Wyklucie

Tłumaczenie: Michał Jóźwiak
Cykl: The Hatching (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
The Hatching
horror
Natalia-Lena

W głębi peruwiańskiej dżungli, miejsca pełnego tajemnic, czarna, szeleszcząca masa pochłania w całości amerykańskiego turystę. W odległym o tysiące kilometrów Minneapolis pewien agent FBI prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej i dokonuje makabrycznego odkrycia. Indyjscy naukowcy z zakładu ostrzegania przed trzęsieniami ziemi w Kanpurze nie mogą się nadziwić odczytom swoich sejsmografów. Jeszcze w tym samym tygodniu rząd Chin „przypadkiem” zrzuca bombę atomową na odległy rejon własnego kraju. Podczas gdy ta fala incydentów przetacza się przez świat, do pewnego waszyngtońskiego laboratorium dociera tajemnicza paczka z Ameryki Południowej. Cokolwiek jest w środku, garnie się na wolność.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/zapowiedzi/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Widok małych, włochatych czworonogów, jest dla wielu ludzi powodem do fobii, zwanej arachnofobią. Są również entuzjaści, którzy hodują jadowite odmiany, które w pewien sposób zagrażają ich życiu.

"Wyklucie" w zamiarze autora miało być thrillerem, a nawet w pewnym stopniu w nim jest, ale nie do końca. Przeważają sceny, które są długie, zupełnie nic nie wprowadzające do całości, lub wprowadzające niewiele.

Zaczyna się ciekawie. Przenosimy się do Peru, obserwujemy ekspedycję badawczą. Potem mamy wybuch bomby atomowej w Chinach i trzecie miejsce akcji to USA.

Nie będę wdawał się w treść utworu, gdyż można o niej przeczytać w wielu miejscach w sieci. Jak dla mnie autor porusza zbyt wiele wątków, postacie nie są wystarczająco zarysowane, aby wykrzesać moje większe zainteresowanie.

Podobały mi się sceny, które ukazywały inwazję pająków, czy też wyklucie się ich z kokonu i pierwsze chwile ich życia. Pomysł książki o pająkach i ich wpływie na ludzkość jest interesujący, ale...

Bombowy atak ośmionogich morderców.

Kojarzycie film Arachnofobia z 1990 roku? Taki z uroczym pajączkiem na plakacie. Nie jest to żadne arcydzieło, ale całkiem przyzwoity animal attack z pająkami w roli głównej. Wiem, że to pewnie mój błąd, ale zabierając się za "Wyklucie" liczyłam na coś podobnego. Niestety (chociaż może inni będą zadowoleni), Ezekiel Boone postawił na inny klimat, a ja obeszłam się smakiem.

Na co czekałam najbardziej? Na pająki. Duuużo pająków. Ich włochate odnóża wpełzające pod kołdrę, zgrzytające szczękoczułki gotowe zatopić się w czyjejś nodze, wyskakujące znikąd mordercze kreatury. W łazience pod dywanikiem - pająk. W łóżku pod poduszką - pająk. W samochodzie pod siedzeniem - pająk. W torebce - pająk. W lodówce - pająk. PAJĄĄĄĄK!!! :)

W "Wykluciu" tych pajączków było za mało. A jak już były, to w jakimś takim nie budzącym we mnie żadnego poczucia zagrożenia oddaleniu. Prawie jak w jakimś ZOO, siedzi pająk w terrarium, nic nie zrobi, nie ugryzie, nie...

Magda | 2018-07-26

Czego się najbardziej boicie? Ciemności, wysokości czy może pająków? Ja jako osoba niezwykle strachliwa, jestem przerażona na myśl o wszystkich wypisanych propozycjach. Może więc was to zdziwić, ale zdecydowałam się przeczytać książkę Wyklucie autorstwa Ezekiela Boon i okazało się to naprawdę dobrym pomysłem!

Wiecie o czym są najlepsze horrory jakie czytałam? O rzeczach, które przerażają mnie naprawdę. Stąd też od początku miałam dobre przeczucia do książki Wyklucie. Bardzo długo się zabierałem do jej przeczytania, ponieważ tematyka o zagładzie świata spowodowana małymi, włochatymi stworzeniami jest dla mnie zbyt realna, jednak kiedy już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać!
Książka okazała się niezwykle dynamiczna. Miałam wrażenie, że ledwo ją zaczęłam, a już zbliżałam się do końca historii. Jest to spowodowane jej formą, która polega na wielu krótkich rozdziałach z różnych perspektyw. Dzięki czemu zasada “jeszcze jeden rozdział” trwa przez całą przedstawioną opowieść!

...

Justyna | 2018-05-22
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2018

"Wyklucie" - nie spodziewałam się, że książka w której jednymi z głównych bohaterów będą pająki tak mnie wciągnie. Powieść dosłownie sama się przeczytała, kartki przewracały się w zawrotnym tempie, a ja dosłownie pochłaniałam historię o wykluciu i ataku tych małych potworów ;)
Spodobało mi się wprowadzenie do książki tylu różnych bohaterów. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach ale wszystko ładnie się ze sobą łączy. Dzięki temu mamy dokładny obraz tego co się dzieje, jak inwazja się rozprzestrzenia i dlatego nie ma miejsca na nudę. Jedyne co mnie miejscami raziło to wulgaryzmy. Nie ma ich może zbyt wiele ale jak dla mnie mogłoby ich nie być.
Ja boję się pająków śmiertelnie ale nie przeszkodziło mi to w czytaniu książki. To tylko książka i słowa. Nie ma się tu czego bać. Gorzej stanąć oko w oko z żywym okazem we własnym domu ;)
Bardzo mi się spodobała ta opowieść i z przyjemnością sięgnę po kontynuację. Jedyny mały minusik jak dla mnie to zbyt mało pociągnięty wątek peruwiańskiej...

Northman | 2018-06-17
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Arachnofobia...

Szalenie dawno nie czytałem nic o dobrze wszystkim znanych pajęczakach... Horroru pomieszanego z thrillerem to już na pewno ;) I bardzo się w związku z powyższym cieszę, że "Wyklucie" wpadło mi w ręce. Pająki wcale nie są tak niewinne i bezbronne jak mogło by się zdawać... ;)

Pomysł na fabułę tej książki jest bardzo prosty: pająki, bazowanie na wrodzonym strachu co poniektórych z nas względem nich, dodatek fikcji, krwiożerczości i zagrożenia ludzkości czymś, co skutecznie nas wszystkich oplecie białymi włóknami i pożre. Udało się? (fabularnie? ;) ). Nawet tak :) ... Co nie oznacza, że książka nie ma mankamentów i wad.

Do wad zaliczyć na pewno można ilość zaczętych i przeplatających się ze sobą wątków. Niektóre robią wrażenie (jak początkowe sceny w Ameryce Południowej, czy zrzucenie przez Chiny bomby atomowej na własne terytorium), jednak w efekcie końcowym różnych niepasujących do siebie scen i wątków jest już pewien... przesyt... Rozumiem, tak mi się zdaje,...

Lady Margot | 2018-05-10

LADYMARGOT.PL

Nie przypuszczałam, że horror kiedykolwiek znajdzie się wśród recenzowanych przeze mnie książek, ale akurat szukałam pozycji, która mnie odrobinę przestraszy, kiedy nagle odezwało się do mnie Wydawnictwo Insignis z propozycją zrecenzowania przeze mnie horroru „Wyklucie”, pierwszego tomu trylogii autorstwa Ezekiela Boone. Nastawiałam się bardziej na thriller, ponieważ horrory przerażają mnie AŻ za bardzo, jednak pomyślałam: czemu nie? Nie mam przecież pięciu lat, potrafię sobie wytłumaczyć, że to tylko fikcja. No cóż, myliłam się, ale do rzeczy.

***

POSTACI

W tej powieści postaci mamy aż nadto, z tego też powodu podarowałam sobie wypisywanie ich. Wybaczcie. To po prostu strata czasu, gdyż mamy tu do czynienia zarówno ze zwykłym mieszkańcem Wysp Brytyjskich, jak i z Panią Prezydent Stanów Zjednoczonych, badaczką naukową i agentem specjalnym. Cały przekrój osobowości.

FABUŁA

Powieść rozpoczyna się mocnym akcentem pajęczego ataku na turystów w Peru. Nie mija wiele...

Matylda Saresta | 2018-05-10

Nie bardzo spodobało mi się połączenie tematyki inwazji pająków i wizji apokalipsy, politycznych manewrów i kryminalnego śledztwa.
Gdyby autor pozostał w sferze naukowych badań i "dżunglowych" klimatów, dla mnie historia byłaby o wiele lepsza.
Czyta się szybko.

bractworozy | 2018-09-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 22 września 2018

szału nie ma!!! nic mi nie urwało!!!

czytałam, czytałam i miała spory problem z wciągnięciem się w tę książkę
jak dla mnie zbyt wielu bohaterów i miejsc (w pewnym momencie zgubiłam się kto jest kim)

pająków nieznoszę i się ich boję, ale te były jakoś mało przerażające

oczywiście standardowo wielka ameryka zostaje zaatakowana i to ona musi znaleźć wyjście z paskudnej sytuacji (powtórka z "dnia niepodległości", "godzilli" czy innych filmów katastroficznych)

zbyt wiele niepotrzebnych i nieuzasadnionych, według mnie, przekleństw...

ogólnie jeżeli zostaną wydane kolejne części to ewentualnie przeczytam, ale będę w kolejce gdzieś na szarym końcu

Aniaczyanka | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Są pająki, jest horror. Ale jest też pewnego rodzaju ironia w stylu pisania Autora, dzięki której naprawdę fajnie się czyta. Mnóstwo wątków, wielu bohaterów. Czyta się naprawę ekspresowo. Na co dzień nie mam nic przeciwko pająkom, ale podczas czytania i długo po, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że swędzi mnie cała skóra 😅 Świetna książka! Jedyne, do czego mogę się "przyczepić" to zakończenie. Niby koniec, niby nie. Ale ja po prostu lubię "zamknięte" zakończenia.

Anna-mojeksiążki | 2018-05-28

Nie cierpię pająków, ani tych małych ani tym bardziej tych wielkich i włochatych. Budzą moje obrzydzenie, ale i strach. I niewiele trzeba, żeby mnie wystraszyć, a Ezekiel Boone sprawił, że teraz boję się ich panicznie, a tej wiosny pełno ich wszędzie... Co to będzie?
Mam nadzieję, że to zwykłe pająki a nie mutanty z powieści Wyklucie.

Bogaty potentat przemysłowy wybrał się na wędrówkę po peruwiańskiej dżungli z przewodnikiem, niebyt dobrze się czuł i często musiał skoczyć na bok, co wbrew pozorom pozwoliło mu uciec przed czarną falą, która pochłonęła jego towarzyszy. Coś go ukąsiło podczas ucieczki, ale dotarł do samolotu i wracał do domu - ale tam nie dotarł.... Samolot rozbił się, a z pasażerów praktycznie nic nie zostało. Sprawą z ramienia policji zajął się agent FBI, który zobaczył pająki wychodzące z ciała potentata i zabrał jednego do słoika, który trafił do Melanie, naukowca zajmującego się pająkami. A dotarł do niej poprzez byłego męża, który pracuje w biurze Prezydent...