Cudowny chłopak

Okładka książki Cudowny chłopak R. J. Palacio Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cudowny chłopak
R. J. Palacio Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Cudowny chłopak (2018) literatura piękna
Wonder
Albatros
2018-01-17
2018-01-17
Maria Olejniczak-Skarsgård
Ekranizacje:
Cudowny chłopak (2018)
chłopak chłopiec choroba choroba genetyczna literatura amerykańska przyjaźń rodzice rodzina samotność siostra szkoła tolerancja uczeń

Twarzą w twarz z całym światem

Mega wciągająca i ciekawa, ale jednocześnie poruszająca i dająca do myślenia. Rozdziały są krótkie, więc czytanie można sobie łatwo rozplanować. Do tego jest podzielona na części, dzięki którym można zobaczyć perspektywę każdego bohatera. Do tych, którzy są pesymistycznie nastawieni: Odważcie się i sięgnijcie po nią, a nie będziecie rozczarowani. Ta książka jest naprawdę warta przeczytania!

2026
1962

Książka „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” R. J. Palacio to literatura jaką należy przeczytać. Dostałam ją na początku miesiąca jako jeden z prezentów książkowych na urodziny.
Historia Augusta, który przychodząc na świat wywołał szok nawet w lekarzu, który zemdlał na widok chłopca. Przeszedł aż 27 operacji, a w wieku 11 lat mógł pójść do szkoły od razu do piątej klasy. Tam zderzy się ze światem rówieśników i starszych uczniów.
To obowiązkowa pozycja dla 10-14 latków, która uczy tolerancji, empatii oraz zaznajamia z niepełnosprawnością.
Jedni mogą uważać, że jest zbyt cukierkowa, inni, że za mało w niej realizmu. Uważam, że to bardzo dobre wprowadzenie do zapoznania środowiska młodzieży z innością oraz oswojenia z ludźmi, którzy w wielu sytuacjach są wykluczani.
Serdecznie polecam.

Dobry punkt wyjścia do nauki dzieci empatii, do rozmów o niepełnosprawności. Szybko się czyta i plus za koncepcję pokazania różnych perspektyw, natomiast wszystko zbyt pięknie i za bardzo podkolorowane, stąd mam wewnętrzny zgrzyt przy tej książce. :)

Takie książki są potrzebne, może nawet powinny być obowiązkowymi lekturami w szkołach. Trzeba uczyć dzieci empatii, niestety bardzo często jej brak. Super ze Anna Dereszowska zmienia intonację podczas czytania, jednak minus 1 gwiazdka za to, że czasem było to dla mnie zbyt irytujące (np. dialogi dzieci w szkole). Polecam do przeczytania dzieciom i nastolatkom.

Ksiazka dla wczesnych nastolatków (11-13 lat). Pisana głównie z perspektywy 10-latków językiem odpowiadającym tej grupie wiekowej. Jak dla mnie zbyt cukierkowa i naiwna. Owszem, niby autorka starała się pokazywać, że inne dzieci miały rodziny mniej lub bardziej dysfunkcyjne, ale było to tylko delikatnie wspomniane. Dla dzieci fajny sposób na naukę tolerancji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę świetna historia, podobno uczy wrażliwości o niepełnosprawności, tolerancji itd. A dla mnie jest zbyt cukierkowa, niestety. Rodzice wspaniałomyślni, niezmiennie kochający, siostra wyrozumiała. Nie wierzę w to. Aczkolwiek dobrze się tę książkę czyta. Z ciekawości sięgnąć.

Bardzo dobra i poruszająca powieść. Świetny wybór dla młodszych czytelników, zarówno z tej strony, że uwrażliwia, jak i może być świetnym wprowadzeniem do poznania literatury pięknej, czy też poruszającej cięższe tematy. Polecam.

Super ksiażka! Myślę, że to raczej dla początkujących nastolatków niż dla dzieci. Np. Mamy tu 5 stron: Augusta, Vii, Summer, Jacka, Justina i Mirandy. August opowiada jak ciężkie jest dla niego życie z ta chorobą. Jak to wszyscy go zawiadują i o szkolnych smutkach i radościach. Z kolei Via też ma kłopoty w szkole. Nie ma przyjaciół a rodzice nie pytają „co tam u Ciebie, kochanie?”Itp. Vii trochę ciężko z tym że rodzice bardziej opiekują się Augustem niż nią. Oczywiście-tlumaczy-August ma klopoty w szkole itp. Uważam, że tak August jest bardzo ważny lecz to nie argument by go zaniedbywać! Sammer, pokazuje że łatwo zaprzyjaźnić się z Augustem. Mimo swojej choroby jest miły I żartobliwy. Jack pokazuje jak wyglada przyjaźń z nim. Najpierw gdy zadzwonił pan dyrektor nie chciał się nim opiekować. Lecz potem się z nim zakolegował. Lecz niestety zaczął się go wstydzić i przyjaźń się rozpadła. Lecz naprawil swój blad. Justin pokazuje jak to zobaczyć pierwszy raz Augusta. Wpierw to jest zaskoczenie, lecz potem przyzwyczajasz się do jego wyglądu. Miranda mówi nam jak trudno jest w jej rodzinie. Rodzice się rozwiedli i w ogóle jej nie zauważają. Miranda zachowuje się bardzo źle przez wpływ koleżanek. Via to była jej przyjaciółka. Lecz przestaly się przyjaźnić od kiedy zaczęlo się liceum. Miranda tęsknila za Via. Miranda jest bardzo denerwujaca postacia. Daje 8. Dałabym więcej lecz zakończenie mogłoby but lepsze, a zamiast Justina mogliby but np. rodzice Augusta.

Na półkach: , , , , , ,

Kocham!! Polecam przeczytać każdemu, ponieważ jest to piękna historia.

Kocham!! Polecam przeczytać każdemu, ponieważ jest to piękna historia.

jedna z tych książek(filmów)które KONIECZNIE trzeba przeczytać(obejrzeć)-po prostu CUDOWNA KSIĄŻKA!!!!!

• Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018