Najlepsza oferta

Stanisław Kasprzysiak
Stanisław Kasprzysiak kolekcjoner

Koneser na papierze

2000 125 31

Niezbyt lubię oglądać filmy po kilka razy, są jednak wyjątki. Nie zastanawiając się długo, mogę stwierdzić, że jeśli na którymś z telewizyjnych kanałów natrafię na
"Najlepszą ofertę" Giuseppe Tornatore, w Polsce nie wiedzieć czemu przemianowaną na "Konesera" to mimo że zakończenie, które bardzo podzieliło widzów znam przecież doskonale, istnieje duże prawdopodobieństwo że nie oderwę wzroku od ekranu aż do napisów końcowych. Tak było podczas ostatniej emisji, tym razem seans dopełniła również lektura niewielkiego wydawnictwa zwiążanego ztym filmem, zakupionego za grosze na stoisku z tanią książką.

Bohaterem obrazu twórcy m in. "Maleny", "Cinema Paradiso" i "Czystej formalności" jest antykwariusz i specjalista od fałszerstw dzieł sztuki Virgil Oldman. Ten mizogin, snob i mizofob w dniu 61. urodzin dostaje telefoniczne zlecenie sprzedaży rodzinnych pamiątek od Claire Ibbetson, dziedziczki wielkiej fortuny. Młoda kobieta odmawia jednak osobistego spotkania, gdyż cierpi na skrajną odmianę agorafobii i nie opuszcza olbrzymiej posiadłości odziedziczonej po zmarłych rodzicach. Virgil podekscytowany wizją doskonałego interesu i coraz bardziej zafascynowany tajemniczą milionerką daje się wciągnąć w pełną emocji grę, która odmieni jego ustabilizowane życie, ale nudne życie..

Premierze filmu będącego połączeniem psychologicznego thrillera i poplątaniej love story towarzyszyła książka autorstwa reżysera opatrzona fotosami Stefano Schirato. Zawiera ona wstępny koncept scenariusza, który dopowiada wątki i szczegóły akcji, których język kina oddać nie może. Stanowi więc świetne dopełnienie niezwykle wyrafinowanej fabularnie i wizualnie opowieści, można w niej też znaleźć zwierzenia Tornatore dotyczące pomysłów z etapu preprodukcji i ich ewolucji podczas powstawania dzieła. Jeden z najzdolniejszych reżyserów współczesnego kina nie kręci filmów rok po roku i mimo że jest obecny w artystycznym świecie od dawna to jego filmografia jest raczej skromna, za to większość jego dzieł jest dopracowanych w każdym najdrobniejszym szczególe i nie zapomina się o nich po kwadransie od wyjścia z kina. Tak jest i w przypadku "Konesera", pomysł na film zrodził się w głowie włoskiego twórcy wiele lat temu, a finalny rezultat jest połączeniem dwóch oddzielnych, początkowo kompletnie niezwiązanych ze sobą historii.

to nie jest typowa nowela, raczej streszczenie filmu. i lepiej najpierw zobaczyc film a dopiero pozniej siegnac po ksiazke

"Najlepsza oferta" to chyba jedyna na świecie książka, którą w pełni można docenić dopiero po zobaczeniu filmu. Ten "niby - scenariusz" jak ją określił sam Tornatore przenosi nas ponownie na plan zdjęciowy. Fotografie autorstwa Stefano Schirato urzekają - podobnie jak zachwycały kadry "Konesera".
Moja opinia jest mocno stronnicza - uwielbiam Tornatore, sztukę, galerie i wystawy - dlatego "Koneser" stał się jednym z moich ukochanych filmów. Wizualny majstersztyk, wciągająca fabuła, bohaterowie przez których "ściany" próbujemy się przebić, by na końcu zostać powalonym opadającą kurtyną.

Polecam "Konesera" z całego serca. A po pewnym czasie - dla odświeżenia pamięci "Najlepszą ofertę"!

Moja opinia jest mocno stronnicza - uwielbiam Tornatore, sztukę, galerie i...

Cóż, pomysł na przeplatanie tekstu fotosami bardzo się sprawdził. Zabieg ten z pewnością wzbogaca lekturę, robi się bardziej filmowo (czy może raczej komiksowo),wyobraźnia działa na dwóch płaszczyznach. Sam tekst natomiast jest dość płytki - i nie chodzi tu o minimalizm językowy (właściwy dla scenariuszy),ale o samą treść, która zakrawa na straszne banały. Historia jest niemiłosiernie naciągana i psychologicznie nieprawdopodobna. Postaci są jednowymiarowe i schematyczne. A na domiar złego narzucający się tani wątek sensacyjny. Wszystko dryfuje niebezpiecznie w kierunku niewyszukanych klimatów Paulo Coehlo, okraszonego w dodatku motywem thrillerowym...nieładnie ;) Filmu nie widziałem. Może kiedyś po obejrzeniu zmienię zdanie o scenariuszu (wiadomo - filmowe środki wyrazu potrafią zrobić wiele na korzyść) - w co jednak szczerze wątpię...

Opowieść Giuseppe Tornatore ponownie przenosi nas w świat filmu pod tytułem "Koneser", którego autor jest również reżyserem. Gdy zaczynałam oglądać ww. film spodziewałam się po prostu filmu o sztuce, a jednak dostałam coś więcej, dostałam prawdziwą sztukę, przygodę z nutką kryminału i zagadkowości. Cała fabuła była tak sprytnie połączona, że do końca nie wiadomo było jak to się skończy, a koniec...PEREŁKA. "Najlepsza oferta" jest dopełnieniem tego genialnego filmu.

Piękna, filmowa opowieść.

Piękna, filmowa opowieść.

Nie oglądałam wcześniej filmu, dlatego opis na okładce mnie zaciekawił. Pomysł na film interesujący. Kadry z filmu umieszczone w książce działają na wyobraźnię.
Myślę,że się skuszę i obejrzę film.
Książka,krótka, taka na raz, szybko też się czyta.

Myślę,że się skuszę i obejrzę film.
Książka,krótka, taka na raz, szybko też się czyta.

Kurczę, ale mi się to podobało! Film był rewelacyjny, ale ta książka scenariusz też daje radę. Może nie tak dobrze jak film, ale to było ciekawe, nawet bardzo. Wiele smaczków na temat filmu. Super było sobie przypomnieć jego fabułę.

• 類: Ars
  • #bookiswiata Europa

Dodaj cytat z książki Najlepsza oferta