Wakacje z Cynamonem

Nasza Księgarnia
1981-01-01
1981-01-01
831007753X

Okładka książki Opowieści biblijne Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin Wroński
Opowieści bibl... Grzegorz Gortat, Gr...
Okładka książki 12 ważnych praw Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Marcin Pałasz, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Anna Sójka, Zofia Stanecka, Agnieszka Stelmaszyk, Maria Szarf
12 ważnych praw Liliana Fabisińska,...
Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Czarodziejskie słowa Jan Czarnocki, Dorota Gellner, Czesław Janczarski, Melania Kapelusz, Maria Ewa Letki, Małgorzata Musierowicz, Walentyna Osiejewa, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Anna Świrszczyńska, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Hanna Zdzitowiecka
Czarodziejskie... Jan Czarnocki, Doro...

Okładka książki Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Ma...
Okładka książki Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław Pokora
Babcia na jabłoni Mira Lobe, Mirosław...
Okładka książki Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Maria Orłowska-Gabryś
Cukiernia pod ... Clare Compton, Mari...

Przeczytałam kilka razy w podstawówce, schowane w pirackiej skrzyni, odtwarzam z pamięci. Dorotka (po grecku „Bożydara”, od razu oczywiście przypomniała mi Krainę Oz) z bratem Gabrysiem (z hebrajskiego „Boski Siłacz”, co zupełnie do niego nie pasuje),starszą siostrą Olą (grecka „Obrończyni Mężczyzn” bądź „Odpierająca Mężczyzn” w zależności od tego jak rozumieć przedrostek) i dziadkiem Robertem (germański „Jaśniejący Sławą”) spędzają wczasy w leśniczówce. Dziadek musi zabrać kota Cynamona, gdyż nie ma z kim zostawić, jednak aby go zamknąć w klatce, musi go wpierw uśpić (w znaczeniu spowodować, by zapadł w sen, oczywiście). Obrażony z powodu zamknięcia kot ucieka po przybyciu do leśniczówki, dzieci znajdują go w zakończeniu, zanim wrócą do domu w mieście, stąd nazwa książki trochę myląca.
Słyszą, iż w leśniczówce mieszka chłopiec Duszek, co z początku brzmi tyleż dziwnie, co powoduje obawy, oddychają z ulgą słysząc po przybyciu, iż to tylko zdrobnieniem od Tadeusz. Ma starszego brata Józia.
– Brzmi staroświecko – pomyślał głośno Gabryś, co brzmiało ani mądrze ani śmiesznie.
– Za to twoje imię jest szczytem nowoczesności ! – parsknęła Ola.
Gabryś znajduje upodobanie w oglądaniu filmów dla dorosłych, po czym ma trudności z zasypianiem.

Spędzają miło czas w towarzystwie Duszka i dwójki dzieci z sąsiedztwa (Aldony i chłopca, którego imię wypadło mi z pamięci, hodował króliki). Wierszyk
„biały jest serek, białe jest mleczko, białe są ząbki myte szczoteczką”
przekręcają
„białe są ząbki, białe jest mleczko, biały jest serek myty szczoteczką”
Jednak sprawy beztroskie i poważne zostają przemieszane. Dorotka widzi na ścianie obrazek przedstawiający leśniczówkę i zapytuje:
– Dlaczego tu napisano „Wilczejadło” ?
– Bo leśniczówka ma taką nazwę – odpowiedział Duszek.
– Skąd taka nazwa ?
Duszek już chciał odpowiedzieć, lecz jego mama leśniczyna spojrzała tak, że umilkł. Oczywiście rodzeństwo wyciągnęło z niego na osobności, iż to na pamiątkę myśliwego, pożartego przez wilki, które wtargnęły do leśniczówki podczas mroźnej zimy. Zapachniało mi to przygodą Mateusza z „Akademii Pana Kleksa”. Dorotka od razu zapytała dziadka, czy człowiek pożerany przez wilki bardzo krzyczy.
– Z pewnością, chyba że wcześniej straci głos ze strachu. Skąd ci to przyszło do głowy ?
Gdy zapadła noc, Dorotka wtuliła twarz w poduszkę cały czas powtarzając „chyba że wpierw straci głos ze strachu”. W końcu wrzasnęła tak, że wszystkich zerwała na nogi. Zupełnie jak Lisa w Bullerbyn, kiedy Lasse nastraszył ją opowieściami o duchach.
– Coś mi się śniło – wyjaśniła. Duszek spojrzał na nią tak, jakby chciał zabić wzrokiem. Rano w tajemnicy przed nim rodzeństwo odwiedziło staruszkę mieszkającą w pobliżu.
– A tak, pamiętam tego myśliwego, ale z tym, by wilki go zjadły, to bajęda – powiedziała. O ile to prawdą, to skąd ta dziwna nazwa leśniczówki ?

Ola ma bujną wyobraźnię, dochodzącą do głosu w stanie nieswiadomosci, przez sen mówi:
– Nic mu się nie stanie.
A gdy zapytać komu, odpowie:
– Kluczowi, na którym leżę.
Spisuje coś w zeszycie, podczas jej nieobecności zaglądają do środka i czytają zarys powieści kryminalnej (ukochany córki jakiegoś lorda zostaje oskarżony o kradzież skarbów, detektyw wykrywa, że sprawcą jest kto inny). Duszek wpadł na pomysł, a rodzeństwo go nie powstrzymało, by dopisać tam „panie detektywie, panie detektywie, ktoś się powiesił w ogrodzie na śliwie !” Oczywiście Ola po powrocie przeczytała i złożyła skargę do leśniczyny, która zapytała:
– Widziałeś ten zeszyt ?
– Tak, wpadł mi w ręce – odpowiedział Duszek, nie mając powodu zaprzeczać.
– Zszedł po schodach i rzucił ci się na szyję ?
Duszek dostał cztery razy w siedzenie, jego mama co prawda żałowała tego i upiekła coś do jedzenia.

Z powodu setnych urodzin tej staruszki dzieci wystawiają sztukę, na którą Ola przerobiła powieść. Przygotowania są tak pracochłonne, że mówią:
– Im więcej zrobione, tym więcej pozostaje do zrobienia.
Przedstawienie mniej więcej udane, gdyż grający złodzieja zaglądając do szkatułki miał mieć wedle didaskaliów „oczy rozjarzone z chciwości”, ale nie wiedząc, jak to pokazać, zrobił zeza, co bardzo rozbawiło widownię.

Po odnalezieniu kota wracają do domu w mieście, na pożegnanie dostają pieska, którego nazywają Atrament, bowiem pies sąsiadów wabi się Kleks.

Jedna z tych książek, które czyta sie kilkanaście albo i więcej razy a pozniej z wielką przyjemnością do nich wraca już jako dorosła osoba. Cudownie opisane przygody dzieci w lesniczówce, zupełnie inny świat. Uroczy dziadek, bardzo przypominał mi mojego własnego. Wydanie, które czytałam miało przepiękne rysunki autorstwa Marii Orlowskiej Gabryś, mistrzostwo po prostu.

Jedna z ukochanych książek mojego dzieciństwa, wielokrotnie czytana. Teraz wróciłam do niej z 8-letnią córką i wrażenia są wciąż jak najbardziej na plus - mnie podoba się nadal, a córka się w niej zakochała, zupełnie jak ja kiedyś. Opis wakacji w leśniczówce trójki rodzeństwa i poznanych na miejscu dzieci ma w sobie ogromnie dużo uroku, a język i opisywane problemy dzieci są nadal jak najbardziej aktualne.

Mam, nie przeczytam, ale mam. :D

Mam, nie przeczytam, ale mam. :D

Fajna i edukująca propozycja dla najmłodszych. Uczy szacunku do starszych ludzi i to mi sie najbardziej podobało w tej książce. Dzieci zadowolone :) a to najważniejsze :)

• Dzieciństwo i czasy szkolne
  • Przeczytane w 2017 r.