Pocztówka z Toronto. Tom 2

Okładka książki Pocztówka z Toronto. Tom 2 Dariusz Rekosz
Okładka książki Pocztówka z Toronto. Tom 2
Dariusz Rekosz Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Pocztówka z Toronto (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pocztówka z Toronto (tom 2)
Szara Godzina
2018-03-07
2018-03-07

Prezentowana dziś lektura, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dariusza Rekosza. Muszę przyznać, że uznaję to spotkanie za udane, choć zdecydowanie się tego po niej nie spodziewałam.

„Pocztówka z Toronto 2” jest niepozorną, niezbyt obszerną publikacją adresowaną do młodzieży. Nie miałam okazji poznać pierwszej części, jednak przyznaję, że właściwie w niczym mi to nie przeszkadzało, jeśli chodzi o zrozumienie wydarzeń.

Monika spędza swoje upragnione wakacje w Toronto. Niestety, nagły telefon w sprawie wypadku jej mamy, zmusza nastolatkę do przyśpieszonego powrotu do kraju. Okazuje się, bowiem, że kobieta jest w śpiączce z powodu poważnego uszkodzenia mózgu. To niestety, nie koniec nieszczęść. Jedynym ratunkiem dla poszkodowanej wydaje się być droga operacja za granicą. Monika z mamą były w posiadaniu potrzebnej kwoty, jednak w banku okazało się, że feralnego dnia, kobieta dokonała tajemniczego przelewu na konto jakiegoś matackiego banku. Monika musi odszukać i odzyskać skradzione pieniądze. Nie ma na to zbyt wiele czasu, stan mamy, bowiem pogarsza się. Tymczasem koleżanka dziewczyny również znika. Sprawy przybierają coraz bardziej niebezpieczny bieg. Czy nastolatce uda się odnaleźć pieniądze, odzyskać je i uratować swoją poważnie chorą mamę? Tego oczywiście dowiecie się z lektury tej książki.

Dariusz Rekosz poświęca w swojej publikacji wiele miejsca na nastoletnie problemy, dodaje jednak do nich sensacyjne wątki. Poprzez ten zabieg, ta niewielka powieść staje się bardziej ciekawa i wciągająca. Całość napisana jest przystępnym językiem, który dodatkowo wprowadza bardziej dynamiczny charakter tej historii. Do tego pełno w niej żywych i ciekawych, nieprzerysowanych dialogów, które powodują, że książkę czyta się błyskawicznie.

Nie do końca niektóre momenty były dla mnie realne, ale nie będę o nich dyskutować. To, co mi się podobało, to mimo sensacyjnych wątków atmosfera ciepła, serdeczności i życzliwości.

Przyznaję, że nie do końca ta publikacja jest w moim stylu, jednak sposób pisania, i oddawania rzeczywistości autora urzekł mnie na tyle, że zdecydowanie sięgnę jeszcze po inne jego publikacje, szczególnie te dla najmłodszych.

Komu polecam? Głownie młodzieży w wieku około gimnazjalnym. Myślę, że do tej grupy jest ona właśnie kierowana.

**************

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

"Pocztówka z Toronto 2" to niezbyt obszerna książka, która przyszła do mnie zupełnie niespodziewanie. Możliwe, że gdybym przesyłki w jej postaci nie otrzymała, nie sięgnęłabym po nią, przynajmniej w najbliższym czasie. Dlaczego? Po prostu nie przyciągnęła mej uwagi, a jej opis fabularny nie zainteresował mnie na tyle, aby się na nią skusić. Nie ukrywam, że podeszłam do jej lektury z lekką dozą niepewności i swego rodzaju dystansu, albowiem stanowi ona drugą część historii, a ja niestety nie miałam okazji zaznajomić się z pierwszym tomikiem. Zapewniono mnie jednak, że nie jest to przeszkodą, i że spokojnie mogę oddać się najnowszej powiastce autora, bez znajomości tej poprzedniej. Czy teraz, będąc już kilka dni po zaznajomieniu się z utworem, zgadzam się z ową deklaracją? I jakie wrażenie wywarła na mnie wspomniana książeczka? Zapraszam na moją krótką opinię.

Dariusz Rekosz - autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Publikuje od 2005 roku, pisze także scenariusze i felietony. Jest animatorem kultury i twórcą słuchowisk radiowych. Pasjonuje się piłką nożną, fascynują go podróże, uwielbia dobrą kuchnię. (źródło: okładka książki)

Monika na zaproszenie swego najlepszego kolegi - Włodka - udaje się w podróż do Toronto. W domu jego dziadka spędza miłe i niezapomniane chwile, upaja się urokami tegoż niezwykłego miasta i zwiedza ciekawe miejsca. Pewnego dnia jej pobyt w Kanadzie zakłóca wiadomość, iż jej ukochana mama uległa wypadkowi, w wyniku którego utrzymywana jest w śpiączce farmakologicznej. Dziewczyna wraca zatem do Polski. Dowiaduje się od lekarza prowadzącego, że sytuacja jest bardzo poważna, niezbędna jest też operacja mózgu, która z pewnością przyczyniłaby się do poprawy stanu zdrowia pacjentki. Ową przeprowadzono by w Niemczech, ale jest niebywale droga. Monika podejmuje decyzję i oznajmia lekarzom, że jeszcze tego samego dnia dokona przelewu. Wraz z matką odziedziczyły po ojcu i mężu pokaźny spadek, który na pewno pokryłby wymagany koszt zabiegu. Pełna nadziei nastolatka udaje się wobec tego do banku, aby dokonać wpłaty wymaganej należności na konto szpitala. Niestety okazuje się, że ona i matka nie dysponują już tak ogromną kwotą. Pozostaje pytanie, co stało się z pieniędzmi?

"Pocztówka z Toronto 2" to napisana przystępnym językiem i przesiąknięta ciepłą aurą esencjonalna powieść, która nie tylko zabiera w krótką podróż do Toronto, ale nade wszystko porywa w wir kolejno po sobie następujących zdarzeń wyzwalających rozmaite emocje. Z pewnością wyzbyta jest monotonii i nużących fragmentów, a przeważające dialogi sprawiają, że ową powiastkę chłonie się w ekspresowym tempie. To przyjazna, pełna nadziei i miłości historia naznaczona jednocześnie niepewnością i napięciem, które tylko wzmagają chęć jej kontynuowania. Wzruszenie, smutek, współczucie przeplatają się ze złością, dezaprobatą i niezrozumieniem. Spokojny i radosny wstęp zakłócony zostaje przez szereg przykrych wiadomości, doświadczeń i przeżyć, których rozwiązanie wcale nie jest takie przewidywalne, jak mogłoby się wydawać na początku. Ta prosta opowieść co prawda jest po trosze naiwna i nie do końca realna w rzeczywistym świecie (mowa o niektórych sytuacjach ujętych w książce, ale nie ujawnię ich z racji tego, aby nie zdradzać fabuły),aczkolwiek uwzględnia prawdziwe przesłanki, a momentami nawet odzwierciedla codzienne dylematy ludzi, które dopadają ich we współczesności. W związku z tym owa publikacja nie tylko jest lekką, chwilami zabawną, niekiedy wzruszającą lekturą, ale co najistotniejsze, niebywale wartościową i niewątpliwie skłaniającą do myślenia.

Ta licząca niespełna dwieście dziesięć stron powieść rozbrzmiewająca dźwiękami utworu zatytułowanego "Turn it up!" w wykonaniu Bars & Melody (którego przyznaję dotychczas nie słyszałam) stanowi moje pierwsze spotkanie z piórem autora, jakże udane i sądzę, że nie ostatnie. Planuję sięgnąć po inne pozycje z literackiego dorobku Darisza Rekosza, głównie te przeznaczone dla dzieci. Przyjemny styl, zrozumiały język, dobrze poprowadzona narracja, sympatyczni bohaterowie w zdecydowanej większości (czarne charaktery też się pojawiają),odpowiedni rozmiar fontu dla młodszego odbiorcy oraz wciągająca fabuła to elementy, które są atutami najnowszej książki wspomnianego autora. Jednak jest coś, co może nie tyle stanowi wadę, co mnie wyraźnie uwierało, a mianowicie nieznajomość pierwszego tomu ukazującego wcześniejsze losy głównej bohaterki. I co prawda, gdzieniegdzie nadmieniono o ważnych wydarzeniach z jej życia przed wylotem do Kanady, ale nieustannie towarzyszyło mi lekkie poczucie niewiedzy, swego rodzaju niedosytu, a zarazem pragnienia zaznajomienia się z poprzednią częścią - na pewno to uczynię w wolnej chwili.

"Pocztówka z Toronto 2" to intensywna, pogodna, ale niepozbawiona wzruszających skrawków fabularnych, poniekąd ujmująca i absorbująca powieść, która odpręża, bawi, porusza, uczy, przestrzega i przekazuje cenne wartości. To historia o miłości, poświęceniu, niesamowitej odwadze, upartości i niezwykłej przyjaźni, ale również o lekkomyślności, nieuczciwości oraz bezdusznym wykorzystywaniu ufności ludzkiej. Przede wszystkim jednak to opowieść o ogromnej determinacji i niebezpiecznej walce o życie najbliższej osoby. To książka z niejednym przesłaniem wartym przemyślenia. Idealna propozycja dla młodzieży, ale nie tylko. Zachęcam do lektury i odkrycia symbolicznej wartości tytułowej pocztówki z Toronto.

Bardzo żałuję, że nie czytałam części pierwszej, bo miałabym wstępny ogląd sytuacji rodzinnej Moniki, głównej bohaterki, ale znając pióro autora dzięki znakomitej serii detektywistycznej z Morsem i Pinky, czy Czarnego Maćka, wiedziałam, że na tej książce się w żaden sposób nie zawiodę. I tak też było. Autor, jak zawsze stopniuje napięcie, darząc nas przy tym odpowiednią dawką humoru.

Bohaterka po śmierci ojca razem z matką otrzymują spadek. Dziewczyna spędza wakacje w Kanadzie, u dziadka swojego dobrego znajomego. Niespodziewanie otrzymuje telefon z Polski z informacją, że jej matka jest w bardzo ciężkim stanie w szpitalu. Monika wraca do kraju. Okazuje się, że zabieg ratujący życie matki można wykonać tylko w Niemczech. Chcąc podjąć pieniądze na zabieg, z przerażeniem stwierdza, że na konto jest puste. Dziewczyna z pomocą przyjaciółki rozpoczyna własne śledztwo. Z każdym posunięciem zrobi się niebezpiecznie. W jaką grę dadzą się wciągnąć przyjaciółki?

Książka napisana lekkim, bardzo plastycznym językiem i stylem, zachwyca swą płynną fabułą i aktywną akcją, w którą dajemy się wciągnąć już od pierwszych wersów. To historia, która dzięki swej sugestywności i zadbanymi szczegółami jest opowieścią o młodej dziewczynie i jej wielkich problemach. To właśnie one czynią ją ciekawą, powodują, że nie jest ona ani banalna, ani taka oczywista, bo tutaj pierwszą rolę grają niesamowite zwroty akcji. Monika zaś jest postacią bardzo charakterystyczną, przed którą życie postawiło nie lada wyzwanie, musi nauczyć się podejmować trudne, często dorosłe decyzje.

Szczerze polecam!

Podróż na drugi koniec świata. Kanada, Toronto. Taka rozrywka należała się naszej nastoletniej bohaterce Żyłce, po jej życiowych dramatach. Straciła ojca, a razem z mamą musiały wyrzec się wielu przyjemności, bo finanse zaczęły topnieć. Teraz wszystko się poprawiło. Okazało się, że pieniądze są i to duże, w spadku po ojcu, a wyjazd do Kanady to świetna przygoda, zwłaszcza, ze tam na miejscu towarzyszy jej najlepszy kumpel Włodek oraz jego kanadyjski dziadek- imiennik.
Zwiedzanie miasta, zabawę i śmiech przerywa dramatyczna wiadomość o wypadku, któremu ulega matka nastolatki. Czy to nie ma końca? Czy wciąż musi przytrafiać się coś złego? Dziewczyna nie myśli o tym, wsiada natychmiast w samolot. Mama potrzebuje pomocy. Konieczne są wielkie pieniądze, które na szczęście mają. Ale, czy na pewno?

Afera ze słowem "gold" nie jest nikomu obca. W tej historii pojawia się również podobna firma spełnionych marzeń, zarządzająca oszczędnościami. Co dalej? Jakie jest jej powiązanie z naszymi bohaterkami? Tego dowiecie się z tej wciągającej opowieści, którą nie tylko przeczytacie, ale prawie "połkniecie". Wątki splatają się i wiodą do ludzi o bardzo nieprzyjaznych zamiarach.

Współczesne problemy i zasadzki, czyhające na młodych ludzi, ale i na tych starszych. Jedno oszustwo i wejście w świat przestępców, które pociąga za sobą kolejne kłopoty. A w tym wszystkim młodzieńcza przyjaźń, lojalność, odwaga- czasem granicząca z brawurą.
Podejście policji do sprawy, w której jeszcze nic nie jest jeszcze jasne, ani udowodnione. Pomoc, na którą mogą liczyć. No i na koniec cud w służbie zdrowia. Niesamowita, empatyczna lekarka, która potrafi wspiąć się na wyżyny altruizmu i pomóc, tak, jak tylko można w najlepszy sposób. A jako podziękowanie wystarczy jej ..pocztówka z Toronto.

Historia, która trzyma w napięciu i zaskakuje swoimi wątkami. Kilka nieprzemyślanych słów czy działań, rozpoczyna lawinę kłopotów. A w tle powtarzająca się melodia "Turn it up!", która potrafi naprowadzić na trop przestępców....

Książka na raz, akurat do poczekalni. Sympatyczne bohaterki, prościutka fabuła, wątki krótkie. Jak ktoś ma wolną godzinkę będzie w sam raz.

Czy naprawdę chcecie, żeby Wasze dzieci czytały książki pisane przez człowieka, który jest tak przepełniony nienawiścią wobec innych narodowości, że w trakcie wojny w Ukrainie zamiast pomagać uchodźcom nawołuje do nienawiści wobec nich?

Cieszę się że poprzednicy zwrócili uwagę na nieuzasadnioną niechęć autora do bezprawnie prześladowanego i gnębionego narodu ukraińskiego.
Może i powinno oddzielić się twórcę od dzieła, ale nasze dzieci mogą nie mieć tyle krytycyzmu.

• Audiobooki
  • SzaraGodzina