Pan Słówko ma głos

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Nagore

| 2016-01-11

Książka kojarząca się z dzieciństwem. Ach, jak ja lubiłam do niej wracać! Autorka zwraca uwagę na najczęściej popełniane przez dzieci (choć nie tylko przez nie) błędy językowe. Pan Słówko pojawia się wtedy kiedy ktoś taki błąd popełni i podpowiada, jak prawidłowo używać danych słów i zwrotów.

Sympatyczna książka, prosty język. Dzieci mogą się z tej książki naprawdę wiele nauczyć.

Jonia Rogue | 2017-02-22
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Ta książeczka to takie "Mądrej głowie" z Mannem i Materną dla dzieci.

Chociaż szczerze mówiąc to aż mi się zimno robiło i przechodziły mnie ciarki ze strachu. Niezły horror. Polecam.

agus2003 | 2011-08-09
Przeczytana: 1999 rok

Wspaniała książka! Pierwszy raz czytałam ją jako dziecko i często do niej wracałam. Przyznaję, że jeszcze d tej pory pamiętam o jakich błędach pisała autorka:)) Polecam!

Oskarżam tę książkę o to, że przez nią poszłam na polonistykę! Praktycznie się z nią nie rozstawałam jak byłam mała.

wioletowekruczki | 2015-02-28

Pan Słówko to skrzat mieszkający na półce z książkami. Od czasu do czasu opuszcza swoje lokum, aby porozmawiać z dziećmi o błędach językowych.
Książka podzielona jest na rozdziały, każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu, nie ma więc spójnej fabuły czy akcji. Wada tej książki wg mnie polega na tym, że Pan Słówko reaguje dopiero w momencie, gdy usłyszy jakąś nieprawidłowość. Czytelnik musi zatem najpierw przeczytać błędną wypowiedź, a następnie "wysłuchuje" wywodów pana Słówko, w których poprawne zwroty czy słowa zapisane są pogrubioną czcionką. Autorka ograniczyła się zatem do wytknięcia błędów a następnie do wskazań typu: mów tak, bo ta forma jest zgodna z normą. Już lepiej wziąć słownik poprawnej polszczyzny i poszukać w razie wątpliwości jednoznacznego rozstrzygnięcia. Czytanie niepoprawnych zwrotów czy wyrażeń wprowadza niepotrzebny chaos i może, o zgrozo, utrwalić błędy.
Jest jednak jedna wielka zaleta tej książki, która sprawia, że oceniłam ją na 6 pkt. To ilustracje...

Symphonica | 2012-06-11

Dosyć nudne... nawet jak dla dzieci.

srebrnanatalia | 2016-10-30
Na półkach: Ab ovo, Przeczytane