Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów

Okładka książki Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów Dariusz Koźlenko
Okładka książki Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów
Dariusz Koźlenko Wydawnictwo: Fabuła Fraza reportaż
reportaż
Fabuła Fraza
2016-01-18
2016-01-18

Okładka książki Leo zawodowiec. Jak Beenhakker odmienił Polaków Dariusz Koźlenko, Krzysztof Olejnik
Leo zawodowiec... Dariusz Koźlenko, K...

Czy jest na tej szerokości geograficznej osoba, która nie znałaby Kargula i Pawlaka.? Czy uchował się ktoś, kto w swoim życiu przynajmniej raz nie widział „Samych swoich”. Nie sądzę, gdyż to po prostu nie jest możliwe, choćby dlatego, że od blisko pół wieku ta kultowa komedia towarzyszy widzom różnych stacji telewizyjnych w praktycznie każde święta. Z ciekawości sięgnęłam zatem po reportaż Dariusza Koźlenko "Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”. Jego autor śledząc wraz z reżyserem filmu Sylwestrem Chęcińskim kadr po kadrze w zaciszu domowego ogniska twórcy komedii, krok po kroku odkrywa tajniki tego, co działo się na planie i poza nim tej najbardziej znanej, wręcz kultowej już polskiej komedii.
Koźlenko opisuje, jak twórcy filmu dotarli do scenariusza, jak dobierali aktorów do głównych ról, jak tworzyli plenery, czy jak powstawały same zdjęcia, spoglądając na wszystko z perspektywy roku 1967, kiedy to film powstawał. Autor nawiązuje również do wielu ciekawostek, do smaczków zza samych, chociażby do tego, że zanim powstał film w pierwszej kolejności w radio leciało słuchowisko, z Wojciechem Siemionem w jednej z głównych ról.
Reportaż Koziełki przynosi wiele ciekawych faktów i anegdot z planu filmowego, które w dużej mierze dotyczą także animozji między Kargulem i Pawlakiem poza planem, gdyż panowie Władysław Hańcza – filmowy Kargul i Wacław Kowalski – ekranowy Pawlak, również prywatnie za sobą nie przepadali. Autor opowiada o tym, jak aktorzy na początku mieli trudności z opanowaniem gwar kresowych, którymi miał być przesiąknięty dialog filmowy. Warto także wspomnieć o tym, jak ten wybitny duet stworzył swoje postacie - ich charakterystyczne chwyty i mowę ciała, które stały się znakiem rozpoznawczym filmu, podobnie jak wiele tekstów z filmu, które dziś funkcjonują w powszechnym obiegu, jak choćby „Podejdź no do płota, jak i ja podchodzę”, czy „Wicia wierzchem jedzie, nie może być. Na kocie?”.
Koźlenko podkreśla, że "Sami swoi" to nie tylko film o dwóch kresowiakach przybyłych na ziemie odzyskane, ale także ukłon w stronę polskiej prowincji i ludzi, którzy w niej żyją. Autor pokazuje, jak film ten stał się fenomenem i kultowym dziełem polskiej kinematografii. Wszystkim miłośnikom filmu gorąco polecam tę książkę.

To wręcz zaskakujące, że tak popularny film dopiero po tak wielu latach doczekał się monograficznego opracowania. Przyjęta konstrukcja książki sprawia, że czyta się z przyjemnością. Rozmowa z reżyserem przeplatana jest wypowiedziami m. in. Andrzeja Mularczyka, Andrzeja Ramlaua i Jerzego Janeczka oraz uzupełniona licznymi anegdotami z planu. Nie ma chyba potrzeby przypominać licznych zabawnych powiedzonek, które weszły na stałe do języka potocznego. Natomiast zaskakującym może być stwierdzenie, iż w trakcie kręcenia zdjęć nie było specjalnie dobrej atmosfery, dochodziło do podziałów między aktorami, zaś wśród twórców dominowało przekonanie, że wcale nie będzie to dobry film. Inna rzecz, iż nie było wówczas łatwym zadaniem nakręcić wesołej historii o ludziach przesiedlonych. Dobrym zabiegiem było wspomnienie dalszych losów aktorów i twórców oraz wyjaśnienie dlaczego skorzystano z postsynchronów. Do książki wkradło się kilka nieścisłości, ale nie wpływa to znacząco na obniżenie oceny tej wartościowej pozycji.

Książka tak jak stoi w opisie powstała podczas rozmowy z Sylwestrem Chęcińskim, który zatrzymuje film komentuje, czasem panowie schodzą do piwnicy do archiwum reżysera. Niestety nie przypominam sobie rozmów z aktorami, wypowiedzi członków ekipy (przede wszystkim operatorów) są, ale z aktorami nie przypominam sobie choć dopiero co skończyłem ją czytać. Oczywiście o aktorach jest sporo, o rywalizacji, o języku, o dojrzewaniu do granych postaci, o trudniejszych scenach. Pojawiają się też licznie zdjęcia. Ot ciekawa pozycja opisująca jak powstał jeden z najpopularniejszych polskich filmów. Kto ciekawy tak jak ja przeczyta z zainteresowaniem.

Dzisiaj przychodzę do Was z publikacją nieco nietypową, która swoją premierę wydawniczą miała już jakiś czas temu. Chodzi tutaj o książkę autorstwa Dariusza Koźlenko – „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”.

Kto z nas nie zna kultowej już dzisiaj komedii opowiadającej o losach zwaśnionych rodów Karguli i Pawlaków. Film Sami swoi to pierwsza część trylogii, na którą składają się produkcje: Sami swoi (1967),Nie ma mocnych (1974) oraz Kochaj albo rzuć (1977),ale wróćmy do książki, o której chcę dziś opowiedzieć.

Dzięki niniejszej publikacji czytelnik ma okazję dowiedzieć się bardzo wielu różnorodnych ciekawostek na temat zaistniałych na planie sytuacji, które niekiedy bawiły do łez, ale też niejednokrotnie nastręczały ekipie sporo trudności podczas pracy.

Dariusz Koźlenko w rozmowie z reżyserem Sylwestrem Chęcińskim, autorem scenariusza Andrzejem Mularczykiem oraz operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, a także innymi osobami zaangażowanymi w pracę nad filmem uchylają przed swoimi odbiorcami furtkę, przez która możemy podejrzeć wzajemne relacje aktorów na planie, dowiedzieć się, w jaki sposób trafili oni do obsady, co niekiedy bywa mocno zaskakujące, przez co tym bardziej ciekawe.
Rozmówcy Dariusza Koźlenki opowiadają również jak radzili sobie z różnorakimi trudnościami technicznymi oraz o wzajemnej rywalizacji Władysława Hańczy (filmowego Kargula) z Wacławem Kowalskim (filmowym Pawlakiem).

Książka ta jest kopalnią wiedzy, wspomnień i anegdot związanych z kultową już dzisiaj produkcją, jaką niewątpliwie są Sami swoi.
Jeśli lubicie zatem spędzać czas w towarzystwie nieśmiertelnych rzecz można rodów Karguli i Pawlaków to publikacja ta z całą pewnością będzie dla Was nie lada gratką, w której odnajdziecie wiele perełek, o jakich dotąd zapewne nie mieliście pojęcia. Dodam jeszcze, że całość wzbogacona została sporą ilością zdjęć.

Na temat tej propozycji, mimo iż jest bardzo ciekawa nie sposób pisać zbyt długo, gdyż nie chciałabym spojlerować, a tym samym zepsuć Wam przyjemność z samodzielnego zapoznania się z nią. W związku z powyższym nie pozostaje mi nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po tę książkę.

Polecam i zapraszam do lektury!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Czasami dziwnie układa się przygoda z książką. Dokładnie miesiąc temu (01.01.2019) rozpocząłem książkę „Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów” autorstwa Dariusza Koźlenki. Tydzień temu na Polsacie leciał film „Sami swoi” (w wersji koloryzowanej),o którym mówi właśnie ta książka. Natomiast godzinę temu zakończyła się druga część trylogii pod tytułem „Nie ma mocnych”. Do tego moja żona dzisiaj zaczęła czytać tę książkę.
Pan Dariusz Koźlenko zanurzył się w opowieść reżysera Sylwestra Chęcińskiego, a także scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz operatora Andrzeja Ramlau. Ci panowie przekazują nam fakty oraz ciekawostki z planu filmowego, o których naprawdę trudno się było dowiedzieć z oglądania samego filmu. O tym, że kolejność scen nie jest taka sama jak w trakcie kręcenia produkcji np. pierwsza nakręcona scena jest dopiero w 23 minucie filmu.
Można także wiele dowiedzieć się o odtwórcach głównych ról, w jaki sposób się dostali do filmu oraz jakie były relacje pomiędzy poszczególnymi aktorami, w tym najważniejszych Wacławem Kowalskim oraz Władysławem Hańczą.
Ta książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy o filmie „Sami swoi”, a także o pozostałych częściach trylogii. Jeśli uwielbiacie film lub uwielbiacie ciekawostki o filmach to ta pozycja będzie dla Was idealna i z całego serca Wam ją polecam.

Ocena: 9/10

Polska komedia"Sami Swoi" należy do moich ulubionych filmów i to z tych które nigdy się nie znudzą i mogę to oglądać wiele razy..😁 tak, że gdy się dowiedziałam, że jest o tym książka to musiałam ją mieć. Okazja się trafiła na tegorocznych targach książkowych..
Książkę czytało się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę dużo wspominanych w książce scen, które wywoływały uśmiech, bo bardzo dobrze wszystko z filmu pamiętałam. Ciekawa książka, kilka nieznanych mi z filmu faktów, więc fajnie że mogłam się dowiedzieć.Polecam zwłaszcza tym, którzy film "Sami Swoi"uwielbiają 😊

Autor wspominalł, że anegdot z planu właściwie nie było (aż trudno uwierzyć, skoro film śmieszy do dziś),ale ta jedna z napranym sołtysem i kierownikiem planu - przednia. Rzetelna relacja z planu kultowego dla wielu Polaków filmu. Gorąco polecam. Czytając, wyobrażałem sobie kręcenie poszczególnych scen, które każdy pewnie zna na pamięć.

1975

Bardzo dobra książka dla każdego. Bo chyba każdy dorosły Polak oglądał film o Kargulach i Pawlakach. Warto poznać kulisy powstawania tej genialnej komedii. Zdjęcia z planu, ciekawostki i anegdotki, wszystko opisane w ciekawy sposób.

Chyba nie ma Polaka, który nie oglądał albo chociaż nie słyszał o kultowej już komedii Sylwestra Chęcińskiego. Niezapomniane kreacje Kargula i Pawlaka do dziś śmieszą miliony ludzi, również nowe pokolenia. Owa książka zagląda pod kurtynę "Samych swoich". Sam Chęciński oraz członkowie ekipy i aktorzy w rozmowach z autorem wspominają pracę nad filmem, blaski i cienie tej produkcji. Rywalizacja Hańczy i Kowalskiego, jazda na ogierze bez kaskadera, geneza tytułu czy 28 dubli to tylko niektóre z ciekawostek, które ujawnia ta książka.

Książkę powinien mieć każdy fan filmu. Anegdoty, ciekawostki i wypowiedzi twórców i aktorów są bezcenne. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że autor książki chyba nie do końca zna trylogię filmową, a praca nad książką, to po prostu zlecenie, które wykonał. Bo jak można napisać, że młynarz Kokeszko to piekarz Kokeszko, albo Jaśko Pawlak występuje we wszystkich częściach filmu? Ta druga informacja pojawia się w kontekście tego, że aktor Zdzisław Karczewski nie mówi gwarą, ale w "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" jest postacią drugorzędną, więc obyło się bez postsynchronu i mówił swoim głosem. Że Jaśka w ogóle w tych filmach nie ma, autor książki jakoś przeoczył. Nie wspomnę o mniej istotnych błędach. Ogólnie jednak książkę polecam.

• Literatura faktu
  • PRL

Dariusz Koźlenko Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów Zobacz więcej