Dziennik pisany nocą 1984-1988. T. 1-2

dziennik, Herling-Grudziński
jusola

panna_lovegood | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

To już jest koniec... znaczy tylko dla mnie, bo o ile wiem jest ciąg dalszy, aż do Końca. Uczciwie mówię, że kiedyś przeczytam wszystko. Uwielbiam jego krótkie, a celne obserwacje "historii spuszczonej z łańcucha" (która była jego swoistą obsesją).
Podsumowanie krótkie: oprócz wielkiej Historii, lubi, a nawet woli śledzić małe historie, często to z nich buduje obraz tej większej. W ostatnich tomach zajął się też legendami i żywotami ludzi, związanych z Włochami. Szczególne miejsce w dzienniku (i w sercu) zajmuje Polska. Ma swoje zdanie na każdy temat, którego nie narzuca czytelnikowi, ale którego prawdopodobnie nie zmieni. Za to umie je bardzo dobrze uargumentować. Z biegiem czasu staje się bardziej bezpośredni, gdyż w początkach dziennika unikał nawet komentarzy. Czasem pisze też o sztuce pisania dziennika rozróżniając "fałszywe" i "prawdziwe" i nie dodając, do której kategorii zalicza swój dziennik (ja bym nie zaliczyła do żadnej).
Ogólnie rzecz biorąc jest duża różnorodność...

Hiram | 2012-05-23

Trzma formę, choć wcześniejsze wpisy mają większą siłę rażenia

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016