Moje Karpaty. 10 gór z charakterem

Bezdroża
2022-09-07
2022-09-07
Karpaty Europa Środkowo-wschodnia góry podróże literatura podróżnicza

Monika Witkowska "nałogowa" podróżniczka, żeglarka i pisarka tym razem zabrała nas w literacką wyprawę w Karpaty. Książka "Moje Karpaty" to opisy 10 gór, które podróżniczka miała okazję wielokrotnie zbadać.

Szlaki turystyczne prowadzące przez szczyty obejmują Polskę, Słowację, Ukrainę, Austrię, Czechy, Węgry, Serbię oraz Rumunię. Każde z tych Państw mimo, że tworzą wspólny szlak turystyczny charakteryzują się odrębnością kulturową, krajobrazową oraz przyrodniczą.

Miłośnikom gór szczególnie spodoba się rozdział 'Karpackie ABC" w którym pisarka omówiła najcenniejsze porady, uwagi i ciekawostki.
Wartością dodaną do książki są aktualne informacje na temat miejsc żywienia, numerów górskich służb ratunkowych oraz przydatne w podróży strony internetowe.

Dzięki wydawnictwu nie da się zaprzeczyć, że jest to jedno z najpiękniejszych, międzynarodowych pasm górskich.

Nie jest tajemnicą, że jestem absolutną fanką Moniki Witkowskiej, jej osoby i wszystkich książek, które opisują jej wyprawy. Tym razem Witkowska postawiła na nieco niższe i bliższe nam góry, a mowa o publikacji „Moje Karpaty. 10 gór z charakterem”.

Najnowsza publikacja Witkowskiej to swoisty przewodnik po Karpatach, ale absolutnie nie jest to suchy opis szlaków. Przede wszystkim autorka opisuje swoje wędrówki po dziesięciu górach z charakterem, które są tak blisko nas, a jednak nie są to najpopularniejsze kierunki wycieczek. Przeprowadza czytelnik przez Polskę, Słowację, Ukrainę oraz Rumunię, przygotowując także podstawowe informacje o tych krajach, polecenia potraw, które koniecznie trzeba spróbować, przywołując najważniejsze i przydatne strony działające w konkretnym kraju, a także prezentuje minisłowniczek najważniejszymi słowami i zwrotami.

Jestem pod ogromnym wrażenim pracy, jaką Monika Witkowska włożyła w tę książkę. Oprócz samego opisu wędrówki, przygód, sposobu noclegów, czytelnik dostaje także mnóstwo ciekawych, przeróżnych ciekawostek i anegdot - czy to dotyczących samego kraju, czy już konkretnej góry, czy miejsc mijanych po drodze na szlaku. Autorka nie szczędzi także zdjęć - pojawia się ogromna ilość obrazków z charakterystycznymi miejscami czy przepięknymi widokami.

„Moje Karpaty” to nie tylko przewodnik - chociaż z powodzeniem można dzięki tej publikacji zaplanować swoje wycieczki po tym niepozornym paśmie górskim. To także opowieść podróżniczki, od której bije cudowna energia i widać ogromną miłość nie tylko do gór i podróżowania, ale także do ludzi poznawanych na swojej drodze. Po lekturze tej opowieści można naprawdę poczuć się zainspirowanym do działania.

Ogrom pracy i serca włożono w powstanie tej książki, i to naprawdę widać. A wydanie, jak to już w przypadku wydawnictwa Bezdroża bywa, piękne! Możecie „Moje Karpaty” traktować jako przewodnik, jako inspirującą opowieść często samotnych podróży, podczas których nie brakuje przygód i przypadkowych ludzi o wielkim sercu. Możecie to także potraktować jako niemalże podany na tacy plan podróży i z przyjemnością podążać śladami Moniki Witkowskiej. Ja spędziłam przy tej książce kilka naprawdę przyjemnych wieczorów i Wam również polecę taką formę spędzenia czasu!

Zwykle jeżdżę w Karkonosze, czyli Sudety. W Karpatach byłam dwa razy - odwiedzając tradycyjne Morskie Oko, oraz Dolinę Pięciu Stawów, a także Pieniny i ich Trzy Korony. Ostatnio jednak myślę bardziej intensywnie o Karpatach stąd i właśnie wzięcie tej książki na tapet.

Przyznam, że mało w życiu czytałam przewodników, bo zwykle są to typowo encyklopedyczne kwestie, które zwyczajnie fajnie jest przekartkować po zdjęciach i nazwach niż je faktycznie czytać. Nie wiem czy książka autorki to przewodnik, bo trochę tak a trochę to zapiski z podróży co jest po prostu rewelacyjne! Z przyjemnością czytałam o tym jak wyglądała pogoda podczas wspinaczki, co autorkę spotkało - po prostu każda anegdotka sprawiała, że słucham opowieści z podróży a nie kolejny nudny przewodnik.

Książka jest bogato wydana w zdjęcia, ale i przede wszystkim ciekawostki, mini słowniczki (mamy tutaj 4 kraje),oraz o tym czy w danych górach łatwo np o schronisko, nocleg na dziko czy nawet jakich potraw spróbować. Strzał w dziesiątkę! Ponadto autorka odczarowała w moim odczuciu postrzeganie Rumunii, którą chciałabym zobaczyć, a najbardziej chyba rozkochałam się w ukraińskich połoninach i zdecydowanie tam kiedyś wyruszę!

Nie tak dawno zachwycałem się poprzednią publikacją pani Moniki Witkowskiej Broad Peak. Darowane życie. A już kilka dni później w moje ręce wpadł kolejny tytuł, świeżutka, prosto z drukarni książka Moje Karpaty. 10 gór charakterem.

Wspomnę tylko, że pani Monika to znana podróżniczka, żeglarka, himalaistka, zdobywczyni takich szczytów z Korony Himalajów i Karakorum, jak: ostatnio w lipcu K2, Lhotse, Manaslu i najwyższy szczyt ziemi, Mount Everest oraz rozszerzoną Koronę Ziemi. Jej osiągnięcia są zdecydowanie obszerniejsze. Zawarłem te, które pewnie ceni najbardziej.

O czym jest kolejna lektura podróżniczki? Tym razem przenosimy się zdecydowanie bliżej Polski, a nawet zaczniemy podróż w naszej ojczyźnie. Wyruszymy przez łańcuch górski zwany Karpatami. Karpaty leżą w środkowej Europie i ciągną się przez teren ośmiu państw: Austrii, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Serbii. O ile w takich państwach jak Serbia i Austria, Karpaty zajmują marginalną część, tak na Słowacji i Rumunii stanowią największą część łańcucha. Nasza pasjonatka gór poprowadziła nas przez cztery państwa i dziesięć szczytów, które miała możliwość zobaczyć i wejść na nie.

To pokrótce o lekturze. O książce, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że pani Witkowska w niezwykły sposób potrafi zainteresować potencjalnego czytelnika swoimi podróżami. I nie ma znaczenia, czy to są duże podróże, czy małe. Mogę stwierdzić, że gdyby podróżniczka odwiedziła Mazowsze i przeszła Turystyczne Szlaki Polski Walczącej na terenie powiatu legionowskiego, to powstałaby z tych wędrówek fantastyczna relacja. Nie inaczej jest z jej Moimi Karpatami. We wstępie poznajemy Karpaty, ważne informacje o całym łańcuchu, ciekawostki oraz przestawia osoby... które przeszły cały łańcuch!, a to ponad 1500 km!!! Następnie w każdym z czterech rozdziałów poznajemy szczyty w konkretnym państwie, trasy, którymi szła Monika Witkowska, a także mnóstwo dodatkowych informacji przydatnych każdej osobie, decydującej się na niesamowitą wyprawę. Dodatkowo proponuje inne warianty tras. Niezwykle ważnym elementem lektury są wspaniałe zdjęcia. Nie sposób nie zauważyć ciekawie opowiedzianych legend, anegdot czy istotnych wiadomości historycznych.

Każdy, kto interesuje się górami, górskimi wycieczkami, wyrypami, marzy mu się wyprawa życia, to koniecznie powinien sięgnąć po Moje Karpaty. To książka napisana z wielką pasją, z miłością do gór. Mogę powiedzieć, że bardzo dziękuję pani Monice za tak wspaniałą lekturę. Jestem nią zachwycony!

• Góry
  • Z innej beczki