Dziennik pisany nocą 1984-1988. T. 1-2

Okładka książki Dziennik pisany nocą 1984-1988. T. 1-2 Gustaw Herling-Grudziński
Okładka książki Dziennik pisany nocą 1984-1988. T. 1-2
Gustaw Herling-Grudziński Wydawnictwo: Plejada biografia, autobiografia, pamiętnik
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Plejada
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
Tagi:
dziennik Herling-Grudziński
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
395
359

Na półkach: ,

Posiadam właśnie to niezbyt urodziwe wydanie z 1990 roku. Na obwolucie słowo Adama Michnika. W środku zaś ostatnie lata przymusowej banicji Herlinga. Marazm schyłku komuny widziany z Wloch i Maisons-Laffitte. U nas z kolei narasta apetyt na ostatnie tomy Dziennika i ciekawość jak też w herlingowych oczach mogły wyglądać czasy formowania się dzisiejszego politycznego piekła. Bo przecież już tu znajdujemy ciekawe smaczki jak choćby wtrącona gdzieś mimochodem historyjka o konieczności chowania pod pseudonimem w Kulturze skądinąd znakomitej prozy Mackiewicza.
Brakuje nam tu dziś mocno takich samotnych narratorów, którzy może z większym dla nas pożytkiem niż wzmiankowany autor noty z okładki lub jego Ideologiczni przeciwnicy mogliby nam na nowo wyjaśnić sens słowa Ojczyzna.

Posiadam właśnie to niezbyt urodziwe wydanie z 1990 roku. Na obwolucie słowo Adama Michnika. W środku zaś ostatnie lata przymusowej banicji Herlinga. Marazm schyłku komuny widziany z Wloch i Maisons-Laffitte. U nas z kolei narasta apetyt na ostatnie tomy Dziennika i ciekawość jak też w herlingowych oczach mogły wyglądać czasy formowania się dzisiejszego politycznego piekła....

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
227

Na półkach: , , , ,

Pokaźny tom (tomy) cyklu. Ponownie nie ma mowy o najmniejszym rozczarowaniu, a przecież autor rozkaprysił moje oczekiwania trzema pierwszymi częściami. Znalazłem wszystko, co cenię w Dzienniku i mam wrażenie coraz większego rozsmakowania w takiej literaturze. Korzystam z Herlingowych rekomendacji literackich, z zainteresowaniem śledzę jego zmagania z wielkimi, tragicznymi tematami egzystencjalnymmi człowieka XX wieku. Opowiadania wplecione do mojego wydania po raz kolejny mnie zafascynowały i to na tyle, że upolowałem sobie osobne wydanie opowiadań zebranych. Nałożyło się na to dodatkowe polecenie opowiadań przez znajomego antykwariusza. Jeśli do takiego dziennika dodamy takie opowiadania, to mamy po prostu ucztę. Ciekawy jest kończący tom szkic poświęcony recepcji Herlinga w Polsce pod koniec lat 80., czyli początkowi recepcji Herlinga, wcześniej zakazanego. Kilka sformułowań tego artykułu pozwala uchwycić mocne strony Herlinga = szkic stanowi ciekawy, warty czytania dodatek do tomu dziennika. Polecam niezmiennie cały dziennik jako jedno z moich objawień literackich ostatnich lat.

Pokaźny tom (tomy) cyklu. Ponownie nie ma mowy o najmniejszym rozczarowaniu, a przecież autor rozkaprysił moje oczekiwania trzema pierwszymi częściami. Znalazłem wszystko, co cenię w Dzienniku i mam wrażenie coraz większego rozsmakowania w takiej literaturze. Korzystam z Herlingowych rekomendacji literackich, z zainteresowaniem śledzę jego zmagania z wielkimi, tragicznymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
621
289

Na półkach:

To już jest koniec... znaczy tylko dla mnie, bo o ile wiem jest ciąg dalszy, aż do Końca. Uczciwie mówię, że kiedyś przeczytam wszystko. Uwielbiam jego krótkie, a celne obserwacje "historii spuszczonej z łańcucha" (która była jego swoistą obsesją).
Podsumowanie krótkie: oprócz wielkiej Historii, lubi, a nawet woli śledzić małe historie, często to z nich buduje obraz tej większej. W ostatnich tomach zajął się też legendami i żywotami ludzi, związanych z Włochami. Szczególne miejsce w dzienniku (i w sercu) zajmuje Polska. Ma swoje zdanie na każdy temat, którego nie narzuca czytelnikowi, ale którego prawdopodobnie nie zmieni. Za to umie je bardzo dobrze uargumentować. Z biegiem czasu staje się bardziej bezpośredni, gdyż w początkach dziennika unikał nawet komentarzy. Czasem pisze też o sztuce pisania dziennika rozróżniając "fałszywe" i "prawdziwe" i nie dodając, do której kategorii zalicza swój dziennik (ja bym nie zaliczyła do żadnej).
Ogólnie rzecz biorąc jest duża różnorodność wpisów, dużo ciekawostek i opowieści, z których zawsze płynie jakaś głębsza refleksja do odkrycia przez czytającego. Będę kontynuować.

To już jest koniec... znaczy tylko dla mnie, bo o ile wiem jest ciąg dalszy, aż do Końca. Uczciwie mówię, że kiedyś przeczytam wszystko. Uwielbiam jego krótkie, a celne obserwacje "historii spuszczonej z łańcucha" (która była jego swoistą obsesją).
Podsumowanie krótkie: oprócz wielkiej Historii, lubi, a nawet woli śledzić małe historie, często to z nich buduje obraz tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
81
63

Na półkach: ,

Trzma formę, choć wcześniejsze wpisy mają większą siłę rażenia

Trzma formę, choć wcześniejsze wpisy mają większą siłę rażenia

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    75
  • Chcę przeczytać
    66
  • Posiadam
    20
  • Literatura polska
    3
  • Mam
    2
  • Ulubione
    2
  • Literatura polska
    2
  • W domu
    2
  • Eseje, publicystyka, reportaże, literatura faktu
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziennik pisany nocą 1984-1988. T. 1-2


Podobne książki

Przeczytaj także