowała Iana Fleminga do stworzenia postaci Vesper Lynd, bohaterki "Casino Royale", Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród Cichociemnych, Izabella Horodecka, z ramienia AK uczestnicząca w wielu akcjach likwidacyjnych czy Zofia Rapp, kurierka wywiadu tejże organizacji, której brawurowo zdobyte informacje posłużyły aliantom chociażby do zniszczenia niemieckiego pancernika "Tirpitz". Dla równowagi Słowiński przytacza życiorysy agentek, które na kartach historii okryły się niesławą, jak choćby Julia Brystygierowa - jedna z najbardziej okrutnych i wpływowych pracownic stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa, Zofia Darowska - Beynar, agentka UB, która inwigilowała środowisko literackie poprzez swojego męża Pawła Jasienicę czy Blanka Kaczorowska, której działalność doprowadziła do aresztowania komendanta głównego AK Stefana Roweckiego "Grota". Wspomina historię francuskiej agentki Resistance Mathilde Carre, która dopuściła się rzeczy niewybaczalnej, mianowicie opublikowała swoje pamiętniki - dzięki czemu wiadomo dziś cokolwiek o jej losach, jak i Elsbeth Schragmueller - jednego z najgroźniejszych i najskuteczniejszych szpiegów I wojny światowej, nigdy niezdemaskowanej i do dziś owianej legendą. Słowiński sięgnął nawet do historii rozbiorowej opisując działalność carskiej agentki Karoliny Sobańskiej rozpracowującej środowisko polskich patriotów, jak i do czasów współczesnych omawiając postać niejakiej Anny Chapman, rosyjskiego "śpiocha", która po dekonspiracji i wydaleniu z USA prowadzi w ojczyźnie radosne życie celebrytki. Rzecz jasna w tego typu publikacji nie mogło zabraknąć postaci takich jak Coco Chanel, która, chociaż współpracowała z niemieckim wywiadem, a francuski ruch oporu wydał na nią wyrok śmierci, spokojnie dożyła swych dni przez nikogo nie niepokojona, Christine Keeler, która w latach zimnej wojny doprowadziła do upadku rządu Harolda Macmillana, Benity von Falkenhayn, która za współpracę z polski wywiadem została skazana przez sąd Rzeszy na karę śmierci czy też wreszcie słynnej Maty Hari, której czyny jednak nigdy nie dorównywały barwnej legendzie.

"Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów" to arcyciekawa, przystępnie napisana publikacja dla wszystkich miłośników najnowszej historii. Każdy z rozdziałów poświęconych losom niezwykłych kobiet - szpiegów świadczy o tym, że panie z nie mniejszą determinacją i odwagą skłonne były podejmować skrajnie niebezpieczne zadania i ryzykować życie w służbie wywiadu i kontrwywiadu, a często z porównywalnym lub lepszym skutkiem, niż ich koledzy po fachu.
Autor niezwykle treściwie i rzetelnie na tyle, na ile to było możliwe (zważywszy na działalność tajną z definicji i ograniczony dostęp do archiwów),prezentuje sylwetki bohaterek, które mniej lub bardziej świadomie, kierując się różnymi pobudkami, zasiliły szeregi agencji wywiadowczych, głównie na przestrzeni ostatnich stu lat; tworzyły siatki szpiegowskie, zdobywały informacje mogące w spektakularny sposób zadecydować o losach wojny czy całych narodów, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu tego słowa. Lektura to równie intrygująca jak jej bohaterki, a wszystko dzięki gawędziarskiemu, lekkiemu, nieco anegdotycznemu stylowi Słowińskiego, który opowiadając o losach agentek umiejętnie połączył dostępne fakty z naukowymi hipotezami, w przypadku jakichkolwiek niejasności prezentując wszelkie możliwe wersje wydarzeń nie narzucając swojej oceny czytelnikowi; bo choć łatwo można wyczuć, po której stronie leży sympatia autora, w żadnym razie nie rzutuje to i nie zabarwia wrażeń odbiorcy. Co prawda książka Słowińskiego z pewnością nie wyczerpuje tematu, jest jednak na tyle pasjonująca i opatrzona tak obszerną bibliografią, że może stanowić znakomity punkt wyjścia do zgłębiania zawartych w niej historii i poruszonych zagadnień na własną rękę.

To może nie opinia o książce ale dotyczy książki.
Bardzo nie wygodnie czytało się ebooka - litery zbyt drobne, zbyt wąsko ustawione. Tak wiem można to zmienić w czytniku, mimo wszystko jednak możn go było wykonać nieco lepiej

To może nie opinia o książce ale dotyczy książki.

• Biografie
  • 2016