Jeszcze jedna mila

2015-09-03
2015-09-03
Beata Otocka
bieganie sport trening motywacja

Historia jednej z najbardziej utytułowanych i znanych biegaczek ultra na świecie.
Jest to pozycja, która przypadnie do gustu głównie biegaczom, ponieważ dla osób postronnych opisywane historie mogą wywoływać mniejsze emocje.
Pozycja, która uświadamia na konkretnym przykładzie, to co biegacze ultra wiedzą, ale co nie jest obecne w powszechnej świadomości - że na dystansie powyżej maratonu płeć zawodnika zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę, liczy się już tylko przygotowanie i wytrzymałość - dlatego w ultramaratonach kobiety coraz częściej pokonują mężczyzn, czego dobitnym przykładem jest Pam Reed

Kolejna "biegowa" książka na moim koncie. Obudziła we mnie refleksję o tym, ze każdy biegacz ma za sobą jakąś historię. Bo przecież kto normalny biega przez trzy doby po pustyni bez chwili na sen? Kto katuje się morderczymi treningami i zakłada przy tym pełnowartościową rodzinę? Historia zna mnóstwo takich biegaczy, za którymi stoi "to coś". Przez strony książki Pam Reed nie przewija się jednak wątek bycia kimś wyjątkowym. Pisze o swojej karierze tak, jakby to była kariera murarza- tynkarza, który kocha swoją pracę :) Pisze w dodatku w taki sposób, ze skłania do refleksji nie tylko na temat biegania.

"Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas potrzebny na jej ukończenie. (...) Przekonałam się, że problemy psychologiczne też mogą się rozszerzać, wypełniając dostępny czas, bez względu na to, jak długi."

Pierwsze sto stron poszło w sobotnie popołudnie. Polecam.

Uwielbiam takie książki, o przekraczaniu własnych granic i przełamywaniu swojej woli! polecam, nie tylko dla biegaczy:)

Kilka lat temu miałam okazję być w Dolinie Śmierci, akurat kiedy był organizowany Badwater Ultramarathon, i patrzyłam na tych biegaczy z całkowitym niedowierzaniem (mimo że sama biegam, więc nie jest to sport mi obcy). W temperaturze 55 stopni zwykły spacer jest sporym wysiłkiem i wymaga dużego zapasu wody (nasza 1,5 litrowa butelka starczyłaby jednej osobie może na 20-30 minut)... więc jak to możliwe, żeby biegać w takim upale? A jednak. Więc kiedy zobaczyłam tą książkę w bibliotece, wiedziałam, że muszę ją przeczytać, żeby zrozumieć ludzi, którzy w tak ekstremalnych warunkach biegną przez pustynię. I nie rozczarowałam się. Przede wszystkim poznałam Pam, niesamowitą kobietę. Książka jest napisana tak, że ma się wrażenie jakby było się z Pam na przyjacielskiej pogawędce przy kawie i to mi się bardzo podobało! Ponadto, autorka jest w wielu kwestiach bardzo szczera i bezpośrednia, dzięki czemu mamy świetny wgląd w jej myśli i spostrzeżenia. Polecam na pewno tym, którzy sami lubią biegać - nie będziecie rozczarowani!

Spoko. Dla biegaczy.

• Biografie
  • Sport
  • Chcę przeczytać (inne)
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Jeszcze jedna mila