Cudowny chłopak

Wydawnictwo: Albatros
Wonder
L_Settembrini

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry....

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

NR 1 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA! NAJLEPSZA KSIĄŻKA AMAZONA W 2012 ROKU!
JEDNA ZE 100 KSIĄŻEK NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYCH SIĘ W 2013 ROKU W STANACH ZJEDNOCZONYCH!

NAJLEPSZA DZIECIĘCA KSIĄŻKA 2012 ROKU WEDŁUG: School Library Journal, Publishers Weekly, Kirkus Reviews oraz Booklist.

Na początku 2018 roku do kin wejdzie ekranizacja książki z Julią Roberts, Owenem Wilsonem oraz Jacobem Tremblayem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
fossa książek: 325

Twarzą w twarz z całym światem

Chociaż „Cudowny chłopak” to propozycja skierowana głównie do młodszych czytelników, to dobrze by się stało, gdyby przeczytali ją wszyscy, niezależnie od wieku. Wprawdzie nie od dziś wiadomo, że ocenianie ludzi po pozorach jest niesprawiedliwe i krzywdzące, ale od czasu do czasu warto sobie przypomnieć jak bardzo. Tytułowy bohater tej powieści wie o tym więcej niż powinien, bo na jego widok jedni odwracają wzrok a inni w ogóle wolą odwrócić się plecami. Sama autorka nie ukrywa, że ona właśnie tak zrobiła, gdy przypadkiem na swojej drodze spotkała dziewczynkę z taką samą przypadłością. Wówczas Palacio, której własna pociecha zdążyła już rozpłakać się na dobre, szybko zrobiła w tył zwrot. Później, podobny epizod znalazł się na kartach jej debiutanckiej książki, która tym samym stała się dla niej sposobem na wyciągnięcie wniosków z tamtych wydarzeń.

Poznajcie więc Augusta. W swoim domu jest on zupełnie normalnym dziesięciolatkiem, którego najbliżsi otaczają szczelnym murem miłości i troski. Wszystko się zmienia, gdy tylko przekroczy jego próg, bo wtedy staje się prawdziwą osobliwością ze względu na poważną deformację twarzy spowodowaną wadą genetyczną. Nic więc dziwnego, że chłopak na wiadomość o tym, że będzie normalnie chodził do szkoły reaguje przerażeniem. I tak, August szybko przekonuje się jak wygląda szkolna rzeczywistość; tym bardziej, że rówieśnicy przypominają mu na każdym kroku, że jest inny. Wobec fali ostracyzmu i ciągłych uszczypliwości, jest on całkowicie bezbronny, ale na szczęście nie jest też zupełnie sam. Wkrótce okazuje się, że choć August nie może się zmienić, to inni są jednak w stanie.

O powieści zrobiło się głośno, również ze względu na jej adaptację. Trudno tutaj przemilczeć sprawę charakteryzacji, która stanowiła bodaj jedno z poważniejszych wyzwań dla twórców filmu. W książce August to chłopiec, który gdziekolwiek się nie pojawi staje się obiektem komentarzy i drwin - wszyscy się na niego gapią, wytykają go palcami, a czasami wręcz uciekają z krzykiem (dobrze, jeśli stłumionym). Zdarza się, że dorośli(!) potrafią wyciąć go ze zdjęć, a własna siostra odruchowo wzdryga się na jego widok, choć równocześnie zrobiłaby dla niego wszystko. Wreszcie sam August przyznaje, że „cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej”. Wydaje się, że akurat w tej kwestii film stanowi tylko namiastkę dramatu, jaki w książce zafundowała Palacio swojemu bohaterowi (nie są to zresztą jej wymysły, lecz niestety rzeczywistość).

R. J. Palacio swoją książką pochyla się nad losem tych, którzy już na pierwszy rzut oka znacznie odbiegają od reszty, a w przypadku Augusta ta różnica jest akurat uderzająca. Pisarka jednak nie oczekuje od nas współczucia ani litości, a zamiast tego stara się zaszczepić w nas zrozumienie i otwartości na tych, którzy z jakichś względów są inni (swoją drogą, udaje jej się to przecież znakomicie). Wierzę, że świat pokochał nie tylko fikcyjnego bohatera książki, ale będzie również łaskawiej spoglądał na tych prawdziwych Augustów obecnych wśród nas. „Cudowny chłopak” ma więc wszelkie atrybuty, by uczynić świat, a przede wszystkim nas samych trochę lepszymi. Dlatego polecam.

Cytat za autorką.

Anna Aniszczenko

Pirate_Ship | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Wspaniała i wyjątkowa lektura, czytając ją będziecie się śmiać oraz ronić łzy, to niezwykła historia, która potrafi mocno chwycić za serce. I nie ważne czy te wydarzenia miały miejsce naprawdę czy jest to fikcja literacka książkę należy przeczytać bo niesie za sobą ogromny ładunek emocji i zmusza do refleksji.

Myślę że każdy wrażliwy człowiek nie umiałby przejść obojętnie wobec naszego tytułowego bohatera. Książka obowiązkowa dla każdego dzieciaka i nastolatka, z pewnością będzie również niezapomnianą lekturą dla osoby dorosłej. Ja przeczytałem ja jednym tchem, znakomicie się bawiąc ale i momentami wzruszając, no cóż …łzy same cisnęły się do oczu i nie należy się ich wstydzić. Książka napisana lekkim piórem z przesłaniem i wskazówkami pokazującymi jak nie należy postępować, by nie ranić innych.

Piotr | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Jak niewiele wiemy o sobie. Takie podsumowanie jawi mi się na pierwszym planie po tej lekturze. Narratorem jest chłopiec z rzadką chorobą - defektem twarzy. Jest narażony na codzienne ukradkowe spojrzenia, kpiny itd, ale mimo wszystko sam nie traci rezonu. W nowej szkole powoli zdobywa coraz nowych przyjaciół. A nie jest to łatwe zadanie. Do tej pory chroniony pod płaszczykiem kochających rodziców, teraz musi wydorośleć. A to samo w sobie jest wielkim wyzwaniem.

Narratorem jest August i jego siostra. Nie zawsze jest różowo, ale ostatecznie chłopiec wie, że są ludzie, na których może polegać. "Cudowny chłopak" to lektura dla nastolatków, ale nie tylko. My dorośli, uczmy się tolerancji, porzućmy ukrywane i jawne oceny, akceptujmy inności. Ta książka jest niezwykła, ze względu na treść i emocje, jakie z niej się wydobywają.

Historia Augusta uruchomiła we mnie gamę wspomnień z dawnej Szkoły Podstawowej, którą ukończyłem blisko trzydzieści lat temu. Pewne wspomnienia...

ChicaDeAyer | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Piękna w swej prostocie książka o człowieku i jego potrzebach, które pozostają identyczne bez względu na okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. O pragnieniu miłości i akceptacji, którym obce są uwarunkowania biologiczne i społeczne. O wartości przyjaźni i znaczeniu tolerancji, w obliczu których znikają wszelkie bariery spowodowane ułomnościami ciała. I wreszcie o tym, co tak naprawdę świadczy o człowieczeństwie.

Pouczające lektura, której wartość zostanie dostrzeżona i przez młodszych, i przez starszych. Dla tych pierwszych to doskonała nauczycielka empatii, uwrażliwiająca na problemy natury społecznej. Dojrzalsi z pewnością docenią prostolinijną celność przekazu, bowiem o nie trzeba wielkich słów by pisać o rzeczach ogromnej wagi. I choć znajdą się tacy, co będą zarzucać naiwność tej historii, to dla mnie pozostaje ona hołdem złożonym człowiekowi i wyrazem wielkiej wiary w nim pokładanej. Bo „to, co piękne, jest dobre, a co jest dobre, będzie z pewnością piękne”.

MarCyśka | 2017-11-02
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2017

Książka, od której trudno się oderwać.
Książka, która wzrusza do łez.
Książka, dzięki której zaczynasz doceniać swoje życie i dziękować Bogu za to, jakie szczęście Cię spotkało.
Na świecie jest tyle samo ludzi dobrych co złych i to właśnie my decydujemy, po której jesteśmy stronie. Ja jestem po stronie dobra.. Jestem w drużynie Augusta.

Rewelacyjna opowieść o chłopcu (1 na 4 miliony), który przez swój wygląd zmaga się ze złośliwością i chamstwem od strony rówieśników i starszych. Jednak mimo zła, które go otacza ma wspaniałą rodzinę i spotyka na swojej drodze ludzi dobrych, którzy podają mu pomocną dłoń w najtrudniejszych chwilach.

"Zdarza się czasem, że widzisz człowieka i nie możesz sobie wyobrazić, jak to jest być kimś takim(...). Ale we własnych oczach jestem po prostu sobą. Zwykłym dzieciakiem".

Kiwi_Agnik | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Książka przyjemna, pozytywna i optymistyczna, którą dobrze i szybko się czyta.

Aczkolwiek dla mnie za lekka i za słodka.
Trochę za wiele w niej cliwości i patosu.
Film bardziej mi się podobał.

Podsumowując niezobowiązująca i nieskomplikowana lektura, na poprawę humoru.

| 2018-01-27
Przeczytana: styczeń 2018

Wspaniała i wyjątkowa lektura, czytając ją będziecie się śmiać i ronić łzy, to niezwykła historia. I nie ważne czy te wydarzenia miały miejsce naprawdę czy jest to fikcja literacka książkę należy przeczytać bo niesie za sobą ogromny ładunek emocji i zmusza do refleksji. Myślę że każdy wrażliwy człowiek nie umiałby przejść obojętnie wobec naszego tytułowego bohatera. Książka obowiązkowa dla każdego dzieciaka i nastolatka, z pewnością będzie również niezapomnianą lekturą dla osoby dorosłej. Ja przeczytałem ja jednym tchem, znakomicie się bawiąc ale i momentami wzruszając, no cóż …łzy same cisnęły się do oczu i nie należy się ich wstydzić. Takie powieści mają wielce pozytywny wpływ na ludzi, uczą asertywności, pokory, wrażliwości i potrafią być inspiracją dla innych i dla samego siebie by stać się lepszym człowiekiem.

mclena | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.
- Auggie."

"Cud chłopak" przewijał mi sie przez ręce juz kilkakrotnie, ale jakoś nie mogłam się skusić, aby po niego sięgnąć. Popchnęła mnie do tego dopiero zapowiedź ekranizacji, która ma sie ukazać w tym roku i nie chcąc być bombardowana spoilerami, uznałam, że czas ja przeczytać.

Książka ta jest skategoryzowana jako "literarura dziecięca" - i nie wiem skąd się to wzięło, bo w moim mniemaniu jeżeli narratorem, bądź głównym bohaterem jest dziecko, to wcale nie onacza, że z powieści tej przyjemności nie będą czerpać także dorośli. "Cud chłopak" to historia, która powinien przeczytać każdy, a już napewno powinna być uwzględniona jako lektura szkolna, gdyż brak empatii wśród dzisiejszej młodzieży jest bardzo smutnym objawem i czasami warto by było pchnąć ją (młodzież) we właściwym kierunku - klasyka klasyką, ale to współczesny świat bardziej porafi wpłynąć na młodego...

xLadyInBlack | 2018-03-01
Na półkach: R. J. Palacio, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

W szkolnej rzeczywistości pełnej markowych ubrań, nowoczesnych telefonów komórkowych i bezsensownej konkurencji bycie odmieńcem okazuje się o wiele gorsze niż bycie niezauważanym. Jak funkcjonować pośród zwykłych ludzi nosząc niezwykłą twarz? Przecież każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy, a prawdziwe piękno człowieka kryje się w jego wnętrzu i tym, co sobą reprezentuje. Dziś chciałam przedstawić Wam Augusta, cudownego chłopaka, który tchnął we mnie nadzieję w sens ludzkości.

August to prawie zwyczajny chłopak. Prawie. Bo oprócz pogody ducha oraz inteligencji dostał od losu odmienną twarz. Chroniony dotąd pod bezpiecznym kloszem rodzinnego domu trafia w progi publicznej szkoły. A tam będzie musiał zmierzyć się z prawdziwym życiem, nie zawsze przyjaznym, ale zarazem wciąż mającym w sobie wiele dobra. Co go czeka?

Nie jeden narrator, a kilku. Za to wszyscy skupieni na postaci wyjątkowego chłopca. Widziany oczyma znajomych, rodziny, obcych – szykanowany, wyśmiewany, w końcu...

Nina | 2018-02-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 lutego 2018

Cudowna książka o cudownym chłopcu. Książka, na którą nigdy nie zwróciłabym uwagi, gdyby nie ekranizacja. Tytuł odstręczył mnie skutecznie i nie miałam ochoty się z nią zaznajomić. Dopóki nie pojawiły się zapowiedzi filmu, potem trailery. To wpłynęło na zmianę opinii. Nie żałuję ani chwili spędzonej na lekturze. Może i było trochę sentymentalnie, może nawet trochę infantylnie, ale do mnie to trafiło, mnie przekonało, powiem więcej - wzruszyło. Nie płaczę przy czytaniu książek, ale przy tej łezka mi się zakręciła. To słodko-gorzka opowieść o nastoletnim Auguście, który miał nieszczęście urodzić się ze zdeformowaną twarzą. Możecie sobie wyobrazić jego walkę o normalne życie. Podziwiałam jego determinację, serce mi się ściskało z żalu, kiedy ponosił porażki i byłam szczęśliwa, kiedy odnosił sukcesy. Tyle emocji w takiej niewielkiej książce.
POLECAM

Łędina | 2018-01-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Cudowny chłopak", autorstwa R.J. Palacio, to wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. Szczególnie w wersji do słuchania.

R.J. Palacio - Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako dyrektor artystyczny i grafik, projektując okładki książek, czekając na odpowiedni moment do stania się pisarką. Kilka lat temu, przypadkowe spotkanie z niezwykłym dzieckiem przed sklepem z lodami, zainspirowało ją do napisania "Cudownego chłopaka". Książka jest jej debiutem. Nie zaprojektowała okładki samodzielnie, ale oczywiście uwielbia tę szatę graficzną. Autorka mieszka z mężem, dwoma synami i psami w Nowym Jorku.

Anna Dereszowska – polska wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa, a także filmowa, znana m.in. z roli w serialu telewizyjnym "Złotopolscy". Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie. Jest córką Krzysztofa Dereszowskiego i Dagmary Kufiety. Była związana z aktorem Piotrem Grabowskim. Ma córeczkę o imieniu Lena.

„Nie...