The Outsider

Wydawnictwo: Hodder & Staughton
angielski
Pablo

When an eleven-year-old boy is found murdered in a town park, reliable eyewitnesses undeniably point to the town's popular Little League coach, Terry Maitland, as the culprit. DNA evidence and fingerprints confirm the crime was committed by this well-loved family man. Horrified by the brutal killing, Detective Ralph Anderson, whose own son was once coached by Maitland, orders the suspect to...

Horrified by the brutal killing, Detective Ralph Anderson, whose own son was once coached by Maitland, orders the suspect to be arrested in a public spectacle. But Maitland has an alibi. And further research confirms he was indeed out of town that day.

As Anderson and the District Attorney trace the clues, the investigation expands from Ohio to Texas. And as horrifying answers begin to emerge, so King's propulsive story of almost unbearable suspense kicks into high gear.

Terry Maitland seems like a nice guy but there is one rock-hard fact, as unassailable as gravity: a man cannot be in two places at the same time. Can he?

źródło opisu: www.hodder.co.uk

źródło okładki: www.hodder.co.uk

Aneta Wiola | 2018-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2018

„WIĘCEJ JEST RZECZY NA ZIEMI I W NIEBIE, NIŻ SIĘ ICH ŚNIŁO WASZYM FILOZOFOM”

W małym miasteczku Flint City, na początku lipca dochodzi do bestialskiego morderstwa na chłopcu. Sprawa wydaje się oczywista. Liczni świadkowie oraz niezbite dowody wskazują na lubianego nauczyciela Terry’ego Maitlanda. Po spektakularnym aresztowaniu i przedstawieniu mocnych zarzutów, prokuratura jest pewna, że złapała odpowiedniego człowieka. Tylko, że Terry nie mógł tego zrobić. Liczne nagrania potwierdzają, że w momencie morderstwa przebywał w innym mieście. Nasuwa się zasadnicze pytanie: jak można być w dwóch miejscach jednocześnie?

„- I ty musisz mu powiedzieć, żeby przestał. – Czerwone wargi poruszające się w czarnej koziej bródce. – Powiedz mu, że jeśli on albo ktokolwiek z nich spróbuje mnie znaleźć, zabiję ich, a ich flaki rozrzucę na pustyni, żeby sępy miały co jeść. Rozumiesz mnie?”

Przyznam szczerze, że miałam bardzo duże oczekiwania wobec najnowszego „Outsidera” Kinga. Nie jestem jedną z...

Marzena | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Poświęciłam tej powieści pięć wieczorów.
To był naprawdę hardkorowy trening silnej woli, i przyznaję - zupełnie nie dziwię się tym, którzy "Outsidera" pochłoneli w dwa dni!!!
Ja tym razem postanowiłam przedłużyć przyjemność lektury i z lektury do maksimum, rozmyślnie dozując sobie codzienny czas z Kingiem, który, byłam o tym przekonana, nie zawiedzie pokładanych w Nim nadzieji.
Nie zawiódł!
Absolutnie!, a ja jestem tak zwyczajnie po ludzku szczęśliwa i usatysfakcjonowana, pełna, syta...(pół godziny później)... ukontentowana i zadowolona.
W pełni.
"Outsidera" możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to rewelacyjnie poprowadzony kryminał, druga to przekazanie sterów pewniej postaci z trylogii "Pana Mercedesa", który to pomysł uważam i za zaskakujący i, w równej mierze, genialny, rewelacyjny...(pół godziny później)... znakomity, ujmujący, a jednocześnie za wspaniałą podróż sentymentalną...
Naprawdę nie ma sensu zbytnio się rozpisywać, rozmieniać na drobne, to jest powieść którą...

Nozomi | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

King na przyzwoitym poziomie. Książka co prawda nie tak świetna jak "To", "Lśnienie" czy "Ziemie jałowe", ale o wiele lepsza niż np. "Bezsenność" czy "Gra Gerarda". Bardzo sprawnie napisana, brak długich, nudnych opisów. Jednak co do treści... Mam z nią ten sam kłopot, co z wieloma innymi książkami Kinga: główny bohater pozytywny trochę zbyt nijaki, czarny charakter trochę zbyt straszny jak na mój gust, i nie chodzi mi wcale o elementy nadprzyrodzone. Sam King zresztą też to podkreśla: "I są inni tacy jak on. Chodzą wśród nas. Wiesz o tym. Obcy. Potwory, których nie potrafimy pojąć." Gdy się o tym pomyśli, robi się zbyt paskudnie na duszy, żeby beztrosko cieszyć się lekturą...

Kiwi_Agnik | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Zgrabny, monumentalny kryminał z nutką horrorowatej grozy, posmakiem thrillera i elementami fantastyki, czyli świetna i wybuchowa mieszkanka na długie wieczory.

Konfrontacja dobra ze złem, bezradność, potworna i zatrważająca zbrodnia, klimat, który budzi niepokój, oraz tempo, które ze strony na stronę przybiera na sile i potęguje napięcie.
Bohaterowie są pełnokrwiści, dialogi kapitalne, a fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana i nie przekombinowana.

Mimo, że książka jest przedługaśna, nie "czuć" jej "ciężkości".
Powieść niemożebnie wciąga i czyta się ją wielką ciekawością.
Dodatkowy "smaczek" to, to że w książce pojawia się postać Holly znanej z trylogii o Billu Hodgesie.

Dałam się uwieść panu Kingowi.

Polecam!

Heisenberg | 2018-06-14

Żeby się zbytnio nie rozwodzić, bo po prawdzie nie ma to sensu, napiszę krótko – MISTRZ POWRÓCIŁ! Powrócił i to z hukiem! W „Outsiderze” jest sto procent Kinga w Kingu, a Ci którzy uważali że się wypalił, powinni posypać głowę popiołem. Najlepsza powieść Kinga od czasu "Dallas'63", stwierdzam subiektywnie! Dodatkowym smaczkiem "Outsidera" jest wprowadzenie w narrację pewnej osoby znanej z trylogii Pana Mercedesa – pomysł idealny, a postać ta tutaj po prostu „pozamiatała”.
Namawiam, zachęcam, polecam!!!

allison | 2018-06-25
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Sięgnęłam po nową powieść Kinga wcale nie dlatego, że jestem miłośniczką horrorów. Nic z tych rzeczy.
Po prostu bardzo cenię tego pisarza, zwłaszcza jego narrację i sposób opisywania amerykańskiej prowincji, zwłaszcza małych miasteczek, w których wszyscy się znają (chociaż - jak udowadniają książki Kinga - tak naprawdę często niewiele o sobie wiedzą).

Połknęłam "Outsidera" w dwa i pół dnia. Dnia - dosłownie, bo jakoś nie miałam ochoty czytać tej powieści wieczorami, mimo iż byłam niesamowicie ciekawa, jak się zakończy. Lęk przed koszmarami zwyciężył:)

Przez pierwszą połowę miałam wrażenie, że czytam świetnie napisany kryminał, taki, w którym wciąż pojawiają się nowe wątki, niekoniecznie przynoszące odpowiedzi na postawione pytania, lecz jeszcze bardziej gmatwające akcję.
Wciąż zastanawiałam się, w jaki sposób autor wybrnie z tego, że z jednej strony wszystkie ślady i dowody wskazują na sprawcę, z drugiej jednak ma on niepodważalne alibi.

Takiego rozwiązania, jakie wymyślił...

xLadyInBlack | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane, Stephen King
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W miejskim parku zostają odnalezione zwłoki jedenastoletniego chłopca. Wszystkie ślady wskazują na to, że został zaatakowany i brutalnie zamordowany. Zebrane dowody, odciski palców i ślady DNA, precyzyjnie wskazują oprawcę. Jest nim najpopularniejszy w mieście trener baseballu – Terry Maitland. Śledczy są zszokowani tym odkryciem. Bo Maitland od wielu lat cieszy się nieskazitelną opinią. Spełnia się również, jako kochający mąż i ojciec dwóch córek. Sprawa wydaje się jasna i prosta. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, zarządza natychmiastowe i publiczne aresztowanie trenera. Jednak jak się okazuje, sprawa nie jest jednoznaczna i zakończona. Terry nie przyznaje się do winy. Wydaje się też, że ma mocne alibi. Na swoją obronę przedstawia materiał filmowy, który dowodzi, że w chwili popełnienia zbrodni, był w zupełnie innym mieście. Ralph Anderson jest jednak głuchy na ten argument, co niechybnie doprowadza do tragedii.

„Outsidera” możemy podzielić na dwie...

King jak zwykle pozytywnie mnie zaskoczył.
Książka może trochę inna od starszych powieści, ale satysfakcja pełna.
Plusy:
- intrygująca fabuła, wciągnęła mnie na całego;
- świetnie napisany kryminał z elementami horroru i fantastyki;
- idealnie skonstruowany wątek tytułowego Outsidera;
- mocna, czasami brutalna i odpychająca, ale nie można się od niej oderwać;
- bardzo dobrze wykreowane i wyraziste postacie bohaterów;
- pojawienie się Holly znanej z trylogii o Billu Hodgesie;
- zmiana w połowie książki pierwszoplanowych bohaterów;
- dynamiczna akcja, brak długich opisów;
- koncepcja bycia w dwóch miejscach jednocześnie;
- czy istnieje mroczna, brutalna, nadprzyrodzoną siła, kto to wie;
- drastyczne, ale realistyczne opisy zbrodni;
- styl pisania, tempo akcji, które mi odpowiadają;
- rewelacyjna pierwsza część, druga trochę słabsza;
- wątki z innymi moimi ulubionymi pisarzami H. Cobenem, E.A. Poe, A. Christie.
Minus:
- zakończenie, zbyt banalne w mojej opinii.
Ogółem książka bardzo...

Beata | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Rewelacyjna powieść kryminalna. Niesamowicie wciągająca, niby oczywista, ale zło czające się w mroku, gdzieś blisko, cały czas niepokoi, przeraża. Coś niezwykłego, ale czy jest to możliwe? Policjanci nie mogą uwierzyć, jednak, czy coś, nie potwierdzone naukowo, jest możliwe? Jak to ująć w raporcie? W sądzie? Doskonała, absorbująca powieść. Polecam!

Tomek | 2018-08-09

Niektórzy piszą że King powrócił,tylko skąd?On się nigdzie nie zgubił..to cały czas ten sam świetny King który trzyma wysoki poziom!Powieść genialna,trzymająca cały czas w napięciu,nie sposób się od niej oderwać i nie sposób przestać myśleć co będzie dale,jak ta historia się zakończy?.Ja celowo odwlekałem moment w którym skończę czytać:).Niezmiennie King zadziwia mnie swoimi pomysłami,a wplecienie w książkę wątków z Pana Mercedesa wprost genialne..i nie zdziwiłbym się gdyby jeszcze kiedyś losy sympatycznej Holly i Ralpha Andersona się skrzyżowały:)
Tomek poleca.