Horn na trawersie. Opowieści nie tylko żeglarskie

Wydawnictwo: Bezdroża
LubimyCzytać

Poznali się w górach, w dramatycznych okolicznościach, w efekcie których odmrożony Mario stracił palce i część nosa. Przyjaźń Polki i Rumuna przeniosła się na morze. Na małym, drewnianym jachcie opłynęli razem przylądek Horn, uznawany za żeglarski Everest. Relacją z tego rejsu jest ta książka, chociaż jej treść nie ogranicza się do żeglowania. Ta lektura to także okazja, by się dowiedzieć:

Jakie przywileje przysługują żeglarzom, którzy opłynęli najgroźniejszy z przylądków?
Dlaczego marynarze tatuowali sobie syreny i kotwice?
Kim była kobieta, która jako pierwsza opłynęła świat (w XVII wieku, w przebraniu mężczyzny)?
Co niezwykłego było w rejsach Magellana, Drake’a i Shackletona?
Czy pingwin może zakochać się w człowieku?
Co miał wspólnego Jan Paweł II z wiszącą na włosku wojną chilijsko-argentyńską?
Skąd się wzięły nazwy Ziemia Ognista i Patagonia?
Co się stało z Indianami, którzy niegdyś zamieszkiwali kraniec Ameryki Południowej?
Jak przyrządzać wodorosty wspomagające m.in. potencję seksualną?
Jakie mogą być skutki zderzenia z wielorybem?
Dlaczego żeglarze darzą szacunkiem albatrosy?

Zapraszamy do lektury wszystkich żeglarzy, podróżników i ciekawych świata!

Monika Witkowska — podróżniczka (ponad 180 odwiedzonych krajów), miłośniczka gór (zdobywczyni Korony Ziemi), a zarazem uzależniona od morza żeglarka. Preferuje trudne rejsy w zimnych rejonach. Do jej żeglarskich osiągnięć należy m.in. dwukrotne opłynięcie przylądka Horn, pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego, a także trasa przez morza: Beauforta, Czukockie i Beringa dookoła Czukotki, na małym jachcie i w zaledwie dwuosobowym składzie.
Autorka prowadzi strone: www.monikawitkowska.pl

Kolejną książkę Moniki czyta się jednym tchem, a pamiętać się ją będzie długo! To lektura obowiązkowa dla każdego, kto marzy o wielkiej przygodzie.

Waldemar Heflich,

redaktor naczelny magazynu „Żagle”

Horn na trawersie to wartosciowa pozycja pod wieloma wzgledami:
- dla mnie, który tam był, to podróz sentymentalna,
- dla tych, którzy sie tam wybieraja, to doskonały przewodnik,
- dla tych, którzy o tym marza — dowód, ze marzenia mozna spełnic,
- a dla pozostałych — bardzo interesujaca lektura.

Cezary Bartosiewicz,

Grotmaszt Bractwa Kaphornowców

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Northman | 2018-06-30
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Fan-ta-sty-czne! :)

To może być bez problemu sztandarowy, książkowy, przykład tego, co zwykliśmy opatrzać takimi sloganami jak "Przygoda", "Hart ducha", "Niezłomność". "Horn na trawersie" to wprawdzie tylko pewien zapis żeglarskiej przygody, jednak czyta się go jak świetną powieść podróżniczą :)

Żagle, wzburzone morze, zmienna pogoda, cel do osiągnięcia... Książkę można by może i w powyższy sposób streścić, nie czytając jej, ale po lekturze można o niej napisać dużo więcej. Przede wszystkim żagle i morze to wielka, niezapomniana przygoda. I nieważne czy to żeglowanie po spokojnych wodach, czy, jak autorka, w celu opłynięcia Przylądka Horn. Niech to będzie punktem wyjścia...

Poza wielką przygodą, cel pt. Przylądek Horn to jedno z najtrudniejszych żeglaskich wyzwań. Nie bez powodu ci, którzy dokonali jego opłynięcia, mogą się cieszyć pewnymi przywilejami w żeglarskim świecie. To bynajmniej nie jest łatwy rejs. Dokonanie sztuki dotarcia przez autorkę do celu budzi naprawdę wielki...

Qulturasłowa | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Ahoj przygodo!
W odniesieniu do podróżniczych celów, często możemy spotkać pytanie, czy wolimy morze czy też góry. Okazuje się, że są osoby, które kochają zarówno wodę (szczególnie tę oceaniczną), jak i górskie szczyty, a co więcej twierdzą, że te obie miłości wzajemnie się uzupełniają!
Jedną z takich osób, które prosto z górskiej wyprawy zmierzają na żagle, jest Monika Witkowska, znana podróżniczka i dziennikarka, zdobywczyni Korony Ziemi i specjalistka od pływania w ekstremalnych warunkach. Do jej wyczynów należy m.in. dwukrotne opłynięcie przylądka Horn. Po raz pierwszy opłynęła go na polskim jachcie „Stary”, którego załoga była najmłodszą ekipą, jaka zaliczyła ten cel. Ten trudny rejs został doceniony Kolosem w kategorii Żeglarstwo oraz Srebrnym Sekstantem, ale jak się okazuje, sukces ten był zaledwie zapowiedzią wyczynu o wiele bardziej spektakularnego – zdobycia Horn na rumuńskim, drewnianym jachcie „Phoenix” o długości zaledwie 9,5 metra.
Biorąc pod uwagę, iż Horn nazywany...

BłogaJatka | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Bardzo cieszą takie niebanalne wspomnienia z podróży. Pani Witkowska zawsze stara się nadać swojej relacji szerszy wymiar i pogłębić ją, ale nie zanudzić encyklopedycznie. Taka jest też książka „Horn na trawersie”. Zawiera dość szczegółowy dziennik trzech tygodni „zdobywania”, a raczej oczekiwania na sprzyjającą żegludze pogodę. Do tego Autorka umiejętnie wplata znaczące wydarzenia z historii żeglarstwa, postacie wielkich eksploratorów, ciekawe polonica oraz nawiązuje do własnych wypraw i osiągnięć podróżniczych. Całość czyta się bardzo dobrze. Główny nurt to oczywiście Horn czyli wybitna akcja żeglarska na bardzo trudnych wodach. A obok przepływają notki, dygresje, historyjki, ciekawostki. Pełnomorska lektura. I morska, i pełna.

Kiwi88 | 2018-12-02
Na półkach: Marynistyczne, Przeczytane

Bardzo przyjemna lektura. Ciekawa, a przede wszystkim opisana z pasją, przygoda. Już się nie mogę doczekać kolejnej książki (tym razem na celowniku "Kierunek Czukotka" ;).
Jedyny minus, to mnogość "nagle" wrzuconych ramek z informacjami - zawierają one bardzo ciekawe wiadomości, ale wyrywają z toku czytania. Lepszym pomysłem by było wrzucanie je na koniec rozdziału, albo coś. Ale może to być mój subiektywny odbiór i innym nie będzie to w ogóle przeszkadzać ;)

olciablue | 2018-05-28

Barwna, wciągająca ksiązka, pieknie wydana przez wydawnictwo "Bezdroże" Opowieści przeplatane faktami, mozna sie sporo nauczyć i dowiedzieć w niezwykle przyjemny sposób. Bardzo naturalna, autentyczna, czyta się wyśmienicie:)Tak jak to skomentowała koleżanka, literautra 'pełnomorska" - pełna i morska, dziękuję za to sformułowanie:)

Danuta | 2018-12-13
Przeczytana: czerwiec 2016