Atlas pszczelarza. Hodowla, kalendarz prac, miody

Okładka książki Atlas pszczelarza. Hodowla, kalendarz prac, miody Jacek Nowak, Michał Piątek
Okładka książki Atlas pszczelarza. Hodowla, kalendarz prac, miody
Jacek NowakMichał Piątek Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM poradniki
poradniki
Wydawnictwo SBM
2018-02-12
2018-02-12
atlas pszczelarza hodowla kalendarz miody pszczelarstwo pszczoły ul ule

Okładka książki Atlas pszczelarza Jacek Nowak, Michał Piątek
Atlas pszczelarza Jacek Nowak, Michał...
Okładka książki Pszczelarstwo Jacek Nowak, Michał Piątek, Martyna Walerowicz
Pszczelarstwo Jacek Nowak, Michał...
Okładka książki Współczesne pszczelarstwo Jacek Nowak, Michał Piątek, Martyna Walerowicz
Współczesne ps... Jacek Nowak, Michał...

"Atlas pszczelarza" to lektura stworzona we współpracy przez doświadczonych pszczelarzy i skierowana zarówno do osób dopiero planujących założenie własnej pasieki jak i tych, którzy już rozpoczęli swoją przygodę lecz mają bardzo małe doświadczenie w tej dziedzinie. Znajdziemy w niej całe mnóstwo wiadomości typowo podstawowych pozwalających poznać nam lepiej pszczoły, sposób ich hodowli, rasy pszczół czy sposób na pozyskiwanie i poddawanie rodzinie matek pszczelich. Następnie przeanalizujemy wraz z autorami cały rok prac na pasiece od przygotowania do sezonu poprzez prace wiosenne, letnie i te polegające na przygotowaniu pszczół do zimowli. Dalej przejdziemy do poważnego problemu jakim są choroby pszczół. Poznamy w tym miejscu te najczęściej dotykające rodziny pszczele, ale poznamy też sposoby ich leczenia oraz profilaktykę zabezpieczającą pszczoły przed ich rozwojem. Z książki dowiemy się jak wygląda pasieka wędrowna. Bardzo cennymi wskazówkami dla osób planujących założenie pasieki będzie rozdział poświęcony pszczelarstwu zgodnemu z prawem. W tym miejscu np. dowiemy się jakich formalności musimy dopełnić zakładając pasiekę czy planując sprzedaż miodu. Kolejny rozdział to kalendarz prac pasiecznych. Znajdziemy w nim informacje odnośnie tego jakie prace na pasiece wykonywane są w poszczególnych miesiącach przez okrągły rok. Na koniec poznamy gatunki miodów pozyskiwanych z rodzimych pasiek i prześledzimy pożytki pszczele. Ostatnie strony książki poświęcono na stworzenie słowniczka terminów pszczelich.

Jeżeli na poważnie planujecie założenie własnej pasieki na pewno w tej książce znajdziecie sporo naprawdę praktycznych wiadomości bez zgłębienia których trudno byłoby liczyć na powodzenie tego przedsięwzięcia. Jej autorzy w ciekawy sposób objaśniają najważniejsze aspekty pszczelarstwa czerpiąc swoje informacje z własnych długoletnich obserwacji i doświadczeń. Jednym słowem wiedzą o czym piszą i potrafią to dość jasno przekazać. ;)

Publikacja zdecydowanie wzbogaciła moją dotychczasową wiedzę. Świat pszczół zachwyca złożonością, a te maleńkie owady swą pracowitością, organizacją i mądrością. Lektura z pewnością będzie bardzo pomocna jeżeli w planach mamy założenie pasieki. Warto zapoznać się więc z jej zawartością i wzbogacić o ten tytuł domową biblioteczkę tak aby również w momencie pojawienia się pierwszych uli móc powrócić do nurtujących nas zagadnień.

Jeżeli więc interesuje was tematyka pszczelarstwa koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Jej autorzy odpowiadają w niej na najbardziej nurtujące pytania i z pasją przybliżają pracę pszczelarza krok po kroku, a właściwie miesiąc po miesiącu. Polecam ;)

• Pszczelarstwo
  • Prezent