Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce

Okładka książki Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce Grażyna Kałowska
Okładka książki Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce
Grażyna Kałowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura piękna
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2018-01-22
2018-01-22
Nowela

Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce to książeczka, w której znajdują się trzy różne gatunkowo opowiadania.

Opowiadanie nr 1 - sf.

Ziemiankowie mieszkają na odległej planecie. Któregoś dnia postanawiają spróbować swoich sił w biznesie na innej planecie i do tego eksperymentu wybrali sobie kraj, w którym ludzie jeszcze niezbyt potrafią sobie poradzić z robieniem pieniędzy - czyli Polskę. Kilkoro z nich wyrusza do Polski z planem zrobienia czegoś, co stawiało swoje pierwsze kroki w polskim biznesie w latach 80-90 ubiegłego wieku, czyli piramidzie finansowej. Czy uda im się namówić Polaków do takiego biznesu?

Opowiadanie nr 2 - kryminał.

Pewien pijaczek został posądzony o rozprowadzanie narkotyków. Zaangażowana w śledztwo policja i Straż Miejska, starają się dotrzeć do źródeł, ale niestety wszystko się komplikuje, kiedy ów podejrzany umiera na ulicy z niewiadomych przyczyn. W kręgach policyjnych wrze, ponieważ okazuje się, że wielu funkcjonariuszy ma pozakładane w swoich telefonach i na swoich samochodach tzw. pluskwy. Kto winny jest śmierci pana Zenka i kto stoi za rozprowadzaniem narkotyków?

Opowiadanie nr 3 – fantazja polityczna (?)

Sejm, czyli politycy polscy, postanawiają zmienić ustrój w kraju i wprowadzić monarchię. Z tego powodu ogłaszają nabór na króla/królową wśród wszystkich obywateli szczycących się znanym monarszym nazwiskiem. Nie wszyscy Jagiellonowie, Sasi, Wazowie czy Jagiełła chcą się zarejestrować, jednak liczba osób pretendujących do tronu jest i tak ogromna. Potrzebna jest spora selekcja. Kiedy już dochodzi do dnia ostatecznych wyborów, Polskę nawiedza pogodowy kataklizm. Czy kraj będzie miał króla/królową?

Przyznam szczerze, że styl pisarski tej autorki jest dość specyficzny. To nie pierwsza książka Grażyny Kałowskiej, którą przeczytałam i chyba powinnam się już do jej stylu przyzwyczaić.

Ta książeczka, to taki „poprawiacz humoru” na jeden wieczór. Oczywiście dla osób, które potrafią ten specyficzny humor zrozumieć. W tej lekturze, Polska została ukazana w sposób dość ironiczny, ale między wierszami można wyczytać tak wiele prawdy, że czasami nie wiadomo czy śmiać się z tego czy nad tym płakać. Nie chcę twierdzić, że sporo sarkazmu przelanego na papier to tylko uświadomienie czytelnikowi prawdy o narodzie, który bywa często śmieszny z powodu swojej naiwności a czasami wręcz głupoty. Cynizm przedstawiający obywateli jest bardzo bliski szczerej opinii, aczkolwiek nie można przecież szufladkować wszystkich jednakowo.

Specyficzny sposób ukazania naszego społeczeństwa uświadamia, jak wielu wśród naszych rodaków to cwaniacy, hochsztaplerzy, naiwniacy i to w każdym środowisku, czy to zwykłych obywateli, polityków, czy funkcjonariuszy. Smutna prawda ukazana z przymrużeniem oka.

W tej książce fantazja i fikcja przeplata się z realizmem. To istna mieszanka wybuchowa łącząca ze sobą różne gatunki literackie, które mają wspólny mianownik, jakim jest… polskie społeczeństwo.

Nie wszystko jednak udało mi się łatwo zgrać podczas czytania. Tym czymś, co mnie dość mocno raziło, było przedstawianie – opisywanie postaci. Moim zdaniem zbyt mało zostało ukazane osobowości a zbyt wiele czynników zewnętrznych, głównie dotyczących ubioru danej postaci. Trochę mi brakowało opisów ludzi pod względem charakterologicznym. Być może się czepiam, ale jestem na tym punkcie przewrażliwiona, bo wielu moich redaktorów tekstu właśnie na takie detale zwraca uwagę.

Jeżeli ktoś ma ochotę rozerwać się w jakiś wieczór, zbytnio nie angażując się w fabułę książki, to polecam tę właśnie lekturę. Zresztą, wystarczy spojrzeć na okładkę i już się usta rozciągają w uśmiechu. Jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, chociaż czasami odzwierciedlająca dość poważne sytuacje, które nie są zabawne. Po skończeniu tej książki pomyślałam, (nie wiem dlaczego) że kojarzy mi się ona z kreskówkami Różowej Pantery. Zabawnie i poważnie jednocześnie.

Opowiadanie nr 1 - sf.

Grażynka Kałowska to autorka słynąca z niesztampowości oraz odważnie szkicująca pewne obrazy, w których zręcznie łączy swoje wizje z faktami, często zahaczającymi o politykę i systemy funkcjonujące w państwie. To autorka, która śmiało pokazuje współczesne bolączki, skupiając się na bieżących niuansach i aktualnych tematach, często będącymi numer jeden w czołówkach medialnych. To autorka, która za każdym razem zaskakuje i pozytywnie intryguje. Pamiętam „Pieskie życie”, czy „Opowieść o naszej przyjaźni i perypetiach”, gdzie porusza trudne, niecodzienne tematy, drażliwe, poruszające wrażliwością.

Trzy nowelki zamknięte w wymownym, tajemniczym, a nawet stawiającym pytania tytule, tworzą coś na rodzaj mozaiki, w której pewne elementy z każdej z nich stają się wspólnym fundamentem pod zarysowaną fabułą i poruszanymi wątkami. Autorka śmiało pokazuje ludzkie naiwności, słabe charaktery, a jednocześnie przebiegłość i naturę do ubijania trefnych interesów, byle tylko pieniądz się kręcił. Ziemiankowie mieszkają na innej planecie i akurat pomyśleli o Polsce, by wyruszyć w podróż życia i zrobić wielki biznes. Druga nowelka opowiada o Agencie Romanie Grzybie, którego natura przebiegłego wywiadowcy nigdy nie wystawiła na szwank, wykładając wszelkie jego racje i prawidła na wierzch. Zaś w trzeciej opowieści posłowie za wszelką cenę próbowali odrestaurować monarchię w Polsce, przeplatając współczesność z dawną historią Polski, ujawniając sylwetki dawnych królów i książąt Polski osadzonych we współczesnej rzeczywistości. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy autorce uda się odpowiedzieć na dręczące nas pytania, czy napiętrzone wątpliwości?

Trzy nowelki Grażyny Kałowskiej pod swą wybuchową mieszanką gatunkową i pomysłem na zawarte w nich wątki, śmiało i odważnie odsłaniają współczesne bolączki Polaków. Sieci biznesowe, korupcja, czy powrót do systemu monarszego. Nic tu nie jest jednoznaczne, zaś każda opowiastka w zaskakujący sposób ukazuje ludzką naiwność, żądzę pieniądza, czy pełną kastę władzy, byleby tylko mieć nad wszystkim kontrolę i wgląd w każdą dziedzinę życia.

Grażyna Kałowska wykazuje się zręcznym piórem, ciekawie łącząc ze sobą motywy, wątki i pomysł na każdą postać. Przygląda się problemom i dziwnym koniugacjom niemal jak pod lupą, odsłaniając manipulacje, afery, polityczne systemy i zależności, w których jednostka jest najmniej ważna. Nuda Wam nie groźna!

Szczerze polecam!

Grażyna Kałowska napisała 3 ni to nowelki, ni opowiadania, w których zawarła nowe dzieje Polski. Połączyła przy tym realizm z fantazją, jednak to drugie zdecydowanie przeważa. Ziemiankowie to niezwykle zabawne istoty, jednak czasem ich rozumowanie bardzo mnie rozbawiało. Pomysł na biznes? Czemu nie, tylko, że może bardziej realny i uczciwy? Ten przedstawiony przez Ziemniaków skojarzył mi się z bardzo długim łańcuchem pokarmowym. Tylko jak można konsumować bez końca, gdy jednak wszystko się kiedyś kończy? Pomimo tego, postacie Ziemianków wywoływały u mnie dużo uśmiechu na twarzy. To istotki niezwykle zawzięte i dążące do wyznaczonego sobie celu.

Druga nowelka przedstawia nam jak to w Polsce wszyscy wszystkich podsłuchują. Dzisiaj każdy musi mieć się na baczności, bo nigdy nie wiadomo czego po kim może się spodziewać. Ufamy komuś bezgranicznie, a później okazuje się, że ten ktoś nas okłamuje. Detektywi, policjanci, pluskwy, podsłuchy to jest na porządku dziennym. Prawdę powiedziawszy ciężko w dzisiejszym świecie zaufać komukolwiek. Jedno niewłaściwe posunięcie, a może dojść do tragedii.

I w końcu trzecia nowelka o tym, jak w Polsce odbywały się poszukiwania nowego króla, czyli jak próbowano odrestaurować monarchię. Do wyborów mógł stanąć każdy, kto miał ku temu odpowiednie nazwisko, czyli związane z monarchią. Wyobrażacie to sobie w realnym świecie? Bo ja nie bardzo. Gdyby tak to miało wyglądać w dzisiejszym świecie, zapanowałby jeden wielki chaos. Polityka polityką, mnie jednak ten świat jest odległy. Prawdę powiedziawszy to temat rzeka, i nigdy nie będzie dobrze w polityce. Zawsze będą jakieś spory i niewyjaśnione sytuacje.

Grażyna Kałowska stworzyła nowelki, w których fantazja bierze górę nad realizmem. Jednak chyba o to w tym chodzi, przecież nie musimy czytać tylko i wyłącznie tego, co może mieć miejsce w realnym życiu. Czasem potrzeba chwili wytchnienia, uśmiechu na twarzy. Wierzcie mi, że z naszymi Ziemiankami i resztą bohaterów nie będziecie mieli czasu na nudę.

Jak Ziemiankowie robili biznes w Polsce opisują nowe dzieje Polski, w których realizm łączy się z fantazją, przy czym to drugie przeważa. Jeżeli lubicie teksty, w których spotykamy się z polityką, manipulacją, a nawet aferą, to koniecznie powinniście przeczytać tę pozycję. Zachęcam.

czytaninka.blogspot.com

• Patronat medialny :)