The Outsider
horror
angielski

An unspeakable crime. A confounding investigation. At a time when the King brand has never been stronger, he has delivered one of his most unsettling and compulsively readable stories. An eleven-year-old boy's violated corpse is found in a town park. Eyewitnesses and fingerprints point unmistakably to one of Flint City's most popular citizens. He is Terry Maitland, Little League coach, English...

An eleven-year-old boy's violated corpse is found in a town park. Eyewitnesses and fingerprints point unmistakably to one of Flint City's most popular citizens. He is Terry Maitland, Little League coach, English teacher, husband, and father of two girls. Detective Ralph Anderson, whose son Maitland once coached, orders a quick and very public arrest. Maitland has an alibi, but Anderson and the district attorney soon add DNA evidence to go with the fingerprints and witnesses. Their case seems ironclad.

As the investigation expands and horrifying answers begin to emerge, King's propulsive story kicks into high gear, generating strong tension and almost unbearable suspense. Terry Maitland seems like a nice guy, but is he wearing another face? When the answer comes, it will shock you as only Stephen King can.

źródło opisu: google

źródło okładki: google

Aneta Wiola | 2018-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2018

„WIĘCEJ JEST RZECZY NA ZIEMI I W NIEBIE, NIŻ SIĘ ICH ŚNIŁO WASZYM FILOZOFOM”

W małym miasteczku Flint City, na początku lipca dochodzi do bestialskiego morderstwa na chłopcu. Sprawa wydaje się oczywista. Liczni świadkowie oraz niezbite dowody wskazują na lubianego nauczyciela Terry’ego Maitlanda. Po spektakularnym aresztowaniu i przedstawieniu mocnych zarzutów, prokuratura jest pewna, że złapała odpowiedniego człowieka. Tylko, że Terry nie mógł tego zrobić. Liczne nagrania potwierdzają, że w momencie morderstwa przebywał w innym mieście. Nasuwa się zasadnicze pytanie: jak można być w dwóch miejscach jednocześnie?

„- I ty musisz mu powiedzieć, żeby przestał. – Czerwone wargi poruszające się w czarnej koziej bródce. – Powiedz mu, że jeśli on albo ktokolwiek z nich spróbuje mnie znaleźć, zabiję ich, a ich flaki rozrzucę na pustyni, żeby sępy miały co jeść. Rozumiesz mnie?”

Przyznam szczerze, że miałam bardzo duże oczekiwania wobec najnowszego „Outsidera” Kinga. Nie jestem jedną z...

Marzena | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Poświęciłam tej powieści pięć wieczorów.
To był naprawdę hardkorowy trening silnej woli, i przyznaję - zupełnie nie dziwię się tym, którzy "Outsidera" pochłoneli w dwa dni!!!
Ja tym razem postanowiłam przedłużyć przyjemność lektury i z lektury do maksimum, rozmyślnie dozując sobie codzienny czas z Kingiem, który, byłam o tym przekonana, nie zawiedzie pokładanych w Nim nadzieji.
Nie zawiódł!
Absolutnie!, a ja jestem tak zwyczajnie po ludzku szczęśliwa i usatysfakcjonowana, pełna, syta...(pół godziny później)... ukontentowana i zadowolona.
W pełni.
"Outsidera" możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to rewelacyjnie poprowadzony kryminał, druga to przekazanie sterów pewniej postaci z trylogii "Pana Mercedesa", który to pomysł uważam i za zaskakujący i, w równej mierze, genialny, rewelacyjny...(pół godziny później)... znakomity, ujmujący, a jednocześnie za wspaniałą podróż sentymentalną...
Naprawdę nie ma sensu zbytnio się rozpisywać, rozmieniać na drobne, to jest powieść którą...

Heisenberg | 2018-06-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żeby się zbytnio nie rozwodzić, bo po prawdzie nie ma to sensu, napiszę krótko – MISTRZ POWRÓCIŁ! Powrócił i to z hukiem! W „Outsiderze” jest sto procent Kinga w Kingu, a Ci którzy uważali że się wypalił, powinni posypać głowę popiołem. Najlepsza powieść Kinga od czasu "Dallas'63", stwierdzam subiektywnie! Dodatkowym smaczkiem "Outsidera" jest wprowadzenie w narrację pewnej osoby znanej z trylogii Pana Mercedesa – pomysł idealny, a postać ta tutaj po prostu „pozamiatała”.
Namawiam, zachęcam, polecam!!!

allison | 2018-06-25
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Sięgnęłam po nową powieść Kinga wcale nie dlatego, że jestem miłośniczką horrorów. Nic z tych rzeczy.
Po prostu bardzo cenię tego pisarza, zwłaszcza jego narrację i sposób opisywania amerykańskiej prowincji, zwłaszcza małych miasteczek, w których wszyscy się znają (chociaż - jak udowadniają książki Kinga - tak naprawdę często niewiele o sobie wiedzą).

Połknęłam "Outsidera" w dwa i pół dnia. Dnia - dosłownie, bo jakoś nie miałam ochoty czytać tej powieści wieczorami, mimo iż byłam niesamowicie ciekawa, jak się zakończy. Lęk przed koszmarami zwyciężył:)

Przez pierwszą połowę miałam wrażenie, że czytam świetnie napisany kryminał, taki, w którym wciąż pojawiają się nowe wątki, niekoniecznie przynoszące odpowiedzi na postawione pytania, lecz jeszcze bardziej gmatwające akcję.
Wciąż zastanawiałam się, w jaki sposób autor wybrnie z tego, że z jednej strony wszystkie ślady i dowody wskazują na sprawcę, z drugiej jednak ma on niepodważalne alibi.

Takiego rozwiązania, jakie wymyślił...

Kiwi_Agnik | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Zgrabny, monumentalny kryminał z nutką horrorowatej grozy, posmakiem thrillera i elementami fantastyki, czyli świetna i wybuchowa mieszkanka na długie wieczory.

Konfrontacja dobra ze złem, bezradność, potworna i zatrważająca zbrodnia, klimat, który budzi niepokój, oraz tempo, które ze strony na stronę przybiera na sile i potęguje napięcie.
Bohaterowie są pełnokrwiści, dialogi kapitalne, a fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana i nie przekombinowana.

Mimo, że książka jest przedługaśna, nie "czuć" jej "ciężkości".
Powieść niemożebnie wciąga i czyta się ją wielką ciekawością.
Dodatkowy "smaczek" to, to że w książce pojawia się postać Holly znanej z trylogii o Billu Hodgesie.

Dałam się uwieść panu Kingowi.

Polecam!

Nozomi | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

King na przyzwoitym poziomie. Książka co prawda nie tak świetna jak "To", "Lśnienie" czy "Ziemie jałowe", ale o wiele lepsza niż np. "Bezsenność" czy "Gra Gerarda". Bardzo sprawnie napisana, brak długich, nudnych opisów. Jednak co do treści... Mam z nią ten sam kłopot, co z wieloma innymi książkami Kinga: główny bohater pozytywny trochę zbyt nijaki, czarny charakter trochę zbyt straszny jak na mój gust, i nie chodzi mi wcale o elementy nadprzyrodzone. Sam King zresztą też to podkreśla: "I są inni tacy jak on. Chodzą wśród nas. Wiesz o tym. Obcy. Potwory, których nie potrafimy pojąć." Gdy się o tym pomyśli, robi się zbyt paskudnie na duszy, żeby beztrosko cieszyć się lekturą...

Hana | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane, King Stephen
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co roku na urodziny dostaję nowego Kinga. Z roku na rok coraz dłużej czeka on na przeczytanie. Niestety. W tym roku kupiłam sobie książkę sama i zabrałam się do niej od razu. Przez dwieście stron informuje się mnie, że są dowody na to, że jeden facet z Flint City był w dwóch miejscach jednocześnie. Terry Maitland nazywa się ten rozdwojony jegomość. Wszyscy zastanawiamy się jak to możliwe. Potem przez kolejnych dwieście stron przedstawia się kolejne rozdwojenia i morderstwa. I zastanawia się jak to możliwe, że ktoś jest w dwóch miejscach jednocześnie, Słowa są ładnie ułożone w zdania, ale do treści wnoszą niewiele. Ponadto życie wewnętrzne posiada tylko Ralph Anderson i Holly Gibney. Do tego jest już w twórczości Kinga człowiek, pisarz Beaumont, który też występuje jednocześnie i tu i tam. Jeden dobry, drugi , zły. Mamy powtórkę z rozrywki. Nie lubię tak. Książka nie wymaga od czytelnika żadnego wysiłku. Takie lanie wody przez sito z dużymi oczkami. Nie podobała mi się. Kinga...

Izabela Pycio | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

"Gdy zanika filtr umysłu, razem z nim przepada zdolność postrzegania szerszego obrazu. Nie ma lasu, tylko drzewa. W skrajnym przypadku nie ma drzew. Jest tylko kora."

Powieść zapewniła mi dwa dni dobrego zaczytania. Jedna z tych książek, które w miarę poznawania kolejnych rozdziałów coraz bardziej wciągają czytelnika w przygodę z dreszczykiem. Zaczyna się kryminalnymi nutami, aby stopniowo rozwijać intensywność elementów thrillera i horroru. Zgrabnie poprowadzone wątki, wiele aspektów jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak sporo też potrafi nas zaskoczyć, zwłaszcza kiedy przypatrujemy się losom postaci. Do końca nie jesteśmy pewni jak w szczegółach potoczy się scenariusz zdarzeń, oczywiście zakładamy, że dojdzie do efektownej konfrontacji dobra i zła, lecz nie wiemy, jaki przybierze ona bieg spraw. Frapująco oddany klimat grozy, pozornie zwyczajnie i typowo, lecz pod powierzchnią czyhają zatrważające tajemnice i trudne do przewidzenia niebezpieczeństwa. A kiedy w życie bohaterów...

Tomek | 2018-08-09

Niektórzy piszą że King powrócił,tylko skąd?On się nigdzie nie zgubił..to cały czas ten sam świetny King który trzyma wysoki poziom!Powieść genialna,trzymająca cały czas w napięciu,nie sposób się od niej oderwać i nie sposób przestać myśleć co będzie dale,jak ta historia się zakończy?.Ja celowo odwlekałem moment w którym skończę czytać:).Niezmiennie King zadziwia mnie swoimi pomysłami,a wplecienie w książkę wątków z Pana Mercedesa wprost genialne..i nie zdziwiłbym się gdyby jeszcze kiedyś losy sympatycznej Holly i Ralpha Andersona się skrzyżowały:)
Tomek poleca.

Artur Jaworski | 2018-06-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Outsidera wydano akurat w czasie, kiedy Tomasza Komendę wypuszczono na wolność i uniewinniono. Według zeznań świadków w chwili popełnienia zabójstwa nastolatki przebywał w innym mieście, miał zatem niepodważalne alibi, a jednak został skazany i odsiedział kilkanaście lat. Główny podejrzany z Outsidera oraz wielu innych, będących w podobnej sytuacji zostaliby, bądź byli, skazani za niewinność. Outsider jest w mojej ocenie czwartą częścią Pana Mercedesa. W dwójce detektyw wraz z pomocnikami włączają się w śledztwo, w czwórce tylko Holly. Policjanta z Mercedesa zastępuje zaś miejscowy funkcjonariusz, prowadzący dochodzenie w sprawie śmierci pewnego chłopca. Outsidera, King napisał w starym stylu, użył nierzadko ostrego, kąśliwego języka. Zwrócił uwagę na zagrożenia , jakie niesie czasem internet, dał pstryczka w nos nachalnym dziennikarzom. Outsider nie przygniata emocjonalnie, jak np. Przebudzenie czy Martwa Strefa, ale jest rozrywką na poziomie; ciekawą, tajemniczą (bynajmniej do...