Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów

Wydawnictwo: Fabuła Fraza
literatura faktu
karollllllla

„Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów” to próba opisania fenomenu filmu, odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że prawie pół wieku po premierze film nie tylko nadal bawi, ale wciąż zdobywa nową widownię. Autor książki rozmawia z Sylwestrem Chęcińskim – reżyserem filmu, z Andrzejem Mularczykiem – autorem scenariusza, z operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, ze scenografem,...

Autor książki rozmawia z Sylwestrem Chęcińskim – reżyserem filmu, z Andrzejem Mularczykiem – autorem scenariusza, z operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, ze scenografem, kostiumologami. Spotyka się z aktorami – Jerzym Janeczkiem i Iloną Kuśmierską, z Witoldem Pyrkoszem i Ryszardem Kotysem. Z rozmów tych układa opowieść o tym, jak powstawała najzabawniejsza polska komedia, o ciężkiej pracy na planie, o zawodowej rywalizacji między dwoma głównymi „lokomotywami” filmu – Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim. O aktorskich ambicjach, tremie debiutantów, postsynchronach, które uratowały film i o tym, jak w trakcie kręcenia filmu zmieniał się scenariusz. Przytacza anegdoty z planu filmowego i nieznane, nigdy dotąd nieopisane szczegóły kręcenia polskiej komedii wszech czasów.

źródło opisu: http://www.fabulafraza.pl/

źródło okładki: http://www.fabulafraza.pl/

Agacha | 2017-08-28
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Bardzo dobra książka dla każdego. Bo chyba każdy dorosły Polak oglądał film o Kargulach i Pawlakach. Warto poznać kulisy powstawania tej genialnej komedii. Zdjęcia z planu, ciekawostki i anegdotki, wszystko opisane w ciekawy sposób.

Książkowo_czyta | 2019-03-11
Przeczytana: 03 lutego 2019

Dzisiaj przychodzę do Was z publikacją nieco nietypową, która swoją premierę wydawniczą miała już jakiś czas temu. Chodzi tutaj o książkę autorstwa Dariusza Koźlenko – „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”.

Kto z nas nie zna kultowej już dzisiaj komedii opowiadającej o losach zwaśnionych rodów Karguli i Pawlaków. Film Sami swoi to pierwsza część trylogii, na którą składają się produkcje: Sami swoi (1967), Nie ma mocnych (1974) oraz Kochaj albo rzuć (1977), ale wróćmy do książki, o której chcę dziś opowiedzieć.

Dzięki niniejszej publikacji czytelnik ma okazję dowiedzieć się bardzo wielu różnorodnych ciekawostek na temat zaistniałych na planie sytuacji, które niekiedy bawiły do łez, ale też niejednokrotnie nastręczały ekipie sporo trudności podczas pracy.

Dariusz Koźlenko w rozmowie z reżyserem Sylwestrem Chęcińskim, autorem scenariusza Andrzejem Mularczykiem oraz operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, a także innymi osobami zaangażowanymi w pracę nad filmem...

almos | 2016-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Bardzo dobra książka o powstawaniu najpopularniejszej i chyba najlepszej polskiej komedii. Sporo dowiadujemy się o głównych protagonistach: reżyserze Chęcińskim, aktorach Kowalskim i Hańczy, o napięciach na planie, o wielu innych problemach w trakcie kręcenia filmu. Książka pozwala wrócić myślami do tego wybitnego dzieła, nabiera się apetytu na jego ponowne obejrzenie.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem zdjęć, oczekiwania wobec filmu były raczej niskie, spodziewano się kolejnej sztampowej komedii, zresztą urzędnicy z Ministerstwa Kultury przyznali filmowi tylko taśmę czarno-białą, żal im było wydać pieniądze na kolorową... Poza tym pierwotnie reżyserem filmu miał być Bohdan Poręba, jakie szczęście, że tak się nie stało...

Pisze sporo Koźlenko o przepaści dzielącej czołowych protagonistów: Władysław Hańcza był uznanym aktorem z wielkim dorobkiem, zaś Wacław Kowalski grywał jedynie epizody. Wielu w niego nie wierzyło. Andrzej Mularczyk, autor scenariusza, gdy się dowiedział, że...

Danway | 2019-02-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Czasami dziwnie układa się przygoda z książką. Dokładnie miesiąc temu (01.01.2019) rozpocząłem książkę „Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów” autorstwa Dariusza Koźlenki. Tydzień temu na Polsacie leciał film „Sami swoi” (w wersji koloryzowanej), o którym mówi właśnie ta książka. Natomiast godzinę temu zakończyła się druga część trylogii pod tytułem „Nie ma mocnych”. Do tego moja żona dzisiaj zaczęła czytać tę książkę.
Pan Dariusz Koźlenko zanurzył się w opowieść reżysera Sylwestra Chęcińskiego, a także scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz operatora Andrzeja Ramlau. Ci panowie przekazują nam fakty oraz ciekawostki z planu filmowego, o których naprawdę trudno się było dowiedzieć z oglądania samego filmu. O tym, że kolejność scen nie jest taka sama jak w trakcie kręcenia produkcji np. pierwsza nakręcona scena jest dopiero w 23 minucie filmu.
Można także wiele dowiedzieć się o odtwórcach głównych ról, w jaki sposób się dostali do filmu oraz jakie były relacje pomiędzy...

Ewelina | 2016-03-04
Przeczytana: 24 lutego 2016

Uwielbiam film "Sami swoi", który oglądałam chyba ze sto razy i za każdym razem bawi mnie ogromnie. Dlatego jak tylko dowiedziałam się, że jest wydana ta książka, chciałam ją przeczytać.
I nie zawiodłam się oczywiście.
Książka pozwala na poznanie filmu z innej strony, od kulis.
Ukazane jest wiele zabawnych historii z planu, a także ciekawych rozwiązań w produkcji filmu w latach 70-tych.
Polecam!!!!

Evia | 2018-06-01
Przeczytana: 31 maja 2018

Polska komedia"Sami Swoi" należy do moich ulubionych filmów i to z tych które nigdy się nie znudzą i mogę to oglądać wiele razy..😁 tak, że gdy się dowiedziałam, że jest o tym książka to musiałam ją mieć. Okazja się trafiła na tegorocznych targach książkowych..
Książkę czytało się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę dużo wspominanych w książce scen, które wywoływały uśmiech, bo bardzo dobrze wszystko z filmu pamiętałam. Ciekawa książka, kilka nieznanych mi z filmu faktów, więc fajnie że mogłam się dowiedzieć.Polecam zwłaszcza tym, którzy film "Sami Swoi"uwielbiają 😊

Brexxxer | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Chyba nie ma Polaka, który nie oglądał albo chociaż nie słyszał o kultowej już komedii Sylwestra Chęcińskiego. Niezapomniane kreacje Kargula i Pawlaka do dziś śmieszą miliony ludzi, również nowe pokolenia. Owa książka zagląda pod kurtynę "Samych swoich". Sam Chęciński oraz członkowie ekipy i aktorzy w rozmowach z autorem wspominają pracę nad filmem, blaski i cienie tej produkcji. Rywalizacja Hańczy i Kowalskiego, jazda na ogierze bez kaskadera, geneza tytułu czy 28 dubli to tylko niektóre z ciekawostek, które ujawnia ta książka.

Marek | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Autor wspominalł, że anegdot z planu właściwie nie było (aż trudno uwierzyć, skoro film śmieszy do dziś), ale ta jedna z napranym sołtysem i kierownikiem planu - przednia. Rzetelna relacja z planu kultowego dla wielu Polaków filmu. Gorąco polecam. Czytając, wyobrażałem sobie kręcenie poszczególnych scen, które każdy pewnie zna na pamięć.

Smuggler | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Coś dla fana "Samych swoich". Kulisy powstania filmu. Masa smakowitości (włącznie z pokazaniem jak ewoluował scenariusz) i masą smaczków z planu (np. reżyser chcąc się odegrać na pewnym aktorze, który zawalił mu dzień zdjęciowy, zmusił go do 28 dubli w jednej scenie - szło o sołtysa, gdy przeciskał się przez dziurę w płocie, by dostarczyć wezwanie do sądu. Skoro o sołtysach mowa, to jest też świetna anegdotka o pijanym sołtysie wsi gdzie kręcono film, z rowerem, który stale właził w kadr i machał do kamerzysty - i jak sobie z nim poradzono).

Książka nie za długa, więc i nieprzegadana. Niestety, wkradło się kilka blędów merytorycznych, choć drobnych, które każdy fan filmu pewnie bez problemu wychwyci. Tym niemniej dobra lektura na wolne popołudnie, czy dwa.

robertgicz | 2016-05-21

Książkę powinien mieć każdy fan filmu. Anegdoty, ciekawostki i wypowiedzi twórców i aktorów są bezcenne. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że autor książki chyba nie do końca zna trylogię filmową, a praca nad książką, to po prostu zlecenie, które wykonał. Bo jak można napisać, że młynarz Kokeszko to piekarz Kokeszko, albo Jaśko Pawlak występuje we wszystkich częściach filmu? Ta druga informacja pojawia się w kontekście tego, że aktor Zdzisław Karczewski nie mówi gwarą, ale w "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" jest postacią drugorzędną, więc obyło się bez postsynchronu i mówił swoim głosem. Że Jaśka w ogóle w tych filmach nie ma, autor książki jakoś przeoczył. Nie wspomnę o mniej istotnych błędach. Ogólnie jednak książkę polecam.